چرا نابینایان نمی توانند نماینده مجلس شوند؟

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 78 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

دبیرکل شبکه تشکل‌های نابینایان کشور: بیشترین مشکل اشتغال را «جامعه نابینایان» دارند بسیاری از نابینایانی که شاغلند شغلی متناسب با تحصیلات خود ندارند کارهای حاشیه‌ای به نابینایان واگذار می‌شود چرا نابینایی که فوق لیسانس ادبیات دارد نمی‌تواند تدریس کند؟

به گزارش ایسنا، طبق آمار آژانس بین‌المللی پیشگیری از نابینایی، ۲۵۳ میلیون نفر در جهان نابینا یا کم بینا هستند که از این تعداد، ۳۶ میلیون نفر نابینا بوده و ۲۱۷ میلیون نفر مبتلا به کم بینایی متوسط یا شدید هستند. همچنین براساس اعلام سازمان بهزیستی کشور نیز ۱۸۹ هزار نابینا در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه براساس برآورد سازمان بهداشت جهانی و اطلاعات حاشیه‌ای، برخی از افرادی که دچار کم‌بینایی هستند در مجموع آمار جامعه نابینایان و کم‌بینایان محسوب نمی‌شوند، ادامه داد: بسیاری از افراد نمی‌دانند که کم‌بینا هستند و ضعف بینایی خود را ضعفی عادی و طبیعی تلقی می‌کنند، در حالیکه این نوع از افراد حتی به کمک وسایل کمک توانبخشی نیز نمی‌توانند بینایی خود را اصلاح کنند، همچنین افرادی هم هستند که نابینا بوده و در مناطق محروم کشور سکونت دارند و به دلایلی فاقد پرونده‌ هستند.

وی در پاسخ به این سوال که از نظر آماری چند درصد جامعه نابینایان بیکار هستند؟ بیان کرد: یکی از مشکلات جامعه معلولان فقدان آمار دقیق است؛ باید از وضعیت مشکلات معلولان آمار دقیقی وجود داشته باشد و لازم است سازمان بهزیستی و اداره کار کشور سیستمی راه‌اندازی کند تا مشکلات در این زمینه برطرف شود.

بنابر اظهارات معینی در حال حاضر بیشترین تعداد مراکز خدمات توانبخشی تخصصی برای نابینایان تحت عنوان «خانه و کودک نابینا» در کشور فعالیت و خدماتی شامل آموزش خط بریل، تحرک و جهت‌یابی و مهارتهای زندگی را به کودکان نابینا ارائه می‌کنند و برخی از این مراکز نیز خدمات را به طور جامع به کودکان نابینا ارائه نمی‌کنند.

محمودنژاد افزود: در حال حاضر به دلیل محدودیت امکانات در جامعه، نابینایان نمی‌توانند به طور کامل برخی از کارهای کامپیوتری را انجام دهند و باید از فرد دیگری برای انجام کارهای کامپیوتری کمک بگیرند، به همین دلیل قانون‌گذار می گوید که وکیل بودن قابل انتقال نیست، پس نابینایان را از کاندید شدن در مجلس منع می‌کنند؛ لذا لازم است امکانات و تجهیزات برای معلولان به گونه‌ای پیشرفت کند تا بتوانیم نابینایان را در سمت‌های نمایندگی مجلس ببینیم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار مبتلایان به کرونا در آلمان به سرعت در حال افزایش است | DW | 14.10.2020موارد جدید ابتلا به بیماری کرونا در آلمان برای اولین بار از ماه آوریل تا کنون از مرز ۵۰۰۰ نفر در یک روز عبور کرده است. گسترش بیماری به ويژه در شهرهای بزرگ سرعت یافته است. صدراعظم آلمان به شدت از این وضع نگران است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

گروهی از ارامنه به خودروهای حامیان آذربایجان در کانادا حمله کردندارامنه ساکن کانادا به شهروندان ترکیه و آذربایجان مقیم مونترال که در حمایت از قره‌باغ کاروانی از خودرو تشکیل داده بودند٬ حمله کردند. - خبرگزاری آناتولی وحوش ارمنی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمال مبتلایان به کرونا در افغانستان از 40 هزار نفر فراتر رفت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به مرز 297 هزار نفر نزدیک شد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

بیکاری در بریتانیا به بالاترین نرخ در سه سال گذشته رسید - BBC News فارسیبر اساس اعلام مرکز آمار در بریتانیا نرخ بیکاری در سه ماهه منتهی به اوت به ۴/۵ درصد رسیده است که بالاترین نرخ این شاخص در سه سال اخیر در این کشور بوده است. آمار بیکاری در بریتانیا در حالی اعلام شده که دولت این کشور خود را آماده معرفی مقررات سخت جدیدی برای مقابله با کرونا می‌کند که با اجرای آنها کسب و کارها مجددا بسته خواهند شد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

شش نظامی افغان در حمله طالبان به پاسگاهی در بغلان کشته شدندسخنگوی پلیس بغلان در شمال افغانستان از کشته شدن 6 نظامی افغان در حمله طالبان به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی این کشور در بغلان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »