چرا دستمزد مدیر‌عامل‌ها این‌قدر بالاست؟ - BBC News فارسی

20/02/2021 10:14:00 ق.ظ

این‌طور که پیداست حقوق مدیر عاملان شرکت‌های بزرگ روز به روز افزایش می‌یابد. اما چرا آن‌ها این‌قدر پول درمی‌آورند و آیا اوضاع همیشه برای‌شان همین‌طور بوده‌ است؟

مدیر عاملان صد شرکت برتر بریتانیا سالانه به طور متوسط ۳.۶ میلیون پوند درآمد دارند و این بیش از ۱۰۰ برابر ۳۱۴۶۱ پوند متوسط حقوقی است که کارمندان تمام وقت طی یک سال دریافت می‌کنند

این‌طور که پیداست حقوق مدیر عاملان شرکت‌های بزرگ روز به روز افزایش می‌یابد. اما چرا آن‌ها این‌قدر پول درمی‌آورند و آیا اوضاع همیشه برای‌شان همین‌طور بوده‌ است؟

است؟چرا خشنودی از کار باعث رونق کسب‌و‌کار می‌شودAlamyهمه این‌ها در حالی است که شیوع ویروس کرونا باعث افزایش نابرابری در سراسر دنیا شده و قشر کم‌درآمد را با خطرات بیشتری از نظر سلامت، کار و رفاه مواجه کرده است. اما به دنبال این همه‌گیری و با افزایش آگاهی نسبت به ارزش کارکنان بخش ضروری - که اغلب از حقوق کمتری برخوردارند و دستمزد پایینی هم دریافت می‌کنند- این اختلاف‌ها بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته‌اند.

اختلاف دستمزد مدیران اجرایی ریشه در سیاست‌هایی دارد که در دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط دولت رونالد ریگان در آمریکا و دولت مارگارت تاچر در بریتانیا به اجرا درآمد. فلسفه سیاسی آن‌ها مقررات زدایی، خصوصی‌سازی بخش دولتی و سرمایه‌داری بازار آزاد را به دنبال داشت. هر دوی آن‌ها به اتحادیه‌‌های کارگری با دیدی منفی می‌نگریستند، رویکردی که در نهایت به کاهش ظرفیت این سازمان‌ها برای دفاع از حقوق کارگران منجر شد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بخشنامه دستمزد ۱۴۰۰ ابلاغ شد؛ دستمزد روزانه ۸۸ هزار و ۵۱۶ تومان

چرا نمایندگان مجلس به قانون کار حمله می‌کنند؟ / بازهم می‌خواهند حداقل دستمزد را زیر سوال ببرند!باید از نمایندگانی که تریبون‌ها را اشغال کرده‌اند و حرف از اصلاح قانون کار می‌زنند، داد حمایت از مزد توافقی یا منطقه‌ای سر می‌دهند یا علیه کارگران موضع می‌گیرند، پرسید که شما واقعاً نماینده چه گروه‌هایی از مردم هستید؟! آیا جامعه بیش از ۴۲ میلیون نفری کارگری، موکلان شما نیستند؟! چرا صدای کارگران را اصلاً و به هیچ عنوان نمی‌شنوید؟! چون نه از اقتصاد میفهمند و نه از بازار آزاد جالبه که با رای همین قشر کارگر رفتن مجلس کارگر خودشم مقصره که به اینا رای داده

تعیین دستمزد در پیمان‌های جمعی/ چرا پیمان‌های دسته جمعی کار در ایران اجرا نمی‌شود؟دستمزدکارگران ساختمانی در جلسات شورایعالی کار مشخص نمی‌شود و به صورت پیمان دست جمعی بین کارگر و کارفرما تعیین می‌شود.

سال ۱۳۹۹ با کارگران: ۹۰۰ ماه دستمزد معوقه، ۳۸۱ ماه زندانjavadroshana گاهی وقتا پیش خودم فکر میکنم ما مردیم حواسمون نیست ! بخدا مرردیم و ج.ا رومون خاک ریخته خبر نداریم تو شوکیم …

دیدگاه: آینده آینده‌سازان (نگاهی به اعتراض بازنشستگان و دستمزد ۱۴۰۰) گفت‌وگو با ستار رحمانیرئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار گزارش های مرکز آمار در زمینه هزینه سبد معیشت کارگران را عددسازی خوانده و می‌گوید: هزینه سبد خوراکی‌ها به تنهایی، حدود صد هزار تومان از دستمزد فعلی کارگران که ۲ میلیو

منبع تصویر، Alamy این‌طور که پیداست حقوق مدیر عاملان شرکت‌های بزرگ روز به روز افزایش می‌یابد.استان‌وایر- بخشنامه حداقل دستمزد در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد و  شورای عالی کار دستمزد روزانه در سال آینده را ۸۸ هزار و ۵۱۶تومان تعیین کرد.به گزارش خبرنگار ایلنا، «این نمایندگان مجلس با کدام نماینده کارگری یا با کدام تشکل کارگری جلسه گذاشته‌اند که این چنین در ارتباط با مسائل کارگری، البته با سویه‌ی ضد کارگری، نظر می‌دهند و مانیفست صادر می‌کنند»! اینها را علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) در انتقاد به هجمه‌های اخیر نمایندگان مجلس و گروه‌های دست راستیِ موافق آزادسازی هرچه بیشتر بازار کار می‌گوید؛ هجمه‌هایی که حداقلی‌ترین منافع و حقوق کارگران را نشانه رفته است و به نظر می‌رسد بازهم قصدِ «قانون‌زدایی بیشتر» دارند.به گزارش خبرنگار ایلنا، دستمزدها در ایران همگی تابعی از حداقل دستمزد تعیین شده در شورایعالی کار هستند اما برخی از گروه‌های کارگری از تصمیمات شورایعالی کار محروم هستند.

اما چرا آن‌ها این‌قدر پول درمی‌آورند و آیا اوضاع همیشه برای‌شان همین‌طور بوده‌ است؟ حدود ۵:۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۶ ژانویه ۲۰۲۱، در حالی که تنها ۳۴ ساعت از وقت اداری در سال جدید سپری شده بود، مدیران شرکت‌های برتر انگلیسی به اندازه درآمد یک کارگر معمولی در طول یک سال پول در آورده بودند. بنابر تحقیقات موسسه مستقل "های پی" در لندن، مدیر عاملان ۱۰۰ شرکت برتر بریتانیا سالانه به طور متوسط ۳. به گزارش خبرگزاری ایلنا حداقل دستمزد در سال آینده بر اساس محاسبه ۳۰ روز کار دو میلیون و ۶۶۵ هزار تومان و مجموع دریافتی یک خانواده ۳ نفری چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.۶ میلیون پوند درآمد دارند و این بیش از ۱۰۰ برابر ۳۱۴۶۱ پوند متوسط حقوقی است که کارمندان تمام وقت طی یک سال دریافت می‌کنند. او می‌گوید: در شهرک صنعتی برازجان ۴ واحد تولیدی تعطیل و اکثر واحدها در حالت نیمه تعطیل هستند که مشکل عمده آنها عدم ارائه تسهیلات بانکی است. در راس این فهرست هم نام تیم استاینر به چشم می‌خورد؛ مدیر عامل فروشگاه آنلاین اوکادو در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۸. او تاکید کرده بود که هزینه سبد معیشت کارگران در دی ماه حدود ۸ میلیون و ۷۳۵ هزار تومان بوده است.۷ میلیون پوند حقوق گرفته که ۲۶۰۵ برابر متوسط درآمد کارکنان این شرکت بوده است. با تمام این تفاسیر، اگرچه در قانون کار ایران به این مسأله توجه شده ولی از زمان تصویب تا امروز، این پیمان‌ها به معنای واقعی عملی نشده و باعث بسیاری از ناعدالتی‌ها شده است.

طبق این آمار استاینر در یک روز ۷ برابر دستمزد سالانه کارمندانش پول در آورده است. براساس.. چرا خشنودی از کار باعث رونق کسب‌و‌کار می‌شود اما اوضاع در آن سوی اقیانوس اطلس از این هم وخیم‌تر است. تحقیقات موسسه سیاست‌‌های اقتصادی در واشنگتن دی‌سی نشان داد مدیر عاملان ۳۵۰ شرکت بزرگ آمریکایی در ۲۰۱۹ به طور متوسط ۱۶.۹ میلیون پوند درآمد داشته‌اند. کارگران را به مرگ می‌گیرند تا به تب راضی شوند! با این حساب، مشخص نیست چرا این نماینده مجلس، شمشیر را برای کارگران از رو کشیده و «قانون کار» را مانع اصلی و ضد تولید و ضد اشتغال دانسته، آنهم در شرایطی که کارگران ایران امروز در بدترین شرایط زیستی و معیشتی به سر می‌‌برند: بیش از ۹۶ درصد شاغلان، قرارداد موقت دارند و حداقل دستمزد به زحمت، نیمی‌ از سبد معیشتِ بسیار حداقلی و تقلیل‌یافته را پوشش می‌دهد! آیا اگر قرار بر مانع‌زدایی از تولید باشد، اولین مانع تولیدِ پررونق، بی‌انگیزه بودن نیروی کار نیست که وقتی می‌بیند هیچ اطمینانی به آینده ندارد و مشخص نیست که ماه بعد هنوز سر کار هست یا نه و اگر سر کار هم باشد، دستمزدی که می‌گیرد حتی کفاف اجاره‌ی ماهانه‌ی یک آپارتمان ۷۰ متری را نمی‌دهد، بی‌انگیزه می‌شود و دیگر از جان و دل برای تولید و سازندگی مایه نمی‌گذارد؟! به نظر می‌رسد رایزنی‌ها و تلاش‌های گروه‌های نئولیبرال دست راستی که به دنبال ارزان‌سازی هرچه بیشتر کارگران هستند و این مسیر را از ابتدای دهه ۸۰ شمسی شروع کرده‌اند، امروز به بالاترین لایه‌های قانونگزاری و اجرایی رسیده است؛ آنها در دولت حامیانی دارند و حالا نمایندگان مجلسی که خود را حامی فرودستان و کارگران وانمود می‌کنند نیز به صف طرفداران این گروه پیوسته‌اند! آیا قرار است کارگران را به مرگ (یا همان اصلاح و حذف حمایت‌های قانون کار) بگیرند تا به تب (یا همان دستمزدهای زیر خط فقر و قراردادهای موقت به ظاهر قانونی) رضایت دهند؟! شعار سال را تحریف می‌کنند! علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) در ارتباط با سوگیری‌های اخیر نمایندگان مجلس که آنها را تماماً «ضد کارگری» می‌داند، به ایلنا می‌گوید: متاسفانه بعد از اعلام شعار سال، گروه‌های خاصی شروع کرده‌اند به شیپور را از سر گشاد نواختن و همه کاسه کوزه‌ها را سر قانون کار و کارگران شکستن! این تبلیغات و تلاش‌ها به نوعی تحریف شعار سال است چراکه تقلیل مشکلات تولید به الزامات و مقررات قانون کار، بزرگترین خیانت به تولید ملی است. بر اساس این رقم، نسبت دستمزد مدیرعامل به کارمند ۳۲۰ به یک خواهد بود، چیزی حدود ۵ برابر سال ۱۹۸۹.1 نفره محاسبه کنیم و آن را بر مبنای تعداد روزهای کارکرد یک کارگر صنعتی به دست بیاوریم.

منبع تصویر، Alamy توضیح تصویر، برخی از مردم با دستمزدهای بالای افراد مبتکر و خلاق از جمله ایلان ماسک موافق هستند، اما پرداخت این مبالغ به مدیر عاملان معمولی که استعداد خاصی ندارند، با پیچیدگی‌های بیشتری روبروست همه این‌ها در حالی است که شیوع ویروس کرونا باعث افزایش نابرابری در سراسر دنیا شده و قشر کم‌درآمد را با خطرات بیشتری از نظر سلامت، کار و رفاه مواجه کرده است. اما به دنبال این همه‌گیری و با افزایش آگاهی نسبت به ارزش کارکنان بخش ضروری - که اغلب از حقوق کمتری برخوردارند و دستمزد پایینی هم دریافت می‌کنند- این اختلاف‌ها بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته‌اند. بعد از تصویب قانون کار به سرعت قراردادهای موقت با شعار حمایت از تولید و افزایش اشتغال جاری شد و گسترش یافت که در نهایت یک مصیبت بزرگ به بار آمد؛ امروز بیش از ۹۶ درصد کارگران کشور، غیررسمی و قرارداد موقت هستند. اما نتیجه این اختلاف‌ها، بهت و خشم فزاینده نسبت به دستمزدهای بسیار بالای مدیران شرکت‌های بزرگ بوده است. با دیدن چنین نابرابری‌های عمیقی این سوال در ذهن بسیاری از ما شکل می‌گیرد که این دستمزدهای هنگفت اساسا از کجا می‌آیند؟ چه کسانی و چگونه مجوز آن‌ها را صادر می‌کنند و از همه مهمتر آیا این اوضاع در جامعه پس از همه‌گیری هم می‌تواند همچنان ادامه داشته باشد؟ منشا دستمزدهای عملکرد محور کجاست؟ اختلاف دستمزد مدیران اجرایی ریشه در سیاست‌هایی دارد که در دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط دولت رونالد ریگان در آمریکا و دولت مارگارت تاچر در بریتانیا به اجرا درآمد. فلسفه سیاسی آن‌ها مقررات زدایی، خصوصی‌سازی بخش دولتی و سرمایه‌داری بازار آزاد را به دنبال داشت. در این شرایط، یک عده‌ای وقیحانه، دستاورد موقتی‌سازی قراردادها را بهانه‌ای کرده‌اند تا سایر مواد قانون کار از جمله «حداقل دستمزد» را زیر سوال ببرند. این افراد همان کارگران ساده ساختمانی هستند که پس از چند سال فعالیت مهارت کافی برای استادکاری را کسب کرده‌اند.

