چالش تورمی در ایران؛ کسری 300 هزار میلیارد تومانی بودجه 1400

25/12/1399 08:09 ب.ظ

بر اساس برخی آمارها، بودجه 1400 به میزان 300 هزار میلیارد تومان کسری دارد که ممکن است بار دیگر ایران

را با چالش تورمی مواجه کند، این در حالی است که بانک مرکزی، تورم 22 درصدی را هدف‌گذاری کرده ولی نرخ تورم در حال حاضر 35 درصد است.هدف‌گذاری تورم 22 درصدی از سوی بانک مرکزی در حالی تعیین شده که رشد بازار سهام و پوشش کسری بودجه دو عامل موثر در این حوزه هستند.

هدف‌گذاری تورم 22 درصدی از سوی بانک مرکزی در حالی تعیین شده که رشد بازار سهام و پوشش کسری بودجه دو عامل موثر در این حوزه هستند. ارتباط میان تورم و بازار سهام از این جهت قابل بررسی است که در شرایط تورمی به طور متوسط، سود اسمی شرکت‌ها به دلیل کاهش ارزش پول، افزایش پیدا می‌کند، اما این به معنای افزایش سودآوری نیست، بلکه سود اسمی تحت‌تاثیر تورم افزایش یافته است. این افزایش به دلیل جبران کاهش سود حقیقی است.

بنابراین، با افزایش این نرخ، سود تقسیمی شرکت‌ها و به تبع آن قیمت سهام افزایش خواهد داشت. از سوی دیگر، با افزایش تورم در کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاران با توجه به ریسک بالای نگهداری پول و کاهش ارزش آن، تمایل کمتری به نگهداری آن داشته و به دنبال کاهش حجم نقدینگی در سبد دارایی خود هستند. بدین منظور، یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری، خرید سهام است که می‌تواند به عنوان سپری در مقابل تورم عمل کند.

درنتیجه افزایش تقاضا برای خرید سهام، موجب افزایش قیمت سهام و افزایش ارزش و حجم معاملات می‌شود. این مساله بر انگیزه سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها می‌افزاید.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

چین: 300 هزار دوز واکسن کرونا به کلاه‌آبی‌های سازمان ملل خواهیم دادچین دوشنبه 15 مارس 2021 متعهد شد 300 هزار دوز از واکسن ضد کرونا را به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل

کشتار 300 معترض به ‌دست کودتاچیان در میانماربیش از 300 نفر از زمان کودتای نظامیان در میانمار جان خود را از دست داده‌اند، یک چهارم آنها گلوله به خداوند لعنتش کند کودتاچیان میانمار هنوز رکورد کشتار 1500 نفر ظرف سه روز را نشکسته اند

سقوط 300 پله‌ای ترامپ در فهرست میلیاردرهای جهان- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimسقوط ۳۰۰ پله‌ای ترامپ در فهرست میلیاردرهای جهان رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در این فهرست با ۲.۴ میلیارد دلار ثروت و دارایی در رتبه ۱۲۹۹ قرار گرفته است ارزش خالص ثروت و دارایی ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ یعنی زمانی که به قدرت رسید به ۳.۵ میلیارد دلار رسیده بود اگر رییس جمهور ایران میبود الان ده برابر شده بود

کرونا در افغانستان؛ فوت 10 بیمار و شناسایی 300 مورد جدید ابتلا

خروج ۱۵ میلیارد دلار برای خرید خانه در سه سال اخیر/ ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار را صرف دور زدن تحریم‌ها کردیم/ باید در انتخابات ۱۴۰۰ گفتمان‌سازی کنیموزیر سابق راه و شهرسازی اظهار داشت: وقتی این شرایط 16 سال به طول می‌کشد در واقع نهادینه می‌شود و ذینفعان جدی پیدا می‌کند. در این مدت بین 300 تا 400 میلیارد دلار هزینه شده، این یعنی فساد بزرگ شکل گرفته است. این ذینفعان با شعارهای مختلف به دنبال حفظ شرایط موجود هستند. برید گمشید همتون

را با چالش تورمی مواجه کند، این در حالی است که بانک مرکزی، تورم 22 درصدی را هدف‌گذاری کرده ولی نرخ تورم در حال حاضر 35 درصد است.

هدف‌گذاری تورم 22 درصدی از سوی بانک مرکزی در حالی تعیین شده که رشد بازار سهام و پوشش کسری بودجه دو عامل موثر در این حوزه هستند.

ارتباط میان تورم و بازار سهام از این جهت قابل بررسی است که در شرایط تورمی به طور متوسط، سود اسمی شرکت‌ها به دلیل کاهش ارزش پول، افزایش پیدا می‌کند، اما این به معنای افزایش سودآوری نیست، بلکه سود اسمی تحت‌تاثیر تورم افزایش یافته است. این افزایش به دلیل جبران کاهش سود حقیقی است.

بنابراین، با افزایش این نرخ، سود تقسیمی شرکت‌ها و به تبع آن قیمت سهام افزایش خواهد داشت. از سوی دیگر، با افزایش تورم در کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاران با توجه به ریسک بالای نگهداری پول و کاهش ارزش آن، تمایل کمتری به نگهداری آن داشته و به دنبال کاهش حجم نقدینگی در سبد دارایی خود هستند. بدین منظور، یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری، خرید سهام است که می‌تواند به عنوان سپری در مقابل تورم عمل کند.

درنتیجه افزایش تقاضا برای خرید سهام، موجب افزایش قیمت سهام و افزایش ارزش و حجم معاملات می‌شود. این مساله بر انگیزه سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها می‌افزاید. بنابراین شرکت‌ها سهام منتشر می‌کنند تا از این طریق منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در آینده را فراهم کنند.

عامل موثر دیگر بر تورم، کسری بودجه دولت است که موجب رشد پایه پولی، نقدینگی، تورم و سرانجام بی‌ثباتی ارزی می‌شود.

امسال، دولت ایران تصمیم گرفت تا با استفاده از اوراق، بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند اما این امر نمی‌تواند تنها راهکار خروج از شرایط فعلی برای آن باشد. تا زمانی که هزینه‌های جاری دولت کاهش پیدا نکرده و توازن بین درآمد مالیاتی و هزینه‌های جاری ایجاد نشود نمی‌توان شکاف بسیار زیادی که در حال حاضر وجود دارد را تنها از طریق اوراق جبران کرد. بنابراین تنها راهکار برای دولت کاهش هزینه‌های جاری است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، دوشنبه 15 مارس 2021، بازار سهام در روزهای آخر سال 1399 در محدوده یک میلیون و 250 هزار واحد قرار داشته و تورم نزدیک به 35 درصد است. این در حالی است که در سال جاری بسیاری از سهامداران با ریزش بازار سهام از مردادماه، زیان‌های قابل توجهی را تجربه کرده‌اند.

همچنین بانک مرکزی هدف‌گذاری 22 درصدی را برای تورم در نظر گرفته است و بر اساس برخی آمارها کسری بودجه 300 هزار میلیارد تومانی ممکن است بار دیگر کشور را با چالش تورمی مواجه کند.

در این بین از یک سو باید تورم کنترل شود و از سوی دیگر با افزایش فروش اوراق پول از بازار سهام خارج خواهد شد و نمی‌توان چشم‌انداز روشنی برای این بازار در نظر گرفت.