کالاهای اساسی, کالابرگ, قدرت خرید, کوپن, کوپن الکترونیکی, کالابرگ الکترونیکی, کاهش قدرت خرید, معیشت مردم, توزیع کالاهای اساسی

کالاهای اساسی, کالابرگ

چاره‌ای جز دادن کالابرگ نیست/ جلوگیری از فساد با مداخله در نظام توزیع

ایلنا بررسی می‌کند؛ چاره‌ای جز دادن کالابرگ نیست/ جلوگیری از فساد با مداخله در نظام توزیع

10/08/2020 08:45:00 ق.ظ

ایلنا بررسی می‌کند؛ چاره‌ای جز دادن کالابرگ نیست/ جلوگیری از فساد با مداخله در نظام توزیع

در شرایطی که اما و اگرها درباره توزیع کالاهای اساسی با کالابرگ به قوت خود باقی است، یک کارشناس رفاه اجتماعی می‌گوید که در شرایط کنونی چاره‌ای جز این کار نیست.

دو اظهارنظر جدید درباره کالابرگ۱۹ مرداد امسال‌ اظهارنظری ازمحمدباقر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه)درباره کالابرگ منتشر شد.او با تاکید بر اینکه در حال حاضر سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاهای اساسی در سطحی گسترده در کشور وجود ندارد و قطعا با مشکلاتی مواجه خواهد شد، عنوان کرد: اگر قرار است منابعی را برای طرح تامین کالای اساسی  اختصاص دهیم باید بپذیریم که افزایش قیمتی رخ خواهد داد و یارانه نیز قابل توزیع بین همه نیست و چنین تصمیمی نداریم، بلکه منابع ایجاد  شده به گروه خاصی اختصاص پیدا می‌کند.

واکنش آمریکا به اعتراضات ایران: خشونت علیه معترضان را محکوم می‌کنیم و کندی اینترنت را زیرنظر داریم ویدیو؛ سیل و تگرگ در ایتالیا به ده‌ها خودروی سواری خسارت زد چرا ماسک زدن در مکان‌های سربسته حتی برای واکسینه شده‌ها بار دیگر توصیه می‌شود؟

چند ساعت بعد از انتشار این اظهارنظر منابع خبری از قولحمیدرضا حاجی بابایی (رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس)نوشتند: طرح تامین کالاهای اساسی مشمول هفت دهک جامعه خواهد شد. اقلام خوراکی مشخص شده از طریق کارت‌های الکترونیکی که قابل برداشت هم نیستند، در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

جای برخوردهای موردی باید فرآیندها تغییر کند. برخورد تعزیراتی با یک گران‌فروش یا محتکر راه به جایی نمی‌برد بلکه باید ریشه‌های فساد را خشکانددر کنار هم قرار دادن همین دو اظهارنظر نشان می‌دهد هنوز اختلاف زیادی در شیوه و گستردگی اجرای طرحی وجود دارد که یک کارشناس رفاه اجتماعی اجرای آن را ضروری می‌داند. headtopics.com

علیرضا حیدری (فعال کارگری و کارشناس رفاه اجتماعی)به ایلنا می‌گوید: در شرایطی که نوسانات اقتصادی قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده، اجرای این طرح ضروری است و باید شامل تمامی افراد شود.دقیقا چه چیز قرار است هدفمند شود؟اعطای کالابرگ گامی در راستای هدفمند کردن یارانه‌های دولتی است. در واقع اتفاق جدیدی قرار نیست بیفتد، بلکه قرار است برخی روندهای نادرست که هدفمندی را به انحراف برده بود، اصلاح شود. در ایران سالانه میلیاردها تومان یارانه پیدا و پنهان پرداخت می‌شود. با بروز نوسان در نرخ ارز و چند نرخی شدن آن، ارز دولتی هم به گونه‌ای یارانه‌ای برای تامین کالاهای اساسی است.

حیدری توضیح می‌دهد: تشکل‌های کارگری و اتحادیه‌های کارگران دو سال پیش با صدور بیانیه‌هایی بر لزوم توزیع هدفمند کالاهای اساسی تاکید کردند. آن زمان و اکنون برخی با این توجیه که این بازگشت به نظام کوپنی است و باید شرایط به گونه‌ای باشد که بازار خود قیمت‌ها را مشخص کند، تعلل کردند، حال آنکه شرایط اقتصاد در ایران یک شرایط عادی و معمولی نیست.

او می‌گوید: متغیری به نام قیمت ارز بر تمامی متغیرهای دیگر از جمله تورم تاثیر می‌گذارد. در این بین ما با نرخ‌های متعدد ارز مواجه هستیم که تفاوت پایین‌ترین آن یعنی ارز دولتی با بالاترین آن یعنی ارز بازار آزاد بسیار زیاد است. در این بین وقتی مقدار زیادی ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی اختصاص یابد مشخصا فساد بروز می‌کند. اینطور است که ما شاهد این هستیم که ارز دولتی به واردات گوشت اختصاص می‌یابد و این گوشت جای آنکه به مصرف کننده مستحق برسد، از رستوران‌ها سر در می‌آورد.

