چرا اجداد ما جمجمه همدیگر را سوراخ می‌کردند

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 62 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در دوران ماقبل تاریخ، نوعی جراحی مرسوم بود که در آن جمجمه آدم زنده را سوراخ می‌کردند.این عمل با دریل کردن،بریدن و یا خراش دادن لایه‌های استخوان با یک جسم تیز انجام می‌شد. هنوز دانشمندان بر سر اینکه چرا نیاکان ما این عمل را انجام می‌داند به توافق نرسیده‌اند

اولین شواهد روشن از سوراخ کردن جمجمه به ۷ هزار سال پیش باز می‌گردد. این عمل در جاهای مختلف از جمله یونان باستان، آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا، پلی‌نزی، و شرق دور انجام می‌شده. احتمالا مردم این عمل را به طور مستقل در جاهای مختلف انجام می‌دادند.

با این وجود، در گوشه کوچکی از روسیه، باستان‌شناسان بهترین مدرک در اثبات آیینی بودن این عمل را کشف کرده‌اند.جمجمه سوراخ شده یک زن بین ۲۰ تا ۲۵ ساله. تنها بخشی از سوراخ ترمیم یافته کمتر از یک درصد جمجمه‌های سوراخ‌شده‌ای که تا به حال به ثبت رسیده‌اند در بالای نقطه اوبلیون سوراخ شده‌اند. به عبارت دیگر به نظر می‌رسد جمجمه این افراد در حالی سوراخ شده که در سلامت کامل به سر می‌بردند. آیا سوراخ کردن جمجمه‌ آن‌ها نشان از نوعی رسم و آیین است؟

با این حساب باتیوا با هشت جمجمه غیرمعمول روبرو بود، همه در منطقه‌ای کوچک در جنوب روسیه و احتمالا در یک رده سنی. یک دهه بعد، شواهد بیشتری پیدا شد.در سال ۲۰۱۱، یک گروه بین‌المللی از باستان‌شناسان مشغول تحلیل ۱۳۷ اسکلت آدم بودند. این اسکلت‌ها به تازگی از سه گورستان مختلف در عصر مس، در۳۱۰ مایلی ‌ جنوب شرقی روستوف-نا-دونو، در استاورپول روسیه، نزدیک مرز امروزی با گرجستان، حفاری شده‌ بودند.

به طور اتفاقی، یکی از محققان، جولیا گرسکی، مردم‌شناس در موسسه باستان‌شناسی آلمان، مقاله‌ی باتیوا در توصیف جمجمه‌‌های سوراخ‌شده‌ی غیرعادی در منطقه روستوف-نا-دونو را خوانده بود. با قطعیت نمی‌توانیم بگوییم چرا این دوازده نفر، که به ظاهر سالم هم بودند، همچین عمل خطرناک و غیرمعمولی را انجام دادند. اما به لطف همین سوراخ‌ها، می‌توانیم اطلاعات زیادی از سرنوشت آن‌ها پس از عمل‌شان به دست بیاوریم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

فردی که طالبان انگشت‌اش را در انتخابات قبلی قطع کرده بود دوباره در انتخابات شرکت کردصفی‌الله یکی از رأی دهندگان در افغانستان که پس از قطع انگشت اش توسط طالبان امروز شنبه 28 سپتامبر
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

معاون عملیات سپاه: هیچ‌کس را در حد تهدید جمهوری اسلامی نمی‌بینیمعباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه پاسداران ایران، روز شنبه 28 سپتامبر در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم،
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

یک جنگنده ناشناس یکی از مقرهای سپاه پاسداران در سوریه را هدف قرار دادیک مرکز نظامی متعلق به سپاه پاسداران ایران در شهر آلبوکمال سوریه، شامگاه جمعه 27 سپتامبر 2019 از سوی
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

آیا ایران بالاترین نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۷ را داشته است؟در سخنرانی چهارشنبه سوم مهر ماه حسن روحانی در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یک پاراگراف به تحولات اقتصاد کلان ایران اختصاص یافت. رییس جمهوری اسلامی به مخاطبین خود گفت که کشورش «به رغم همه سنگ اندازی های دولت آمریکا، به حرکت در مسیر رشد و سازندگی اقتصاد و جامعه » ادامه داده است. در اثبات موجه بودن این خوشبینی، حسن روحانی به ویژه بر آخرین تحولات نرخ رشد اقتصادی ایران تاکید کرد و در همان حال از کاهش مستمر نرخ تورم و مثبت شدن تراز تجاری کشور نیز سخن گفت.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

متاسفانه در مقام عمل اروپا ناتوانی و بی ارادگی خود را ثابت کرده استروحانی: *مقامات ایران علاقه‌ای به آمریکا و سفر به این کشور ندارند و اگر ما آمده‌ایم بخاطر حضور در سازمان ملل است *مکرون ماه‌ها در تلاش است ( براي دیدار با ترامپ ) راه حلی پیدا کند *آمریکا باید پیش شرط‌های تحریم را بردارد،در این صورت امکان مذاکره وجود دارد آمریکایی ها هم دبه دارن بگو 10be نکنن بیشتر علاقه به کانادا دارن کاملیا: * گو_ه خوردی گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده * گو_ه خوردی ماه ها میخواین گو_ه خوری کنین با وجود کرم ریزی ۳پا * گو_ه خوردی۱۲ شرط رو باید قبول کنین و مثل جامعه های متمدن رفتار کنین. اصلا گو_ه خوردی که ج.ا. رو با ایران قاطی میکنی. در مورد ایران حرف نزن پفیوز.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

طالبان شرکت کنندگان در انتخابات افغانستان را تهدید کرد | DW | 26.09.2019اسلامگرایان گروه افراطی طالبان از شهروندان افغانستان خواسته‌اند در روز انتخابات ریاست جمهوری در خانه بمانند. در پی افزایش تهدیدهای این گروه، صدها حوزه رای‌گیری در روز انتخابات بسته می‌مانند. طالبان یک نفر است؟
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »