چرا در شورای امنیت به ایران کرسی عضویت نمی‌دهند؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 34 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 17%
  • Publisher: 63%

درحالی‌که هفتادوپنج سال از تاسیس سازمان ملل متحد می‌گذرد ایران به‌جز یک دوره دوساله از دی ۱۳۳۳ عضو شورای امنیت نشده است. این درحالی ست که ایران یکی از اولین کشورهایی است که به عضویت سازمان ملل متحد درآمد. گزارش فرامرز داور👇 اخبار_ایران

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به‌غیراز پنج عضو دایمی یعنی آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا و فرانسه شورای امنیت، ده عضو غیر دایم دارد که پنج تای آن‌ها هر دو سال یک‌بار با اعضای جدید جایگزین می‌شود.

درحالی‌که هفتادوپنج سال از تاسیس سازمان ملل متحد می‌گذرد ایران به‌جز یک دوره دوساله از دی ۱۳۳۳ عضو شورای امنیت نشده است. ایران یکی از اولین کشورهایی است که به عضویت سازمان ملل متحد درآمد و دیپلمات‌های ایرانی نقشی مهمی در اداره این سازمان ازجمله مجمع عمومی آن در ماه‌های اولیه تاسیس داشته‌اند. عضویت در مجمع عمومی براساس دو معیار یکی میزان مشارکت کشورها در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و اهداف عالی سازمان ملل متحد و دیگری براساس تقسیمات جغرافیایی صورت می‌گیرد. کشورهایی آفریقایی ۳عضو، کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب ۲ عضو، آسیا و اقیانوسیه ۲ عضو، اروپای غربی همراه کانادا، استرالیا ۲ عضو و اروپای شرقی ۱ عضو (جمعا ۱۰ عضو غیردایم) در هر دوره دوساله شورای امنیت خواهند داشت.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کاخ سفید: جان بولتون پول را به وظیفه‌اش در محافظت از امنیت ملی ترجیح داد🔺کاخ سفید: جان بولتون پول را به وظیفه‌اش در محافظت از امنیت_ملی ترجیح داد ⚡️کاخ سفید از حکم دادگاه که گفت مشاور سابق امنیت ملی به رغم اعتراض کاخ سفید، با چاپ خاطرات خود و «با افشای اطلاعات طبقه بندی شده ممکن است امنیت ملی را به خطر اندازد» استقبال کرد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

بررسی پرونده نماینده گچساران در حضور شورای نگهبان و وزارت اطلاعاتسخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس ایران از بررسی پرونده اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون با حضور مسئولان شورای نگهبان و وزارت اطلاعات خبر داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ادامه تنش خونین در مرز هند و چین در هیمالیا | DW | 20.06.2020درگیری‌های مرزی بین هند و چین همچنان ادامه دارد. موضوع بر سر دره گلوان است؛ دره‌ای واقع در لداخ، در بلندی‌های هیمالیا. دور جدید این درگیری‌ها هفته جاری آغاز شد، درگیری‌هایی که دست‌کم به بهای جان ۲۰ سرباز هند تمام شد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ 40 درصد تست‌های کرونا در مشهد مثبت استمعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت که هم اکنون 40 درصد تست‌های کرونا در این شهر مثبت است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کرونا در جهان؛ شمار مبتلایان در برزیل از یک میلیون گذشتبه این ترتیب برزیل بعد از آمریکا دومین کشور در جهان است که شمار مبتلایان آن به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد. بسیاری معتقدند چون هنوز به تعداد کافی آزمایش کرونا انجام نشده، ارقام واقعی از این هم بسیار بالاتر است. در همین حال در فرانسه معترضان به نشانه خون کسانی که به دلیل کرونا جان خود را از دست دادند، به ساختمان وزارت بهداشت رنگ سرخ پاشیدند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

دختری که می‌خواهد قدم در راه پدر بگذارد و به دنبال شغل رویایی‌اش در ناسا است🔺دختری که می‌خواهد قدم در راه پدر بگذارد و به دنبال شغل رویایی‌اش در ناسا است ⚡️ارن ایزلی اکنون دانشجوی سال آخر مهندسی صنایع در دانشگاه ایالتی لوییزیانا است. او می گوید: «به یاد دارم وقتی کودک خردسالی بودم، پدرم برچسب های ناسا را به خانه می آورد»
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »