چرا نمی‌توان به آمارهای رسمی تلفات کرونا در جهان اطمینان کرد؟

26/02/1399 06:22:00 ب.ظ

در آمارهای رسمی تعداد کسانی که به صورت غیر مستقیم و نه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد.

در آمارهای رسمی تعداد کسانی که به صورت غیر مستقیم و نه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد. بر اساس آمار رسمی ویروس کرونا تاکنون جان بیش از ۳۰۰ هزار نفر را در سراسر دنیا گرفته است. اما این تنها آمار رسمی و اعلام شده است و میزان تلفات در جهان می‌تواند بسیار بیشتر از این باشد.

ارقام رسمی در واقع تنها شامل مرگ و میرهای منتسب به ویروس کرونا است که از سوی دولت‌ها به صورت رسمی اعلام شده‌است. این در حالیست که موارد دیگری از جان باختن وجود دارد که به دلایل متفاوتی در آمار رسمی ثبت نمی‌شوند.

بر این اساس متخصصان در حال انجام مطالعات تطبیقی میان تعداد مرگ و میرها در جهان نسبت به سال گذشته هستند. این مقایسه باعث شده تا مرگ‌هایی که به صورت غیرمستقیم در پی ویروس کرونا رخ داده نیز شناسایی شوند. به عنوان مثال افرادی که از بیماری‌های دیگری رنج می‌برند و به دلیل فشار ناشی از ویروس کرونا نمی‌توانند برای درمان خود به بیمارستان‌ها بروند در این دسته تعریف می‌شوند.

آمارهای مختلف در کشورهای گوناگون از سوی دیگر در طول این بحران، روش‌های گردآوری داده‌ها بین کشورها تفاوت زیادی داشته و مقایسه مستقیم را دشوار کرده است. به عنوان مثال در ایتالیا ، از تاریخ ۲۰ فوریه تا ۳۱ مارس، ۱۲ هزار و ۴۲۸ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند. اما در همان دوره مقامات این کشور ۲۵ هزار و ۳۵۴ مورد مرگ بیشتر در مقایسه با میانگین پنج سال گذشته گزارش کرده‌اند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

آمار جهانی شیوع کرونا / نزدیک به ۴.۵ میلیون مبتلا به کووید ۱۹شمار مبتلایان به کرونا در جهان به مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کرونا در سراسر جهان، به رقم ۲۹۸ هزار و ۱۷۴ نفر رسیده و تاکنون چهار میلیون و ۴۲۹ هزار و ۸۱۰ مبتلا به این بیماری شناسایی شده‌اند یا صاحب الزمان مددی

هشدار جمعی از دانشگاهیان نسبت به افزایش مبتلایان به کرونا در خوزستان

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 907 نفر رسید

آمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه به مرز 102 هزار نفر رسیدآمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه به مرز 102 هزار نفر رسید

ثبت 63 شکایت علیه اعضای دولت فرانسه به دلیل عدم مدیریت بحران کرونا

شمار قربانیان کرونا در ایتالیا به 31 هزار و 106 نفر افزایش یافتشمار قربانیان کرونا در ایتالیا به 31 هزار و 106 نفر افزایش یافت