چهره‌های شاخص مجلس اول؛ از نخست‌وزیر سابق تا رییس‌جمهوران آینده

06/09/1398 11:29 ب.ظ

دوره‌ اول مجلس به همان نسبتی که متنوع‌ترین گرایش‌های سیاسی را در برمی‌گرفت، شاخص‌ترین چهره‌های تمام ادوار ده‌گانه‌ مجلس را در خود داشت. سلسله مقالات ویژه انتخابات_مجلس را در ایران وایر دنبال کنید. مجلس_اول

در جلسه‌ بررسی اعتبارنامه‌ها گفت: «دکتر آیت اشتهار به فساد و نادرستی دارد: ۱- فساد و نادرستی سیاسی ۲- فساد و نادرستی اخلاقی».«حسن آیت»، عضو حزب زحمتکشان ملت ایران، عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، عضو هیات‌‌رییسه مجلس خبرگان قانون اساسی و نماینده‌ تهران در دوره‌ اول مجلس شورای اسلامی بود.

آیت، به گفته‌ای طراح سقوط ابوالحسن بنی‌صدر بود. وی در روز ۱۴مرداد۱۳۶۰، پنج هفته پس از واقعه‌ هفتم تیر و ۱۴ ماه بعد از آغاز به کار مجلس، ترور شد. جلسه بررسی اعتبارنامه او در مجلس، یکی از جنجالی‌ترین جلسات بود. انتشار نواری از او در روزنامه انقلاب اسلامی بنی‌صدر و بازتاب‌های بعدی سبب شد تا اعضای ارشد جامعه روحانیت که هنوز در گروه طرفداران بنی‌صدر قرار داشتند، عزمشان را برای برخورد با آیت جزم کنند.

اعتراض به اعتبارنامه حسن آیت، از طرف احمد سلامتیان صورت گرفت و پرونده او به کمیسیون تحقیق به ریاست محمدصادق خلخالی رفت. در این کمیسیون علی‌رغم رای منفی رییس کمیسیون، اعتبارنامه حسن آیت تایید شد. در جلسه ۲۲مرداد۱۳۵۹ مجلس شورای اسلامی، سلامتیان اعتراضش را به اعتبارنامه حسن آیت مطرح کرد و دلیل آن را «اشتهار به فساد سیاسی و فساد اخلاقی» برشمرد.

ازجمله اتهاماتی که سلامتیان به حسن آیت نسبت داد می‌توان به این موارد اشاره کرد: همکاری با «دستگاه مطبوعاتی و اطلاعاتی رژیم پهلوی، تدریس انقلاب سفید در دانشگاه، ارتباط با دکتر مظفر بقایی و عضویت در حزب زحمتکشان، حضور در سر کلاس در روزهای ۱۶ آذر، منظور کردن غیبت برای دانشجویان غایب، بوسیدن دختر نوجوانی در کلاس درس یکی از مدارس دخترانه دامغان در دهه ۴۰» در جلسه‌ روز بعد، حسن آیت برای دفاع... headtopics.com

اعتبارنامه‌ آیت با ۱۱۴ موافق و ۳۰ رای مخالف و ۲۶ رای ممتنع تصویب شد. علاوه بر سلامتیان و خلخالی، مشهورترین مخالفان آیت عبارت بودند از: مصطفی چمران، مهدی بازرگان، محمدجواد حجتی کرمانی، ابراهیم یزدی، یدالله سحابی، هاشم صباغیان، کاظم سامی و عزت‌الله سحابی.«علی گلزاده غفوری»، حقوقدان، مجتهد، نویسنده و استاد دانشگاه بود.

ادامه مطلب:
iranwire »

اطلاعی از تعداد کشته‌شده‌ها و بازداشتی‌ها در اعتراضات کرمانشاه ندارم/ آمارها باید به صورت متمرکز و در سطح ملی منتشر شودجاسمی در گفت‌و‌گو با ایلنا: اطلاعی از تعداد کشته‌شده‌ها و بازداشتی‌ها در اعتراضات کرمانشاه ندارم/ آمارها باید به صورت متمرکز و در سطح ملی منتشر شود

آنفولانزا چگونه سبب مرگ می شود؟براساس برآورد سازمان جهانی بهداشت سالانه حدود ۲ تا ۳ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری آنفولانزا مبتلا می‌شوند و از این تعداد حدود ۲۹۰ هزار تا ۶۵۰ هزار نفر می‌میرند.

فراخوان عفو بین‌الملل برای ارسال اطلاعات مربوط به اعتراضات اخیر ایرانسازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در فراخوانی از شهروندان ایرانی خواسته‌ است تا فیلم، تصاویر یا اسناد خود را از سرکوبهای معترضان در تظاهرات اخیر ایران به این سازمان ارسال کنند. خب بعدش؟ شما لطف كن اول از فرانسه شروع كن بيا پايين که چی؟ گوییم بگن این و اون و اون یکی هم تحریم! آخرش چی؟

اعتراضات لبنان؛ دومین شب درگیری همراه با تیراندازی در بیروتارتش لبنان در یکی از محله های بیروت تلاش کرد تا از درگیری طرفداران حزب الله و جنبش امل با هوادران سعد حریری، نخست وزیر مستعفی این کشور جلوگیری کند.

تا ساعاتی دیگر ۷ استان و بخش‌های عمده‌ای از تهران به اینترنت وصل می‌شودیک منبع آگاه از اتصال 7 استان و بخش‌های عمده‌ای از پایتخت به اینترنت تا ساعاتی دیگر خبر داد.

پادوانی: این توانایی در استقلال است که به صدر جدول برسد/ مسئولین استقلال حتی یک تماس هم نگرفتندپادوانی: این توانایی در استقلال است که به صدر جدول برسد/ مسئولین استقلال حتی یک تماس هم نگرفتند