چشم بازار ارز به وین؛ نرخ دلار به کدام سمت و سو می‌رود؟

07/05/2021 05:02:00 ب.ظ

چشم بازار ارز به وین؛ نرخ دلار به کدام سمت و سو می‌رود؟

آمار و ارقام, اقتصاد

چشم بازار ارز به وین؛ نرخ دلار به کدام سمت و سو می‌رود؟

در روزهای اخیر به دنبال انتشار اخبار امیدوار کننده از وین، شاهد اثرات آن در بازارهایی مانند ارز کشور شاهد هستیم بطوریکه نرخ دلار در صرافی بانک‌ها تا کانال 20 هزار تومان هم رسیده است. در مجموع این توافق از جنبه‌های مختلف مانند آزاد شدن بخشی از پول‌های بلوکه شده، کاهش هزینه در نقل و انتقالات ارزی و تقویت حساب سرمایه به ثبات بازار ارز کمک کند که در روزهای اخیر روند کاهشی نرخ گویای آن است.

شاید دو موضوع مهم در کنار عوامل دیگر در این جهش‌های ارزی اخیر تاثیرگذار بوده است که عبارتند از رشد نقدینگی و خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی از سال 2018. بنابراین برای اینکه تحلیل درستی از روند نرخ ارز داشته باشیم باید این دو موضوع را در کنار هم بررسی کرد.

 براساس آخرین آمار؛ نقدینگی کشور در پایان اسفند 1399 به 3475.8 هزار میلیارد تومان و پایه پولی هم به 455.9 هزار میلیارد تومان رسید که به ترتیب در مقایسه با سال 1398 حدود 40.6 درصد و 29.2 درصد افزایش داشته‌اند.طی سه دهه اخیر، به طور میانگین در هر دهه، نقدینگی ایران 11.5 برابر شده است که این رقم برای دهه منتهی به 1399 حدود 11.8 برابر است. طی 42 سال گذشته، بالاترین نرخ رشد سالانه نقدینگی ( 40.6 درصد) در سال 1399 اتفاق افتاده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

نرخ دلار به سمت جیب مُلا میرود

مشکل تامین واکسن کرونا در ونزوئلا؛ بازار سیاه و سفر به خارج برای واکسیناسیون داغ شدونزوئلا از ماه مارس تحت تاثیر موج دوم شیوع بیماری کووید-۱۹ قرار گرفته است به طوریکه بیمارستان‌ها این کشور مملو از بیمار است. میلیون‌ها ونزوئلایی در جست‌وجوی راه حلی در کشوری هستند که دچار رکود اقتصاد ی است و واکسیناسیون سراسر پیشرفتی نمی‌کند.

۲۵۰ روستا بازار تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود/ قیمت محصولات کشاورزی به نصف فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌رسدمدیرکل خرید و فروش سازمان تعاون روستایی با بیان اینکه تا پایان سال 250 روستا بازار در سراسر کشور برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزان و روستائیان راه اندازی می‌شود، گفت: قیمت محصولات در روستا بازار 50 درصد کمتر از فروشگاه های زنجیره‌ای است.

نماینده مجلس ایران: واکسن آسترازنکا در بازار سیاه تا 25 میلیون تومان به فروش می‌رسدیک نماینده مجلس ایران اعلام کرد واکسن آسترازنکا در بازار سیاه تا 25 میلیون تومان به فروش می‌رسد در حالی‌که قیمت این واکسن نهایتا 300 هزار تومان است. - خبرگزاری آناتولی

طالبان: کابل آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را به مدت شش ماه به تعویق انداختمعاون هیئت مذاکره کننده گروه طالبان در قطر اعلام کرد که این گروه 10 روز پس از امضای توافقنامه دوحه برای آغاز مذاکرات بین الافغانی آماده بود، اما طرف مقابل این روند را شش ماه به تعویق انداخت. - خبرگزاری آناتولی

کره شمالی، همسایه جنوبی خود را به ارسال بالن‌های آلوده به کرونا متهم کردپیونگ یانگ نسبت به امکان آلوده بودن اعلامیه‌های تبلیغاتی ارسالی از طرف سئول به داخل خاک این کشور به شهروندان خود هشدار داد. کافر همه را به کیش خود پندارد

به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از مشکلات اصلی در سال‌های اخیر تلاطم و  جهش در بازار ارز بوده است بطوریکه فاصله جهش‌های ارزی از یک دهه به یک یا دو سال رسیده است.افراد مرفه‌تر به دنبال سفر به ایالات متحده هستند جایی که واکسن حتی برای گردشگران نیز در دسترس است.رامین گیلاشاهی در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه بازاریابی و بازاررسانی همیشه یکی از چالش‌های بخش کشاورزی بوده است، اظهار کرد: این چالش‌ها موجب شده کشاورزان گرفتار واسطه شوند و هیچگاه بهره مناسبی از سود نهایی محصولات تولیدی خود نبرند.یک نماینده مجلس ایران اعلام کرد واکسن آسترازنکا در بازار سیاه تا 25 میلیون تومان به فروش می‌رسد در حالی‌که قیمت این واکسن نهایتا 300 هزار تومان است.

در مورد آخر که جهش ارز از اواخر سال 96 و اوایل سال 97 شروع شد نرخ دلار را از تقریبا 3700 تومان به فراتر از 19 هزار تومان رساند و تقریبا پس از دوسال با جهش دیگر، نرخ به بالای 30 هزار تومان رسید. هر چند که پس از مدتی دوباره روند کاهشی به خود گرفت و در حال حاضر تا کانال 20 هزار تومان هم عقب‌نشینی کرده است.۵ دلار است قابل بررسی نیست. شاید دو موضوع مهم در کنار عوامل دیگر در این جهش‌های ارزی اخیر تاثیرگذار بوده است که عبارتند از رشد نقدینگی و خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی از سال 2018. گیلاشاهی گفت: روستا بازار همان بازارچه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی است که مسنجم‌تر، گسترده‌تر و برنامه ریزی شده اجرا می‌شود. بنابراین برای اینکه تحلیل درستی از روند نرخ ارز داشته باشیم باید این دو موضوع را در کنار هم بررسی کرد.۴ میلیون دُز واکسن دریافت کرده است.  براساس آخرین آمار؛ نقدینگی کشور در پایان اسفند 1399 به 3475. پاشایی بهرام درباره تزریق واکسن خارج از نوبت نیز توضیح داد: متأسفانه در برخی از مناطق کشور با جانمایی افراد فاقد اولویت در لیست‌های تزریق در مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها روبرو هستیم که می‌بایست به صورت جدی با این تخلف مقابله شود.

8 هزار میلیارد تومان و پایه پولی هم به 455. جیم لورنزو، از سازمان غیر دولتی «مدسن یونی» می‌گوید:«هیچ برنامه‌ای برای واکسیناسیون وجود ندارد. وی اضافه کرد: در حال حاضر 30 برند توسط کشاورزان و روستائیان معرفی شده که کیفیت بسیار خوبی دارند.9 هزار میلیارد تومان رسید که به ترتیب در مقایسه با سال 1398 حدود 40.6 درصد و 29.» دولت ونزوئلا استدلال می‌کند که تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های آمریکا با مسدود کردن دارایی خارج از کشور، مانع از تامین مالی برای تهیه واکسن شده است.2 درصد افزایش داشته‌اند. گیلاشاهی قیمت محصولات عرضه شده در روستا بازار را حداقل 20 تا 25 درصد کمتر از خارج از آن و تا 50 درصد کمتر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای عنوان کرد. طی سه دهه اخیر، به طور میانگین در هر دهه، نقدینگی ایران 11. از سوی دیگر خوان گوایدو، مخالف اصلی دولت اعلام کرده بود که ۱۳۰ میلیون دلار از دارایی‌های ونزوئلا را که در توقیف وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد برای تامین همین میزان واکسن آزاد کرده است.

5 برابر شده است که این رقم برای دهه منتهی به 1399 حدود 11.8 برابر است. گرچه در حال حاضر برخی از دُزهای واکسن‌های موجود به طبقه فقیر جامعه که کارت‌های مخصوص دارند تزریق شده است.  لینک کوتاه. طی 42 سال گذشته، بالاترین نرخ رشد سالانه نقدینگی ( 40.6 درصد) در سال 1399 اتفاق افتاده است. این در حالی است ۲. رشد نقدینگی و پایه پولی در سال 1399 از روند بلندمدت خود فاصله زیادی گرفته و تقریباً شکاف 10 واحد درصدی بین ارقام سال 1399 با روندبلندمدت وجود دارد.

