چرا تابستان امسال شاهد چندین ماموریت فضایی به مقصد سیاره مریخ هستیم

30/07/2020 06:11:00 ب.ظ

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

مریخ, پرتاب

چرا تابستان ام سال شاهد چندین ماموریت فضایی به مقصد سیاره مریخ هستیم به گزارش سی‌ان‌ان، برای تابستان ام سال ، چهار ماموریت، از جمله فرستادن سه مریخ ‌نورد در سه ماموریت جداگانه برنامه‌ریزی شده بود.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

اگر به نظر می‌آید که سیاره مریخ، تابستان امسال یک مقصد داغ مسافرتی برای آژانس‌های فضایی در جهان شده است، علت آن این است که فرصت چنین سفری تنها هر ۲۶ ماه یک‌ بار پیش می‌آید.امارات متحده عربی اولین کاوشگر خود را با موفقیت به مریخ فرستادمایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در یک توئیت ضمن شادباش‌گویی به امارات متحده عربی به خاطر اعزام کاوشگر «امید» به مریخ، نوشت:‌ «از این که تخصص آمریکایی در ناسا و دانشگاه‌های ایالات متحده از نخستین کشور عربی برای پیوستن به جامعه کاوشگران فضایی مريخ پشتیبانی کرده‌اند، مفتخرم.»

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

رکوردشکنی طلای جهانی؛ چرا طلا گران و گران‌تر می‌شود؟

چرا راهکار سوئیس برای معامله با ایران عمل می‌کند، اما اینستکس نه؟ | DW | 29.07.2020نخستین محموله ار سال ی از طریق راهکار سوئیس بدون دشواری به ایران رسیده است. محموله دوم به‌زودی ار سال می‌شود. این در حالی است که 'اینس‌تکس' راهکار اتحادیه اروپا برای انجام معامله با شرکت‌های ایرانی موفق نبوده است.

نوبخت: بدهی دولت باعث ایجاد پایه پولی و تورم نشده استتهران- ایرنا- خالص بدهی دولت به بانک مرکزی در خرداد سال جاری از ماه مشابه در سال گذشته کمتر بوده است. کاهش خالص بدهی دولت به بانک مرکزی به این معنا است که نقش بدهی دولت در رشد پایه پولی منفی بوده است. بنابراین این ادعا که بدهی دولت موجب ایجاد پایه پولی و تورم شده است، درست نیست.

آکار: هر طرحی بدون حضور ترکیه در مدیترانه شرقی محکوم به شکست استوزیر دفاع ترکیه تاکید کرد که هر پروژه‌ای در دریای مدیترانه شرقی بدون مشارکت ترکیه با شکست مواجه خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی

نتانیاهو در یک ویدئوی جدید: ارتش اسرائیل به خوبی برای برخورد با هر سناریویی آماده استنتانیاهو در یک ویدئوی جدید: ارتش اسرائیل به خوبی برای برخورد با هر سناریویی آماده است نخست وزیر اسرائيل در ویدیوی جدیدی ضمن تاکید بر آمادگی کامل اسرائیل برای هر سناریویی، بار دیگر نسبت به «استقرار نظامی رژیم ایران در منطقه» هشدار داد.

اردوغان: صومعه سوملا نمونه بارز حفاظت ترکیه از میراث جهانی است

Share via Email Print this page موشک حامل مریخ‌نورد «پشتکار» ناسا آماده سفر به مارس در روز پنجشنبه ۳۰ ژوئیه می شود - کیپ کاناورال، فلوریدا، ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۰ اگر به نظر می‌آید که سیاره مریخ، تابستان امسال یک مقصد داغ مسافرتی برای آژانس‌های فضایی در جهان شده است، علت آن این است که فرصت چنین سفری تنها هر ۲۶ ماه یک‌ بار پیش می‌آید.خطر است.اقتصاد چرا راهکار سوئیس برای معامله با ایران عمل می‌کند، اما اینستکس نه؟ نخستین محموله ارسالی از طریق راهکار سوئیس بدون دشواری به ایران رسیده است.به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور، حتی اگر قرار بود نگرانی از کسری بودجه علت تورم باشد، باید اثر این عامل تا انتهای بهار نمایان می‌گشت.

به گزارش سی‌ان‌ان، برای تابستان امسال، چهار ماموریت، از جمله فرستادن سه مریخ‌نورد در سه ماموریت جداگانه برنامه‌ریزی شده بود. دو ماموریت، از جمله اعزام کاوشگر «امید» (الامل) امارات متحده عربی، هفته گذشته انجام شد. در زمان بحران‌های بزرگ مثل جنگ، زمین و ملک بی‌ارزش می‌شوند، بورس از رونق می‌افتد، شرکت‌های بزرگ به خاک سیاه می‌نشینند، پول ارزش خود را به دلیل سیاست‌های پولی انبساطی از دست می‌دهد اما طلا هم‌چنان طلا باقی می‌ماند. مریخنورد «پشتکار» (Perseverance) آژانس فضایی آمریکا، ناسا، نیز بامداد امروز، ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (۹ مرداد) به فضا پرتاب شد. عکس آرشیوی است موضوع بر سر صدور کالاهای حیاتی به ایران است. ولی اولین مریخ‌نورد اروپا برای آغاز سفر خود به سیاره سرخ باید کمی بیشتر صبر کند. به عنوان مثال، در سال‌های گذشته مجادله لفظی مقام‌های ایران و امریکا و کشورهای منطقه، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران را نگران می‌کرد. امارات متحده عربی اولین کاوشگر خود را با موفقیت به مریخ فرستاد امارات متحده عربی اولین کاوشگر خود به نام «امید» را با موفقیت به مدار مریخ فرستاد. پس چگونه است که انتظارات عقلایی آحاد اقتصادی ناترازی بودجه در سال گذشته را متناسب با کاهش تورم تفسیر می‌کرد و در سال جدید به افزایش تورم تفسیر می‌کند.

این اولین ماموریت فضایی دنیای عرب و اولین ماموریت از سه ماموریت بین‌المللی به سیاره سرخ در تابستان سال جاری است. بسیاری تصور می‌کردند با خروج نفت ایران، بازار انرژی جهان دچار بحران می‌شود، در نتیجه بحران اقتصادی محتمل خواهد بود. راهکاری که برخلاف راهکار"اینس‌تکس" اتحادیه اروپا، موفق بوده است. استقبال وزیر خارجه آمریکا از اعزام موفقیت‌آمیز کاوشگر اماراتی به فضا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در یک توئیت ضمن شادباش‌گویی به امارات متحده عربی به خاطر اعزام کاوشگر «امید» به مریخ، نوشت:‌ «از این که تخصص آمریکایی در ناسا و دانشگاه‌های ایالات متحده از نخستین کشور عربی برای پیوستن به جامعه کاوشگران فضایی مريخ پشتیبانی کرده‌اند، مفتخرم.» آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه «روسکوسموس» در ماه مارس اعلام کردند که ارسال مریخ‌نورد «اکسو‌مارس» (ExoMars) خود را به خاطر نگرانی از همه‌گیری جهانی کرونا و آمادگی اجزای تشکیل دهنده فضاپیمای آنها به تعویق می‌اندازند. جدال ایران و امریکا به بالاترین سطح خود رسید. به رغم همه‌گیری کرونا که چالش‌های زیاد و حتی تعویق در زمان پرتاب برای برخی از ماموریت‌های مریخ را به دنبال داشته است، تیم هایی که در این ماموریت‌ها دست دارند، با انگیزه زیاد مصمم بودند تا همه چیز برای تاریخ پرتاب فضاپیماها آماده باشد. موضوعی که در مورد راهکار مالی اینس‌تکس هیچ‌گاه عملی نشد. درباره مریخ‌نورد «پشتکار» و ماموریت آن برای یافتن حیات در سیاره سرخ چه می‌دانیم مریخ‌نورد «پشتکار» شاید بتواند پاسخگوی یکی از بزرگترین پرسش‌های بشر باشد: آیا سیاره سرخ زمانی میزبان موجودات زنده بود؟ برای تیم‌های فعال در ماموریت مریخ‌نورد «پشتکار» ناسا - که تعداد اعضای آنها روی هم یک هزار نفر است - همه‌گیری جهانی در حساس‌ترین زمان رخ داد. نفت ایران هم به کل از بازار انرژی جهان خارج شد اما آب از آب تکان نخورد. این دستاورد بزرگ در سال گذشته بدلیل انضباط بودجه‌ای و با همکاری دستگاه‌های مختلف اعم از وزارتخانه‌های اقتصاد و نفت انجام شد و تمام پرداخت‌های اجتناب‌ناپذیر دولت در بودجه عمومی و مصارف هدفمندی بموقع انجام شد.

با وجود این که بیشتر اعضای این تیم‌ها باید دور‌کاری می کردند و کارهای مربوط به این ماموریت بزرگ را در خانه انجام می دادند، هنوز اعضای دیگری بودند که باید سر کار حضور می داشتند و روی سخت‌افزار کار می کردند. این افراد تمام مدت ماسک به صورت داشتند و مقررات فاصله گیری اجتماعی را رعایت می کردند. حالا حتی اگر رهبران ایران گلوی خود را پاره هم کنند، بازار نفت و طلا واکنشی نشان نخواهد داد. در این رابطه، سوئیس نیز شاهد کاهش شدید صادرات خود به ایران بود. مایکل واتکینز، مدیر آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، هفته گذشته در گفتگویی که توسط موسسه فضا میزبانی شده بود گفت: «هر چه از این تیم باورنکردنی بگویم، کم گفته‌ام. واقعاً زحمت کشیدند و سخت کار کردند تا کارها را پیش از موعد تکمیل و تمام کنند. بازخوانی بحران اقتصادی  ۲۰۰۹ امریکا و اروپا و تاثیر آن روی قیمت طلا نمونه دیگری است که نشان می‌دهد چه گونه بازار طلا به بحران اقتصادی حساس است. ناسا مثل یک خانواده گرد هم آمد و با وجود مشکلاتی که کووید به دنبال آورده بود، به‌طور تعجب‌‌آوری، تجربه خوب و همواری بود. مذاکرات با آمریکا در همین رابطه آغاز شد. کاهش خالص بدهی دولت به بانک مرکزی به این معنا است که نقش بدهی دولت در رشد پایه پولی منفی بوده است.

» چه زمانی سیارات زمین و مریخ در یک خط قرار می گیرند زمین و مریخ به ترتیب سومین و چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله از خورشید هستند. این به هم‌ریختگی باعث شد بازار طلا با فاصله‌ای چند ماهه تحت تاثیر قرار بگیرد؛ چنان‌که قیمت آن در فاصله اوایل تابستان ۲۰۰۹ تا اواخر تابستان ۲۰۱۰ تا دو برابر افزایش یافت. فاصله این دو سیاره با خورشید طبیعتاً بر روی مدت زمان چرخش این سیارات به دور خورشید تاثیر می گذارد. برای مثال زمین با سرعت ۶۷ هزار مایل (نزدیک به ۱۰۸ هزار کیلومتر) در ساعت به دور خورشید می چرخد که آن را در مدت ۳۶۵ روز (یک سال زمینی) تکمیل می کند. این نوسان‌ها نسبتا تا حوالی سال ۲۰۱۳ ادامه داشت تا این که سرمایه‌گذاران به اطمینان رسیدند که ثبات و رونق به اقتصاد جهان بازگشته است و آن‌ها با اطمینان می‌توانند سرمایه‌های خود را در بازارهایی با بازده بیش از افزایش دهند. راهکار سوئیس چگونه عمل می‌کند؟ شرکت‌های سوئیسی که مایل به صدور کالا به ایران باشند، می‌باید تقاضای خود را برای تایید به اطلاع وزارت اقتصاد این کشور برسانند. ولی مریخ که از خورشید فاصله بیشتری دارد این مدار را در ۶۸۷ روز زمینی (که یکسال مریخی می شود) تکمیل می کند. این دو سیاره در یک مدار کاملاً گرد نمی‌چرخند؛ بلکه مدار آنها به دور خورشید بیشتر بیضی‌شکل است. بحران سال ۲۰۰۹ نه به اندازه بحران فعلی بزرگ بود و نه مانند کرونا، همه‌گیر. همچنین دولت با همراهی مجلس به منظور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه حداقل حقوق کارمندان دولت را مطابق بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال جاری ۷۰ درصد افزایش داده است.

ولی هر ۲۶ ماه یکبار زمین و مریخ در یک سمت خورشید، در یک خط کاملاْ صاف قرار می گیرند و از همیشه به هم نزدیکتر هستند. انجام تراکنش‌های مالی برعهده تنها یک بانک در سوئیس است. پرتاب سفینه‌های فضایی به مریخ برای این زمان برنامه‌ریزی می شوند، چرا که مسیری که فضاپیما باید طی کند کوتاه‌تر است - در نتیجه ذخایر کمتری از جمله سوخت لازم دارد. اما امسال نه‌تنها اقتصادهای بزرگ غربی رشد اقتصادی منفی هشت تا منفی ۱۲ درصدی را از سرمی‌گذارنند بلکه چین و هند نیز برای اولین بار بعد از مدت‌ها مزه رکود را می‌چشند. این هم‌راستایی دوسالانه فرصت زمانی کوتاهی را برای فرستادن فضاپیما به مریخ فراهم می‌کند. برای مریخ‌نورد «پشتکار» این فرصت زمانی بین ۳۰ ژوئیه و ۱۵ اوت بود. در چنین شرایطی، طبیعی است که بازار طلا دست‌خوش تحول و نوسان شدید شود. مقامات دو کشور آمریکا و سوئیس در ماه فوریه سال جاری بر سر این راهکار به توافق رسیدند. پیش بینی می‌شود با پرتاب پشتکار، این مریخ‌نورد، در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ (۳۰ بهمن ۱۳۹۹) به مریخ برسد. جبران افزایش هزینه‌های مصرفی خانوار و بخصوص بازنشستگان شریف و گرامی یکی از وظایف اساسی و اولویت‌های دولت است.

کاوشکر امارات متحده عربی نیز در ماه فوریه ۲۰۲۱ به سیاره سرخ خواهد رسید. در ماه‌های گذشته، دولت‌ها با پایین نگه داشتن بهره بانکی و پخش پول در جامعه از طریق پرداخت کمک‌ هزینه‌ مالی و تزریق پول به بنگاه‌های بحران‌زده، تلاش کرده‌اند تا آثار رکود کرونا را کم کنند. مریخ نورد «پشتکار» روی موشک‌ قرار گرفت به رغم تمامی چالش‌های موجود و تأخیر چندباره، سرانجام مریخ نورد «پشتکار» (به انگلیسی: Perseverance) روی موشکی قرار گرفت که باید این سفینه را به فضا پرتاب کند. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید راهکار اتحادیه اروپا"اینس‌تکس" که دفتر مرکزی آن در پاریس قرار دارد، به‌رغم آنکه یک سال پیش از راهکار سوئیس راه‌اندازی شده است، تا کنون نتوانسته امکان تجارت با ایران را فراهم سازد. پرواز آزمایشی نخستین هلیکوپتر فضایی سال آینده در مریخ آغاز می‌شود مریخ‌نورد «پشتکار» در ماه فوریه ۲۰۲۱ مسافر ویژه‌ای را با خود به گودال «جزرو» در مریخ می‌برد: نخستین هلیکوپتری که در دنیایی دیگر و خارج از جو زمین پرواز می‌کند. نخستین نشانه‌های بروز آثار تورمی این سیاست‌ها را می‌توان در کاهش ارزش دلار و همین‌طور نوسان شدید قیمت طلا دید. خبرهای دیگر .. اگرچه بسیاری معتقدند در صورت حل بحران کرونا، اقتصاد جهان به سرعت به وضعیت قبلی خود باز خواهد گشت اما تضمینی برای این خوش‌بینی وجود ندارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، تورم خردادماه نسبت به ماه قبل در آستانه ۲ درصد بوده است که ۰.

. . برخی تحلیل‌گران بر این گمانند که آن چه در هفته‌های اخیر در بازار طلا آغاز شده، شروع یک اوج‌گیری تازه است؛ تا آن‌جا که پیش‌بینی می‌شود طلا به زودی رکوردهای بالاتری را هم پشت سر بگذارد و قیمت هر اونس آن مرزهای دو هزار و دو هزار و ۵۰۰ دلاری را هم رد کند.