طلای_متفرقه, طلای_آب‌شده, طلای_کم‌اجرت

طلای_متفرقه, طلای_آب‌شده

چرا خرید و فروش طلای آب‌شده و طلای متفرقه در ایران رواج یافته است؟

06/02/2021 12:57:00 ب.ظ

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره جذب شهروندان عادی در ایران به خرید و فروش طلای_متفرقه ، طلای_آب‌شده و طلای_کم‌اجرت منتشر شده و تعداد این شهروندان دست‌کم در یک سال اخیر بسیار افزایش یافته است. شهروندخبرنگاری گزارش نیکی خواجوی در ایران وایر:

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره جذب شهروندان عادی در ایران به خرید و فروش طلای متفرقه، طلای آب‌شده و طلای کم‌اجرت منتشر شده و تعداد این شهروندان دست‌کم در یک سال اخیر بسیار افزایش یافته است. مروری بر آنچه در این بازار می‌گذرد و نگاه برخی افراد دخیل در آن.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود تظاهرات در کرج در همبستگی با اعتراضات خوزستان | DW | 27.07.2021 سعید ملایی جودوکار ایرانی برای مغولستان مدال نقره کسب کرد | DW | 27.07.2021

***«خود دولت تورم آذرماه را۳۰.۵درصد اعلام کرده که پنج درصد بیشتر از ماه قبلش است. اصلا فرض می‌کنیم راست می‌گوید و آمارشان مثل اخبارشان صد درصد درست است. با تورم۳۰درصدی واقعا اگر چندرغاز پول‌مان را تبدیل به چیزی نکنیم سر دو سال کلا پول‌مان نابود می‌شود.»

این‌ها را منصوره می‌گوید؛ کارمند بازنشسته و سرپرست خانواده که یک سال پیش بازنشسته شد و چند وقت پیش حدود صد میلیون تومان به عنوان حق سنوات دریافت کرد.او در ادامه حرف‌هایش به ایران‌وایر می‌گوید: «با چند نفر از دوستانم که کاسبی کرده بودند مشورت کردم؛ یکی گفت دلار بگیر، یکی گفت سکه بخر، یک نفر هم گفت طلای متفرقه بخر. با مشورت بچه‌ها بالاخره تصمیم گرفتم کار خرید طلای متفرقه بکنم.» headtopics.com

خرید و فروش طلای آب‌شده مدتی است که در بازار غیررسمی ایران به شدت افزایش یافته و عده‌ای را جذب خود کرده است.طلای متفرقه در اصطلاح بازار به طلایی گفته می‌شود که کاری بر روی آن صورت گرفته اما مستعمل شده و معمولا پس از آنکه به مغازه‌دار فروخته می‌شود او آن را آب می‌کند.

از جمله دلایلی که برای سودآور بودن این کار ذکر می‌کنند این است که طلای آب‌شده اجرت و کارمزد ندارد، مالیاتی به آن تعلق نمی‌گیرد و ظاهرا سود بیشتری نسبت به مصنوعات طلا دارد. با اینکه چنین استدلال‌هایی روی کاغذ درست به نظر می‌رسد، مناسبات بازار طلا همیشه در این رشته سودآور نیست و گاهی زیان عمده‌ای به بار می‌آورد.

منصوره در ادامه حرفش به ایران‌وایر می‌گوید: «حدود یک ماه می‌شود که کارم شده سر زدن به همه طلا فروشی‌های شهر. بعد از سی سال کارمندی، هر روز را با استرس اینکه قیمت طلا چقدر کم و زیاد شده به شب می‌رسانم. برای اینکه شاید بتوانم ثمره یک عمر کارم را از بلای تورم و بی‌ارزش شدن پول نجات بدهم. البته تا حالا هم موفق نشده‌ام طلای متفرقه بخرم.»

او با اشاره به اینکه سررشته‌ای از علم اقتصاد ندارد می‌گوید: «در کشور ما همه چیز تحت تاثیر سیاست است و هیچ منطق دیگری ندارد.»ممنوعیت اتحادیه و مخالفت طلافروشاندر یک سال اخیر شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی و همچنین مسئولان صنفی درباره ممنوعیت فروش طلای دست‌دوم به طلافروشی‌ها هشدار داده‌اند. ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران،‌ چند ماه پیش headtopics.com

هورامان، بیست و ششمین میراث جهانی ایران در لیست یونسکو شد | DW | 27.07.2021 سعید مولایی؛ تهدید شد، رفت و نایب قهرمان المپیک شد اسرائیل: برای بازگشت ایران به مذاکرات اولتیماتوم تعیین کنید | DW | 26.07.2021

گفت: «فروش طلای دست دوم از نظر اتحادیه تخلف صنفی محسوب می‌شود.»او همچنین نسبت به «افزایش تخلفات در فضای مجازی» در این زمینه هشدار داد. بخشی از خرید و فروش طلای دست‌دوم یا بازار طلای متفرقه اینترنتی صورت می‌گیرد.امین به همراه برادرش یک طلافروشی کوچک در یک پاساژ در جنوب شهر تهران دارد.

او در زمینه خرید و فروش طلای متفرقه به ایران‌وایر می‌گوید: «به نظرم مزخرف‌ترین قانون اتحادیه همین ممنوعیت فروش طلای متفرقه است؛ چون با طلای خام گرمی یک میلیون تا یک میلیون و صد هزار تومان واقعا بیشتر افراد جامعه، مخصوصا در محله‌های ما، توان خرید طلای نو ندارند. فکرش را بکنید برای یک مناسبتی مثل روز مادر اگر دو نفر بخواهند یک هدیه دو گرمی هم برای مادرشان بگیرند حدود سه میلیون تومان می‌شود. برای خیلی‌ها پول زیادی است. اما این کارهای دست دوم یا بدون اجرت را ما می‌توانیم بخریم، گرمی بیست - سی هزار تومان روی آن بکشیم و به مشتری بفروشیم. هم کسب و کار ما بهتر می‌شود، هم مشتری راضی است، هم موقع فروش ضرر نمی‌کند.»

امین در ادامه می‌گوید: «الان آن‌قدر طلا گران شده که همه وقتی می‌خواهند چیزی بخرند سرشان توی ماشین حساب است. وقتی یک گرم طلای نو، با طلای خام گرمی یک میلیون و صد هزار تومان به اضافه اجرت و مالیات بر ارزش افزوده چیزی حدود یک و نیم میلیون تومان می‌شود، طبیعتا قدرت خرید مردم کم می‌شود و استقبالی نمی‌کنند.»

او معتقد است بسیاری از مغازه‌های طلافروشی روزگارشان را با فروش همین طلاهای دست دوم می‌گذرانند؛ «وگرنه در شرایط اقتصادی فعلی حتی آبمیوه فروشی‌ها هم در حال ورشکست شدن‌اند چه برسد به طلا فروشی‌ها.»مشکل زیاد داردخانم جوانی که کارمند اتحادیه طلا و جواهر است می‌گوید به شدت با خرید و فروش طلای دست‌دوم مخالف است. headtopics.com

او به ایران‌وایر می‌گوید: «هزار تا مشکل دارد. اولا وقتی طلا استفاده شده یعنی از نظر بهداشتی برای نفر بعد مناسب نیست و خیلی وقت‌ها باکتری‌های روی طلا به نفر بعدی منتقل می‌شود. از طرف دیگر، طلای نو مسئولیت وزن وعیارش با فروشنده است و هر مشکلی داشته باشد باید بنکدار یا کارگاه سازنده پاسخگو باشند؛ اما در مورد طلای دست‌دوم از کجا باید تخلف را پیگیری کرد؟»

او در ادامه می‌گوید: «خود من به عنوان یک زن خیلی دوست دارم طلای بدون اجرت بخرم و برای این قطعه طلا پول کمتری بدهم. از لحاظ سرمایه‌گذاری هم طبیعتا خیلی بهتر است. اما کلاهبرداری و کلک در این زمینه زیاد است. پیشنهاد می‌کنم مردم به هیچ وجه این کار را نکنند.»

هشدار فرانسه؛ ایران مذاکرات احیای برجام را به خطر می‌اندازد | DW | 27.07.2021 ​​​​​​​هشدار نسبت به اعمال خشونت علیه مطالبات مردم خوزستان | DW | 26.07.2021 آشتی دو کره؛ سئول و پیونگ یانگ کانال‌های ارتباطی میان یکدیگر را احیا کردند

این خانم کارمند اتحادیه طلا و جواهر معتقد است حتی طلافروش‌ها هم خیلی وقت‌ها به دلیل آبکاری قوی و لایه آب‌طلای روی یک قطعه قادر نیستند با محک هم طلا را از بدل تشخیص بدهند یا عیار آن را به درستی معلوم کنند. به گفته او، طلافروشان موارد فراوانی را درباره متضرر شدن‌شان به اتحادیه گزارش می‌کنند.

کارشناسان می‌گویند اگر شهروندان غیرمتخصص به دلیلی قصد خرید طلای متفرقه را دارند، دست‌کم طلای خام یا آب‌شده بخرند؛ آن هم ازبنگاه‌های معتبر که دارای مجوز رسمی از اتحادیه هستند و می‌توان روی قطعه آب‌شده «انگ ری‌گیری» را دید. می‌توان از طریق شماره گویای اتحادیه طلا و جواهر، شماره انگ را وارد کرد و عیار طلا و موسسه ری‌گیری آن را دریافت.

