چرا «وام بدون ضامن» قدرتِ خرید ایجاد نمی‌کند؟ / آیا پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی برای بانک رفاه ممکن است؟

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 40 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ایلنا بررسی کرد؛ چرا «وام بدون ضامن» قدرتِ خرید ایجاد نمی‌کند؟ / آیا پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی برای بانک رفاه ممکن است؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، «مگر بانک منابع نامحدود دارد که هرکسی دلش خواست برود و بانک وام را در اختیارش قرار دهد؟» این پرسشی از جانب سخنگوی کمیسیون اقتصادی است. اینگونه که «غلامرضا مرحبا» می‌گوید او نگران تکرار بلایای بورس در حوزه بانک‌ است از این جهت، می‌گوید: «دقیقا این بلا سر بازار سرمایه آورده شد و بورس را به این روز انداختند.» از منطق بانکداری این نگرانی می‌تواند به جا باشد؛ چرا که بسیاری از بانک‌ها با یک «نه» بزرگ مواجه هستند.

با این حال ارقام نشان می‌دهد که در شرایطی که بانک‌ها باید در سال ۱۴۰۰، ۳۶۰ هزار میلیارد تومان بابت، جهش ملی مسکن اختصاص دهند، در عمل چنین نکرده‌اند. ارقام منتشر شده‌ از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که از مجموع تسهیلات تنها ۵ درصد به حوزه مسکن اختصاص یافته و ۱۵ درصد دیگری که تکلیف شده بود، اجرا نشده است.

در نتیجه سیاست‌های پولی که توسط بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ می‌شوند و همچنین مدلِ اقتصاد سیاسی ایران، موجب شده که بانک‌ها در میان بلوک‌هایِ مشوق اعتبار دهی قرار گیرند؛ در حالی که اساسا با دست پوچ و جیب مشتریانشان زمین بازی را اداره می‌کنند. در چنین شرایطی، بانک‌ها از سیاست‌های دستوری دولت سرپیچی می‌کنند تا بانک مرکزی جرایم کمتری را در عوضِ اضافه برداشت آن‌ها در نظر گیرد؛ در حالی که دولت مجبور می‌شود با تخصیص‌های سیاسی، غیراقتصادی و پرهزینه از سقوط نظام بانکی جلوگیری کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

به جای پرداخت یارانه، بیمه بیکاری پرداخت کنید/ با شعار نمی‌شود از جوانان حمایت کرددبیرکل خانه کارگر گفت: ما طرحی را برای اجرای بیمه بیکاری در سه دوره به مجلس بردیم اما شورای نگهبان با آن موافقت نکرد. ما در قانون ساساسی حکمی برای پرداخت یارانه نداریم اما برای پرداخت بیمه بیکاری حکم داریم. بلی ، صندوق بیمه بیکاری ارث پدری است و می شود از آن محل هزینه تمام بی لیاقتی مدیران دولتی را پرداخت لطفا به خاطر مخالفت با رفتار تفرقه پراکنه بی بی سی هشتک است . منوبی_بی_سی را توییت کنید
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

ضوابط پرداخت عیدی سالانه کارگران/ خروج از کار قبل از پایان سال مانع پرداخت عیدی نیستعلی خدایی گفت: طبق قانون هر کارگر باید به میزان ۲ برابر حقوق ماهانه خود عیدی پایان سال دریافت کند و خارج شدن از کار به هر دلیلی مانع پرداخت عیدی کارگر نیست. لطفاً صدا که نه،بهتراست بگوییم فریاداعتراض کارکنان قرارداد مدت موقت وزارت نفت رااز ۱۰سال بلاتکلیفی و بی توجهی دولت،تحمل حقارتها و آپارتاید اداری وتبعیض های مالی فراوان به گوش رئیس جمهور محترم برسانید. بی عدالتی در حق این جامعه ۲۷۰۰۰ نفره بیداد میکند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

بربوک: آماده پرداخت هزینه گزاف اقتصادی در تحریم روسیه هستیم | DW | 07.02.2022وزیر خارجه آلمان در سفر خود به کی‌یف گفت که در صورت تهاجم روسیه به اوکراین 'آلمان آماده است هزینه گزاف اقتصادی بپردازد' زیرا 'مسئله بر سر امنیت اوکراین است.' بربوک گفت هیچ‌کس نمی‌تواند در اتحاد کشورهای غربی شکاف بیندازد. روسیه حمله نخواهد کرد الکی جو ندین ... خدا میدونه قراره چه اتفاقی بیوفته و الکی ذهن مردم بیچاره رو میبرین طرف اوکراین !!!
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

نخست وزیر اسرائيل: احیای برجام باعث ثبات در منطقه نمی‌شود؛ همه «هزینه سنگینی» را خواهیم پرداخت🔺نخست وزیر اسرائيل: احیای برجام باعث ثبات در منطقه نمی‌شود؛ همه «هزینه سنگینی» را خواهیم پرداخت ▪️نفتالی بنت گفت توافق هسته‌ای که قدرت‌های جهانی در وین در حال مذاکره درباره آن هستند، جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران را «دشوارتر» می‌کند. ⬇️ بیشتر بخوانید شما که هزینه سنگین تری میدید وقتی دلارای ج.ا سرازیر بشه به جیب حسن خرسه و شرکاش تو فلسطین و لبنان و و این دلارا تبدیل بشه به موشک و پهبادهای انتحاری و بریزه رو سرتون در خواست پوشک ضد موشک بکنید. کارگردان خوبی هستی بابا اگر کل خاورمیانه اتمی شود شما احساس بهتری دارید کی کاری به شما داره عمو جون اینقدر هارت وپوت نکن همه دنیا مال خودتونه😂😂😂
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومان شدوام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومان شد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ از مصوبه این کمیسیون برای افزایش وام ازدواج جوانان به ۱۵۰ میلیون تومان و همچنین پرداخت وام فرزندآوری خبر داد. مبارک باشه.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

دردسرهای «وام بدون ضامن»/ بازنشستگان را سر ندوانیدجای تاسف دارد امری که زمینه‌های آن هنوز فراهم نیست، برای تبلیغات در صداوسیما و رسانه‌ها اعلام می‌شود و بازنشستگان را سردرگم می‌کنند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »