چرا جمهوری اسلامی دوباره حق رای خود در سازمان ملل را از دست داد؟

23/10/1400 09:35:00 ق.ظ

حق رای جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد برای دومین سال پیاپی به علت بالا رفتن بدهی‌هایش، به حالت تعلیق درآمد. چه کسی این حق را تعلیق می‌کند و معنای آن چیست؟ راستی_آزمایی

سال گذشته هم بدهی‌های جمهوری اسلامی باعث تعلیق حق رای ایران شد اما در بهار سال جاری حدود ۱۶ میلیون...

سال گذشته هم بدهی‌های جمهوری اسلامی باعث تعلیق حق رای ایران شد اما در بهار سال جاری حدود ۱۶ میلیون دلار پرداخت کرد تا بدهی‌های خود را به میزان قابل پذیرش برای پس گرفتن حق رای برساند. با شروع سال جدید میلادی و سر رسید حق عضویت، دوباره میزان بدهی جمهوری اسلامی بالاتر از حدی شده است که بتواند حق رای خود را محفوظ نگه دارد.

چرا از بین همه دولت‌های بده‌کار، حق رای جمهوری اسلامی در سازمان ملل تعلیق شده است؟ بدهی چه دولت‌هایی موجه تشخیص داده شده است؟ جمهوری اسلامی چه دلیلی برای عدم پرداخت بدهی آورده است؟ او گفته است: «متاسفانه برای دومین سال پیاپی و به دلیل تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی امریکا، پرداخت‌های حق عضویت کشورمان در سازمان ملل با مشکل مواجه شده است. به رغم مضایق متعدد ایجاد شده، دولت جمهوری اسلامی ایران منابع لازم را برای پرداخت حق عضویت خود در سازمان ملل فراهم آورده و در حال انجام رایزنی‌های ضروری برای حل و فصل موضوع است. در عین حال در تدارک کانالی امن جهت پرداخت سریع‌تر حق عضویت مدنظر است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سازگاری ملی از منظر سیاست‌گذاری عمومی و نظریه سیاستی | کیومرث اشتریان

جامعه سیاسی سرشار از معاملات و تعاملات انبوه و روزمره شهروندان در بخش عمومی است. به این معاملات، «سیاست‌های عمومی» می‌گوییم؛ چون شامل گستره‌ای وسیع‌تر از مناسبات فردی و غیررسمی می‌شود و با عاملیت قدرت عمومی، فعلیت اجرائی می‌یابد. بخش گسترده‌ای از این سیاست‌های عمومی مبتنی بر نظریه‌های خُرد است که در ادبیات سیاست‌گذاری عمومی «نظریه طرح» (Program Theory) یا نظریه سیاستی نامیده می‌شود. این نظریه‌ها با نظریه‌های بالاتر از خود همچون نظریه عقلانی یا نظریه نهادی و دیگر نظریه‌های عام علوم اجتماعی پیوند دارند. نکته مهم آن است که نظریه‌های سیاستی می‌توانند هم‌زمان به دو یا چند نظریه عام اتصال یا ارجاع داده شوند و این به آن معناست که این نظریه‌ها در نسبت با نظریه‌های کلان، خنثی هستند و می‌توانند عاری از ایدئولوژی خاصی باشند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

ایران بار دیگر حق رای خود را در مجمع عمومی سازمان ملل از دست دادنام کشورهایی همچون ونزوئلا، سودان، آنتیگوآ و باربودا، کنگو، گینه، پاپوئا گینه نو و وانواتو هم در کنار اعضایی که حق رای خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دست داده‌اند دیده می‌شود.

حق رای ایران در سازمان ملل تعلیق شد

واکنش ایران به تعلیق حق رای در سازمان ملل متحدایران در پی تعلیق حق رای خود در سازمان ملل متحد علت عدم پرداخت حق عضویت را «تحریم‌های آمریکا» اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی

ایران حق رای خود در سازمان ملل را از دست دادایران و ونزوئلا و شش کشور دیگر حق رای در سازمان ملل را به دلیل عدم پرداخت حق عضویت خود از دست دادند. - خبرگزاری آناتولی حکومت جاهلیت اشغالگر ایران خیلی وقته در همه جای داخلی و خارجی، رای خود را از دست داده.

اسرائیل شبکه‌ای از جاسوسان جمهوری اسلامی ایران را متلاشی کرد | DW | 12.01.2022بر اساس گزارش شاباک اعضای گروهی از جاسوسان جمهوری اسلامی ایران که در خاک اسرائیل فعالیت می‌کردند، دستگیر شده‌اند. گفته شده است اعضای این گروه تلاش داشتند از جمله در سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل نفوذ کنند.

واکنش زندانیان سیاسی به درگذشت بکتاش آبتین: کشتن زندانیان سیاسی «روندی تکراری» در جمهوری اسلامی استواکنش‌ها به درگذشت بکتاش آبتین، زندانی سیاسی و عضو کانون نویسندگان ایران، با گذشت چند روز همچنان ادامه دارد و این بار زندانیان سیاسی زندان‌های «تهران بزرگ» و «رجایی‌شهر» در بیانیه‌هایی با انتقاد از «بی‌توجهی» نهادهای بین‌المللی، اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی را مسئول مرگ او می‌دانند.