چرا ژاپن از ربات‌ها نمی‌ترسد - BBC News فارسی

05/08/2021 10:55:00 ق.ظ

در حالی که غرب تمایل دارد که ربات‌ها و هوش مصنوعی را به مثابه تهدید ببیند، ژاپن دیدگاهی فلسفی دارد که به رابطه پیچیده این کشور با ماشین‌ها منجر شده است.

در حالی که غرب تمایل دارد که ربات‌ها و هوش مصنوعی را به مثابه تهدید ببیند، ژاپن دیدگاهی دارد که به رابطه پیچیده این کشور با ماشین‌ها منجر شده. ژاپن کشوری است که با شور و اشتیاقی بیش از دیگر ملت‌ها ربات‌های انسان‌نما می‌سازد و با آنها ارتباط برقرار می‌کند

در حالی که غرب تمایل دارد که ربات‌ها و هوش مصنوعی را به مثابه تهدید ببیند، ژاپن دیدگاهی فلسفی دارد که به رابطه پیچیده این کشور با ماشین‌ها منجر شده است.

منبع تصویر،مارتین راتمان، پژوهشگر مطالعات ژاپن در دانشگاه زیگن آلمان، می‌گوید: "ربات‌های صنعتی نقشی اساسی در احیای اقتصادی ژاپن در دهه ۱۹۶۰ داشتند. آنها به جای تسهیل سیاست‌های سختگیرانه مهاجرت برای کمک به کمبود نیروی کار، اتوماسیون گسترده‌ای را از طریق رباتیک عرضه کردند. " پس از خودکارسازی خطوط تولید و جهش در بهره‌وری، ژاپن به یکی از صادرکنندگان اصلی ربات‌های صنعتی به کشورهای دیگر تبدیل شد.

توضیح تصویر،دو قرن بعد، وقتی که سرانجام راه تماس ژاپن با دنیای خارج باز شد، همان سازندگان ماهر اسباب‌بازی بودند که پیشگام استفاده از فناوری غربی برای منظورهای کاربردی‌تر شدند.منبع تصویر،به نظر می‌رسد این اصطلاح که به ناراحتی ما در مواجهه با موجودات شبیه به انسان اشاره دارد، با رابطه ژاپن با ربات‌ها در تضاد است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

تروريستها هم ميتوانند دولت تشكيل دهند كافيست اروپا را راضى كنند. غرب خلا نیروی انسانی خود را با پذیرش پناهنده‌ها پر میکند ولی ژاپنی کله شق همچنان نمیخواهد ژن خالصش دچار ناخالصی بشود و خلا را با ربات ها میخواهد پر کند جریان چیه ؟

تیمانوفسکایا، ورزشکار بلاروس ژاپن را به مقصد اتریش ترک کرد | DW | 04.08.2021کریستینا تیمانوفسکایا به علت انتقاد از عملکرد کمیته المپیک بلاروس تحت فشار بوده است. او از احتمال ربوده شدن خود گفته بود. او اکنون ژاپن را به مقصد وین ترک کرده است. دولت لهستان به این ورزشکار بلاروس اجازه اقامت داده است.

رئیس‌جمهوری که تحت فشار گروه‌ها قرار گیرد، نمی‌تواند خودش باشد/ مردم به آقای رئیسی رأی ندادند که آش شله قلمکار تشکیل دهد/ موتلفه حزب دولت‌ها نیست که دنبال امتیاز گرفتن باشددبیرکل حزب موتلفه اسلامی، گفت: اگر جریانی بخواهد بگوید که من نیرویی دارم که می‌تواند مناسب دولت باشد و مفید واقع شود خب او را معرفی کند اما امتیازخواهی و سهم خواهی امری نیست که اکنون مورد پذیرش مردم و رهبری باشد و کسانی که این کار را انجام دهند چوب لای چرخ کار آقای رئیسی گذاشته‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای: وضعیت ایران به گونه‌ای نیست که تشکیل کابینه تاخیر داشته باشدآیت‌الله خامنه‌ای: وضعیت ایران به گونه‌ای نیست که تشکیل کابینه تاخیر داشته باشد رهبر ایران در مراسم تنفیذ رئیس جمهوری جدید این کشور گفت وضعیت به گونه‌ای نیست که تشکیل کابینه تاخیر داشته باشد و باید سرعت عمل خرج داد.

افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند، می توانند واکسن کرونا بزنند؟با سرعت گرفتن واکسیناسیون علیه کرونا در کشورمان و اضافه شدن گروه های سنی و شغلی جدید به فرآیند تزریق واکسن، سوالات متعددی برای افراد در زمینه تزریق واکسن ایجاد می شود، به عنوان مثال آیا کسی که قبلا دچار بیماری کووید-۱۹ شده، می تواند واکسن کووید-۱۹ را دریافت کند؟، آیا کسی که بعد از دریافت نوبت اول واکسن دچار بیماری کووید-۱۹ شود می تواند واکسن نوبت دوم را دریافت کند؟

ترکیه در پی انفجار بندر بیروت از اولین کشورهایی بود که به کمک لبنان شتافتترکیه در پی انفجار بندر بیروت از اولین کشورهایی بود که به کمک لبنان شتافت ترکیه از اولین کشورهایی بود که پس از انفجار بندر بیروت به لحاظ مادی و معنوی در کنار مردم و دولت لبنان قرار گرفت.

عرضه یک عروسک باربی جدید که شبیه به دانشمند سازنده واکسن «آکسفورد-آسترازنکا» استعرضه یک عروسک باربی جدید که شبیه به دانشمند سازنده واکسن «آکسفورد-آسترازنکا» است به گزارش رویترز، دکتر گیلبرت، استاد ۵۹ ساله در دانشگاه آکسفورد، یکی از شش دانشمند زن فعال در نبرد با ویروس_کرونا است که از روی آنها عروسک باربی ساخته شده‌ است.

آیا تمدن در مسیر نابودی قرار دارد؟ نمایشنامه "کارخانه ربات‌سازی روسوم" اثر کارل چاپک در سال ۱۹۲۰که برای اولین بار واژه "ربات" را معرفی کرد، دارای مضامین مذهبی است: یکی از شخصیت‌های داستان ماشین‌های انسان‌نما خلق می‌کند تا ثابت کند که خدایی وجود ندارد، شخصیت دیگر استدلال می‌کند که ربات‌ها باید روح داشته باشند، و دو ربات که عاشق یکدیگر می‌شوند با اسامی "آدم" و "حوا" نامگذاری می‌شوند.کریستینا تیمانوفسکایا در فرودگاه ناریتا، واقع در شرق توکیو قرار بر پرواز مستقیم کریستینا تیمانوفسکایا به مقصد ورشو، پایتخت لهستان بود.به گزارش ایلنا، در هفته‌های پس انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و با مشخص شدن هشتمین رئیس جمهور، بحث ها و رایزنی ها درخصوص تشکیل کابینه سیزدهم آغاز و به تدریج شدت پیدا کرد.رهبر ایران در مراسم تنفیذ رئیس جمهوری جدید این کشور گفت وضعیت به گونه‌ای نیست که تشکیل کابینه تاخیر داشته باشد و باید سرعت عمل خرج داد.

در پایان داستان، ربات‌ها همه انسان‌ها به جز یک نفر را می‌کشند. محرک صنعت برخی از پژوهشگران می‌گویند که ریشه‌های نگرش مثبت ژاپن به فناوری و به ویژه ربات‌ها، در درجه اول اجتماعی-اقتصادی و تاریخی است تا اینکه مذهبی و فلسفی باشد. یکی از معتمدان تیمانوفسکایا به خبرنگاران گفته است که علت تغییر مقصد سفر به دلایل امنیتی بوده است. در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، ژاپن به فناوری‌های نو روی آورد تا نه تنها اقتصادش را بازسازی کند، که همچنین تصویر ملی خود را ترمیم کند. از سویی رایزنی‌ها با سید ابراهیم رئیسی از سوی جریان‌های سیاسی شکل تازه‌ای به خود گرفت و هر طیف از نیروهای حامی او تلاش داشتند تا سهم بیشتری از کابینه را برای اعضای خود کسب کنند؛ در میانه این بحث‌ها و رایزنی‌ها با اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی که یکی از قدیمی‌ترین تشکل‌های جریان راست محسوب می‌شود به گفت‌وگو نشستیم تا نظر او را درخصوص دولت سید ابراهیم رئیسی، سهم‌خواهی از رئیس‌جمهور منتخب و همچنین مشکلات و موانع پیش روی او و دولتش جویا شویم. منبع تصویر، Getty Images توضیح تصویر، پپر یک ربات نیمه‌انسان‌نماست که به منظور 'خواندن احساسات' طراحی شده و در حال حاضر در صنعت خدمات و فروش به کار گرفته می‌شود مارتین راتمان، پژوهشگر مطالعات ژاپن در دانشگاه زیگن آلمان، می‌گوید: "ربات‌های صنعتی نقشی اساسی در احیای اقتصادی ژاپن در دهه ۱۹۶۰ داشتند. این ورزشکار بلاروس از تغییر برنامه‌ خود در چارچوب رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ انتقاد کرده بود. آنها به جای تسهیل سیاست‌های سختگیرانه مهاجرت برای کمک به کمبود نیروی کار، اتوماسیون گسترده‌ای را از طریق رباتیک عرضه کردند. از مردم تشکر می‌کنیم.

" پس از خودکارسازی خطوط تولید و جهش در بهره‌وری، ژاپن به یکی از صادرکنندگان اصلی ربات‌های صنعتی به کشورهای دیگر تبدیل شد. اما کمیته المپیک بلاروس برنامه این ورزشکار را بدون مشورت با او تغییر داده بود. مردم که به آقای رئیسی رأی دادند، رأی ندادند که ایشان یک آش شله قلمکاری تشکیل دهد؛ بلکه رأی دادند که این شخص با این سوابق و این روش و این تفکر کشور را اداره کند، لذا خواست مردم اداره کشور با همان ارزش‌ها و مشی و بینش و نگاهی که از ایشان شناخته می‌شود، است. وقتی برخی از مهندسان از ساخت ربات‌های صنعتی و کاربردی به ربات‌های انسان‌نما که با مردم تعامل داشتند روی آوردند، احتمالا تاریخ خاص ژاپن بر نحوه درک آنها تاثیر گذاشت. منبع تصویر، Getty Images توضیح تصویر، هیروشی ایشیگورو، مهندس رباتیک، یک ربات انسان‌نما شبیه یک بچه ۱۰ ساله ساخته است که ایبوکی نام دارد بر اساس تحقیقات کوزیما واگنر، پژوهشگر دانشگاه آزاد برلین، حاکمان نظامی ژاپن در سال ۱۶۴۹ استفاده از فناوری برای توسعه سلاح های جدید را ممنوع کردند تا از ظهور رقبای جدید جلوگیری کنند. او از کمیته بین‌المللی المپیک درخواست کمک کرده است. بنابراین صنعتگران بر خلاقیت‌های بی ضررتر تمرکز کردند، مانند آدمک‌های مکانیکی که در تئاترهای عروسکی ایفای نقش می‌کردند یا آدمک‌هایی که چای واقعی را در فنجان‌های واقعی سرو می‌کردند. من در یکی از کتاب‌هایم دو نوع مدیریت در امامت را تشریح کرده‌ام، یک مدیریت خط ارزشگرا است که در این خط جز سلمان و ابوذر و مقداد و سمیه و فضه . دو قرن بعد، وقتی که سرانجام راه تماس ژاپن با دنیای خارج باز شد، همان سازندگان ماهر اسباب‌بازی بودند که پیشگام استفاده از فناوری غربی برای منظورهای کاربردی‌تر شدند. مقامات دولت بلاروس تیمانوفسکایا را متهم به"پریشانی‌روحی" کرده بودند. رئیس‌جمهور در معرفی وزرای پیشنهادی و مجلس در اظهار نظر درباره وزرا شتاب به خرج دهند تا دولت تشکیل شود.

به عنوان نمونه، عروسک‌سازی به نام تاناکا هیساشیگه، اولین کمپانی مهندسی مکانیک را در سال ۱۸۷۵ تاسیس کرد که ۶۴ سال بعد پس از یک ادغام بزرگ، به کمپانی نام‌آشناتر توشیبا تبدیل شد. 'دره عجیب' با اینکه ربات‌های اولیه در نوسازی سریع ژاپن در قرن بیستم از مد افتادند، ایده موجودات مکانیکی به عنوان سرگرمی ممکن است در ناخودآگاه ملی جا افتاده باشد. باید یادآور شد که دولت آلکساندر لوکاشنکو پس از شروع اعتراضات به نتیجه انتخابات پارلمانی آن کشور دست به سرکوب معترضان زده است. نمی‌گنجند و جایی برای ابوموسی اشعری، خالدبن ولید نیست؛ همچنین یک مدیریت خط عام مردم هم داریم چون للناس است و برای همه مردم است. منبع تصویر، توضیح تصویر، ربات غول‌پیکر گاندم که بر فراز رهگذران در ناحیه ادایبا در توکیو قرار دارد وقتی ماساهیرو موری، اندیشمند برجسته رباتیک که اصطلاح "دره عجیب" را ابداع کرد ، برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ پژوهش روی ربات‌ها را آغاز کرد، به سختی جدی گرفته می‌شد. به نظر می‌رسد این اصطلاح که به ناراحتی ما در مواجهه با موجودات شبیه به انسان اشاره دارد، با رابطه ژاپن با ربات‌ها در تضاد است. این فعال مدنی که ویتالی شیشوف نام دارد در اوکراین مرکزی برای رسیدگی به وضعیت پناهجویان و مهاجران بلاروس ایجاد کرده بود. آقای موری در یک مصاحبه با مجله آی‌تریپل‌ای اسپکتروم می‌گوید: "در آن زمان مردم فکر نمی‌کردند که دانشگاه‌ها باید درباره ربات‌ها پژوهش کنند. *برای تشکیل کابینه با شما در حزب موتلفه اسلامی یا شورای وحدت آیا رایزنی صورت گرفته‌ است؟ که فرد یا افرادی را به رئیس‌جمهور منتخب معرفی کنید؟ بحث و گفت‌وگو و ارتباط و این‌ها فراوان است و این روزها زیاد هم شده است و حتی برخی هم برای آقای رئیسی دولت تشکیل می‌دهند که البته برخی از این‌ها چهره‌پردازی خود افراد یا حامیان آن‌ها است.

آنها می‌پنداشتند که کار روی یک 'اسباب‌بازی' بیهوده است. " همچنین در زمان اشغال ژاپن از سوی آمریکا پس از جنگ جهانی دوم، ژاپن مجبور شد که غیرنظامی شود و این کشور که حالا رسما صلح‌طلب بود تلاش چندانی برای استفاده از ربات‌ها به عنوان سلاح انجام نداد. این عوامل به ایجاد دیدگاه مثبت عمومی نسبت به ربات‌ها در ژاپن پس از جنگ جهانی دوم کمک کرد. ما حزب نظام، ولایت و مردم هستیم. اتوماسیون صنعتی یک مزیت بزرگ اقتصادی به همراه داشت و ربات‌های انسان‌نما صرفا یک کنجکاوی بی‌خطر بودند. در همین حال، غرب تمایل به دیدگاهی کمتر خوشبینانه داشت.

آمریکا که درگیر جنگ سرد بود، بودجه‌ای را برای رباتیک در مصارف نظامی اختصاص داد که هاله‌ای تهدیدآمیز در این حوزه ایجاد کرد.(می‌خندد) ما چنین کاری نمی‌کنیم. همچنین از زمانی که لادایت‌ها در جنبش اجتماعی صنعتگران نساجی در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹، برای پیشگیری از بیکار شدن ماشین‌آلات نساجی در انگلستان را تخریب کردند، این تصور دیرین برای کارگران غربی ایجاد شده که اتوماسیون منجر به بیکاری می‌شود. ستاره‌های مانگا این دیدگاه‌های متفاوت از فناوری در فرهنگ عامه نیمه دوم قرن بیستم آشکار شد. منبع تصویر، توضیح تصویر، استروبوی، یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های ژاپنی، در کمیک‌های مانگا در سال ۱۹۵۲ معرفی شد یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های ژاپنی در آن زمان استرو بوی بود که در سال ۱۹۵۲ در کمیک‌های مانگا معرفی شد و حضور آن در کتاب‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و طیف گسترده‌ای از کالاهای تجاری ادامه یافت. رئیس‌جمهوری که تحت فشار گروه‌ها قرار گیرد نمی‌تواند، خودش باشد. استرو بوی یک ربات انسان‌نما بود که از قدرتهای فوق بشری خود به خوبی استفاده می کرد و کشور را حول یک پیام مثبت در مورد فناوری جمع می‌کرد؛ حتی اگر در ابتدا برای این منظور طراحی نشده بود.

کوزیما واگنر می‌نویسد: "به گفته اوسامو تزوکا، خالق استروبوی، او از سوی ناشر و خوانندگانش مجبور بود تا تصویری بسیار خوش‌بینانه از فناوری ارائه دهد تا ژاپنی‌هایی که هنوز در دهه ۱۹۵۰ از خرابی‌های جنگ رنج می‌بردند و در برابر برندگان غربی جنگ احساس حقارت می‌کردند، امیدوار شوند. " شخصیت دوستانه یک ربات منجی تاثیری قوی بر نسلی از ژاپنی‌ها گذاشت. با این گرانی و تورم و سیاست‌های غلط موجود و وجود یک شبکه سودجوی جیب‌ پُرکُنی که اصولگرا و اعتدالی ندارد با هم رفیق شده‌اند و همه با هم دست‌ در دست هم فقط به فکر منافع خودشان هستند؛ خب آقای رئیسی با این‌‌ها می‌خواهد چه کار کند؟ در خارج از کشور هم تحریم‌ها سر جای خود باقی است. منبع تصویر، توضیح تصویر، رباتی که یک پنکیک پرطرفدار ژاپنی به نام "اوکونومیاکی" درست می‌کند به گفته مهندس یوجی اومتانی "رویای استروبوی محرک رباتیک ژاپنی شد. به باور بسیاری از پژوهشگران و توسعه‌دهندگان برجسته رباتیک در ژاپن، اگر داستان ربات نبود رباتیک نیز وجود نمی‌داشت. ژاپنی‌ها از دوران دبیرستان خواب استروبوی را می‌دیدند و به خاطر او متخصص رباتیک شدند. سیاست سلطه‌طلبی آمریکا اجازه نمی‌دهد به ایرانی که مستقل است و می‌خواهد استقلال داشته باشد، امتیاز بدهد.

" غرب نیزداستان‌هایی مثبت درباره ربات‌ها گفته است، اما تاثیرگذارترین آنها در مورد تهدیدهای ربات‌ها برای بشریت هستند. در "۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی"، سیستم هوشمند کامپیوتری سفینه فضایی که هال نام دارد سرکش می‌شود و چندین خدمه سفینه را می‌کشد. در داستان "آیا ربات‌ها خواب گوسفند برقی می بینند؟" و اقتباس سینمایی آن یعنی فیلم بلیدرانر، ربات‌هایی که به طرز باورپذیری شبیه انسان هستند دراعتراض به بندگی خود شورش می‌کنند تا جایی که دستگیر و کشته می‌شوند. من نسبت به گروه‌های سیاسی موضع‌گیری ندارم و اخلاق ما در موتلفه این نیست که موضع‌گیری کنیم، اما در مجموع می‌گویم که همه گروه‌های سیاسی از هر مجموعه‌ای که باشند، اگر بخواهند وارد بحث سهم گرفتن شوند آسیب خواهند دید. هراس غرب از ربات‌ها در مجموعه فیلم‌های ترمیناتور به شکلی قوی متبلور شده است که در آن شبکه دفاعی کامپیوتری اسکای‌نت خودآگاهی پیدا می‌کند و انسان‌ها تلاش می‌کنند تا آن را خاموش کنند، اما اسکای‌نت از ربات‌های انسان‌نما به نام ترمیناتور یا نابودگر استفاده می‌کند تا با موفقیت علیه انسان بجنگد. منبع تصویر، توضیح تصویر، هراس غرب از ربات‌ها در مجموعه فیلم‌های ترمیناتور به طرز شدیدی متبلور شده است بسیاری از آثار علمی تخیلی غربی به همان هشدارهای اخلاقی فرانکنشتاین و کارخانه ربات‌سازی روسوم برمی‌گردند: حماقت ایجاد زندگی مصنوعی، پارادوکس این که آیا هر چیزی که توسط انسان ساخته می شود می‌تواند روح داشته باشد، و ناممکن بودن همزیستی انسان با پیچیده‌ترین چیزهایی که ساخته است.

در همین حال، ژاپن که کمتر هراس خیزش ربات‌ها را دارد، مشتاق است تا از ربات‌ها برای جبران کمبود شدید نیروی کار و انجام وظایفی مانند مراقبت از جمعیت فزاینده سالمند در این کشور استفاده کند.  مردم به آقای رئیسی رأی دادند، لذا باید اختیار را به خودش بدهیم که از هر گروهی خواست انتخاب کند، اگر این کار را کردند و فشار آوردند و آقای رئیسی مجبور شد برای مصلحت نظام امتیاز بدهد، فردا چه می‌شود؟ فرد تحمیلی به رئیس‌جمهور هیچوقت نمی‌تواند برای رئیس‌جمهور کار کند به همین جهت باید خود رئیس‌جمهور انتخاب کند و فرد هم خود را منتخب رئیس‌جمهور بداند. همانند سال‌های پس از جنگ، دولت و شرکت‌های تجاری برای کمک به اقتصاد اتوماسیون را تشویق می‌کنند، که همین در اشتیاق ملی نسبت به ربات‌ها نقش دارد. اما در حالی که استروبوی به ایجاد اشتیاق ژاپن در مورد ربات‌ها کمک کرده است، ممکن است در عمل به دوگانگی این کشور درباره آنها منجر شده باشد. مارتین راتمان می‌گوید که ژاپنی‌ها دچار "سندروم استروبوی" هستند: آنها تمایل دارند ربات‌های انسان‌نما را هوشمند، انعطاف‌پذیر و قدرتمند تصور کنند، اما رباتیک در زندگی واقعی تاکنون انتظارات آنها را برآورده نکرده است. حمایت از رئیس‌جمهور منتخب ارتباطی به اینکه حتما از ما کسی را به کار بگیرد، ندارد. او می‌گوید بر اساس فناوری موجود، مهندسانی که روی ربات‌های مراقبت از سالمندان کار می‌کنند باید روی ساخت دستگاه‌های ساده تمرکز کنند تا به آسانی در مراکز مراقبت ادغام شوند، به جای آنکه ابزارهایی پرزرق و برق بسازند که چشمگیر اما گران و غیرکاربردی هستند.

در نهایت، حتی ژاپنی‌ها هم ترجیح می‌دهند که نیازهای انسانی آنها به دست انسان‌های واقعی برآورده شود. مارکتا نیملا، پژوهشگر، می‌گوید: "وقتی به ژاپن سفر کردم، متوجه شدم که امکانات مراقبتی ژاپنی به هیچ وجه مملو از ابزارهای رباتیک نیست. ما ۴۰ سال گذشته در نظام تحت رهبری امام(ره) و مقام معظم رهبری توانستیم این کشور را از یک کشور ضعیف به یک کشور مقتدر تبدیل کنیم، در داخل هم پایه‌های حکومت‌مان قوی است. در عوض از تماس انسانی استقبال می‌شود. " استروبوی چشم‌انداز خوش‌بینانه‌ای از آینده رباتیک به ژاپن داده است. ژاپنی‌ها این خوش‌بینی را حفظ کرده‌اند، اما ربات‌ها فعلا تا حدودی در آینده باقی مانده‌اند. این وضع کنونی کشور است.

.