چرا حزب‌الله به کسب کرسی وزارت دارایی در دولت لبنان اصرار دارد؟

04/07/1399 07:43:00 ب.ظ

حزب‌الله از طریق خریدن سیاست‌مداران فاسد، به سوءاستفاده از اقتصاد لبنان می‌پردازد. آن‌ها به منظور پرکردن جیب رهبران خود، امتیاز قراردادهای دولتی را به این حزب می‌دهند؛ درحالی‌که ملت لبنان از کمبود خدمات رنج می‌برند. اطلاع_رسانی گزارش عماد الشدیاق👇

از دیدگاه حزب‌الله و جنبش امل، براساس توافقات شفاهی پیرو «پیمان طائف» که در سال ۱۹۸۹ و برای توقف جنگ داخلی لبنان امضا شد، کرسی وزارت‌ دارایی حق شیعیان این کشور است.

این در حالی‌ است که این پیمان تنها بر اصلاح «قانون اساسی» بدون توزیع کرسی وزارت‌خانه‌ها بین مذاهب و ادیان تاکید دارد. «میشل عون»، رییس‌جمهوری لبنان نیز در سخنرانی اخیر خود بر این نکته صحه گذاشته است.

این مطالبه دو گروه نزدیک به ایران هرگز در لبنان به صورت رسمی و علنی مطرح نشده بلکه تنها در مناقشات مربوط به پیمان طائف، بدون این که در متون رسمی درج شود، بدان اشاره شده است. مقدمه قانون اساسی لبنان نیز بر لزوم پایان دادن به سیاست فرقه‌گرایانه چنین تاکید می‌کند: «هدفی ملی و ساختاری که باید برای تحقق آن طبق برنامه مرحله‌ای اقدام کرد.»

این توصیف نشان می‌دهد که تاکید حزب‌الله و جنبش امل بر لزوم تحقق حق شیعیان در این زمینه، با روح پیمان طائف که تمام گروه‌ها را به لغو فرقه‌گرایی و واگذاری انحصار صلاحیت تصمیم‌گیری به مجلس سنا-که تاکنون تاسیس نشده است- دعوت می‌کند، تناقض دارد. headtopics.com

جنبش امل و حزب‌الله در این‌باره به تئوری «امضای سوم» در قوه مجریه که توسط رییس‌جمهوری مارونی و نخست‌وزیر سنی لبنان امضا شده است نیز استناد می‌کنند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویری از جشن پیروزی اردوغان و حامیانش در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا

ویدیوها : رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۸ مه در دور دوم انتخاباتی تاریخی و در یکی از بزرگترین چالش‌های دوران رهبری‌اش توانست بار دیگر پیروز شود و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. ادامه مطلب >>

اولویت‌های سه‌گانه اصلاح بودجه؛ از ساماندهی مالیاتی تا مولدسازی دارایی‌ها/ چرا با انتشار اوراق سلف نفتی مخالفت شد؟- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اولویت اول اصلاح ساختار بودجه ساماندهی نظام مالیاتی است، گفت: دلیل مخالفت مجلس با انتشار اوراق سلف نفتی این بود که انتشار این حجم اوراق، سقف استقراض مجاز دولت در احکام برنامه ششم را به هم می‌زد. ArezooTorktaz

نمایش پول و غذا در صنعا همزمان با دو هزارمین روز حمله ائتلاف نظامی به یمندر کشوری که به گفته سازمان ملل در لبه پرتگاه قحطی قرار دارد، انبوهی از مواد غذایی اهدایی قبایل بر روی کامیون‌های بارگیری و در میدان سبعین صنعا به نمایش گذاشته شد. پول نفت مردم ایران هست.کجایی شاپورذوالاکتاف که اعراب رابه بندبکشی.دین فروشان ایران راشخم زدند.

کرملین: اقدام اروپا در به رسمیت نشناختن لوکاشنکو دخالت در امور بلاروس استروسیه روز جمعه ۲۵ سپتامبر (۴ مهر) اعلام کرد که تصمیم اتحادیه اروپا در به رسمیت نشناختن الکساندر لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهور قانونی بلاروس با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد.

درصورت ابتلای رئیس‌جمهور، به تصمیم‌گیری‌های کشور لطمه وارد می‌شود/ حضور ویدئوکنفرانسی در جلسه رأی اعتماد، به نظر هیات رئیسه مجلس بستگی داردرئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: خون مقامات از مردم رنگین‌تر نیست، اما تردید نکنید اگر رئیس‌جمهور ۱۴ روز یا ۲۱ روز بخواهد در منزلش بماند قطعا به کشور و تصمیم‌گیری‌ها لطمه وارد می‌شود. 🤣🤣🤣

آمار فوتی‌های کرونا در تهران به ۷۰ نفر رسید/ کم‌کاری دولت و شهرداری در زمینه حمل و نقل عمومیرئیس شورای شهر تهران گفت: تعداد فوتی‌های کرونا در تهران پیش از این تا بیش از صد نفر در روز بالا رفت و مجددا نزولی شد و به تعداد ۴۹ نفر رسید، اما مجدد این آمار افزایش یافته و به ۷۰ نفر رسیده است.

شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسیدیک نهاد بین‌المللی در تازه‌ترین گزارش سالانه خود از وضعیت صنعت‌ هسته‌ای در جهان اعلام کرد میزان نیروگاه‌های اتمی فعال به پایین‌ترین تعداد در سی سال گذشته رسیده است.