چرا شاملو 'شاعر ملی' نیست؟

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 66 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 51%

تنها بهاء‌الدین خرمشاهی نبود که با این شعر احمد شاملو را «شاعر ملی» ‌خواند؛ بسیاری دیگر نیز او را، چه در زمان حیات و چه پس از آن، شایستۀ این خطاب دانسته‌اند و بدین لقب خوانده‌اند: از کانون نویسندگان ایران و جمعی از شاعران و نویسندگان افغانستان و تعداد قابل‌توجهی شاعر و نویسنده گرفته، تا برخی سیاسیون.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

حسن امین، نویسندۀ عضو جبهۀ ملی و مدیر ماهنامۀ حافظ، نیز از معدود افرادی است که مخالفت خود را، در موضعی دور و جدا از فضاهای روشنفکری، عیان کرده و نوشته:"عنوان شاعر ملی در عرف ادبی امروز، تا حدی تحت تأثیر سنت‌های ادبی غربی است. در انگلیس نخستین ملک‌الشعرایی که به طور سالیانه مستمری از شاه وقت گرفت بن جانسون در ۱۶۱۶ میلادی بود. در حالی که در آمریکا، شاعر ملی کشور از سوی کتابخانۀ کنگره انتخاب می‌شود.

اصرار روشنفکران بر ترجیح مصلحت‌ بر حقیقت البته همواره دلایلی روشن هم می‌یابد. برای مثال و مشتی بدل از خروار، این نمونه قابل یادآوری است: پس از درگذشت شاملو، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز، مانند چندی دیگر از نهادها و کانون‌های ادبی، اطلاعیۀ تسلیت صادر کرد.

خوب است، به جز زمینۀ اجتماعی، از نظر ادبی نیز موضوع را بررسی کنیم."با نگاهی کلی به تلمیحات شعر شاملو ... حضور غالب فرهنگ غربی را در این زمینه می‌بینیم. به نظر من این یکی از ضعف‌های شعر شاملو است... من فکر می‌کنم خلاء فرهنگ ایرانی چه آنچه مربوط به پیش از اسلام است و چه آنچه مربوط به بعد از اسلام است، ناشی از عدم توغل و کم‌آشنایی او با این فرهنگ است.

آیدا نیز در کتاب بام بلند هم‌چراغی به این پرسش که:"بسیاری شاملو را شاعر ملی ایران خواندند. وقتی این لقب را برای او به کار می‌بردند چه می‌گفت؟" چنین پاسخ می‌دهد:"می‌گفت ولمون کنین بابا! شاعر ملی کسی است مثل حافظ یا مولوی که مردم شعرهایش را می‌خوانند. همه شعر مرا نمی‌خوانند؛ در این صورت من نمی‌توانم شاعر ملی ایران باشم... خودش هم این را می‌گفت که شعر من حتی اغلب از سوی منتقدان هم بد خوانده و تفسیر می‌شود، تا چه رسد به خوانندگان عادی.

لطیف پدرام به نمایندگی از شاعران و نویسندگان افغانستان در پیامی با عنوان «تسلیت به ملت ایران» با مبالغه‌ای تمام نوشت: «او شاعر ملی تمام قلمرو زبان و فرهنگ فارسی بود.»، همان، ص ۳۵۵-۳۵۶.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کیانوش جهانپور عزلش از سخنگویی وزارت بهداشت را به انتقاد از چین مرتبط دانستکیانوش جهانپور پس از شیوع ویروس کرونا در ایران به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت شناخته می‌شد، می‌گوید که توییت‎هایش در فضای مجازی و چالش او با سفیر چین می‌تواند بخشی از ماجرای عزل او از سخنگویی این وزارتخانه باشد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

ارتش اسرائیل از ساکنان منطقه مرزی با لبنان خواست از خانه خارج نشوندارتش اسرائیل از ساکنان منطقه مرزی با لبنان خواست از خانه خارج نشوند تنش_لبنان_اسرائیل جزئیات بیشتر🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دستگیری یک تیم مسلح تجزیه‌طلب در ماهشهر / شهادت یک نفر از مردم عادی در حمله مسلحانه این تیم تروریستیفرمانده انتظامی استان خوزستان به تیراندازی در ماهشهر و شهادت یک نفر در این رابطه اشاره کرد و گفت: با تلاش پلیس استان در کمتر از ۴۸ ساعت، یک تیم مسلح سه نفره تجزیه طلب دستگیر شد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

حجت‌الاسلام انصاریان: برپایی مجلس امام‌حسین (ع) در این زمان از افضل واجبات است- اخبار فرهنگی - اخبار تسنیم - Tasnimاستاد اخلاق گفت که در این 30 یا 40 ساله سرمایه‌گذاری‌های بسیاری شده تا چراغ این مجالس خاموش شود، خاموش نشد و خاموش هم نمی‌شود. یقیناً تا خداوندی خدا برپاست، پرچم شاه کربلا برپاست.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

اعتراض به تصمیم دولت لهستان برای خروج از پیمان اروپایی مدافع حقوق زنانحزب ملی‌گرا و محافظه‌کار حاکم که از پنج سال پیش تاکنون قدرت را در لهستان در دست دارد مدعی دفاع از ارزش‌های سنتی خانواده است و اعلام کرده که قوانین به تصویب رسیده و جاری در این کشور برای حمایت از زنان کارآمد‌تر از کنوانسیون استانبول است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بالن‌ها از فرودگاه بن گورین تل‌آویو به پرواز درآمدندفرودگاه بن گورین به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا با پروازهای کمتری نسبت به وضعیت عادی روبروست. بعلاوه، دستورالعمل‌های تازه‌ای برای کاهش بیشتر ترافیک هوایی منظور شده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »