چرا پاداش پایان خدمت کارگران «ناچیز» است؟!

10/06/1399 08:44:00 ق.ظ

ایلنا بررسی کرد؛ چرا پاداش پایان خدمت کارگران «ناچیز» است؟!

تخلفات کارفرمایان و ذات و ماهیتِ بی‌ثبات کاری موجب می‌شود کارگران وقتی بازنشست می‌شوند حتی یک دوم یا یک سوم کارمندان، «پاداش پایان خدمت» نصیبشان نشود؛ درحالیکه اگر کارگر بیست یا سی سال در یک کارگاه ثابت کار کند و کارفرما از قانون تخلف نکند، کارگری که حتی آخرین حقوقش مبلغ ناچیز سه میلیون تومان است، باید حداقل ۶۰ میلیون تا ۹۰ میلیون تومان به عنوان مزایای پایان خدمت دریافت کند. قانون چه می‌گوید؟ ابتدا ماده ۲۴ قانون کار است که می‌گوید: این ماده قانونی تکلیف را برای زمان خاتمه...

قانون چه می‌گوید؟ ابتدا ماده ۲۴ قانون کار است که می‌گوید: این ماده قانونی تکلیف را برای زمان خاتمه قرارداد برای کارگران قراردادموقت که مجبور می‌شوند به هر دلیلی (تعدیل، خاتمه پروژه یا انحلال کارگاه) کارگاه محل خدمت خود را ترک کنند، مشخص کرده است؛ برای مثال اگر کارگری در یک کارگاه، سه سال سابقه کار داشته و اکنون مجبور است به همکاری در این کارگاه خاتمه دهد، باید سه برابر آخرین حقوق خود مزایای پایان کار دریافت کند یعنی اگر آخرین حقوق او سه میلیون تومان بوده، باید کارفرما ۶ میلیون تومان در زمان تسویه حساب به او بپردازد؛ به گفته

اگر کارفرما تخلف کند و هر رقمی کمتر از این رقم قانونی پرداخت نماید، براساس الزامات ماده ۸ قانون کار و از آنجایی که پرداخت کمتر از مزایای قانون کار صورت گرفته، این پرداخت باطل است و کارگر حق شکایت دارد.

ماده ۳۱ قانون کار: چنانچه خاتمه قرارداد کار به لحاظ از کارافتادگی کلی و یا بازنشستگی کارگر باشد، کارفرما باید بر اساس آخرین مزد کارگر به نسبت هر سال سابقه خدمت حقوقی به میزان ۳۰ روز مزد به وی پرداخت نماید. headtopics.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

رفرمیسم یا ملحد | فرخ نگهدار

گفت‌وگو با فرخ نگهدار به پیش از اعتراضات اخیر بازمی‌گردد و زمانی برای انتشار آماده شد که فضای عمومی جامعه ملتهب بود و در چنین فضایی بعید به نظر می‌رسید این‌گونه مطالب مخاطبی داشته باشد. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

کشف یک واکسن موثر برای کرونا پایان راه نیست/ کووید ۱۹ با ما خواهد مانداستادیار اپیدمیولوژی دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیکو آمریکا معتقد است کرونا ۱۹ با ما خواهد ماند همانطوری که آنفلوانزا و بقیه ویروسهای کرونا مانده اند و این ما هستیم که باید یاد بگیریم با آنها زندگی کنیم و با رفتار خود خطر انتقال آنها را کم و کمتر کنیم.

جنجال انتشار داستان و تصویر یک نماینده فرانسوی در شمایل یک بردهانتشار تصاویر دنیل اوبونو، نماینده پارلمان فرانسه در شمایل یک برده و داستانی تخیلی درباره او در دوران برده داری در مجله محافظه‌کار ولور اکتول (Valeurs Actuelles) به یک جنجال سیاسی بزرگ در فرانسه بدل شده است.

امارات رسما به تحریم اسرائيل پایان داد🔺امارات رسما به تحریم اسرائيل پایان داد ⚡️به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس امارات متحده عربی با صدور فرمانی در روز شنبه ۸ شهریور، رسما به تحریم اسرائیل پایان داد. این فرمان پس از توافق تاریخی دو کشور با میانجی‌گری آمریکا، برای عادی سازی روابط صادر می‌شود.

فلج اطفال یک هفته پس از ریشه‌کنی به آفریقا بازگشتاین خبر در حالی اعلام می‌شود که از بیش از یک دهه پیش هیچ موردی از بیماری فلج اطفال با پولیوویروس در سودان گزارش نشده بود.

لاشه یک حیوان رو به انقراض در پیرانشهر پیدا شد

شورای امنیت با تمدید یک ساله ماموریت یونیفل در لبنان موافقت کردشورای امنیت سازمان ملل ماموریت نیروهای بین‌المللی حافظ صلح این سازمان در لبنان را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد. - خبرگزاری آناتولی