هر دوی آن‌ها به اتحادیه‌‌های کارگری با دیدی منفی می‌نگریستند، رویکردی که در نهایت به کاهش ظرفیت این سازمان‌ها برای دفاع از حقوق کارگران منجر شد. سندی پپر، کارشناس دستمزد مدیران اجرایی در مدرسه اقتصاد لندن می‌گوید: " اگر به اوایل آن دوران بازگردیم، مشاغل مدیریتی غالبا بخشی از سیستم ارزیابی شغلی کل یک شرکت بودند. تنها یک سیستم برای ارزیابی دستمزد همه کارکنان شرکت وجود داشت.." پپر در پژوهشی که به تازگی منتشر کرده به دلیل پیدایش شکاف میان دستمزد مدیرعامل‌ها و سایر کارکنان که بخش گسترده‌تری از نیروی کار را تشکیل می‌‌ٔدهند، پرداخته است. منبع تصویر، Alamy توضیح تصویر، افزایش قدرت سهامداران و تقاضای آن‌ها برای بالا رفتن قیمت سهام شرکت‌ها، افزایش دستمزد مدیر عاملان را به دنبال داشته است اما او می‌گوید با رواج نئولیبرالیسم، وقتی قیمت سهام شرکت‌ها نقشی تعیین‌کننده در میزان دستمزد مدیران اجرایی پیدا کرد و "پاداش‌های مبتنی بر بازده" باب شدند، سیستم قبلی از هم "فروپاشید".  عضو هیات مدیره کانون کارگران ساختمانی کشور ادامه داد: برخی از مشاغل ساختمانی، «حق السعی» خود را به صورت متری یا کیلویی دریافت می‌کنند.

تحقیقات پپر روی داده‌های فوتسی ۱۰۰ از سال ۲۰۰۰ تا‌کنون نشان می‌هد دستمزد همه کارمندان سالانه به طور متوسط حدود ۳ درصد افزایش یافته و این در حالی است که حقوق مدیر عامل‌ها طی یک سال ۱۰ درصد زیاد شده است.» به گفته وی، با وجود اینکه هیچ کدام از این قانون‌زدایی‌ها به هدف اعلامی یعنی رونق تولید نینجامیده، خیز برداشته‌اند که سراغ تنها سند حمایتی از کارگر یعنی قانون کار بروند و هزار تاسف که یکسری نمایندگان مجلس با اینگونه صحبت‌ها و تلاش‌ها، همصدایی می‌کنند. به گفته پپر، منطق نهفته در پس چنین سیاستی این بود که چون مدیرعامل‌ها مهم‌ترین عامل موفقیت هستند، دستمزد‌شان باید بر اساس عملکرد اقتصادی شرکت محاسبه شود. بنابراین آن‌ها به غیر از حقوق پایه، پاداش‌های مبتنی بر عملکرد دریافت می‌کنند و علاوه بر آن می‌توانند سهام شرکت را هم با قیمتی از پیش تعیین شده خریداری کنند. دستمزد تیم استاینر، مدیرعامل اوکادو در سال ۲۰۱۹ شامل پاداشی ۵۴ میلیون پوندی برای اجرای طرح ۵ ساله "مشوق رشد" می‌شد. (اوکادو به درخواست بی‌بی‌سی برای اظهارنظر در این باره جواب رد داد. این موضوع باعث می‌شود، کارفرما از حضور در پای میز مذاکرات مزدی خودداری کند و با اعمال قدرت، حرف خود را به کرسی بنشاند.

) در همین زمان، کسب‌و‌کارهای انفرادی هم در بریتانیا به شدت کاهش یافتند. به این ترتیب با بیشتر شدن قدرت سهام‌داران و تقاضای آن‌ها برای بالا رفتن قیمت سهام شرکت، دستمزد مدیران اجرایی به شکل فزاینده‌ای افزایش یافت. رابین فرراکونه، مدیرعامل شرکت بین‌المللی فارینت که در زمینه دستمزد مدیران اجرایی مشاوره می‌دهد می‌گوید با پرداخت دستمزدهای مبتنی بر عملکرد موافق است. او می‌گوید:‌ "اگر یک مدیرعامل خوب داشته باشید، تاثیری چندین برابر خواهد داشت. بنابراین به طور کلی دستمزد متوسط برای عملکرد معمولی و دستمزد بالا برای عملکرد عالی معقول به نظر می‌رسد. دولت اول و نخستین سال دولت دوم آقای روحانی، دوران رکود صنعت ساخت و ساز کشور بود.

" اشکالات زیاد با این حال در واقعیت سیستم محاسبه میزان دستمزد مدیر‌عاملان بسیار پیچیده‌تر از این است. شرکت‌ها در این زمینه از کمیته‌های جبران خدمات کمک می‌گیرند. این کمیته‌‌‌ها از اعضای هیات‌مدیره و مدیران اجرایی سایر شرکت‌ها تشکیل شده‌اند. کمیته‌های جبران خدمات علاوه بر روش‌های سنتی سنجش تجربیات و عملکردهای پیشین فرد، از ارزیابی مقایسه‌ای هم به عنوان بخشی کلیدی از فرایند استفاده می‌کنند. به گفته استیون کلیفور، مدیر‌عامل پیشین و نویسنده کتاب "ماشین پرداخت مدیرعامل" در این روش، دستمزد مدیرعامل با همتایان خود در شرکت‌های مشابه مقایسه می‌شود. با این حال اگرچه در قانون کارایران به این مسأله توجه شده ولی از زمان تصویب تا امروز، این پیمان‌ها آنچنان که باید عملی نشده و همین مسئله باعث بسیاری از ناعدالتی‌ها شده است.

او در کتاب خود می‌نویسد درآمد آن‌ها اغلب در صدک‌های ۵۰، ۷۵ یا ۹۰ قرار می‌گیرد و به همین دلیل دستمزدهایشان یا ثابت می‌ماند و یا روندی صعودی دارد. منبع تصویر، Alamy توضیح تصویر، دستمزد های هنگفت مدیر عاملان برخی شرکت‌ها و به ویژه ادامه روند نابرابری‌ها باعث افزایش نارضایتی‌ در میان کارکنان شده است اما از نظر نمایندگان کارگران فرایند پرداخت دستمزد مدیران اجرایی- چه حقوق پایه و چه پاداش‌های آن‌ها- اشکالات زیادی دارد؛ چون مدیرعامل این اختیار را دارد که شرکت را ترک و یا اعضای هیات‌مدیره را اخراج کند و آن‌ها هم برای جلب رضایت او دستمزدش را افزایش می‌دهند. از نظر جنت ویلیامسون، مامور ارشد سیاست‌گذاری در کنگره اتحادیه‌های صنفی بریتانیا کمیته‌های جبران خدمات که اغلب مستقیما تحت نظر مدیر‌عامل کار می‌کنند، به اندازه کافی بی‌طرف نیستند و باید اصلاح شوند. او می‌گوید: " باید دستمزد مبتنی بر عملکرد را کنار بگذاریم، همین رویکرد است که باعث این افزایش حقوق‌ها شده است. " از سوی دیگر به گفته سندی پپر شواهد تجربی نشان می‌دهد معیار اساسی در تعیین دستمزد مدیرعامل نه عملکرد اقتصادی که اندازه آن‌ شرکت است. تشکل‌های موجود به هیچ وجه مستقل نیستند زیرا دولت و کارفرمایان در ایجاد این تشکل‌ها نفوذ بسیاری زیادی دارند.

شرکت‌های بزرگ‌تر صرفا پول بیشتری برای خرج کردن دارند. او می‌گوید: "هر چه کمپانی بزرگ‌‌تر باشد، دستمزد مدیرعامل هم بیشتر خواهد بود." 'مدیر عامل‌ها کلید موفقیت هستند' دانیل پرایور، مدیر برنامه‌های موسسه نئولیبرال "آدام اسمیت" می‌گوید: " مدیرعامل‌ها کلید موفقیت هستند. کاملا واضح است که تعداد محدودی از مردم مهارت، شخصیت و استعداد این که مدیرعامل یک شرکت بزرگ باشند را دارند و تقاضا برای این تعداد محدود هم بسیار بالاست. " پرایور به امثال استیو جابز، مدیر‌عامل پیشین اپل،‌ جف بزوس، مدیر‌ ‌عامل آمازون و ایلان ماسک مدیر‌‌عامل شرکت خودروسازی تسلا و برنامه فضایی اسپیس‌ایکس اشاره می‌کند.

آن‌ها استعدادهای استثنایی هستند که تکنولوژی‌های تحول آفرین را از صفر بوجود آورده‌اند. دیوید بولچوور، کارشناس دستمزد مدیران و نویسنده کتاب "فیش حقوقی: ‌آیا کسانی که بالاترین دستمزد را می‌گیرند،‌ ارزشش را دارند" می‌گوید: "عملکرد خوب یک شرکت می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. می‌تواند به دلیل رونق اقتصاد یا بخش اقتصادی باشد که این هیچ ربطی به مدیر عامل ندارد. ممکن است نتیجه انحصار چند قطبی یا مشارکت کارمندان باشد. تاثیر مدیر‌عامل در عملکرد یک شرکت قابل اندازه‌گیری نیست و اصل مطلب هم همین است.

آن‌ها برای توجیه این مسأله بحث استعداد را مطرح می‌کنند اما آیا توانایی آن‌ها تا این حد بی‌نظیر است؟ به نظرم این شیادی است." به گفته بولچوور، "نفع شخصی" سهام‌‌داران، اعضای هیات مدیره و مدیران اجرایی باعث شده دستمزد مدیر‌عامل‌ها پایین نیاید و از نظر او دلیل افزایش فشار از سوی عامه مردم هم همین است. 'قدم مهم رو به جلو' در حالی که مقام‌های عالی‌رتبه همچنان دستمزدهای بالا دریافت می‌کنند،‌ حقوق کارمندان و به خصوص کارکنان خط مقدم مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا سیری نزولی داشته است. این رقم‌های نجومی برای بسیاری از کارکنان معمولی حقیقتی است که هر روز بیشتر به تلخی‌اش افزوده می‌شود. اما در سال ۲۰۲۰ و در بحبوحه همه‌گیری کووید-۱۹ مدیران اجرایی برخی کمپانی‌های بزرگ از جمله بوئینگ، ماریوت اینترنشنال و پرایس‌ واترهاوس کوپرز برای نجات مشاغل داوطلبانه از بخشی از دستمزد خود گذشتند، هر چند بسیاری این اقدام آن‌ها را نمادین خواندند و به آن انتقاد کردند.

لوک هیلدیارد، مدیر موسسه "های پی" می‌گوید شرکت‌ها می‌توانند برای کاهش اختلاف دستمزد گام‌های هدفمند بیشتری بردارند که حضور نمایندگان کارکنان در جلسات هیات مدیره و گزارش‌های بهتر از داده‌های مربوط به دستمزدها به منظور افزایش پاسخگویی در شرکت از جمله آن‌هاست. به این ترتیب درآمدهای شرکت به شکلی عادلانه‌‌تر میان نیروی کار تقسیم خواهد شد. هیلیارد می‌گوید:‌ "کمک به بهبود زندگی مردم عادی با اضافه حقوق نسبتا کم می‌تواند تحول ایجاد کند. این یک قدم مهم رو به جلو خواهد بود … در همین حال مقام‌های عالی رتبه نه تنها ثروت خود را حفظ کرده‌اند بلکه شاهد رشد چشمگیر آن هم بوده‌اند. اگر این روند ادامه پیدا کند، دودستگی در جامعه از این هم بیشتر خواهد شد و کارگران آسیب خواهند دید.

" .