چرا زمستان امسال خاموشی داشتیم؟

10/02/2021 03:31:00 ب.ظ

چرا زمستان امسال خاموشی داشتیم؟

برق, زمستان

چرا زمستان امسال خاموشی داشتیم؟

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: هر کدام از دلایل خاموشی به مرحله‌ای از هشدار رسیدند که حتی اندک افزایش این دلایل می‌تواند باعث ناهنجاری بزرگ در تولید و ایجاد خاموشی گسترده‌تری شود و این پیام را می‌دهد که شاید توان تولید و میزان سوخت در حدی نیست که جوابگوی جامعه در سال‌های بعد باشد.

وی افزود: تذکر هم داده شده بود که سیاست‌های ممکن است اتخاذ شده برای کشور بحران و ناهنجاری ایجاد کند که از جمله آنها سوخت نیروگاه‌ها به دلیل معضل افزایش مصرف گاز خانگی است.رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تصریح کرد: اگر موضوع حامل‌های انرژی در برنامه سوم توسعه، بخوبی مدیریت می‌شد و واقعی‌سازی نرخ حامل‌ها همانند برنامه سوم ادامه پیدا کرده و در برنامه چهارم تعطیل نمی‌شد، شاید امروز شاهد این اتفاقات نبودیم و می‌توانستیم به یک مصرف واقعی مناسب و با توجه به تراز انرژی نرمال دنیا برسیم و امروز در اوج تکنولوژی صنعت شاهد خاموشی برق به خاطر کمبود سوخت گاز نباشیم.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

افزایش بهای نفت؛ پیامد زمستان سرد و تهدید تاسیسات عربستان | DW | 15.02.2021بهای نفت در بازارهای جهانی به با بالاترین حد در ۱۳ ماه گذشته رسید. کارشناسان دو عامل را علت این افزایش چشمگیر می‌دانند؛ زمستان سرد در اروپا و آمریکا و تهدید تاسیسات نفتی عربستان از سوی حوثی‌ها به نیابت از ایران.

تصاویری از زمستان سخت ترکیه و راهبندان ۲۵ کیلومتری در استان بالیکسیربارش برف در برخی از شهرهای غربی این کشور از جمله در شهر «سوسورلوک» استان بالیکسیر که سنگین‌ترین برف دو دهه اخیر را به خود می‌بیند، باعث ترافیک و تصادفات جاده‌ای و مسدود شدن راه‌‌ها شده است

تصاویری از زمستان سخت تگزاس؛ شهر لوئیس ویلپلیس هیوستون، بزرگترین شهر ایالت تگزاس نیز روز پنجشنبه از مرگ زن و دختری خبر داد که داخل خودرو در گاراژی نشسته بوده‌اند و قربانی گاز مونواکسید کربن شده‌اند.

تصويرى؛ رونمایی از جدیدترین مُد برند «هرمس» برای زمستان آیندهخانه مد هرمس «Hermes» فرانسوی که یکی از قدیمی ترین برندهای دنیای مد دنیا است و پیشینه‌ای بسیار غنی

چرا وام مسکن در ایران جواب نمی‌دهد؟

حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در ارزیابی دلیل خاموشی‌های اخیر در کشور اظهار داشت: خاموشی در فصل زمستان برای همه افرادی که با موضوع برق آشنا هستند، غافلگیرکننده بود زیرا هم مصرف برق در زمستان در حد پایینی است و هم اینکه با توجه به ظرفیت بالای نیروگاه نصب شده و عبور از پیک 60 هزار مگاوات در تابستان گذشته، بعید است که اشکال فنی در خاموشی‌ها دخیل باشد.در روزهای اخیر بهای نفت در بازارهای جهانی افزایشی قابل توجه یافت.به روز شده در: ۱۶/۰۲/۲۰۲۱ ترکیه، خصوصا در مناطق غربی این کشور در هفته جاری شاهد بارش برف سنگین است.تصاویر هوایی این ویدئو مربوط به لوئیس ویل تگزاس و نمایی از زمستان این شهر است.

