چرا علی رضوانی از روح‌الله زم تشکر نکرد!

14/07/2020 11:37:00 ب.ظ

روح‌الله_زم, خبرنگاری_جرم_نیست

روح‌الله_زم در جواب مصاحبه‌کننده گفت شما می‌گویید اغتشاش، ما می‌گوییم اعتراضات. همین یک جمله کافی است که بدانیم او از این مصاحبه خرسند نیست اما مجبور به پاسخ‌گویی بوده است. خبرنگاری_جرم_نیست اطلاع_رسانی گزارش نیلوفر رستمی niloufarrostam1 👇

 آیا می‌توان آن را برای طرح شکایت، مصداق شکنجه دانست یا فقط در سکوت می‌توان این شوی صداوسیما را هم با حیرت و درد نگاه کرد و گذشت؟ مانند بقیه اعترافات تلویزیونی ده‌ها شهروند دیگر که در پرونده‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، انرژی هسته‌ای، اعتراضات خیابانی، مد و رقص و جوانی کردن، مجبور به گفتن دروغ‌هایی در مقابل دوربین‌ تا بغض کردن شده‌اند.  

در مصاحبه با روح‌الله زم، موسس سایت و کانال «آمدنیوز»، شاید یک مورد ساده ویژه وجود داشت؛ این که گفت‌وگو کننده بدون پروا در آخر مصاحبه از سپاه پاسداران برای مهیا کردن این گفت‌وگو تشکر کرد؛ تشکر از ارگانی که مسوول ربودن روح‌الله زم در خاک عراق، بازداشت و نگه داشتن او در خانه امن برای حدود ۱۰ ماه، بدون حق داشتن ارتباط تلفنی یا ملاقات با خانواده‌اش و بعد محکوم کردن او به حکم اعدام با ۱۷ مورد اتهامی در دادگاه انقلاب است.  

ادامه مطلب:
ایران وایر »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

انتقاد شدید آیت‌الله ‌مکارم‌شیرازی از گرانی‌های‌ لجام‌گسیخته / چرا مسئولان ‌از زیر بار گرانی سرسام‌آور‌ کنار می‌کشند‌؟- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimانتقاد آیت‌الله ‌مکارم‌شیرازی از گرانی‌های‌ لجام‌گسیخته: دیگر اجاره مسکن، خرید جهیزیه و مایحتاج زندگی جز با وام‌های سنگین ممکن نیست مساله مهم، خونسردی مسئولان است! که با وعدۀ حل مشکلات، اکنون حتی اظهار شرمندگی هم نمی‌کنند! تورم

چرا قانون جدید دولت هند،‌ مردم کشمیر را نگران کرده؟اقدام دولت فدرال هند مبنی بر صدور مجوز اقامت در منطقه تحت کنترل خود، کشمیر برای بیش از ۳۲ هزار نفر 'خارجی'، باعث افزایش ترس از تغییرات جمعیتی در این ناحیه شده است.

چرا سپاه مدیر روابط عمومی استقلال را برکنار کرد؟

پاشازاده : دوستان جواب دهند چرا استقلال این‌همه مصدوم و کرونایی دارد؟/ تا سه هفته پیش صحبت از قهرمانی بود الان سهمیه هم به اگر و اما کشیده شده است

کاریکاتور هفته | DW | 13.07.2020

بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو یا «بازی بازسازی» برای فوکوشیمامانابوو ناکائو، مشاور آژانس بازسازی برای از سرگیری بازیهای المپیک و پارالمپیک می گوید: «این نسخه از بازیهای المپیک، بازی بازسازی نامیده شده است زیرا اولین هدف، تشکر از کمک‌های بیشماری است که از سراسر جهان برای بازسازی ژاپن پس از زلزله دریافت کردیم.» Spotlight

چهار روز از پخش مصاحبه تلویزیونی با «روح‌الله زم» می‌گذرد.به گزارش خبرگزاری ‌تسنیم از قم ، ‌آیت‌الله ناصرمکارم‌شیرازی با صدور بیانیه‌ای در ارتباط با گرانی‌های اخیر اعلام کرد: در این ایام، بسیاری از مردم نسبت به گرانی روزافزون کالاها که برخی چندین برابر شده است، به شدت اعتراض دارند.ممنوعیت گردشگری در کشمیر تحت کنترل هند برداشته شد به گزارش رسانه‌ها، طبق این قانون افرادی که ۱۵ سال در کشمیر سکونت داشته، یا مدت ۷ سال در این منطقه تحصیل کرد‌ه‌ و موفق به کسب نمره قبولی در امتحانات مدرسه ( سال ۱۰ یا ۱۲) شده‌اند ، شرایط لازم برای گرفتن گواهی اقامت را دارند.که درآمدهای این دو باشگاه را می‌بلعند.

پیرامون این مصاحبه یا بازجویی تلویزیونی، حرف‌ها و نقدهای زیادی شد. اما آیا این مصاحبه را از نظر حقوقی می‌توان به چالش کشید؟ اما این مصاحبه که دو روز پس از اعلام وکیل روح‌الله زم برای درخواست تجدیدنظر به حکم اعدام موکلش پخش شد را می‌توان از نظر قانونی به چالش کشید؟  آیا می‌توان آن را برای طرح شکایت، مصداق شکنجه دانست یا فقط در سکوت می‌توان این شوی صداوسیما را هم با حیرت و درد نگاه کرد و گذشت؟ مانند بقیه اعترافات تلویزیونی ده‌ها شهروند دیگر که در پرونده‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، انرژی هسته‌ای، اعتراضات خیابانی، مد و رقص و جوانی کردن، مجبور به گفتن دروغ‌هایی در مقابل دوربین‌ تا بغض کردن شده‌اند. از سوی دیگر، برخی بیان می‌کنند که چرا مراجع تقلید در برابر این وضع سکوت کرده‌اند؟! ما نه تنها سکوت نکرده‌ایم، بلکه بارها در این باره سخن گفته ایم و باز هم می‌گوییم.   در مصاحبه با روح‌الله زم، موسس سایت و کانال «آمدنیوز»، شاید یک مورد ساده ویژه وجود داشت؛ این که گفت‌وگو کننده بدون پروا در آخر مصاحبه از سپاه پاسداران برای مهیا کردن این گفت‌وگو تشکر کرد؛ تشکر از ارگانی که مسوول ربودن روح‌الله زم در خاک عراق، بازداشت و نگه داشتن او در خانه امن برای حدود ۱۰ ماه، بدون حق داشتن ارتباط تلفنی یا ملاقات با خانواده‌اش و بعد محکوم کردن او به حکم اعدام با ۱۷ مورد اتهامی در دادگاه انقلاب است. افرادی که از سوی اداره کل نجات و توان‌بخشی سازمان ملل به عنوان مهاجر ثبت شده‌اند هم مشمول این قانون جدید می‌شوند.   «محمد اولیایی‌فرد»، وکیل در گفت‌وگو با «خبرنگاری جرم نیست»، همین تشکر را تاییدی بر اعتراف اجباری روح‌الله زم می‌داند و می‌گوید: «در آخر گفت‌وگو، خبرنگار فقط از سپاه پاسداران برای مهیا کردن آن تشکر کرد.. اگر مصاحبه به انتخاب روح‌الله زم و با رضایت او بود، باید در آخر مصاحبه از او هم تشکر می‌شد؛ مثلا گفته می‌شد از این که داوطلبانه حرف زدید، ممنون یا چنین چیزی. هرچند که پیش از این، در مورد محمد نوری‌فر نیز حساسیت‌هایی به وجود آمده بود.

اما وقتی فقط از سپاه برای فراهم کردن این گفت‌وگو تشکر می‌شود، یعنی سپاه زم را روبه‌روی مصاحبه‌گر با دوربین‌های روشن گذاشته است؛ یعنی زم برای مصاحبه تحت فشار بوده است.که در جای خود قابل تقدیر است، عملاً خود را از زیربار مسئولیت سنگین گرانی سرسام آور، کنار می‌کشند. 'تغییر اجباری ترکیب جمعیت ' با وجود انکار دولت هند، باور عمومی مردم کشمیر و بخش‌هایی از جامو این است که قانون جدید باعث شکل‌گیری تغییر ترکیب جمعیتی در منطقه می‌شود. بنابراین خود این مصاحبه مصداق شکنجه است و اعتراف اجباری محسوب می‌شود.»  در تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۹۹، در بخش «بدون تعارف» برنامه «۲۰:۳۰» صداوسیما، گفت‌وگو یا اعتراف اجباری از روح‌الله زم پخش شد. در این میان، برخی سودجویان نیز از این وضع سوء‌استفاده کرده و  سیلی به روی هموطنان ضعیف خود می‌زنند. در این برنامه، «علی رضوانی»، خبرنگار صداوسیما و بازجوی حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران با روح‌الله زم در خانه امنی که محل نگه‌داری او است، گفت‌وگویی کرده که اعتراف اجباری و مصداق بارز شکنجه است. تحلیلگران حقوقی این اقدام دولت هند را به این دلیل که از قانون تبعیت نمی‌کند، تغییری"اجباری" تلقی می‌کنند.   در این گفت‌وگو، روح‌الله زم که در دستان سپاه است، در اختیار بازجوی این نهاد امنیتی برای چند ساعت مصاحبه قرار می‌گیرد. سرچشمه این حملات این بار نه از سوی هواداران باشگاه رقیب یا حتی توده‌ای از هواداران خود باشگاه استقلال که از سوی افراطیون بود.

معلوم نیست پشت صحنه این برنامه چه اتفاقاتی افتاده است اما علی رضوانی در این مصاحبه، روح‌الله زم را محکوم و غیرمستقیم حکم اعدام او را هم تایید می‌کند.   اولیایی‌فرد با اشاره به جمله‌ای از روح‌الله زم در آن مصاحبه، تاکید می‌کند که همان یک جمله نشان می‌دهد روند بازجویی، دادگاه و صدور حکم به نفع او نبوده و به دفاعیاتش توجهی نشده است: «زم در جواب مصاحبه‌کننده گفت شما می‌گویید اغتشاش، ما می‌گوییم اعتراضات. در نتیجه اعمال هر گونه تغییر نظیر تغییر ترکیب جمعیتی که پیامدهای غیر قابل بازگشت به دنبال دارد پیش از صدور حکم از سوی دادگاه، اقدامی نامناسب به حساب می‌آید. همین یک جمله کافی است که بدانیم او از این مصاحبه خرسند نیست اما مجبور به پاسخ‌گویی بوده است. او همان طور که در جلسات دادگاهش گفته است که اتهاماتش را قبول ندارد، این‌جا هم می‌گوید کارهای او اغتشاش نبوده بلکه اعتراض بوده‌اند. از این منظر هم باید توجه کرد که اساسا در بازجویی، دادگاه و نهایت مرحله صدور حکم اعدام، به اعترافات متهم توجهی نشده است." این اقدام علاوه بر این انتقاد بخش‌های مختلف را به همراه داشته؛ آن‌ها نگرانند این قانون جدید راه را برای ساکنان غیر بومی باز کند تا با استناد به مدارک مستند ناکافی موقعیت‌های شغلی و املاک منطقه را از آن خود کنند. اما صارمی برای او در صفحه خود نوشته است: «تلاش سلطانی فر برای احیای تاج و نابودی استقلال! سهیل گوهری که در هتاکی به انقلاب و شهدا گوی سبقت رو از براندازا ربوده بود، بعنوان رییس روابط عمومی باشگاه استقلال منصوب شد.

»  این وکیل در ادامه حرف‌هایش مبنی بر عدم رضایت روح‌الله زم به این گفت‌وگو، می‌افزاید: «جابه‌جای این گفت‌وگو نشان‌های واضحی از اعتراف اجباری بود که می‌توان از نظر حقوقی به آن شکایت کرد. مصاحبه کننده گاهی حالت تحقیرآمیز و گاهی تهدید به او را داشت؛ وقتی گفت دیدی چه طور گرفتنت و یا کانالت ریزش کرد؟ زم در این مصاحبه سعی کرد به تحقیر و بازجویی تن ندهد و حداقل در طی این مصاحبه اتهام دیگری برای خودش نسازد.»  اولیایی‌فرد با اظهار این که مصاحبه تلویزیونی با روح‌الله زم یک مجازات علنی بود، می‌گوید: «ما همیشه مخالف مجازات‌های علنی بوده‌ایم.۸۹ درصد بیکار دارد و از این میزان ۲۵. یکی از دلایل آن این است که در مجازات علنی، علاوه بر هتک حرمت و حیثیت متهم، باعث آبرو ریزی و هتک حرمت خانواده او هم می‌شود؛ مثلا فرض کنید اگر شخصی را در ملاءعام شلاق بزنند، نه تنها آبروی خود فرد می‌رود بلکه به آبرو خانواده‌اش نیز لطمه وارد می‌شود. حالا این گفت‌وگوها نه تنها به زم آسیب وارد ‌کرده بلکه به خانواده زم هم لطمه حیثیتی وارد شده است. تا امروز نهادهای نظارتی، قضایی، امنیتی و نظامی هرگز برای انتصاب مدیرانی مانند «علی فتح‌الله‌زاده» یا «محمدحسن انصاری‌فر» که طی دو دهه اخیر از دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ویرانه ساخته‌اند ، ورود نکرده‌ و دستوری برای عزل فوری آن‌ها نداده‌اند.