ترفندهای دیگری نیز در زمینه کلاهبرداری در این بازار گزارش شده است. از جمله وجود فلزات غیر طلا در قطعات طلا. مثلا در دستبندهایی که دهه گذشته رواج داشت و به «دستبند النگویی» معروف بود، در داخل آن فنرهایی قرار داده می‌شد که دستبند را به دور دست محکم سازد. وزن این فنرها معمولا بالای یک و نیم گرم است. با توجه به اینکه این فنرها از روی ظاهر قطعه دیده نمی‌شود، خریدار متوجه وجود آن نمی‌شود و بنابر این، وزن فنر از روی کار کم نمی‌شود.

برای من سود داشتبا این حال شماری از شهروندان می‌گویند با وجود همه کلاهبرداری‌ها و ترفندهایی که در این حرفه است، آن‌ها به سود رسیده‌اند.حسین چهل ساله است و یک کارگاه قالب‌سازی صنعتی دارد. او به ایران‌وایر می‌گوید: «پسرعمویم در یک طلافروشی کار می‌کند. از وقتی زندگی مشترکم را شروع کردم هر پس‌اندازی داشتم به او دادم و او هم طلاهای دست دوم را با سود خیلی کم به من فروخت. من هم به مناسبت‌های مختلف به خانمم هدیه می‌دادم و خوشحالش می‌کردم. از گرمی

۲۴هزار تومان طلا خریدم تا۳۹۰هزار تومان در آبان ماه سال۹۸.اما بعدش یه دفعه قیمت‌ها عجیب و غریب شد و دیگر نتوانستم چیزی بخرم.»حسین با لبخند ادامه می‌دهد: «خدا را شکر سه ماه پیش با پس‌انداز و پول پیش خانه‌مان و همین طور فروش یک کیلو و صد گرم طلایی که خانمم داشت توانستیم یک آپارتمان کوچک بخریم.»

حسین معتقد است تبدیل پول به طلای کم‌اجرت و بی‌اجرت دست‌کم یک حسن دارد: «حد اقلش این است که تورم هر روزه در این مملکت ارزش پول‌مان را از بین نمی‌برد. ضمنا به قول پسرعمویم، از اول انقلاب تا حالا همیشه روند صعودی داشته است.»با این حال مقام‌های رسمی و همچنین مسئولان صنفی در ایران همچنان در این باره هشدار می‌دهند. چندی پیش محمودرضا طاهری، مدیرکل استاندارد تهران، گفت: «طلای آب‌شده به هیچ وجه مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران نیست.»

ادامه مطلب: ایران وایر »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

متیو میچام؛ اولین ورزشکار دگرباش که طلای المپیک گرفت - BBC News فارسیمتیو میچام با قهرمانی در المپیک ۲۰۰۸ پکن تاریخ‌ساز شد؛ او اولین قهرمان مرد المپیک بود که همجنس‌گرا بودنش را علنی کرده بود. اما این ورزشکار برجسته راهی طولانی و ناهموار را تا رسیدن به آن نقطه پیموده بود.

امارات مجوز فعالیت شرکت‌های اسرائیلی در بورس طلای دبی را صادر کردبورس طلا و کالای دبی روز یکشنبه 2 می 2021 اعلام کرد به شرکت‌های اسرائیلی اجازه فعالیت در این بورس و استفاده از خدمات و سامانه‌های آن را می‌دهد. این اولین

صدسالگی یک جدایی؛ چرا زخم تقسیم ایرلند هنوز تازه است؟درست صد و دو روز پیش، در سوم مه ۱۹۲۱، ایرلند با اجرای قانون مصوب پارلمان پارلمان بریتانیا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد؛ قانونی که قصد داشت حاکمیت بریتانیا بر هر دو بخش را تضمین کند ولی تاریخ سرنوشت ایرلند و این قانون را طور دیگری رقم زد. ایرلند یک ملت و کشور آزاد است چرا باید زیر یوغ و چکمه انگلیسی‌های کثیف و خاندان کثافتش باشد ملت ایرلند باید خاک انگلیس راا به طوربه بکشند

ژوزه مورینیو؛ چرا رم تجربه‌ای متفاوت است؟ - BBC News فارسیاین نخستین بار در طول دوران حرفه‌ای مورینیو است که کسی از او توقع ندارد که بلافاصله یک جام را تصاحب کند؛ اما چه توقعاتی از آقای خاص در ایتالیا و باشگاه رم وجود دارد؟

ویدیو؛ چرا سعودی در مراسم استقبال رسمی از فرش بنفش استفاده می‌کند؟پادشاهی عربی سعودی رنگ بنفش را بعنوان رنگ فرش‌ مراسم استقبال و پذیرایی از میهمانان رسمی این کشور، از جمله روسای جمهوری، نخست وزیران، سفرا و نمایندگان