چرا واکسیناسیون شیلی با واکسن چینی آن طور که انتظار می‌رفت، موفق نبود؟

03/02/1400 05:13:00 ب.ظ

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

Newsletter, واکسن

چرا واکسیناسیون شیلی با واکسن چینی آن طور که انتظار می‌رفت، موفق نبود؟ شیلی که یکی از سریع‌ترین کارزارهای واکسیناسیون جهان را با استفاده از واکسن چینی ساخت شرکت « سینووک » اجرا کرده بار دیگر با افزایش ناگهانی موارد ابتلا به ویروس کرونا دست به گریبان شده است

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

شیلی که یکی از سریع‌ترین کارزارهای واکسیناسیون جهان را با استفاده از واکسن چینی ساخت شرکت «سینووک» اجرا کرده، بار دیگر با افزایش ناگهانی موارد ابتلا به ویروس کرونا دست به گریبان شده است.به گزارش «وال استریت ژورنال»، بیش از ۷.۶ میلیون نفر، یعنی حدود نیمی از جمعیت بزرگسال شیلی، دست‌کم یک دز واکسن دریافت کرده‌اند.

دولت شیلی تا پیش از اتخاذ تصمیم بازگشایی مرزهای خود به روی مسافران بین المللی در اواخر سال گذشته، یعنی از ماه مارس تا نوامبر پارسال، مرزهایش را بسته بود.متخصصان بهداشتی معتقدند تازه‌ترین موج کرونا در شیلی، تا حدی به پخش گونه‌های مسری‌تر کرونا، کاهش محدودیت‌ها، افزایش تحرک، و نادیده گرفتن اقدامات ساده - مانند فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک - ارتباط دارد.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

چرا اعتراضات کارگری با وجود سرکوب شدیدتر و شیوع کرونا افزایش یافت؟

میدان یا اقتصاد؛ چرا با انتخابات نمی‌توان مشکل اقتصاد ایران را حل کرد؟

چرا «فریز مزدی»؟ / پرداخت یارانه‌ی ۴۵هزارتومانی مشکل طبقات ضعیف را حل نمی‌کندعلی قنبری گفت: در حال حاضر به دلیل‌ عدم کارآمدی دولت، دخالتِ سایر ارگان‌ها در فرآیندهای تصمیم‌گیری، نبود یک حاکمیت کارآمد و وجود تفرقه بین نهادهای تصمیم‌گیر از یک طرف و سیاستهای تنش‌زا در منطقه و جهان از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری‌ها عملا ناممکن شده و رفاه اجتماعی به محاق رفته است.

دیدگاه | چرا سعودی‌ها به ايران روی آورده‌انددیدگاه | چرا سعودی‌ها به ايران روی آورده‌اند از متن: ايلای لِيک، نویسنده وبسايت بلومبرگ، در یادداشتی با عنوان «چرا سعودی‌ها به ايران روی آورده‌اند»، نوشت: ماه گذشته محمد بن سلمان وليعهد عربستان شاخۀ زيتونی را به رقيب اصلی کشورش تعارف کرد. بخاطریکه اوضاع وخیم شده است. وخوف هم در این مورود بی تاثیر نیست. چون فهميدن آمريكاييها ترسو هستن و آمريكا كم آورده حالا که اربابشون چین، توی تاسیسات نفتی ارامکو عربستان سرمایه گذاری کرده بازم به موشک پرانی هاشون ادامه میدن؟؟؟؟

صدسالگی یک جدایی؛ چرا زخم تقسیم ایرلند هنوز تازه است؟درست صد و دو روز پیش، در سوم مه ۱۹۲۱، ایرلند با اجرای قانون مصوب پارلمان پارلمان بریتانیا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد؛ قانونی که قصد داشت حاکمیت بریتانیا بر هر دو بخش را تضمین کند ولی تاریخ سرنوشت ایرلند و این قانون را طور دیگری رقم زد. ایرلند یک ملت و کشور آزاد است چرا باید زیر یوغ و چکمه انگلیسی‌های کثیف و خاندان کثافتش باشد ملت ایرلند باید خاک انگلیس راا به طوربه بکشند

نیمی از جمعیت بزرگسال شیلی، دست‌کم یک دز واکسن دریافت کرده‌اند شیلی که یکی از سریع‌ترین کارزارهای واکسیناسیون جهان را با استفاده از واکسن چینی ساخت شرکت «سینووک» اجرا کرده، بار دیگر با افزایش ناگهانی موارد ابتلا به ویروس کرونا دست به گریبان شده است.با وجود شیوع ویروس خطرناک کرونا در جهان ، بر اساس گزارش «اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران»، در مجموع هزار و ۷۷۹ مورد اعتراض کارگری در ایران به وقوع پیوسته که بالاترین رقم در هفت سال گذشته است؛ آن‌هم در سال بسیار سختی که می‌توان آن را سال جدال مرگ و زندگی دانست.۱۴۰۰ ، دو ردیف به اسم «بنگاه‌های اقتصادی، نهادها و بنیادهای انقلابی» وجود دارد؛ یکی در بخش درآمدهای مالیاتی و دیگری در بخش هزینه‌های متفرقه با عنوان «استرداد مالیات».به گزارش خبرنگار ایلنا، علی قنبری (عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس) معتقد است دولت در زمینه‌ی تعیین دستمزد کارگران کوتاهی می‌کند.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، بیش از ۷.۶ میلیون نفر، یعنی حدود نیمی از جمعیت بزرگسال شیلی، دست‌کم یک دز واکسن دریافت کرده‌اند. «ایران‌وایر» بر اساس اطلاعاتی که از رسانه‌ها جمع‌آوری کرده بود، ۳۰۰ مورد از مهم‌ترین تجمعات را در گزارش سالانه خود آورده است. دولت شیلی تا پیش از اتخاذ تصمیم بازگشایی مرزهای خود به روی مسافران بین المللی در اواخر سال گذشته، یعنی از ماه مارس تا نوامبر پارسال، مرزهایش را بسته بود. شاخص‌های اقتصاد کلان ایران در حال حاضر در بدترین وضعیت تاریخ معاصر قرار دارند. متخصصان بهداشتی معتقدند تازه‌ترین موج کرونا در شیلی، تا حدی به پخش گونه‌های مسری‌تر کرونا، کاهش محدودیت‌ها، افزایش تحرک، و نادیده گرفتن اقدامات ساده - مانند فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک - ارتباط دارد. به همین بهانه علاوه بر ارايه آمار و ارقام منتشر شده درباره اعترضات کارگری و سرکوب معترضان با صدور احکام سنگین و پرونده‌های قضایی، با «فواد کیخسروی»، یکی از اعضای ارشد «اتحادیه آزاد کارگران ایران» درباره وضعیت کارگران و اعتراضات کارگری در سالی که گذشت، گفت‌وگو کرده‌ایم. اما ابهاماتی نیز در مورد اثربخشی واکسن چینی «کروناوک» (نام واکسن ساخته شده توسط شرکت «سینووک») مطرح شده است. در کنار این موضوع، بحث تحریم‌ها نیز فشار مضاعفی بر اقتصاد کشور وارد کرده که به اعتقاد من دلیلِ آن هم ناکارآمدیِ مجموعه‌ی سیاستهای دولتی است.

به خصوص این که رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین نیز اوایل ماه جاری گفت چین ممکن است نیاز به اصلاح واکسن کرونای خود یا تغییر روش‌های تجویزی داشته باشد تا بتواند آنها را به اندازه کافی مؤثر کند. ولی کافی است به گزارش‌های روزشمار کرونا در ایران نیم نگاهی انداخته شود تا بفهمیم رفتار دولت ایران در این زمینه یک استثنای کم‌نظیر است. در حالی که میدان هیچ مشارکتی در تامین درآمدها ندارد، در عوض بخش بزرگی از بودجه را تحت عنوان نهادهای نظامی، انقلابی، مذهبی و تبلیغاتی به خود اختصاص می‌دهد. همچنین پژوهش جدیدی که توسط دانشگاه شیلی انجام شده است نشان می‌دهد واکسن چینی «کروناوک» دو هفته پس از تجویز دزهای دوم ۵۶.۵ درصد مؤثر بوده است؛ اما دز نخست آن تنها ۳ درصد اثربخشی داشته است. فواد کیخسروی در این باره می‌گوید: « «شرایط و وضعیتی که بر جامعه‌ ایران حاکم است، تقریباً تمام خواست و مطالبات ضروری را از اولویت انداخته است. شیلی و امارات متحده عربی در حال بررسی این هستند که دز سومی را برای افزایش حفاظت ایجاد شده توسط واکسن‌های چینی ارائه دهند. تحریم نفت در یک دهه گذشته باعث شده است اقتصاد ایران در جا بزند. مدیر مرکز کنترل بیماری چین: واکسن‌های چینی اثربخشی کمی دارند یک مقام ارشد کنترل بیماری چین در اذعانی کم‌سابقه گفت که اثربخشی واکسن‌های ویروس کرونای آن کشور پایین است و دولت در این فکر است که آنها را ترکیب کند تا شاید قوی‌تر شوند.» او توضیح می‌دهد که در شرایط کنونی، مهم‌ترین خواست کارگران تامین معیشت و افزایش دستمزد است: « واقعیت این است که در ماه‌ها و سال‌های اخیر بر اثر فرادستی، سلطه‌گری اصلی حاکم بر کل اعتراضات کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر مزدبگیران و حتی دیگر اقشار جامعه، اعتراض بر علیه فقر و فلاکت تحمیل شده به آنان است. دولت باید تا جایی که ممکن است در اقتصاد دخالت نکند و فضا را برای رونقِ سرمایه‌گذاری‌ها داخلی و خارجی مناسب کند.

خبرهای دیگر ..» با این حال، اعتراض برای تامین معیشت نیز همواره از سوی حکومت با سرکوب همراه بوده است. اما آیا آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده میدان، حاضر است برای حل و فصل تنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دست از ماجراجویی بردارد؟ ممکن است مذاکرات اخیر هسته‌ای به نتیجه برسند و گشایش‌هایی به دست بیاید؛ کما این‌که «برجام» پس از چند سال مذاکره به سرانجام رسید.. . بنا به روایت اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران، در سال‌های اخیر حداقل ۱۵۵نفر از کارگران معترض و فعالان کارگری به طور مستقیم هدف این سرکوب سازمان‌یافته قرار گرفتند؛ کارگرانی که حتی.