مریخ, پرتاب, موشک, فضاپیما, مریخ‌نورد, کاوشگر, پشتکار, امید, ناسا, اروپا, چین, روسیه, آژانس فضایی, آمریکا, مریخ, زمین, خورشید, سیاره, مدار, چرخش, سال, سوخت, کووید, همه‌گیری جهانی کرونا

مریخ, پرتاب

چرا تابستان امسال شاهد چندین ماموریت فضایی به مقصد سیاره مریخ هستیم

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

30/07/2020 06:11:00 ب.ظ

چرا تابستان ام سال شاهد چندین ماموریت فضایی به مقصد سیاره مریخ هستیم به گزارش سی‌ان‌ان، برای تابستان ام سال ، چهار ماموریت، از جمله فرستادن سه مریخ ‌نورد در سه ماموریت جداگانه برنامه‌ریزی شده بود.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

Print this pageموشک حامل مریخ‌نورد «پشتکار» ناسا آماده سفر به مارس در روز پنجشنبه ۳۰ ژوئیه می شود - کیپ کاناورال، فلوریدا، ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۰اگر به نظر می‌آید که سیاره مریخ، تابستان امسال یک مقصد داغ مسافرتی برای آژانس‌های فضایی در جهان شده است، علت آن این است که فرصت چنین سفری تنها هر ۲۶ ماه یک‌ بار پیش می‌آید.

هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد - BBC News فارسی

به گزارش سی‌ان‌ان، برای تابستان امسال، چهار ماموریت، از جمله فرستادن سه مریخ‌نورد در سه ماموریت جداگانه برنامه‌ریزی شده بود.دو ماموریت، از جمله اعزام کاوشگر «امید» (الامل) امارات متحده عربی، هفته گذشته انجام شد. مریخنورد «پشتکار» (Perseverance) آژانس فضایی آمریکا، ناسا، نیز بامداد امروز، ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (۹ مرداد) به فضا پرتاب شد. ولی اولین مریخ‌نورد اروپا برای آغاز سفر خود به سیاره سرخ باید کمی بیشتر صبر کند.

امارات متحده عربی اولین کاوشگر خود را با موفقیت به مریخ فرستادامارات متحده عربی اولین کاوشگر خود به نام «امید» را با موفقیت به مدار مریخ فرستاد. این اولین ماموریت فضایی دنیای عرب و اولین ماموریت از سه ماموریت بین‌المللی به سیاره سرخ در تابستان سال جاری است. headtopics.com

استقبال وزیر خارجه آمریکا از اعزام موفقیت‌آمیز کاوشگر اماراتی به فضامایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در یک توئیت ضمن شادباش‌گویی به امارات متحده عربی به خاطر اعزام کاوشگر «امید» به مریخ، نوشت:‌ «از این که تخصص آمریکایی در ناسا و دانشگاه‌های ایالات متحده از نخستین کشور عربی برای پیوستن به جامعه کاوشگران فضایی مريخ پشتیبانی کرده‌اند، مفتخرم.»

آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه «روسکوسموس» در ماه مارس اعلام کردند که ارسال مریخ‌نورد «اکسو‌مارس» (ExoMars) خود را به خاطر نگرانی از همه‌گیری جهانی کرونا و آمادگی اجزای تشکیل دهنده فضاپیمای آنها به تعویق می‌اندازند.به رغم همه‌گیری کرونا که چالش‌های زیاد و حتی تعویق در زمان پرتاب برای برخی از ماموریت‌های مریخ را به دنبال داشته است، تیم هایی که در این ماموریت‌ها دست دارند، با انگیزه زیاد مصمم بودند تا همه چیز برای تاریخ پرتاب فضاپیماها آماده باشد.

درباره مریخ‌نورد «پشتکار» و ماموریت آن برای یافتن حیات در سیاره سرخ چه می‌دانیممریخ‌نورد «پشتکار» شاید بتواند پاسخگوی یکی از بزرگترین پرسش‌های بشر باشد: آیا سیاره سرخ زمانی میزبان موجودات زنده بود؟برای تیم‌های فعال در ماموریت مریخ‌نورد «پشتکار» ناسا - که تعداد اعضای آنها روی هم یک هزار نفر است - همه‌گیری جهانی در حساس‌ترین زمان رخ داد.

با وجود این که بیشتر اعضای این تیم‌ها باید دور‌کاری می کردند و کارهای مربوط به این ماموریت بزرگ را در خانه انجام می دادند، هنوز اعضای دیگری بودند که باید سر کار حضور می داشتند و روی سخت‌افزار کار می کردند. این افراد تمام مدت ماسک به صورت داشتند و مقررات فاصله گیری اجتماعی را رعایت می کردند. headtopics.com

رستگاری در هفته پایانی؛ پرسپولیس برای پنجمین سال متوالی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد آمریکا به چین درباره ساخت سیلوهای موشکی جدید هشدار داد گزارش پزشکی لو رفته در ایالات متحده؛ جنگ با کرونا تغییر کرده است

مایکل واتکینز، مدیر آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، هفته گذشته در گفتگویی که توسط موسسه فضا میزبانی شده بود گفت: «هر چه از این تیم باورنکردنی بگویم، کم گفته‌ام. واقعاً زحمت کشیدند و سخت کار کردند تا کارها را پیش از موعد تکمیل و تمام کنند. ناسا مثل یک خانواده گرد هم آمد و با وجود مشکلاتی که کووید به دنبال آورده بود، به‌طور تعجب‌‌آوری، تجربه خوب و همواری بود.»

