چرا دولت اسپانیا ۹ رهبر جدایی‌طلب کاتالونیا را عفو کرد؟

01/04/1400 09:29 ب.ظ

جنبش جدایی‌طلبی در کاتالونیا در حالی آزادی رهبران و هم‌گروهان خود را جشن می‌گیرد که از عفو دولت اسپانیا رضایت کافی و کامل ندارد.

جنبش جدایی‌طلبی در کاتالونیا در حالی آزادی رهبران و هم‌گروهان خود را جشن می‌گیرد که از عفو دولت اسپانیا رضایت کافی و کامل ندارد. عفو عمومی می‌تواند سوابق کیفری آنها را پاک کند و به آنها امکان دهد به فعالیت‌های سیاسی و اجرایی ادامه دهند. این تنها بخشی از مطالبات جدایی‌طلبان است؛ آنها همچنین نشان داده‌اند که از رویای خود برای تأسیس یک کشور جدید چشم پوشی نمی کنند.

با این حال باید گفت که اعتراض‌ها به رویکرد دولت اسپانیا در میان جدایی‌طلبان به هیچ وجه شدت گذشته را ندارد و تا حدی تعدیل شده است. این مسئله را می‌توان به وضوع در جریان تجمع چند صد نفری حامیان جنبش جدایی‌طلبی هنگام سخنرانی روز سه‌شنبه پدرو سانچز در سالن تئاتر مجلل شهر بارسلون مشاهده کرد.

سخنرانی پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در سالن تئاتر شهر بارسلون Emilio Morenatti/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved. شمار افرادی که بیرون از سالن یاد شده اجتماع کرده و خواهان عفو عمومی همه جدایی‌طلبان بودند با ده‌ها یا حتی صد‌ها هزار معترضی که طی سال‌های اخیر علیه سرکوب این جنبش به خیابان آمده بودند قابل قیاس نیست. headtopics.com

عفو ۹ رهبر جدایی طلب در حالی صورت می‌گیرد که اوریول جونکراس،‌ نایب رئیس سابق دولت محلی کاتالونیا برای نخستین بار اعتراف کرده که بخشی از جامعه کاتالونیا همه‌پرسی سال ۲۰۱۷ را مشروع و قانونی نمی‌دانند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

مردم ایران به آبادانی کشور علاقمند هستند/ حالا که به صادر کننده ماسک و تولید کننده واکسن تبدیل شده‌ایم،‌تحریم را برداشته‌اند/ تا روز آخر دولت، افتتاح‌ها را ادامه خواهیم دادرئیس‌جمهور گفت: افتتاح‌های امروز و افتتاح‌های هفته‌های گذشته از آغاز سال ۹۹ که امروز ۷۴ امین افتتاح است یک علامت بسیار خوبی برای همه جهانیان است و اولین علامت این است که مردم ایران علاقمند به آبادانی کشور خودشان هستند و ببینید در مناطقه آزاد ۶۲۱ طرح درحال اجرا است که ۲۴۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و ۵۳ درصد اجرایی و عملیاتی شده است و همه اینها به افتتاح می‌رسد. روحانی تازه فهمیده در هر مورد که به غرب نیاز نداریم تحریم نمیشویم ، حسن جون خیلی دیر گرفتی

آیا دولت می‌تواند هزینه‌های درمان را ۵۰درصد کاهش دهد؟ / اگر دیر به دادِ تامین اجتماعی برسیم با مشکلات جدی مواجه خواهیم شدعلیرضا حیدری گفت: در شرایط کنونی که ما با اقتصاد ناپایدار و بی‌ثباتی رو به رو هستیم و هر خبر خوب یا بدی می‌تواند تاثیر تورمی خود را بر اقتصاد نشان دهد، من فکر نمی‌کنم دولت توانایی کاهش ۵۰درصدی هزینه‌های درمان را داشته باشد.

به عهدی که با مردم بستیم، وفاداریم/ هرکسی دلش برای مردم بتپد، همکار ما خواهد بود/ دولتِ من متعلق به یک جریان و جناح خاص نخواهد بود/ سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود/ دولت، بورس را به عنوان قلک برای خود قرار نخواهد دادمنتخب مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: باید به عهدی که با مردم بستیم باید وفادار باشیم یعنی با همه وجود تلاش برای خدمتگزاری به مردم و رفع مشکلات پیش روی را داشته باشیم.

شرایط به نفع مردم تغییر می‌کند/سیاست خارجی دولت ما محدود به برجام نیستگزارش کامل ایسنا از اولین نشست خبری سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب: *شرایط به نفع مردم تغییر می‌کند *سیاست خارجی دولت ما محدود به برجام نیست *اروپا و آمریکا به تعهدات خود بازگردند *اجازه نخواهیم داد که مذاکره برای مذاکره و مذاکرات فرسایی باشد تعویق_کنکور_سراسری_۱۴۰۰ ترتیب_برگزاری_آزمون_های_ملی_رعایت_شود نشر_حداکثری ضرب و شتم تنها روانکاو ایرانی عضو انجمن جهانی روانکاوی در دادسرا ی جمهوری اسلامی ایران به چه دلیل!! قوه قضاییه پاسخگو باشد ٭ خبرنگار ایرانی راست آزمایی کن و بعد از یقین منتشر/چاپ ٭ هشتگ من_هم_در_اتاق_بازپرس_حسینی_بودم ٭٭ انجمن_فرویدی دکتر میترا_کدیور از برگرداندن پول نفت به سرفه مردم بگو. حواست باشه ملت عصبانیه. این آخرین فرصته حکومته. پول برنگرده سفره مردم خشتک خودتو رهبر رو بهم گره میزنیم

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پادسیهدیرین گوراخ دااااااااااا بانک مرکزی صهیونیستی جهود مخفی آنوسی همینه بانک مرکزی صرافهای جهود دزد صهیونیست همینه دلار جهود دزد صهیونیستی آنوسی مخفی همینه جهود اشغالگر دزد قاتل ایرانی همینه جهود باید گم بشه تا ایران آزاد بشه

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

سیاستمداران این جنبش نه تنها برای در امان ماندن از مجازات به مادرید فشار می‌آورند بلکه مصرانه خواهان عفو عمومی و کامل همه آنهایی هستند که به دلیل کمک به برپایی همه‌پرسی و اقدام جدایی‌طلبانه در سال ۲۰۱۷ به دردسر افتاده و دچار مشکل شده‌اند.

عفو عمومی می‌تواند سوابق کیفری آنها را پاک کند و به آنها امکان دهد به فعالیت‌های سیاسی و اجرایی ادامه دهند.

این تنها بخشی از مطالبات جدایی‌طلبان است؛ آنها همچنین نشان داده‌اند که از رویای خود برای تأسیس یک کشور جدید چشم پوشی نمی کنند.

با این حال باید گفت که اعتراض‌ها به رویکرد دولت اسپانیا در میان جدایی‌طلبان به هیچ وجه شدت گذشته را ندارد و تا حدی تعدیل شده است.

این مسئله را می‌توان به وضوع در جریان تجمع چند صد نفری حامیان جنبش جدایی‌طلبی هنگام سخنرانی روز سه‌شنبه پدرو سانچز در سالن تئاتر مجلل شهر بارسلون مشاهده کرد.

سخنرانی پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در سالن تئاتر شهر بارسلون

Emilio Morenatti/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

شمار افرادی که بیرون از سالن یاد شده اجتماع کرده و خواهان عفو عمومی همه جدایی‌طلبان بودند با ده‌ها یا حتی صد‌ها هزار معترضی که طی سال‌های اخیر علیه سرکوب این جنبش به خیابان آمده بودند قابل قیاس نیست.

عفو ۹ رهبر جدایی طلب در حالی صورت می‌گیرد که اوریول جونکراس،‌ نایب رئیس سابق دولت محلی کاتالونیا برای نخستین بار اعتراف کرده که بخشی از جامعه کاتالونیا همه‌پرسی سال ۲۰۱۷ را مشروع و قانونی نمی‌دانند.

این موضع کاملا با آنچه کارلس پوجدمون، رئیس سابق دولت محلی کاتالونیا به آن معتقد است در تضاد است؛ آقای پوجدمون می‌گوید که اعتبار همه‌پرسی و اعلام استقلال همچنان به قوت خود باقی است.عفو و بخشش دولت اسپانیا قطعا کارلس پوجدمون و تعداد انگشت شماری از رهبران جدایی‌طلبان را که به بلژیک،‌ اسکاتلند و سوئیس گریخته‌اند شامل نمی‌شود.

این افراد از بیم بازداشت و دادگاهی شدن پس از منحل شدن دولت محلی فرار را به قرار ترجیح دادند و زندگی در تبعید خودخواسته را سپری می‌کنند.

دولت اسپانیا بارها خواستار استراداد این افراد شده اما مقامات کشورهایی که آنها در آن پناه گرفته‌اند تاکنون به این درخواست تن نداده‌اند.

انتخابات محلی کاتالونیا ۳ سال پس از تلاش نافرجام برای جدایی از اسپانیا برگزار شد

حال آنکه مادرید اصرار دارد که جدایی طلبان فراری باید برای مواجهه با عدالت و پاسخگویی به اتهامات مطرح شده به کشور بازگردند.

کارلس پوجدمون و دو عضو سابق دولت کاتالونیا در سال ۲۰۱۹ موفق به تصاحب کرسی‌هایی در پارلمان اروپا شدند اما مصونیت در نظرگرفته شده برای آنها به عنوان اعضای پارلمان توسط این نهاد اروپایی لغو شد.

این مسئله سبب شده تا مادرید همچنان دوباره بر لزوم بازگشت این افراد تاکید و روند استرداد آنها را دنبال کند؛ این درحالیست که یک دادگاه اروپایی به تازگی با صدور حکمی خواستار توقف موقت اجرای حکم لغو مصونیت این افراد تا زمان رسیدگی کامل به درخواست تجدید‌نظر در این پرونده شده است.

با این وصف می‌توان گفت که آینده کارلس پوجدمون همانطور که تا کنون به نظر می‌رسید همچنان نامشخص است.