او ادامه می‌دهد: در حالتی دیگر کالاهایی وارد می‌شوند و از مرز دیگری خارج می‌شوند، یعنی ارز دولتی صرف دلالی شده و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد. برای مقابله با وقوع چنین تخلفاتی جای برخوردهای موردی باید فرآیندها تغییر کند. برخورد تعزیراتی با یک گران‌فروش یا محتکر راه به جایی نمی‌برد، بلکه باید ریشه‌های فساد را خشکاند. headtopics.com

درخواست چند سناتور آمریکایی از بایدن: به رئیسی ویزا ندهید | DW | 29.07.2021 بازداشت 20 فعال مدنی ترک در تظاهرات حمایت از خوزستان کمپین حقوق بشر: آمریکا و اروپا باید مانع خونریزی بیشتر در ایران شوند | DW | 28.07.2021

اگر قرار است منابعی را برای طرح تامین کالای اساسی  اختصاص دهیم باید بپذیریم که افزایش قیمتی رخ خواهد داد و یارانه نیز قابل توزیع بین همه نیست و چنین تصمیمی نداریم، بلکه منابع ایجاد  شده به گروه خاصی اختصاص پیدا می‌کندبه گفته حیدری؛ چاره‌ای جز مداخله در نظام توزیع نیست و به همین دلیل در شرایطی که روز به روز از قدرت خرید مردم کاسته می‌شود، باید طرح اعطای کالابرگ در سطح وسیع را اجرا کرد.

او بیان می‌کند: در این بین ممکن است فردی از کالای کوپنی راضی نباشد. او باید این اختیار را داشته باشد که سهمیه یا کالای خود را واگذار کند یا بفروشد.شرایط اقتصادی به گونه‌ای پیش رفته که روز به روز از قدرت خرید شهروندان کاسته می‌شود. اگر مدام اظهارنظرهایی مبنی بر این می‌شنویم که دستمزد کارگران باید ترمیم شود، ریشه در این دارد که سبد معاش روز به روز بیشتر می‌شود. وقتی افزایش ۲۱ درصدی مزد تصویب شد، محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) عنوان کرد که حداقل مزد چیزی حدود ۵۰ درصد مخارج یک خانواده کارگری را پوشش می‌دهد. اکنون باتوجه به افزایش قیمت‌ها قطعا این درصد کمتر شده، آنقدر که با افزایش مجدد دستمزد هم نمی‌توان انتظار داشت خرج و دخل افراد با هم بخواند. کارشناسان‌ رفاه اجتماعی در چنین شرایطی خواستار اعطای کمک‌های جانبی هستند. توزیع کالاهای اساسی می‌تواند تا حدی از سختی معیشت شهروندان بکاهد و با توجه به اینکه درصد بالایی از مردم در ایران مستحق دریافت یارانه شناخته شده‌اند، به نظر می‌رسد توزیع کالابرگ باید در سطح وسیعی صورت گیرد. 

ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

دیدگاه: آینده مذاکرات در آخرین سخنرانی علی خامنه‌ای گفت‌وگو با کامبیز غفوری

علی خامنه‌ای می‌گوید آمریکایی‌ها به دنبال اضافه کردن شروطی هستند که بتوانند در آینده توافق را به هم بزنند. او در آخرین دیدارش با هیات دولت حسن روحانی، تلویحا از حساسیت آمریکایی‌ها روی توان موشکی و سیا

۱۶۳ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته / ۲۶ استان در وضعیت قرمز و هشدار بیماریسخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۱۸ هزار و ۴۲۷ نفر رسید.

سفیر ایران در لبنان: ایران مشارکت فعالی در بازسازی بیروت خواهد داشتسفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان در جریان بازدید از بیمارستان صحرایی ایران در بیروت تاکید کرد که کشورمان مشارکت فعالی در بازسازی بیروت خواهد داشت.

ترافیک پرحجم در آزادراه تهران قم/ افزایش ترددهای جاده‌ای در تعطیلات سه روزهترافیک پرحجم در آزادراه تهران قم پلیس راهور ناجا: درحال حاضر تنها در آزادراه تهران قم شاهد ترافیک پرحجم هستیم درمحورهای چالوس و هراز نیز ترافیک در مقاطعی پرحجم است آمارها نشان می‌دهد که در تعطیلات ۳ روزه، میزان تردد در جاده‌ها افزایش یافته (عکس: آرشیوی)

احضار و بازداشت زوج خبرنگار در روز خبرنگار در ایران

در پی افزایش آمار ابتلا به کرونا در جهان، آلمان بر محدودیت‌های مرزی خود افزودفهرست جدید قرنطینه‌ها در حالی از سوی مقام‌های آلمان اعلام شده است که پیش از این از پنج اوت (۱۵ مرداد) افرادی که از شهر آنتروپ بلژیک و از ۳۱ ژوئیه از مناطق کاتالونیا، نابارا و آراگون در اسپانیا رهسپار این کشور می‌شدند، در این فهرست قرار داشتند.

ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های اندیکا / ۲ مصدوم در عملیات اطفای حریقرئیس گروه بلایای جوی و حریق مدیریت بحران خوزستان گفت: عملیات مقابله با آتش سوزی در مناطق حفاظت شده محیط زیست قله شوایی و سبزآب شهرستان اندیکا که از جمعه شب شروع شده، همچنان ادامه دارد.