چرا قطر میزبان مذاکرات صلح افغانستان شد؟ - BBC News فارسی

11/09/2020 06:52:00 ب.ظ

چرا قطر میزبان مذاکرات صلح افغانستان شد؟

چرا قطر میزبان مذاکرات صلح افغانستان شد؟

برگزاری مذاکرات صلح افغانستان در دوحه قطر، خلاف میل دولت افغانستان، چرا اتفاق افتاد؟ این کشور از چه ویژگی‌هایی برخوردار است که توانسته به محور دیپلماسی صلح افغانستان تبدیل شود؟

؟این افراد به دلیل اینکه در رده‌های بالا حضور نداشتند و سرشناس نبودند، به چشم نیامدند و به‌همین خاطر به‌راحتی توانستند در میان دیگر مهاجران افغان حل شوند.قطع روابط دیپلماتیک عربستان و چند کشور عربی با قطردر بهار ۱۳۹۶ روابط قطر و عربستان به تیرگی گرائید. علاوه بر عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با متهم کردن قطر به بی‌ثباتی در منطقه، روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند. این کشورها قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" متهم کردند.

منبع تصویر،احمد سعیدی معتقد است که تضاد میان عربستان سعودی و ایران باعث شده که اگر مذاکرات صلح افغانستان در جده برگزار می‌شد، تهران این روند را بیشتر اخلال می‌کرد، ولی قطر با ایران و سایر کشورهای منطقه روابط نیک دارد.کشورهای دیگر چرا انتخاب نشدند؟حضور گسترده مهمانان، ناظران و خبرنگاران شاید عامل نگرانی این کشورها از شیوع ویروس کرونا بوده است. به گفته او قطر برای میزبانی پیش شرطی را اعلام نکرده بود، در حالی که خبرنگاران رسانه‌ها از افغانستان برای پوشش این گفتگو به قطر سفر کردند و قطر برای حضور هیات افغانی و نمایندگان رسانه‌ها شرط خاصی را اعلام نکرده است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

وزیر خارجه آمریکا آغاز مذاکرات صلح در افغانستان را یک «فرصت تاریخی» خواند🔺وزیر خارجه آمریکا آغاز مذاکرات صلح در افغانستان را یک «فرصت تاریخی» خواند ⚡️مایک پمپئو آغاز این مذاکرات را یک فرصت تاریخی برای افغانستان برای پایان دادن به چهار دهه جنگ و خونریزی در آن کشور خواند.

هیات افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله برای مذاکرات صلح عازم دوحه شد - BBC News فارسیعبدالله عبدالله و هیأت عالی‌رتبهٔ همراه او کابل را به مقصد دوحه، پایتخت قطر، ترک کردند. در خبرنامه شورای عالی مصالحه آمده که آقای عبدالله فردا در مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان سخنرانی می‌کند.

مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان فردا آغاز می‌شود

صلح طالبان با دولت؛ مذاکرات بین‌الافغانی بالاخره در قطر آغاز می‌شودمذاکرات بین‌الافغانی در قطر، برغم توافق طالبان و آمریکا در حالی آغاز می‌شود که این گروه به حملات خود در افغانستان ادامه می‌دهد.

تاجیکستان: از مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کنیم

معاون رئيس جمهور افغانستان: تمام موانع بر سر راه روند صلح رفع شده استمعاون رئيس جمهور افغانستان تاکید کرد که دولت تمام موانع بر سر راه روند صلح را رفع کرده و از طالبان خواست تا هرچه زودتر بر سر میز مذاکرات حاضر شوند‍. - خبرگزاری آناتولی

گروه طالبان: انس حقانی به قطر رسید عبدالمتین امین، پژوهشگر مسایل خاورمیانه نیز معتقد است که قطر از دیر زمان با جنبش‌های اسلام‌گرا رابطه دارد و طالبان در دوحه احساس آرامش و همسویی ارزشی و ایدئولوژیک بیشتر با این کشور می‌کنند.مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۰ شهریور با صدور بیانیه‌ای از اعلام آغاز مذاکرات صلح افغانستان در روز شنبه استقبال کرد.هیات افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله برای مذاکرات صلح عازم دوحه شد ۳۸ دقیقه پیش منبع تصویر، Abdullah شورای عالی مصالحه در افغانستان اعلام کرده که عبدالله عبدالله و هیات عالی‌رتبهٔ همراه او صبح امروز کابل را به مقصد دوحه، پایتخت قطر ترک کردند.مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان فردا در دوحه، پایتخت قطر آغاز خواهد شد.

به نظر او از طرف دیگر آمریکا نفوذ بیشتر در قطر دارد و می‌توانند در جهت‌دهی مذاکرات، نقش اساسی ایفا کند. قطر خانه امن طالبان ؟ حضور طالبان در قطر به سالهای اخیر محدود نمی‌شود. وی تاکید کرد این فرصت نباید هدر رود و گفت: ایثار و سرمایه‌گذاری آمریکا، شرکای ما، و مردم افغانستان، این برهه امید را ممکن کرد. در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان (بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱)، قطر هرچند حکومت طالبان را به رسمیت نشناخت، ولی به گفته یکی از مقامات سابق وزارت خارجه طالبان، روابط قطر و شورشیان طالبان "صمیمی" بود. منبع تصویر، Abdullah قرار است فردا مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان در دوحه قطر برگزار شود. با سرنگونی حکومت طالبان شماری از چهره‌های ارشد این گروه سعی کردند به قطر پناهنده شوند، اما درخواست‌های آنان توسط قطر رد و یا نادیده گرفته شد. وی گفت: تنها از طریق روند سیاسی با مالکیت و رهبری افغان – که نظرات همه جوامع افغانستان، شامل زنان و اقوام و اقلیت‌های مذهبی، را محترم بشمارد – طرفین می‌توانند به صلح بادوام دست یابند. این آخر ماجرا نبود، برخی مقامات رده پایین‌تر طالبان موفق شدند به‌عنوان کارگر ساده و تاجر به قطر و سایر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، نظیر امارات متحده عربی و عربستان سعودی، سفر کنند. مسئولیت رهبری هیئت دولت افغانستان در این مذاکرات بر عهده معصوم استانکزی، رئیس سابق امنیت ملی این کشور خواهد بود.

این افراد به دلیل اینکه در رده‌های بالا حضور نداشتند و سرشناس نبودند، به چشم نیامدند و به‌همین خاطر به‌راحتی توانستند در میان دیگر مهاجران افغان حل شوند. همزمان پرزیدنت ترامپ نیز امروز اعلام کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او امشب در یک «سفر تاریخی» راهی دوحه پایتخت قطر خواهد شد تا در مذاکرات صلح افغانستان حضور یابد.. در سال ۲۰۰۹ پنج عضو ارشد گروه طالبان در قبال آزادی بوئی برگدال، سرباز ۲۸ ساله آمریکایی که در اسارت طالبان بود، رها شدند. این پنج عضو ارشد گروه طالبان که در رسانه از خیرالله خیرخواه، والی رژیم طالبان در هرات، فاضل مظلوم، رئیس ارتش رژیم طالبان، نورالله نوری، معاون اداره استخبارات طالبان، عبدالحق وثیق و عبدالنبی عمری یاد شده بود، بعد از آزادی از زندان گوانتانامو در قطر ساکن شدند. خبرهای بیشتر. حضور آنان در قطر و تلاش برای ایجاد یک کانال تماس با طالبان، در بهار سال ۱۳۹۲ منجر به باز شدن دفتر طالبان با تابلو و پرچم "امارت اسلامی افغانستان" در قطر شد که خشم کابل، به‌ویژه حامدکرزی را در پی داشت. قطع روابط دیپلماتیک عربستان و چند کشور عربی با قطر بعد از این قطر به پایگاه طالبان مبدل شد، به شماری از اعضای ارشد این گروه با خانواده‌های آنان اجازه اقامت در قطر داده شد. گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برای حضور در مذاکرات صلح آماده‌اند.

آقای سعیدی نیز معتقد است که سازمان اطلاعات قطر مصارف طالبان و اعضای خانواده آنان را پرداخت و حمایت مالی و پولی از آنان نیز می‌کند. بی‌طرفی قطر و تنش سیاسی منطقه‌ای در بهار ۱۳۹۶ روابط قطر و عربستان به تیرگی گرائید. علاوه بر عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با متهم کردن قطر به بی‌ثباتی در منطقه، روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند. این کشورها قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" متهم کردند. این تنش منطقه‌ای و انزوای قطر باعث نشد که این کشور میزبان مذاکرات آمریکا و طالبان نباشد. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور افغانستان در سپتامبر 2019 از حصول توافق بین طرفین خبر داده و اعلام کرد که منتظر تصویب این توافقنامه از سوی دونالد ترامپ بوده‌اند.

در نهایت توافق نامه صلح میان این دو در زمستان سال گذشته در قطر امضا شد. در کنار نقش کلیدی پاکستان در روند صلح افغانستان، ایران نیز نقش عمده را دارد. این کشور خود را به گروه طالبان نزدیک کرده و برگزاری نشست صلح افغانستان به غیر از قطر در سایر کشورهای عربی، از جمله عربستان برای ایران قابل قبول نبود. منبع تصویر، توضیح تصویر، آمریکا و طالبان زمستان سال گذشته توافقنامه صلح امضا کردند احمد سعیدی معتقد است که تضاد میان عربستان سعودی و ایران باعث شده که اگر مذاکرات صلح افغانستان در جده برگزار می‌شد، تهران این روند را بیشتر اخلال می‌کرد، ولی قطر با ایران و سایر کشورهای منطقه روابط نیک دارد. او می‌گوید که قطر مثل عربستان درگیر جنگ یمن و افغانستان نیست و درتضادهای منطقه‌ای نیز مشارکت چندانی ندارد.

آقای میران نیز می‌گوید که قطر در منازعه افغانستان بی‌طرف محسوب می‌شود و روابط متوازن با همه طرف‌های درگیر داشته است. کشورهای دیگر چرا انتخاب نشدند؟ در زمان گفتگوهای صلح میان طالبان و آمریکا، کشورهای زیادی از جمله ازبکستان، ناوری(نروژ)، آلمان، اندونزی، چین و... برای میزبانی گفتگوهای صلح افغانستان اعلام آمادگی، ولی درماه‌های اخیر این کشورها سکوت کردند.

یک مقام دولت افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفت که کابل علاقه‌مند برگزاری این نشست در کشورهای اروپایی و آسیای میانه بود ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا خیلی از کشورها که قبلا برای میزبانی اعلام آمادگی کرده بودند، سکوت کردند. حضور گسترده مهمانان، ناظران و خبرنگاران شاید عامل نگرانی این کشورها از شیوع ویروس کرونا بوده است. به گفته او قطر برای میزبانی پیش شرطی را اعلام نکرده بود، در حالی که خبرنگاران رسانه‌ها از افغانستان برای پوشش این گفتگو به قطر سفر کردند و قطر برای حضور هیات افغانی و نمایندگان رسانه‌ها شرط خاصی را اعلام نکرده است. منبع تصویر، توضیح تصویر، نمایندگان رسانه‌ها آقای عبدالله را در سفر به دوحه همراهی می‌کنند اسدالله زائری، معاون سخنگوی پیشین شورای عالی صلح افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که انتخاب قطر به عنوان مکانی برای مذاکرات صلح افغانستان؛ وجود دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر و همین طور توافق ضمنی طرف‌های قضیه صلح افعانستان بر سر این کشور است. او همچنین سیاست نسبتا بی‌طرفانه قطر را در قبال منازعات افغانستان عامل دیگر در این انتخاب می‌داند.

مهمترین خبرها .