»  این وکیل در پاسخ به این سوال که آیا خانواده روح‌الله زم قادر به شکایت برای این گفت‌وگو هستند، می‌گوید: «در این گفت‌وگو، بین مصاحبه کننده و زم حرف‌های رد و بدل شده درباره خانواده زم نبود." برخی هم معتقدند دولت این اقدامات را برای دلجویی از گروهی از پناهجویان مناطق غربی پاکستان از جمله اعضای جوامع والمیکی و گورکا و همینطور گروه‌های هندوی مستقر در منطقه جامو انجام داده تا از این طریق بتوانند حق اقامت دریافت کنند. اما با این عنوان که این گفت‌وگو لطمه به حیثیت خانواده وارد کرده است، می‌توانند در بخش مجازات‌های علنی شکایت کنند.»  اما چرا نهاد امنیتی سپاه در شرایطی که مردم خسته و دل‌زده از چنین برنامه‌هایی هستند و آن‌ها را مصداق شکنجه و اعتراف اجباری می‌دانند و به مفهوم عام‌تر، محتوای این گفت‌وگوها را باور نمی‌کنند، باز هم به تهیه و پخش چنین برنامه‌هایی دست می‌زند.   اولیایی فرد در پاسخ به این سوال می‌گوید: «مدتی است که امنیت داخلی و خارجی ایران مورد تهدید قرار گرفته است. در موقعیتی که همه توجه و تلاش‌ها باید به شیوع کووید-۱۹ معطوف باشد، دولت بدون سر و صدا یک قانون اقامتی جدید برای جامو و کشمیر به اجرا درمی‌أورد. در داخل با اخطارهای طغیان مردم علیه حکومت مواجه است و در خارج از مرزها نیز برنامه‌هایش با شکست مواجه شده‌اند.».

نظام در چنین شرایط حساسی که امنیتش از هر دو بعد داخلی و خارجی در خطر است، با چنین مصاحبه‌هایی، درصدد مانور امنیتی برای مردم و نشان دادن اقتدار کاذب به آن‌ها است. در واقع، این گفت‌وگو یک مانور امنیتی بود تا به مردم بگوید هنوز ما اقتدار داریم." حزب دموکراتیک خلق، یکی دیگر از احزاب اصلی کشمیر در توییتر خود نوشته:"دادن امتیازهای جزئی و ظاهری در قالب اعطای اقامت‌های جدید که خود اما و اگرهای زیادی دارد، چیزی از بدنامی این اقدام فوری دولت هند در جریان شیوع یک بیماری همه‌گیر کشنده، کم نخواهد کرد. راحت فردی را در خاک عراق به گونه تحقیرآمیز دستگیر می‌کنیم و او را به اعدام محکوم می‌کنیم. با این کار حکومت می‌خواهد به مردم بگوید حواس‌شان جمع باشد که آن‌ها هنوز اقتدار دارند و هرکاری بخواهند، می‌توانند انجام دهند.»  گزارشگران بدون مرز در توییتی یک روز پس از پخش این اعترافات نوشت:‌ «#روح‌الله_زم در همه مدت بازداشت در سلول انفرادی و تا امروز از حق دیدار با خانواده‌اش و انتخاب وکیل محروم بوده است. در همین حال، جامعه هندوهای کشمیر که با نام برهمن‌ها یا پاندیت‌های کشمیر هم شناخته می‌شوند و در ۱۹۸۹ مجبور به ترک این منطقه به طور دسته‌جمعی شدند، خواستار توقف فرایند صدور مجوزهای اقامت شده‌ و گفته‌اند در وهله اول آن‌ها باید به منطقه بازگردانده شوند.

بازجویی تلویزیونی، اعتراف آشکار رژیم #ایران به انجام جرم شکنجه‌ زندانی است. شکنجه از مصادیق بارز «جنایت علیه بشریت» است.»  روح‌الله زم در مهر ۱۳۹۸ در بغداد توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به ایران برگردانده شد. در تاریخ ۲۲مهر۱۳۹۸ سپاه با انتشار بیانیه‌ای خبر بازداشت او را رسانه‌ای کرد. «غلامحسین اسماعیلی»، روز ۱۰ تیر در نشست مطبوعاتی خود از صدور حکم اعدام روح‌الله زم از سوی قاضی «ابوالقاسم صلواتی» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داد.

موسس آمدنیوز دارای ۱۷ مورد اتهامی بود که برای اتهام «فساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شده است.  «دبیر دریابیگی بلوردی»، وکیل روح‌الله زم روز ۱۸ تیر از اعتراض به حکم اعدام موکلش خبر داد.  برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت .