چرا باید رابطه برابر داشته باشیم؟

18/12/1400 09:15 ب.ظ

به مناسبت هشتم مارس،جلسه این هفته از گفت‌وگوهای پیرامون«سلامت روان»با شهرزاد_پورعبدالله، روان‌‌درمان‌گر را به مساله«برابری در رابطه»اختصاص دادیم.البته وقتی صحبت از «برابری» شود،منظور در هر رابطه عاطفی است. از_روان‌شناس_بپرس گزارشی از aidaghajar

در سیستم مردسالار که فرهنگ مردسالاری را هم نهادینه می‌کند، این فرهنگ در روابط انسان‌ها بازتولید می‌شود؛ مساله‌ای که می‌تواند به خشونت خانگی هم بیانجامد.

چه عوامل و مصادیقی می‌توانند رابطه را برابر کنند؟

برای پاسخ به این سوال‌ها و شناخت آسیب‌های روانی با شهرزاد پورعبدالله صحبت کردیم که خلاصه آن را می‌خوانید: - برابری رابطه به مساله حقوقی برمی‌گردد که هر دو طرف از حقوقی برابر برخوردار هستند. روابطی که استاندارد دوگانه دارند، درست نیستند. برخی خیلی چیزها را برای خود جایز می‌دانند و برای دیگری برخورد متفاوتی دارند.

وقتی از برابری و نابرابری و از رابطه قدرت حرف می‌زنیم، بحث فرادستی و فرودستی را پیش کشیده‌ایم. - در روابط هم‌جنس‌خواهی هم نابرابری و خشونت وجود دارد. در رابطه دو نفر که با هم زندگی می‌کنند، برابری برای من، آزادی از هرگونه کلیشه جنسیتی است؛ چه کلیشه‌های جنسیتی برای مردان و چه برای زنان که انسان‌ها را در خود محدود می‌کنند. در جوامع سنتی‌تر، کلیشه‌ها از سنت‌ها و عرف و تنظیم قدیمی جوامع ریشه گرفته‌اند؛ مثل این‌که مردان باید بیرون کار می‌کردند و معیشت زندگی را تامین می‌کردند و زنان در خانه می‌ماندند و کار خانه می‌کردند.

ادامه مطلب:
iranwire »

تعداد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در جهان از ۶ میلیون نفر گذشتآخرین آمارها نشان می‌دهد تعداد افرادی که در سراسر جهان در پی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند به بیش از ۶ میلیون نفر افزایش رسیده است. ویروس کرونا ۶ میلیون نفر از عزیزان ما گرفت. بیش از دو سال اقتصاد جهانی را نیمه تعطیل کرد. بیش از ۱۰ هزار میلیارد دلار به اقتصاد دولت‌ها و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهانی ملت‌ها ضرر وارد نمود. باید از خوابی که سازمان‌های اطلاعاتی ما را در آن فرو برده‌اند بیدار شویم.

دبیرکل ناتو: گزارش‌هایی از حمله روسیه به غیرنظامیان در گذرگاه‌های انسانی وجود دارددبیرکل ناتو تاکید کرد، گزارش‌هایی از حمله روسیه به غیرنظامیان اوکراینی در گذرگاه‌های انسانی وجود دارند و این اقدامات به منزله جنایت جنگی بوده و غیرقابل قبول هستند.

در ستایش گفت‌وگذار؛ برداشتی آزاد از کتاب «به نام آزادی»«به نام آزادی» روایت شخصی فرح کریمی است که در سال‌های جوانی مخالف سیاسی جمهوری اسلامی بود، و بعدتر سیاستمدار و فعال مدنی که در زمان انتشار کتاب، سناتوری سبز در مجلس سنای هلند است.

شهادت دو تن از پاسداران رشید مدافع حرم در حمله جنایتکارانه موشکی رژیم صهیونیستی به سوریهروابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه ای از شهادت دو تن از پاسداران رشید مدافع حرم در حمله جنایتکارانه موشکی رژیم صهیونیستی در حومه شهر دمشق خبر داد. دفاع_ازحرم_یک_شگرد_قدیمی_است_لااقل_نامی_جدید_انتخاب_کنید🤣🤣🤣سوریه هیچ ربطی به من ایرانی ندارد وهرکه درآنجا_جان _داد_فدایی_حکومت_است وبس چطوریه که اس 400 روس ها آنجا عمل نکرده؟؟؟ آنوقت خامنه ای وطن فروش روسی و سه پا نوکر روسیه هنوز سرسپرده روسیه هستند خدا را شکر

انتقاد نماینده بریتانیا در سازمان ملل از حکومت تک‌قومی در افغانستانسایمون داملی، سفیر دائمی بریتانیا در سازمان ملل متحد، با تک‌قومی خواندن دولت طالبان و انحصار قدرت از سوی این گروه هشدار داد این رویکرد ثبات افغانستان را به

حمله روسیه به اوکراین؛ تخلیه غیرنظامیان از دالان‌های انسانی از سرگرفته می‌شودوضع مجازات‌های سنگین اقتصادی علیه روسیه همچنان از سوی شرکت‌ها و برند‌های معتبر تجاری ادامه دارد و به نظر می‌رسد که تحریم نفتی این کشور توسط ایالات متحده و بریتانیا، تقابل غرب با مسکو را وارد مرحله تازه‌ای کرده است. ارتباط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با سیستم‌های کنترل مواد هسته‌ای در چرنوبیل قطع شد آخرین اخبار و گزارش‌‌ها از حمله روسیه به اوکراین را از یورونیوز فارسی دنبال کنید: آخه اي آقاي زلنسكي گفتن که رئيس يه دولتي ميبايستي حداقل یه حيثيتي ادب ومعرفتي، مرامي شرفي و آبرويي دارا باشد تا بتونه كشورش را در سلامت کامل نگه داره ونه آتيشش بزنه مثل آتشي كه به جان و روح و روان خودت زده بودي فيديو 👇