چالش‌های پیش‌روی ایران در زمینه صادرات گاز طبیعی

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 100 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 43%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

🖊️ویژه I چالش‌های پیش‌روی ایران در زمینه صادرات گاز طبیعی ◀️آمار و ارقام رسمی و تحلیل‌های کارشناسان حوزه انرژی حاکی از وضعیت مبهم و بغرنج در صادرات گاز طبیعی ایران به‌عنوان یکی از کالاهای استراتژیک این کشور است 👇

آمار و ارقام رسمی و تحلیل‌های کارشناسان حوزه انرژی حاکی از وضعیت مبهم و بغرنج در صادرات گاز طبیعی ایران به‌عنوان یکی از کالاهای استراتژیک این کشور است.ایران طی دو سه دهه اخیر صدها میلیارد دلار برای استخراج، تولید و صادرات گاز طبیعی هزینه کرده، اما امروز اخبار و آمار رسمی و همچنین نظرات کارشناسی نشان می‌دهد که با توجه به مسائل سیاسی، اقتصادی و ژئوپلتیک در فروش این محصول استراتژیک به دیگر کشورها با چالش شدیدی مواجه شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: ''اگر این معادله را کنار سایر اتفاقات بازار گاز منطقه قرار دهیم، متوجه می‌شویم که بازار صادرات گاز ایران با تهدید جدی روبرو شده است. روسیه چندی پیش بازار گاز پاکستان را از دست ایران خارج کرد. ایران از سال 1990 میلادی خط لوله صلح را برای انتقال گاز ایران تا مرز پاکستان کشیده است، اما این کشور قراردادهای واردات گاز خود را به صورت بلندمدت با روسیه و ترکمنستان امضا کرد.

در این زمینه، دکتر امید شکری، نویسنده و کارشناس ارشد حوزه دیپلماسی و امنیت انرژی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی به ارائه دیدگاه‌های خود پیرامون منابع انرژی ایران و چالش‌های پیش‌روی این کشور طی سال‌های گذشته و آینده در بازارهای منطقه‌ای و جهانی گاز طبیعی پرداخت که در ادامه مشروح آن می‌آید.ایران براساس ششمین برنامه پنج‌ساله توسعه سیاسی-اقتصادی خود که امسال آخرین سال آن است، قرار بوده، روزانه 4.

از این رو، ایران برای انعقاد قرارداد جدید، باید شروط ترکیه را تامین کند و با قیمت کمتری گاز به این کشور بفروشد و شرایط برای صادرات مجدد این کالا توسط تُرک‌ها را نیز فراهم سازد. ترکیه می‌تواند با خرید گاز از روسیه و آذربایجان و همچنین با توجه به سرمایه‌گذاری بسیار زیادی که در بخش «ال.ان.

قرار است تحریم‌هایی که در دوره اوباما و ترامپ علیه شرکت‌های فعال در پروژه «نورد استریم» اعمال شد، لغو شود. بنابراین احتمال اجرای پروژه «نورد استریم-2» هر روز افزایش می‌یابد. هرچند این پروژه بیشتر سیاسی بوده تا اقتصادی، ولی هم مسکو از ابزارهای خود برای اجرای آن استفاده می‌کند و هم اینکه اولویت آمریکا بیشتر چین و روسیه است تا اینکه بخواهد نگران امنیت انرژی اروپا باشد. اروپایی‌ها برای تامین امنیت انرژی خود اکنون بر روی انرژی‌های تجدیدپذیر تمرکز کرده‌اند. بحث واردات «ال.ان.

مسئله مهم‌تر اینکه؛ میدان پارس جنوبی که 70 درصد گاز طبیعی ایران را تامین می‌کند در چند سال آینده به «نقطه پیک» یا به اصطلاح «شبنم» خواهد رسید و پس از این مرحله، افت فشار باعث خواهد شد که میزان تولید در این میدان عظیم کاهش یابد. هرچند در برخی فازها این افت فشار از هم اکنون شروع شده و تکنولوژی شرکت‌های ایرانی جوابگوی رفع این مشکل نیست.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 11. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اردوغان: در انتظار ثبت رکورد جدید در عرصه صادرات هستیمرئیس جمهور ترکیه با اشاره به تحقق صادرات ترکیه در سطح 200 میلیارد دلار تصریح کرد رشد اقتصادی 7 درصدی طی 3 ماهه اول سال جاری باعث افزایش انتظارات نسبت به دوره بعدی شده است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

در آمریکا: میزان مرگ و میر در خانه‌های سالمندان در همه‌گیری کرونا ۳۲ درصد افزایش داشتدر آمریکا: میزان مرگ و میر در خانه‌های سالمندان در همه‌گیری کرونا ۳۲ درصد افزایش داشت کارشناسان می‌گویند که این میزان مرگ و میر به مراتب بیشتر از حد معمول و بسیار غیرمنتظره بود بعد یک عده می گویند که باید واکسن آمریکایی🇺🇸(فایزر) بزنیم تا آمار مرگ و میر کرونا به صفر یا زیر صفر برسد!!😂 فایزر شیاف هم داره تو از شیافش استفاده کن
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

گسترش دامنه اعتصابات کارگران پیمانکاری صنايع نفت و گاز در ایرانگسترش دامنه اعتصابات کارگران پیمانکاری صنايع نفت و گاز در ایران امروز کارکنان رسمی پالایشگاه آبادان در اعتراض به نحوه افزایش دستمزد و پرداخت مالیات مضاعف تجمع کرده و شعارهایی علیه زنگنه وزیر نفت دولت روحانی سر دادند. پیوستن به اعتصابات_سراسری وظیفه ملی همه ایرانیان است. نه_به_جمهورى_اسلامی به اعتصاب_سراسری بپیوندیم کمپین_بیست_ده_۱۴۰۰ کمپین_۱۴۰۰ نه_به_جمهوري_اسلامي مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

اعتصاب گسترده و کم سابقه کارگران نفت و گاز در ایران
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

پوتین آمریکا را به سازماندهی کودتا در اوکراین در سال ۲۰۱۴ متهم کرد«چرا ایالات متحده کودتا ترتیب داد؟ چرا کشورهای اروپایی از موضع ضعف با آن همراه شدند و به این ترتیب به ایجاد شکاف در اوکراین و جدا شدن کریمه از آن تن دادند؟»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

یورو ۲۰۲۰؛ انگلیس در لندن ماندنی شد و کرواسی در گلاسکو 'رستگار' شد - BBC News فارسیتیم فوتبال انگلستان با شکست جمهوری چک در آخرین بازی مرحله گروهی یورو ۲۰۲۰، توانست با کسب ۷ امتیاز سرگروهی خود را تضمین کند و همزمان برای ادامه مسابقات خود در مرحله حذفی در ورزشگاه ویمبلی لندن باقی بماند. مثی که از باخت اسکاتلند خوشحالین؟!
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »