چرا طرح‌های افزایش تعداد نمایندگان به سرانجام نمی‌رسد؟

10/09/1400 11:25:00 ب.ظ

ارائه لایحه از جانب دولت برای افزایش تعداد قانونی نمایندگان مجلس بهترین راه برای تضمین تایید این موضوع در شورای نگهبان است.

اعتمادآنلاین

چرا طرح‌های افزایش تعداد نمایندگان مجلس به سرانجام نمی‌رسد؟ محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، در پاسخ به اعتمادآنلاین :بار مالی طرح‌ها و توزیع تعداد نمایندگان افزایش‌یافته بین حوزه‌های انتخابیه محل اختلاف‌نظر است

ارائه لایحه از جانب دولت برای افزایش تعداد قانونی نمایندگان مجلس بهترین راه برای تضمین تایید این موضوع در شورای نگهبان است.

اختیار قانون اساسی برای افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چند دوره اخیر مبنای تهیه طرح‌هایی در این راستا شد. طرح‌هایی که تا به امروز به نتیجه خاصی نرسیده است. اصل 64 قانون اساسی تصریح می‌کند که ‎‎«عده‏ نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ دویست‏ و هفتاد نفر است‏ و از تاریخ‏ همه‏‌پرسی‏ سال‏ یکهزار و سیصد و شصت‏ و هشت‏ هجری‏ شمسی‏ پس‏ از هر ده‏ سال‏، با در نظر گرفتن‏ عوامل‏ انسانی‏، سیاسی‏، جغرافیایی‏ و نظایر آنها حداکثر بیست‏ نفر نماینده‏ می‏‌تواند اضافه‏ شود» با این حال هم بار مالی موضوع برای اجرای چنین طرحی و هم نحوه و معیار تقسیم‌بندی برای توزیع میزان افزایش تعداد نمایندگان محل مناقشات جدی در بهارستان است.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

وضعیت اسفبار کنونی جان مردم را به لب رسانده است/ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت دلار تا عید به مقادیر غیرقابل تحملی می‌رسداحمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارسال نامه ای به روسای قوای سه گانه، کنار گذاشتن ارز ۴۲۰۰ تومانی را با تصمیمات اتخاذ شده فعلی بحران‌زا دانست و برای آن تبعاتی را متصور شد.

رئیسی در جمع خانواده بیماران SMA حضور یافت +فیلمرئیس‌جمهور پس از پایان نشست مشترک هیئت دولت و نمایندگان مجلس در جمع خانواده بیماران SMA که از روز یکشنبه مقابل مجلس تجمع کرده اند، بصورت سرزده حضور یافت.

روز پرنوسان لیر؛ اقتصاددانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند🔺روز پرنوسان لیر؛ اقتصاددانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت. ⬇️ بیشتر بخوانید:

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون در آمریکانخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شد. - خبرگزاری آناتولی

جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید نوری؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم🔺 جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید_نوری ؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم ▪ متهم در این جلسه مدعی شد که تا قبل از دستگیری در مورد خاوران چیزی نشنیده بود، خاوران وجود خارجی ندارد، و «ساخته و پرداخته کمونیست‌ها» است. ⬇ بیشتر بخوانید:

توافق کشورهای عضو اتحادیه اروپا با تحریم‌های جدید علیه بلاروس | DW | 01.12.2021نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد اعمال تحریم‌های جدید علیه بلاروس به توافق رسیده‌اند. این تحریم‌ها در رابطه با بحران پناهجویی وضع می‌شود که اتحادیه اروپا بلاروس را مسبب آن می‌شناسد.

اعتمادآنلاین| اختیار قانون اساسی برای افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چند دوره اخیر مبنای تهیه طرح‌هایی در این راستا شد.به گزارش ایلنا، متن این نامه بدین شرح است: برادران ارجمند رؤسای  محترم قوای سه­ گانه آقایان رئیسی، قالیباف و محسنی اژه ­ای جان میناردکینز اقتصاددان سرشناس انگلیسی می‌گوید:  «هیچ وسیله‌ای مکارانه‌تر و اطمینان‌بخش‌تر برای واژگون کردن پایه‌های موجود جامعه، بهتر از خراب و بی‌اعتبار کردن پول رایج آن نیست.به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی پس از پایان نشست مشترک هیئت دولت و نمایندگان مجلس در جمع خانواده بیماران SMA که از روز یکشنبه مقابل مجلس تجمع کرده اند، بصورت سرزده حضور یافت.به گزارش رویترز، نوسان شدید لیر پس از آن روی داد که بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد به دلیل قیمت‌های «ناسالم» نرخ ارز در بازار مداخله کرده است.

طرح‌هایی که تا به امروز به نتیجه خاصی نرسیده است. اصل 64 قانون اساسی تصریح می‌کند که ‎‎«عده‏ نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ دویست‏ و هفتاد نفر است‏ و از تاریخ‏ همه‏‌پرسی‏ سال‏ یکهزار و سیصد و شصت‏ و هشت‏ هجری‏ شمسی‏ پس‏ از هر ده‏ سال‏، با در نظر گرفتن‏ عوامل‏ انسانی‏، سیاسی‏، جغرافیایی‏ و نظایر آنها حداکثر بیست‏ نفر نماینده‏ می‏‌تواند اضافه‏ شود» با این حال هم بار مالی موضوع برای اجرای چنین طرحی و هم نحوه و معیار تقسیم‌بندی برای توزیع میزان افزایش تعداد نمایندگان محل مناقشات جدی در بهارستان است.» تصمیم دولت برای کنار گذاشتن ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی جز گندم، دارو و تجهیزات پزشکی به ترتیبی که قرار است انجام شود، تبعات سنگینی دارد که ممکن است بحران بر بحران اقتصادی بیفزاید.   محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، در گفت‌وگو با برنامه «تیتر امروز» اعتمادآنلاین درباره آخرین طرح‌های مربوط به این موضوع در مجلس یازدهم و افق پیش‌ روی آنها صحبت کرده که در ادامه می‌خوانید:   اصل 64 قانون اساسی تاکید دارد که به ازای هر 10 سال، یک بار، می‌توان حداکثر 20 نماینده به تعداد نمایندگان مجلس افزود. رئیسی ضمن ابراز همدردی با این خانواده ها، اطمینان داد که دولت برای برطرف کردن مشکلات دارو و درمان کشور بویژه بیماران خاص مانند بیماران SMA تمام توان خود را بکار خواهد گرفت. در حال حاضر بالغ بر 20 سال از آخرین زمانی که تعداد نمایندگان افزایش پیدا کرده می‌گذرد، بنابراین از منظر قانونی و بر اساس شرایط اقتصادی، سیاسی و حوزه‌های انتخابیه این امکان وجود دارد که تعداد 40 نماینده به مجلس اضافه شود. چون دولت یکی از دلایل این تصمیم را تک‌نرخی کردن ارز و حذف رانت و فساد ذکر می‌کند؛ نخست باید معلوم کند که نرخ یکسان ارز را از این پس بازار تعیین می‌کند یا دولت؟ اگر بازار تعیین می‌کند، دولت برای فروش ارز خود چه قیمتی را در نظر می‌گیرد؟ نرخ بازار؟! در آن صورت تلاطمات صعودی محتمل را پیروی می‌کند و به بی‌ثباتی رسمیت می‌بخشد؟ یا برای کاهش بی‌ثباتی نرخ دیگری را تعیین می‌کند و باز ارز در سطح بالاتری دونرخی می‌شود.   قانون اساسی مبنای قانونی است تا تعداد نمایندگان افزایش پیدا کند.۸۷ تضعیف شده بود، تا ۱۲.

در این راستا شاهد هستیم که بر اساس تقسیمات کشوری تعداد شهرستان‌ها اضافه شده، در برخی نقاط دیگر نیز میزان و تعداد جمعیت افزایش پیدا کرده است، اینها خود بیانگر این است که یک نفر باید پاسخگوی جمعیت و وسعت جغرافیایی باشد. پیش‌فرض ناگفته این است که وقتی ارز تک‌نرخی شد، چون به قدر نیاز واردات، ارز داریم و یک نرخی کردن نیز رانت را حذف می‌کند، ارز از تلاطم باز می‌ماند..   در حال حاضر سه طرح مختلف در این‌ باره به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ارائه شده و کمیسیون در حال بررسی این طرح‌هاست اما نقطه‌ای که بیش از همه محل بحث است و درباره آن تفاوت دیدگاه وجود دارد این است که این 40 نماینده که تنها می‌توانند به 40 حوزه انتخابیه- و نه بیشتر- اضافه شوند به کدام حوزه‌ها بپیوندند.   بدون شک مطالبه و خواسته نمایندگان در این رابطه زیاد است و این مشکلی جدی است که با رأی نمایندگان تعیین تکلیف می‌شود. در پی آن تورم جهش دیگری می‌کند، به بهانه افزایش تورم، نرخ بالاتر ارز.   نکته دوم بحث بار مالی است؛ اصل 75 قانون اساسی تاکید دارد طرح‌هایی که بار مالی داشته باشد قابل تایید نیست بنابراین این احتمال وجود دارد که شورای نگهبان آنها را نپذیرد.   در این زمینه لازم است که دولت برای تحقق اصل 64 قانون اساسی در یک لایحه موضوع افزایش تعداد نمایندگان مجلس را پیش‌بینی کند تا کمترین مشکل ایجاد شود، اما به صورت کلی دولت‌ها با افزایش تعداد نمایندگان موافق نیستند و لایحه نمی‌دهند، در نتیجه طرح قانونی از سوی خود نمایندگان به مجلس ارائه می‌شود که احتمالاً در ارتباط با بار مالی در شورای نگهبان به آن ایراد گرفته می‌شود.. اقدام اردوغان در کاهش نرخ بهره در حالی است که تقریباً تمامی بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر در حال افزایش نرخ بهره هستند یا برای آن آماده می‌شوند.

  شاید رضایت اکثریت نمایندگان در ادوار قبل جلب نشده بوده و به همین دلیل طرح‌ها در ادوار گذشته رد شده، اما امید داریم در این دوره مجلس حداقل «نیاز به افزایش تعداد نمایندگان مجلس» اعلام شود.   ما در حوزه انتخابات سیاست‌های بالادستی داریم، یکی از این سیاست‌ها بحث توزیع عادلانه تعداد نمایندگان است و ما این نکته را در نظر گرفتیم که به سمت عدالت حرکت کنیم و این هم منوط به این است که تعداد نمایندگان را افزایش دهیم، حال این نیاز از افزایش تعداد جمعیت باشد یا افزایش تعداد حوزه انتخابیه، در هر صورت باید عدالت رعایت شود. آیا ما باید، مانند دولت پیشین به اسم مداخله برای اصلاح قیمت، علاوه بر فروش تمام ارزهای تأمین‌ شده، ۶۵ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی را در بازار به باد بدهیم؟ دولت پیشین دو تجربه شکست‌خورده بحران ۱۳۷۴ و ۱۳۹۰ را پیش رو داشت و دیده بود که این روش بی‌نتیجه است، ولی عبرت نگرفت حالا ما سه تجربه  را می‌بینیم. بنابراین در این طرح بر اساس وسعت جغرافیایی، محرومیت، جمعیت حوزه‌های انتخابیه را اولویت‌گذاری کردیم تا طبق این اولویت‌بندی حوزه‌های انتخابیه، تعداد نمایندگان افزایش یابد. . انتظارات و قیمت‌ها نیز با بالاترین قیمت بازار آزاد همراهی می‌کنند.