نرخ رشد نقدینگی در ایران 2. تاکنون تنها واکسن روسی اسپوتنیک وی و واکسن چینی سینوواک توزیع شده است.7 برابر میانگین رشد نقدینگی منطقه خاورمیانه و شمال افریقا در سال 2020 است. در سال‌های اخیر رشد نقدینگی به یکی از مشکلات اصلی تبدیل شده است بطوریکه تلاطم و نوسان در بازارهای کشور را می‌توان در چارچوب آن تفسیر و توضیح داد. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از چندین منبع، کمبود واکسن باعث ایجاد بازار سیاه در کشوری شده است که در شرایط کمبود، به قاچاق کالا عادت کرده است. باید توجه داشت که نقدینگی به سمت و سویی خواهد رفت که از بازدهی و امنیت بالایی برخوردار باشد. متاسفانه در سال‌های اخیر و بویژه یک دهه گذشته شرایط کشور بگونه‌ای بوده که شدیدترین تحریم‌ها بر علیه آن اعمال شده است. من یک سفر کاری به آمریکا را برنامه‌ریزی کردم اما واکسینه شدن برای من از تجارت مهمتر بود.

این شرایط چشم انداز مطلوبی پیشروی سرمایه‌گذاران نمی‌گذارد و در نتیجه به دنبال بازدهی در بازارهای کوتاه مدت مانند ارز خواهد بود، این همان موضوع است که باعث شده نقدینگی با وجود حجم بالای خود در جامعه هیچ انگیزه‌ای برای حرکت به سمت بخش حقیقی اقتصاد نداشته باشد. یا می‌توان خروج سرمایه از کشور برای خرید ملک در کشورهای همسایه به ویژه ترکیه را در این چارچوب بررسی کرد بطوریکه براساس آخرین آمار و ارقام ایرانیان همواره بیشترین ملک را در این کشور خریداری کرده‌اند. خبرگزاری فرانسه با این حال در گزارش خود نوشته است که نمی‌تواند وجود این بازار سیاه را تایید کند. براساس برخی برآوردها در دهه ۹۰ شمسی که از آن بعنوان دهه از دست رفته یاد می‌شود، فراتر از ۱۰۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده است و در آخرین مورد هم عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی، خبر از خروج ۱۵ میلیارد دلار در سه سال اخیر برای خرید ملک از کشور داده است. قطعا این شرایط تاثیر خود را بزرگتر شدن منفی حساب سرمایه در موازنه پرداخت‌ها نشان می‌دهد. وی ترجیح داد برای واکسینه شدن به ایالات متحده آمریکا برود: «من یک سفر کاری را برنامه‌ریزی کردم اما واکسینه شدن برای من از تجارت مهمتر بود. همچنین نمی‌توان از تاثیر تحریم‌ها بر تجارت خارجی و بخش صادرات نفتی و غیرنفتی بعنوان تامین کننده نیازهای ارزی کشور غافل شد که باعث شده تا تعادل عرضه و تقاضا در نرخ های بالاتر برقرار شود، غافل شد.

مطابق گزارش رسمی گمرک، ارزش تجارت خارجی کشور در بخش‌های صادرات غیرنفتی و واردات از 105.» هم‌رسانی این مطلب:.9 میلیارد دلار در سال 1390 با کاهش متوسط سالانه 3.9 درصد، به 73.9 میلیارد دلار در سال 1399 رسیده است. بنابراین طی این دوره ده ساله شاهد انقباض در تجارت خارجی کشور بوده‌ایم.

به عنوان مثال تشدید تحریم‌ها از سال 1390 باعث افت شدید در صادرات محصولات عمده مانند مــواد و محصولات شیمیایی و پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و خشکبار شد و همچنین محدودیت در واردات بدلیل مشکلات ارزی در مجموع باعث شد. بنابراین یکی از عوامل اصلی در جهش ارزی در سال‌های اخیر موضوع تحریم‌ها بوده است که از جنبه‌های مختلف مانند ایجاد چشم انداز نامطلوب اقتصادی، خروج سرمایه از کشور، کاهش صادرات نفتی و غیرنفتی، افزایش هزینه نقل و انتقال ارز،... توانسته بر بازار ارز تاثیر منفی بگذارد.

پس در روزهای اخیر به دنبال انتشار اخبار امیدوار کننده از وین، محل مذاکرات ایران و کشورهای غربی، شاهد اثرات آن در بازارهایی مانند ارز کشور شاهد هستیم بطوریکه نرخ دلار در صرافی بانک‌ها تا کانال 20 هزار تومان هم رسیده است. در مجموع این توافق از جنبه‌های مختلف مانند آزاد شدن بخشی از پول های بلوکه شده، فروکش کردن انتظارات جهشی، افزایش صادرات، کاهش هزینه در نقل و انتقالات ارزی و تقویت حساب سرمایه به ثبات بازار ارز کمک و سمت عرضه آن را تقویت می‌کند که در روزهای اخیر روند کاهشی نرخ گویای آن است. بنابراین می‌توان چشم‌انداز کاهشی و ثبات بازار ارز را حداقل برای کوتاه مدت یا میان مدت متصور شد لینک کوتاه .