چرا خرید و فروش طلای آب‌شده و طلای متفرقه در ایران رواج یافته است؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 69 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره جذب شهروندان عادی در ایران به خرید و فروش طلای_متفرقه، طلای_آب‌شده و طلای_کم‌اجرت منتشر شده و تعداد این شهروندان دست‌کم در یک سال اخیر بسیار افزایش یافته است. شهروندخبرنگاری گزارش نیکی خواجوی در ایران وایر:

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره جذب شهروندان عادی در ایران به خرید و فروش طلای متفرقه، طلای آب‌شده و طلای کم‌اجرت منتشر شده و تعداد این شهروندان دست‌کم در یک سال اخیر بسیار افزایش یافته است. مروری بر آنچه در این بازار می‌گذرد و نگاه برخی افراد دخیل در آن.درصد اعلام کرده که پنج درصد بیشتر از ماه قبلش است. اصلا فرض می‌کنیم راست می‌گوید و آمارشان مثل اخبارشان صد درصد درست است.

طلای متفرقه در اصطلاح بازار به طلایی گفته می‌شود که کاری بر روی آن صورت گرفته اما مستعمل شده و معمولا پس از آنکه به مغازه‌دار فروخته می‌شود او آن را آب می‌کند. او با اشاره به اینکه سررشته‌ای از علم اقتصاد ندارد می‌گوید: «در کشور ما همه چیز تحت تاثیر سیاست است و هیچ منطق دیگری ندارد.»در یک سال اخیر شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی و همچنین مسئولان صنفی درباره ممنوعیت فروش طلای دست‌دوم به طلافروشی‌ها هشدار داده‌اند. ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران،‌ چند ماه پیشاو همچنین نسبت به «افزایش تخلفات در فضای مجازی» در این زمینه هشدار داد. بخشی از خرید و فروش طلای دست‌دوم یا بازار طلای متفرقه اینترنتی صورت می‌گیرد.

او به ایران‌وایر می‌گوید: «هزار تا مشکل دارد. اولا وقتی طلا استفاده شده یعنی از نظر بهداشتی برای نفر بعد مناسب نیست و خیلی وقت‌ها باکتری‌های روی طلا به نفر بعدی منتقل می‌شود. از طرف دیگر، طلای نو مسئولیت وزن وعیارش با فروشنده است و هر مشکلی داشته باشد باید بنکدار یا کارگاه سازنده پاسخگو باشند؛ اما در مورد طلای دست‌دوم از کجا باید تخلف را پیگیری کرد؟»

کارشناسان می‌گویند اگر شهروندان غیرمتخصص به دلیلی قصد خرید طلای متفرقه را دارند، دست‌کم طلای خام یا آب‌شده بخرند؛ آن هم ازبنگاه‌های معتبر که دارای مجوز رسمی از اتحادیه هستند و می‌توان روی قطعه آب‌شده «انگ ری‌گیری» را دید. می‌توان از طریق شماره گویای اتحادیه طلا و جواهر، شماره انگ را وارد کرد و عیار طلا و موسسه ری‌گیری آن را دریافت.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

متیو میچام؛ اولین ورزشکار دگرباش که طلای المپیک گرفت - BBC News فارسیمتیو میچام با قهرمانی در المپیک ۲۰۰۸ پکن تاریخ‌ساز شد؛ او اولین قهرمان مرد المپیک بود که همجنس‌گرا بودنش را علنی کرده بود. اما این ورزشکار برجسته راهی طولانی و ناهموار را تا رسیدن به آن نقطه پیموده بود.
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

امارات مجوز فعالیت شرکت‌های اسرائیلی در بورس طلای دبی را صادر کردبورس طلا و کالای دبی روز یکشنبه 2 می 2021 اعلام کرد به شرکت‌های اسرائیلی اجازه فعالیت در این بورس و استفاده از خدمات و سامانه‌های آن را می‌دهد. این اولین
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

صدسالگی یک جدایی؛ چرا زخم تقسیم ایرلند هنوز تازه است؟درست صد و دو روز پیش، در سوم مه ۱۹۲۱، ایرلند با اجرای قانون مصوب پارلمان پارلمان بریتانیا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد؛ قانونی که قصد داشت حاکمیت بریتانیا بر هر دو بخش را تضمین کند ولی تاریخ سرنوشت ایرلند و این قانون را طور دیگری رقم زد. ایرلند یک ملت و کشور آزاد است چرا باید زیر یوغ و چکمه انگلیسی‌های کثیف و خاندان کثافتش باشد ملت ایرلند باید خاک انگلیس راا به طوربه بکشند
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ژوزه مورینیو؛ چرا رم تجربه‌ای متفاوت است؟ - BBC News فارسیاین نخستین بار در طول دوران حرفه‌ای مورینیو است که کسی از او توقع ندارد که بلافاصله یک جام را تصاحب کند؛ اما چه توقعاتی از آقای خاص در ایتالیا و باشگاه رم وجود دارد؟
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

ویدیو؛ چرا سعودی در مراسم استقبال رسمی از فرش بنفش استفاده می‌کند؟پادشاهی عربی سعودی رنگ بنفش را بعنوان رنگ فرش‌ مراسم استقبال و پذیرایی از میهمانان رسمی این کشور، از جمله روسای جمهوری، نخست وزیران، سفرا و نمایندگان
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »