چرا روسیه به دنبال کاهش نفوذ ایران در سوریه است؟

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 29 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 15%
  • Publisher: 51%

چرا روسیه به دنبال کاهش حداکثری نفوذ ایران در سوریه است؟

ایران اخبار, ایران سرفصلها

پس از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه در ماه اکتبر گذشته، توافقات سرنوشت ساز میان دولت اسد-کردهای سوریه، امریکا-ترکیه و روسیه-ترکیه در مورد وضعیت امنیتی-نظامی در شرق رود فرات به امضاء رسید اما ایران به رغم مشارکت فعال با روسیه و ترکیه در روند صلح آستانه و نیز صرف هزینه های مالی هنگفت برای بقای اسد و بسط نفوذ خود در این کشور، در تمامی این توافقات از سوی بازیگران درگیر نادیده گرفته شد.

نظر به آنچه در مقدمه بیان شد اکنون این پرسش به ذهن خطور می کند که مجموعه اقدامات روسیه برای کاهش حداکثری نفوذ ایران در سوریه کدامند؟ اکنون با نگاهی به وضعیت میدانی در سوریه می توان این گونه استنباط کرد که افول فیزیکی داعش، باقی ماندن اسد بر مسند قدرت و تضعیف نسبی جایگاه هژمونیک آمریکا در معادلات پیچیده ژئوپلیتیک در سوریه به ویژه پس از ورود روسیه و ارتش سوریه به مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک در شرق فرات، جزو اهداف استراتژیک مهمی به شمار می روند که روسیه از طریق ایجاد همگرایی تاکتیکی با ایران و ترکیه تا حد قابل ملاحظه ای بدان دست یافته است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اعتراضات در ایران؛ حمله به دفتر نماینده رهبری در یزد و ادامه قطع اینترنتدوشنبه همزمان با چهارمین روز اعتراضات در ایران که ابتدا در واکنش به افزایش قابل توجه قیمت بنزین شروع شد، گفته می شود شبکه اینترنت در این کشور همچنان به طور گسترده دچار خاموشی است. وضعیت در شهرهای مختلف به درستی روشن نیست، هرچند گزارش ها حاکی از ادامه اعتراضات است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

واکنش‌های بین‌المللی به اعتراضات ایران؛ از حمایت آلمان تا هشدار روسیهفرانسه: تهران باید به تعهداتش در قبال مردم ایران، در موضوعات آزادی بیان و حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز پایبند باشد. واکنش‌های بین‌المللی به اعتراضات ایران؛ آلمان: اعتراضات مردم ایران مشروع و شایسته احترام است بیشتر بخوانید:
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

واکنش‌های بین‌المللی به اعتراضات ایران؛ نگرانی آمریکا و هشدار روسیهمایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه خواستار توقف «خشونت» حکومت ایران علیه معترضان به افزایش قیمت بنزین شد. وی همچنین خواستار دسترسی «آزادانه» ایرانی ها به اینترنت شد. جزئیات بیشتر🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اعتراض فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به قطع اینترنت در ایران: اینکار به منزله محاصره شهروندان استاعتراض فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به قطع_اینترنت در ایران: اینکار به منزله محاصره شهروندان است روز دوشنبه، سه روز بعد از قطع اینترنت در ایران وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی تائید کرد که این اقدام با تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران انجام شده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

چاووش‌اوغلو خطاب به روسیه و آمریکا: در صورت عدم پاکسازی منطقه عملیات را آغاز می کنیمچاووش‌اوغلو خطاب به روسیه و آمریکا: در صورت عدم پاکسازی منطقه عملیات را آغاز می کنیم
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

بحران نظام و اعتراض‌ها در ایران به کجا می‌کشد؟ نظر تحلیلگران | DW | 17.11.2019فضای شهرها به دنبال اعتراضات گسترده به افزایش قیمت بنزین در ایران به شدت امنیتی شده است. جمهوری اسلامی به ارعاب، سرکوب و شلیک به سوی تظاهرکنندگان و بازداشت‌های گسترده متوسل شده است. ادامه این وضع به کجا می‌رسد؟
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »