چرا کسانی که علنی افراد را از مرز رد می‌کنند و شناخته شده هستند تحت تعقیب قرار نمی‌گیرند؟

14/09/1398 12:59 ب.ظ

⚖️ سوال: چرا کسانی که علنی افراد را از مرز رد می‌کنند و شناخته شده هستند تحت تعقیب قرار نمی‌گیرند؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی قاچاق_انسان

در شهر ما افرادی هستند که در کار قاچاق و بردن غیرقانونی انسان‌ها به کشورهایی مثل ترکیه هستند. حتی شنیده‌ام آن‌ها را تا اروپا هم به طور قاچاقی می‌برند.

جالب این است که این افراد سال‌ها است به این کار می‌پردازند و همه هم آن‌ها را می‌شناسند اما نیروی انتظامی و غیره هیچ کاری با آن‌ها ندارند. می‌خواستم بدانم آیا این کار شامل قاچاق انسان می‌شود یا نه؟

با سلام؛ قاچاق انسان مطابق ماده یک «قانون مبارزه با قاچاق انسان» عبارت است از: «خارج یا وارد ساختن و یا ترانزیت مجاز یا غیر مجاز فرد یا افراد از مرزهای کشور با اجبار و اکراه یا تهدید یا خدعه و نیرنگ و یا با سوء استفاده از قدرت یا موقعیت خود یا سوء استفاده از وضعیت فرد یا افراد یاد شده به قصد فحشا یا برداشت اعضا و جوارح، بردگی و ازدواج.»

همان‌طور که از این ماده بر می‌آید، قاچاق انسان باید به مقاصد مذکور انجام شود. این که فردی افرادی را به غیر مقاصد ذکر شده از مرزها عبور می‌دهد، شامل این قانون نمی‌شود و در قالب جرم خارج کردن غیر قانونی، قابل محاکمه هست. اگر ثابت شود افرادی که از مرزها عبور داده می‌شوند، با هدف بردگی یا فحشا بوده است، فرد مشمول قانون مبارزه با قاچاق انسان می‌شود.

ادامه مطلب:
iranwire »

یک بام و دو هوای وضعیت جاماندگان قزوین از طرح حمایت معیشتی دولت/مسئولان: آمار دقیقی از پرداختی‌ها نداریم/منتظر پاسخ‌های سامانه وزارت رفاه هستیمحدود 317 هزار خانوار قزوینی مشمول دریافت کمک معیشتی دولت هستند که برخی از مردم از این طرح جامانده‌اند و همچنان از طرق اعلام شده، پیگیر دریافت مبلغ خود هستند.

توضیحات شهرداری در مورد جمع‌آوری بیلبوردهایی که شبانه در تهران اکران شدندرئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در مورد جمع‌آوری بیلبوردهایی که شبانه اکران شده بود، توضیحاتی را ارائه کرد.

بازداشت ۳۶ دانشجوی کشور در حوادث اخیر/آزادی ۵ دانشجوی باقی مانده در زندان تا هفته دیگررییس دانشگاه علم و فرهنگ در پاسخ به دانشجویی که درخصوص دانشجویان بازداشتی در حوادث اخیر سئوال کرده بود، گفت: دانشگاه علم و فرهنگ در حوادث اخیر دانشجوی بازداشتی نداشته و بر اساس پیگیری که از طریق وزارت علوم انجام شده، کل دانشجویان بازداشت شده ۳۶ نفر بوده اند که از این تعداد ۳۱ نفر آزاد شده اند و گفته شده که پنج دانشجوی باقی مانده هم تا آخر هفته آزاد خواهند شد. راحت بگیم ، به هیچکدامتان اطمینان نداریم. اعصابمان را خراب‌تر نکنید، اصلا حرف نزنید. حا

زنگنه: ریاض اسیر «سیاست بومرنگ» شده است/ تیمِ سلمان اخبار بحران‌ داخلی را بایکوت می‌کنندنماینده سابق ایران نزد سازمان همکاری اسلامی گفت: پادشاه عربستان با گذشت پنج سال از به قدرت رسیدنش، در مشکلاتی غوطه‌ور شده که به این زودی حل و فصل نمی‌شود.

حمله مردان مسلح در افغانستان؛ ۶ نفر از جمله یک پزشک ژاپنی کشته شدندیک عضو شورای ولایتی ننگرهار اعلام کرد که مردان مسلح ناشناس از محل حمله فرار کرده اند و تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: آزادی بیان، رسانه‌ و دانشگاه‌ در دموکراسی‌های فانتزی غرب تهدید می‌شود- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimتحلیلگر آمریکایی: آزادی بیان، رسانه‌ و دانشگاه‌ در دموکراسی‌های فانتزی غرب تهدید می‌شود «استفن لندمن» در گفتگو با تسنیم: آمریکا و سایر کشورهای غربی تنها دموکراسی‌های فانتزی هستند. 1/ آنها ارزش‌های دموکراتیک، اجرای قانون و حقوق مدنی و بشر را زیر پا می‌گذارند و تنها وانمود به حمایت از آن می‌کنند. آزادی در آمریکا و سایر کشورهای غربی در حال از بین رفتن است، آن هم به بهانه حفاظت از امنیت ملی.