چهار دهه دعواهای حقوقی ایران و آمریکا بر مبنای عهدنامه مودت رو به پایان است - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 58 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

چهار دهه دعواهای حقوقی ایران و آمریکا بر مبنای عهدنامه مودت رو به پایان است

همه گیری ویروس کرونا باعث شده تا برخی از قضات و تیم های حقوقی از راه دور در جلسه حاضر شوند

در جریان رسیدگی اضطراری به این شکایت ایران، دیوان در حکمی از ایالات متحده خواست تا به هیچ وجه مانع ارسال دارو، لوازم پزشکی، غذا و محصولات کشاورزی و همچنین لوازم یدکی و خدمات فنی مورد نیاز هواپیماهای مسافربری غیرنظامی به ایران نشود و جلوی نقل و انتقالات مالی مورد نیاز آن را هم نگیرد. ایالات متحده در پاسخ گفت که این موارد از تحریم ها معاف است و البته بلافاصله از" عهدنامه موقت میان ایران و آمریکا" خارج شد.

ایران و آمریکا شکایت های دیگری هم به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه کرده‌اند که همگی آنها مربوط به پس از انقلاب بهمن ۵۷ است. دیوان راسا علیه هیچ دولتی اقامه دعوی نمی کند. مقام های ایرانی بی اطلاع از سازوکار و مقررات دیوان بین‌المللی دادگستری در انتظار محاکمه مقام های آمریکایی از شرکت در جلسات دفاع خودداری کردند. سرانجام دیوان بین‌المللی دادگستری ایران را ناقض عهدنامه مودت شناخت و طی دستوری از جمهوری اسلامی ایران خواست گروگان های آمریکایی را فورا آزاد کند.

در حالی که انتظار می رفت شکایت ایران با موفقیت همراه شود، دولت اکبر هاشمی رفسنجانی به یک مصالحه خارج از دیوان با دولت جورج بوش رسید و در برابر دریافت خسارت یک هواپیمای ایرباس و گرفتن غرامت بابت کشته شدن مسافران و خدمه، شکایت خود را از ایالات متحده پس گرفت.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تعداد جان باختگان از کرونا در ایران به 23 هزار 157 نفر رسیدتعداد جان باختگان از کرونا در ایران به 23 هزار 157 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه ادامه می‌یابدتهران – ایرنا – دیوان بین‌المللی دادگستری خبر داد که در ادامه روند رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به اتهام نقض پیمان مودت، مخالفت مقدماتی واشنگتن با شکایت یاد شده از فردا (دوشنبه 24 شهریور) بررسی خواهد شد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

استقبال آژانس اتمی از اجازه دسترسی به دو نیروگاه هسته‌ای ایرانمدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن ابراز خرسندی از اجازه دسترسی ایران به دو نیروگاه هسته‌ای، گفت این توافق همکاری و اعتماد متقابل طرفین را افزایش می‌دهد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

گروسی: از سایت دوم مشکوک به فعالیت هسته‌ای در ایران بزودی بازدید می‌شود - BBC News فارسیرافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته که بازرسان این آژانس 'در چند روز آینده' از دومین سایت هسته‌ای در ایران، که احتمالا فعالیت‌های گزارش‌نشده هسته‌ای در آن در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی صورت گرفته است، بازدید خواهند کرد. امتناع ایران از اجازه دسترسی بازرسان این آژانس به دو سایت باعث بروز اختلافات دیپلماتیک در ماه‌های اخیر شده بود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

آیا می‌توانم مانع همسرم شوم که فرزندمان را پس از ۷ سالگی از ایران خارج نکند؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

آمریکا شکایت ایران درباره نقض عهدنامه مودت را ردکرد/ نمایندگان ایران از شکواییه دفاع خواهند کردآمریکا شکایت ایران درباره نقض عهدنامه مودت را ردکرد/ نمایندگان ایران از شکواییه دفاع خواهند کرد نماینده آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری با رد شکایت ایران در خصوص نقض عهدنامه مودت، ایران را تهدیدی برای واشنگتن خواند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »