چهره زن افغان زیر برقعِ نامرئی

17/12/1400 08:17:00 ب.ظ

پس از قدرت گرفتن دوباره طالبان در افعانستان، بر زنان افغان چه می‌گذرد و چرا زنان مهاجرِ افغان به وعده‌های طالبان اعتماد ندارند؟

پس از قدرت گرفتن دوباره طالبان در افعانستان، بر زنان افغان چه می‌گذرد و چرا زنان مهاجرِ افغان به وعده‌های طالبان اعتماد ندارند؟ نسخه چاپی در گرماگرم خبرهای جنگ در اوکراین، زنانی گرد هم آمده‌اند که کشورشان نه تنها یک ماه، بلکه...

نسخه چاپی در گرماگرم خبرهای جنگ در اوکراین، زنانی گرد هم آمده‌اند که کشورشان نه تنها یک ماه، بلکه سال‌هاست زیر تیغ پیکارجویان بنیادگرا بوده است. آنها در جنگ کودکی خود را گذرانده‌اند، و اکنون به جایی رسیده‌اند که آینده روشن را نه در آینه تحولات سیاسی بلکه با تحصیل و آموزش می‌بینند. از زنان افغانِ مهاجر سخن می‌گوییم.

۱۵ اوت ۲۰۰۱، رسانه‌های جهان خبر از برگشت زنان یک ملت به روزهای سیاه دادند. سال‌ها تلاش کرده بودند تا ثابت کنند می‌توانند در جامعه حضور داشته باشند، درس بخوانند و از حقوق اولیه انسانی برخوردار باشند. این تلاش‌ها اما در ماه اوت سال ۲۰۰۱ بی‌ثمر شد.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »

رنج‌های نهادینه‌شده| احمد آرام

بارها شده است که واژه‌ «رنج»، نویسندگان را به خود مشغول داشته تا با یک درک اصولی، آن را در آثار خود بصری جلوه دهند؛ آن هم به گونه‌ای که زمان و مکان در رنج، هم شنیداری باشد و هم دیداری. و اگر رنج تخیل را به بازی بگیرد، بدون شک، از راه چنین تخیلی جغرافیای دیگران با جغرافیای زیستگاه ما گره خواهد خورد؛ و سرمنشأ چنین پیوندی رنج مشترک است. از همین‌روست که رفت‌وبرگشت به جهان ادبی نویسندگانِ قدر، قضاوت کردن پندارهای خود در بازیافت مکان و زمان‌های فرّار است. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.