چند درصد ایرانیان زورشان به تهیه غذای کافی می‌رسد؟

26/04/1399 04:47:00 ب.ظ

گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس یک سند رسمی و غیرقابل انکار از شیوع فقر_غذایی و گرسنگی در ایران است. این سند نشان می‌دهد هشت دهک درآمدی اول کشور بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت، فاقد امنیت غذایی‌ هستند. گزارش علی رنجی پور ranjipour 👇 اخبار_ایران

غیرقابل انکار از شیوع فقر غذایی، سوءتغذیه و گرسنگی در ایران است. این سند نشان می‌دهد هشت دهک درآمدی اول کشور بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فاقد امنیت غذایی‌ هستند و از تامین کالری به اندازه «استاندارد مطلوب» ناتوانند.

این گزارش یک سال پس از انتشار داده‌های هزینه و درآمد خانوار سال ۱۳۹۷ توسط مرکز آمار ایران منتشر شده و تقریبا کامل‌ترین گزارشی است که به اندازه‌گیری عمق فقر مطلق در ایران می‌پردازد؛ پدیده‌ای که مهم‌ترین و اولین معیار اندازه‌گیری آن، تامین حداقل کالری مورد نیاز برای زندگی انسان‌ها است.

کالری مورد نیاز و مطلوب این گزارش، کالری مورد نیاز سرانه ایرانیان را بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت، دو هزار و ۳۸۱ و حدود ۵۴ گرم پروتئین در روز محاسبه کرده است. این عدد با احتساب ترکیب جمعیتی ایران و بر اساس سن و جنسیت و نیز نیازهای غذایی زنان و مردان در سنین مختلف محاسبه شده است. این البته کالری مورد نیاز است. headtopics.com

وزارت بهداشت یک سبد دیگر هم به عنوان «سبد غذایی مطلوب» دارد که بر اساس آن، سرانه کالری روزانه مطلوب هر ایرانی دو هزار و ۵۷۳ و حدود ۸۴ گرم پروتئین است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

اردوغان از سرخوشی آواز خواند!

اردوغان با آواز خوانی پیروزی خود در انتخابات را جشن گرفت. ادامه مطلب >>

۴۲ درصد آلمانی‌ها معتقدند چین با پیشی گرفتن از آمریکا ابرقدرت جهان می‌شودطبق نتایج یک نظرسنجی که ۴۵۰۰ آلمانی در آن شرکت داشته اند، چین در سال های آتی از ایالات متحده پیشی گرفته و ابرقدرت اول جهان خواهد شد.

نجار: آمادگی تهران در برابر زلزله 18.8 درصد استرئیس سازمان مدیریت بحران ایران اعلام کرد با وجود همه اقدامات انجام شده در حال حاضر آمادگی تهران برای مقابله با زلزله 18.8 درصد بوده و حدود 25 هزار قبر پیش‌بینی شده است. - خبرگزاری آناتولی

نرخ سود سپرده‌ها باید «صفر» شود/ ۷۰ درصد سپرده‌ها برای ۵ درصد سپرده‌گذاران است/ قدرت خلق پول سیستم بانکی ما در تاریخ بی‌نظیر استاستاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد سپرده‌ها در دست ۵ درصد افراد جامعه است، این افراد در سیستم بانکی جا خشک کرده‌اند چون از ربح مرکب استفاده می‌کنند، یعنی اگر فردی ۱۵ سال پیش یک میلیارد تومان سپرده بانکی داشت، پس از ۱۵ سال سرمایه او به ۲۵ تا ۳۵ میلیارد تومان رسیده و الان سود ۱۵ درصدی از آن دریافت می‌کند.

هک حساب توییتر شخصیت‌های سرشناس و شرکت‌های بزرگ؛ ارزش سهام توییتر چهار درصد کاهش یافتصفحات توییتر بیل گیتس بنیان‌‌گذار مایکروسافت، ایلان ماسک مدیرعامل تسلا، جف بزوس بنیان‌گذار آمازون، جو بایدن کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا، باراک اوباما رییس جمهوری پیشین ایالات متحده، هک شد.

کمبود شیرخشک نداریم/ رفع ۹۹ درصد نیاز دارویی کشور از طریق تولیدات داخلیرئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با ایلنا: کمبود شیرخشک نداریم/ رفع ۹۹ درصد نیاز دارویی کشور از طریق تولیدات داخلی

پژوهش جدید: مصونیت در مقابل ویروس کرونا ممکن است بیشتر از چند ماه دوام نداشته باشدپژوهش جدید: مصونیت در مقابل ویروس_کرونا ممکن است بیشتر از چند ماه دوام نداشته باشد اعضای این تیم پژوهشی خون ۶۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ که شدت بیماری در آنها از ضعیف تا وخیم بود را تا ۹۴ روز بعد از بهبود یافتن آنها، مورد آزمایش قرار دادند.