چرا خورشید گاهی سرخ می‌شود؟ - BBC News فارسی

26/05/1399 09:34 ق.ظ

چرا خورشید گاهی سرخ می‌شود؟

بلومر می‌گوید: "تمام ماجرا پراکنده شدن نور خورشید است و این پراکندگی به صورت برابر و یکنواخت اتفاق نمی‌افتد".هر رنگی طول موج خاص خود را دارد که باعث می‌شود هر طیف به رنگی دیده ‌شود.برای مثال، بنفش کوتاه‌ترین طول موج و قرمز بلندترین طول موج را دارد.

هر رنگی طول موج خاص خود را دارد که باعث می‌شود هر طیف به رنگی دیده ‌شود. برای مثال، بنفش کوتاه‌ترین طول موج و قرمز بلندترین طول موج را دارد. قدم بعدی دانستن دربارهٔ جو زمین است، لایه‌هایی از گازهای گوناگون از جمله اکسیژنی که تنفس می‌کنیم کرهٔ زمین را احاطه و زندگی را بر آن ممکن کرده است.نور خورشید از لایه‌های گوناگون جو زمین عبور می‌کند، هر کدام از گاز‌ها چگالی خاص خود را دارد و نور خم می‌شود و می‌شکند همان وضعیتی که در عبور نور از منشور اتفاق می‌افتد.

همچنین ذرات معلقی هم در جو زمین هستند که این شکست نور را بازمی‌تابانند و باعث درخشش آن می‌شوند. وقتی آفتاب طلوع یا غروب می‌کند، نور آن با زاویه‌ٔ خاصی با لایه‌های بالایی جو زمین برخورد می‌کند... و اینجاست که آن اتفاق "جادویی" می‌افتد.

هم‌چنان که نور خورشید به این لایه‌های بالایی نفوذ می‌کند طول موج‌های آبی به جای آنکه جذب شود می‌شکند و منعکس می‌شود. بلومر می‌گوید: "وقتی خورشید تا سطح افق پایین می‌آید، همهٔ نورهای آبی‌ و سبز‌ کنار می‌روند و ما درخشش‌های نارنجی و سرخ را بیشتر می‌بینیم". headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

چرا کارگران با حقوق زیر ۳ میلیون تومان باید هزینه‌های درمان را از جیب بپردازند؟!یک فعال صنفی کارگری با اشاره به بی‌ارزش شدن دفترچه‌های درمانی کارگران گفت: چون مدیران سازمان نمی‌توانند طلب خود را از دولت بگیرند، بار هزینه‌ها بر دوش بیمه‌شدگان افتاده است.

رویا برومند: اگر وضع زندان‌ها خوب است، چرا اجازه بازدید نمی‌دهید؟

چرا کیفیت نان در ماه‌های اخیر پایین آمده است؟تهران - ایرنا - پایین بودن کیفیت نان موضوعی است که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته، امری که این روزها دوباره به دلیل استانداردسازی آرد و افزایش سبوس با شکایت مردم و حتی نانوایی‌های سنتی همراه بوده و می‌تواند افزایش ضایعات نان را در پی داشته باشد.

کرونا؛ آمار مبتلایان فراتر از ۲۱ میلیون نفر رفت، محدودیت‌ها بیشتر می‌شود - BBC News فارسیدر حالی که آمار رسمی جانباختگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در جهان به ۷۵۰ هزار نفر نزدیک شده و شمار مبتلایان ثبت شده از بیست و یک میلیون نفر گذشته است، بعضی از کشورهای برای جلوگیری از شیوع مجدد و گسترده این ویروس تصمیم به اعمال برخی محدودیت‌های تازه گرفته‌اند.

پوتین: اتهامات بی‌اساسی علیه ایران مطرح می‌شودرییس‌جمهوری روسیه: گفت‌وگوها درباره موضوع ایران در شورای امنیت پرتنش شده است، اتهامات بی‌اساسی علیه ایران در حال مطرح شدن است پیشنهاد می‌کنم نشستی مجازی با حضور اعضای دائم شورای امنیت، ایران و آلمان به منظور تنش‌زدایی برگزار شود

چاووش‌اوغلو: فرانسه باید از اقداماتی که منجر به تشدید تنش می‌شود، اجتناب کندچاووش‌اوغلو: فرانسه باید از اقداماتی که منجر به تشدید تنش (در مدیترانه شرقی) می‌شود، اجتناب کند چاووش‌اوغلو: یونان باید با عقل سلیم رفتار کند. در تلاش ایجاد مزاحمت برای کشتی‌مان اوروچ_رئیس نباشد. وگرنه پاسخ آن را دریافت می‌کند.

بلومر می‌گوید: "تمام ماجرا پراکنده شدن نور خورشید است و این پراکندگی به صورت برابر و یکنواخت اتفاق نمی‌افتد".

هر رنگی طول موج خاص خود را دارد که باعث می‌شود هر طیف به رنگی دیده ‌شود.

برای مثال، بنفش کوتاه‌ترین طول موج و قرمز بلندترین طول موج را دارد.

قدم بعدی دانستن دربارهٔ جو زمین است، لایه‌هایی از گازهای گوناگون از جمله اکسیژنی که تنفس می‌کنیم کرهٔ زمین را احاطه و زندگی را بر آن ممکن کرده است.نور خورشید از لایه‌های گوناگون جو زمین عبور می‌کند، هر کدام از گاز‌ها چگالی خاص خود را دارد و نور خم می‌شود و می‌شکند همان وضعیتی که در عبور نور از منشور اتفاق می‌افتد.

همچنین ذرات معلقی هم در جو زمین هستند که این شکست نور را بازمی‌تابانند و باعث درخشش آن می‌شوند.

وقتی آفتاب طلوع یا غروب می‌کند، نور آن با زاویه‌ٔ خاصی با لایه‌های بالایی جو زمین برخورد می‌کند... و اینجاست که آن اتفاق "جادویی" می‌افتد.

هم‌چنان که نور خورشید به این لایه‌های بالایی نفوذ می‌کند طول موج‌های آبی به جای آنکه جذب شود می‌شکند و منعکس می‌شود.

بلومر می‌گوید: "وقتی خورشید تا سطح افق پایین می‌آید، همهٔ نورهای آبی‌ و سبز‌ کنار می‌روند و ما درخشش‌های نارنجی و سرخ را بیشتر می‌بینیم".

به این دلیل که نورهایی با طول موج کوتاه‌تر (طیف‌های بنفش و آبی) بیش از نورهایی با طول موج بلند (طیف‌های سرخ و نارنجی) پراکنده می‌شوند و در نتیجه چنین ترکیب و نقش خیره‌کننده‌ای از رنگ‌ها در آسمان شکل می‌گیرد.