چه زمانی سیارات زمین و مریخ در یک خط قرار می گیرندزمین و مریخ به ترتیب سومین و چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله از خورشید هستند. فاصله این دو سیاره با خورشید طبیعتاً بر روی مدت زمان چرخش این سیارات به دور خورشید تاثیر می گذارد.برای مثال زمین با سرعت ۶۷ هزار مایل (نزدیک به ۱۰۸ هزار کیلومتر) در ساعت به دور خورشید می چرخد که آن را در مدت ۳۶۵ روز (یک سال زمینی) تکمیل می کند. ولی مریخ که از خورشید فاصله بیشتری دارد این مدار را در ۶۸۷ روز زمینی (که یکسال مریخی می شود) تکمیل می کند.

این دو سیاره در یک مدار کاملاً گرد نمی‌چرخند؛ بلکه مدار آنها به دور خورشید بیشتر بیضی‌شکل است.ولی هر ۲۶ ماه یکبار زمین و مریخ در یک سمت خورشید، در یک خط کاملاْ صاف قرار می گیرند و از همیشه به هم نزدیکتر هستند. پرتاب سفینه‌های فضایی به مریخ برای این زمان برنامه‌ریزی می شوند، چرا که مسیری که فضاپیما باید طی کند کوتاه‌تر است - در نتیجه ذخایر کمتری از جمله سوخت لازم دارد.

این هم‌راستایی دوسالانه فرصت زمانی کوتاهی را برای فرستادن فضاپیما به مریخ فراهم می‌کند.برای مریخ‌نورد «پشتکار» این فرصت زمانی بین ۳۰ ژوئیه و ۱۵ اوت بود. پیش بینی می‌شود با پرتاب پشتکار، این مریخ‌نورد، در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ (۳۰ بهمن ۱۳۹۹) به مریخ برسد. کاوشکر امارات متحده عربی نیز در ماه فوریه ۲۰۲۱ به سیاره سرخ خواهد رسید. headtopics.com

مریخ نورد «پشتکار» روی موشک‌ قرار گرفتبه رغم تمامی چالش‌های موجود و تأخیر چندباره، سرانجام مریخ نورد «پشتکار» (به انگلیسی: Perseverance) روی موشکی قرار گرفت که باید این سفینه را به فضا پرتاب کند.پرواز آزمایشی نخستین هلیکوپتر فضایی سال آینده در مریخ آغاز می‌شود

مریخ‌نورد «پشتکار» در ماه فوریه ۲۰۲۱ مسافر ویژه‌ای را با خود به گودال «جزرو» در مریخ می‌برد: نخستین هلیکوپتری که در دنیایی دیگر و خارج از جو زمین پرواز می‌کند. ادامه مطلب: VOA Farsi »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

رکوردشکنی طلای جهانی؛ چرا طلا گران و گران‌تر می‌شود؟

چرا راهکار سوئیس برای معامله با ایران عمل می‌کند، اما اینستکس نه؟ | DW | 29.07.2020نخستین محموله ار سال ی از طریق راهکار سوئیس بدون دشواری به ایران رسیده است. محموله دوم به‌زودی ار سال می‌شود. این در حالی است که 'اینس‌تکس' راهکار اتحادیه اروپا برای انجام معامله با شرکت‌های ایرانی موفق نبوده است.

نوبخت: بدهی دولت باعث ایجاد پایه پولی و تورم نشده استتهران- ایرنا- خالص بدهی دولت به بانک مرکزی در خرداد سال جاری از ماه مشابه در سال گذشته کمتر بوده است. کاهش خالص بدهی دولت به بانک مرکزی به این معنا است که نقش بدهی دولت در رشد پایه پولی منفی بوده است. بنابراین این ادعا که بدهی دولت موجب ایجاد پایه پولی و تورم شده است، درست نیست.

آکار: هر طرحی بدون حضور ترکیه در مدیترانه شرقی محکوم به شکست استوزیر دفاع ترکیه تاکید کرد که هر پروژه‌ای در دریای مدیترانه شرقی بدون مشارکت ترکیه با شکست مواجه خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی

نتانیاهو در یک ویدئوی جدید: ارتش اسرائیل به خوبی برای برخورد با هر سناریویی آماده استنتانیاهو در یک ویدئوی جدید: ارتش اسرائیل به خوبی برای برخورد با هر سناریویی آماده است نخست وزیر اسرائيل در ویدیوی جدیدی ضمن تاکید بر آمادگی کامل اسرائیل برای هر سناریویی، بار دیگر نسبت به «استقرار نظامی رژیم ایران در منطقه» هشدار داد.

اردوغان: صومعه سوملا نمونه بارز حفاظت ترکیه از میراث جهانی است