چرا جمهوری اسلامی با برگزاری نوروز در کردستان سر ستیز دارد؟

21/12/1400 10:25:00 ق.ظ

مدیر سازمان حقوق‌بشری هه‌نگاو: در طی چند روز گذشته، فقط ۵۵ نفر از اهالی روستای نی در مریوان که ما هویت همه آن‌ها را می‌دانیم توسط دستگاه‌های امنیتی احضار شده و مجبور به تعهد کتبی شده‌اند که در مراسم نوروز شرکت نکنند. حقوق_بشر نوروز_در_کردستان

*** سازمان حقوق بشری ۱۹ روز چهارشنبه نیز شمار زیادی از فعالان روستای تنگی‌سر از طریق تماس تلفنی توسط اطلاعات سپاه پاسداران تهدید شده و چندین فعال سیاسی و مدنی نیز برای روز شنبه آینده به این نهاد امنیتی در شهر سنندج احضار شده‌اند.

۱۷ » از احضار«مظفر صالح‌نیا» از اعضای هیات مدیره این تشکل و سه شهروند دیگر به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی سنندج خبر داده و نوشته بود که ماموران اطلاعاتی تلاش کردند تا از این افراد برای شرکت نکردن در مراسم و جشن‌های نوروز تعهد کتبی بگیرند.

او در توضیح این موضوع به «ایران‌وایر» می‌گوید: «مراسم نوروز بین کردهای ایران، ترکیه و عراق از قدیم جنبه همبستگی اتنیکی و سیاسی داشته و نسبت به سایر مناطق ایران که این مراسم را در خانه و کنار سفره‌های هفت سین جشن می‌گیرند، نوروز در کردستان بیشتر در عرصه‌های عمومی‌ جشن گرفته می‌شود.» headtopics.com

میشه بفرمایدملاها باچی مخالف نیستن؟

۵۵ این فعال حقوق‌ بشر درباره احضارهای اخیر و فشار امنیتی در سایر مناطق کردستان نیز می‌گوید: «در روزهای گذشته منابع آگاه به ما اطلاع داده‌اند، که شماری از فعالان مدنی در شهرها و روستاهای دیگر کردستان هم احضار و تهدید شده‌اند که در مراسم نوروز محل اقامت خود شرکت نکنند.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

چرا سریال «خادم ملت» در جهان پربیننده اما در ایران ممنوع شد؟در روزهایی که حمله ویرانگر روسیه به اوکراین ادامه دارد، بسیاری کنجکاوانه سراغ سریال اوکراینی «خادم ملت» با بازی زلنسکی رفته‌اند و تکه‌هایی از آن در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ هشدار درباره «پیک هفتم» پس از تعطیلات نوروزبا وجود احتمال پایان «پیک ششم» کرونا در ایران، یک اپیدمیولوژیست درباره شکل‌گیری «پیک هفتم» در هفته‌های پس از پایان تعطیلات نوروز هشدار داد.

فشار نهادهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری مراسم نوروز در کردستان

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار تحقیقات بین‌المللی در مورد حملات روسیه در اوکراین شدرئیس‌جمهوری لهستان نیز با اشاره به حملات روسیه به مدارس و ساختمان‌های مسکونی و غیرنظامی گفت برای او کاملا روشن است که روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده است. نه که امریکا تو ویتنام و افغانستان و عراق و یمن کم ساختمان مسکونی و غیر نظامی زد ؟؟؟

آمادگی‌ها در وان برای میزبانی از گردشگران ایرانی در «جشنواره خرید وان»آمادگی‌ها برای میزبانی از گردشگران ایرانی در ایام «جشنواره خرید وان» در عید نوروز ادامه دارد. - خبرگزاری آناتولی

اردوغان: دیروز اولین تماس در سطح بالا بین روسیه و اوکراین در آنتالیا انجام شداردوغان: دیروز اولین تماس در سطح بالا بین روسیه و اوکراین در آنتالیا انجام شد اردوغان: اگر غرب سال 2014 در جریان اشغال کریمه صدای خود را بلند می‌کرد، آیا با تصویر (جنگ روسیه و اوکراین) امروز روبرو می‌شدیم؟ اردوغان: امیدمان این است که (در جنگ روسیه و اوکراین) اعتدال و عقل سلیم حاکم شده و سلاح‌ها هر چه زودتر خاموش شوند. اردوغان: ایجاد یک ساختار_جدید_امنیتی_جهانی حافظ صلح که به جای خدمت به منافع 5 کشور در خدمت همه بشریت باشد، الزامی است.