وی افزود: تذکر هم داده شده بود که سیاست‌های ممکن است اتخاذ شده برای کشور بحران و ناهنجاری ایجاد کند که از جمله آنها سوخت نیروگاه‌ها به دلیل معضل افزایش مصرف گاز خانگی است. رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تصریح کرد: اگر موضوع حامل‌های انرژی در برنامه سوم توسعه، بخوبی مدیریت می‌شد و واقعی‌سازی نرخ حامل‌ها همانند برنامه سوم ادامه پیدا کرده و در برنامه چهارم تعطیل نمی‌شد، شاید امروز شاهد این اتفاقات نبودیم و می‌توانستیم به یک مصرف واقعی مناسب و با توجه به تراز انرژی نرمال دنیا برسیم و امروز در اوج تکنولوژی صنعت شاهد خاموشی برق به خاطر کمبود سوخت گاز نباشیم. کارشناسان علت افزایش نفت در بازاهای سهام را به دو عامل «کوتاه مدت» ربط می‌دهند؛ حمله پهپادی به جنوب عربستان از سوی شورشیان حوثی مورد حمایت ایران و سرمای شدید هوا در هفته‌های اخیر در اروپا و در آمریکا. وی تاکید کرد: سیاست‌های درست در حوزه حامل‌های انرژی و فرهنگ‌سازی می‌توانست عامل بازدارنده مصرف انرژی باشد که ما هر دو در کشور غافل بودیم و اکنون نیز با توجه به غیرواقعی بودن قیمت شاهد مصرف بالای انرژی هستیم. بارش برف و هوای نامساعد همچنین در قونیه جان پنج نفر را گرفته است. صالحی با بیان اینکه نبود مصرف بالای سوخت گاز می‌تواند یکی از دلایل اصلی خاموشی برق تلقی شود، گفت: مصرف برق از سوی ماینرها که تا 500 مگاوات رسیده و به اندازه مصرف یک شهر است، نمی‌تواند دلیل اصلی ماجرا باشد اما وقتی در شرایط بحرانی قرار می‌گیریم، قطعا تاثیرگذار است. بازار نفت برای مصارف گرمایی در آلمان، اتریش و سوئیس نیز دستخوش کاهش دمای هوا است که حتی اگر طی چند روز آینده و در بعضی نقاط افزایش یابد، تاثیرات خود را بر میزان مصرف سوخت گذاشته است. وی ناآمادگی برخی نیروگاه‌های کشور را نیز یکی از دلایل ذکر کرد و افزود: نیروگاه‌ها از فصل پاییز به سمت اورهال و تعمیرات اساسی می‌روند و در زمستان نیز بیشتر نیروگاه‌ها خاموشند، همه اینها دلایلی است که می‌تواند منجر به اتفاقات خاموشی شود.

  رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: سال‌های قبل وقتی به کمبود گاز برمی‌خوردیم نیروگاه‌ها روی سوخت مازوت می‌رفتند اما امسال شاید مازوت هم کیفیت خود را بروز نشدن پالایشگاه‌ها و عدم افزایش راندمان ناشی از تحریم از دست داده باشند، علاوه بر این امسال بخاطر کرونا تردد اتومبیل‌های شخصی در سطح شهر افزایش یافته که خود منجر افزایش آلایندگی شده و شاید برای جلوگیری از آلایندگی بیشتر، نیروگاه‌ها کمتر به سمت استفاده از سوخت دوم رفته باشند و این خود دلیلی دیگر برای به مشکل خوردن تولید برق می‌تواند باشد. با این حال آنها افزایش بهای این دوره را موردی ارزیابی می‌کنند و معتقدند مقایسه بهای این سوخت در یک دوره طولانی‌تر نشان می‌دهد که سوخت گرمایشی ارزان باقی می‌ماند.  وی یادآور شد: بهرحال هر کدام از دلایل به مرحله‌ای از هشدار رسیدند که حتی اندک افزایش این دلایل می‌تواند باعث ناهنجاری بزرگ در تولید و ایجاد خاموشی گسترده‌تری شود و این پیام را می‌دهد که شاید توان تولید و میزان سوخت در حدی نیست که جوابگوی جامعه در سال‌های بعد باشد. صالحی با بیان اینکه ما در حوزه سرمایه‌گذاری نیروگاهی در وضعیت خوبی نیستیم، افزود: سرمایه‌گذاری مناسبی در این حوزه صورت نگرفته، از طرفی بخش خصوصی هم دچار بحران شده و دولت حاضر نیست تبعات چند برابر شدن نرخ ارز را به عهده بگیرد، انحصار تولید و صادرات برق هم دست دولت است، سرمایه‌گذاران علاوه بر سردرگمی مورد تهدید شبکه بانکی هم هستند. در سال گذشته و با گسترش بیماری کرونا که باعث محدودیت‌مسافرت و بسیاری فعالیت‌‌ها شد، مصرف سوخت و به طبع آن بهای نفت نیز کاهش یافت.  وی تاکید کرد: ما نیاز به سرمایه‌گذاری نیروگاهی داریم، چراکه بهرحال در نظر داریم که صادرات بیشتری در حوزه برق داشته باشیم، دولت در هیچ جای دنیا تاجر خوبی نیست. بخش خصوصی نیز در صورتی انگیزه تولید خواهد داشت که امنیت اقتصادی فراهم باشد و بتواند در قیمت‌گذاری محصول نقش ایفا کند. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و روسیه در ماه مه سال گذشته و به دنبال سقوط تقاضا برای نفت یک کاهش تولید بی سابقه را آغاز کردند.

ضمن اینکه اگر در حوزه صادرات ثبات نباشد و مسئولین بخواهند با بخشنامه و قوانین خلق‌الساعه جلوی آن را بگیرند اعتماد خریدار نسبت به فروشنده سلب می‌شود، بنابراین وقتی فضا برای تجارت بین‌المللی فراهم نباشد تامین نیاز داخل هم از سوی بخش خصوصی دچار چالش می‌شود. لینک کوتاه . احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق گفته است این نشست با کاهش تولید در ماه آوریل موافقت می‌کند.