پیمانکاران شهرداری‌ها به بهره‌کشی از کودکان پایان دهند

04/12/2019 08:44:00 ق.ظ

دبیر مرجع ملی کنوانسیون #حقوق_کودک: به پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری‌ها تذکر می‌دهم که بساط بهره‌کشی از کودکان که یکی از شنیع‌ترین انواع سوء‌استفاده از کودکان است، پایان دهند زیرا به زودی باید پاسخگوی رفتارهای غیرقانونی خود باشند.

حقوق_کودک

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق_کودک : به پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری‌ها تذکر می‌دهم که بساط بهره‌کشی از کودکان که یکی از شنیع‌ترین انواع سوء‌استفاده از کودکان است، پایان دهند زیرا به زودی باید پاسخگوی رفتارهای غیرقانونی خود باشند.

تهران- ایرنا- دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: به پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری ها تذکر می دهم که بساط بهره کشی از کودکان که یکی از شنیع ترین نوع سوء‌استفاده از کودکان است، پایان دهند زیرا به زودی باید پاسخگوی رفتارهای غیرقانونی خود باشند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر از سازمان بهزیستی درخواست داریم برای حمایت از کودکان تدابیر لازم اتخاذ شود و آنها را مورد حمایت قانونی قرار دهد.دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک درباره تکلیف قانونی بهزیستی در قبال کودکان کار و خیابان اظهار داشت: مسئولیت مدیریت، ساماندهی و حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان بر اساس مصوبه شورای اجتماعی کشور بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و فعالیت ها در این راستا توسط سازمان بهزیستی به عنوان زیرمجموعه این وزارتخانه مدیریت می شود.

دستگاه‌ها به تکالیف قانونی خود در ساماندهی کودکان کار عمل نکرده‌اندعباسی با اشاره به اینکه ساماندهی کودکان کار و خیابان به عنوان اولویت مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اعلام شده است، گفت: متاسفانه توفیقی در این زمینه حاصل نشده است و در واقع، دستگاه ها به وظایف و تکالیف قانونی خود آنگونه که شایسته است، عمل نکرده اند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

کی میشود رهبر معظم هم جواب جوان کشی های خود را بدهد

آیا در قوانین ایران به طور خاص، قاچاق زنان به خارج به قصد فحشا مجازات دارد؟

فوتبال ایران از جوایز بهترین‌های آسیا هیچ سهمی نبرد؛ دلخوری از تاجفوتبال ایران از جوایز بهترین‌های آسیا هیچ سهمی نبرد؛ دلخوری از تاج به غیر از علیرضا بیرانوند، کتایون خسرویار، مربی ‌پیشین تیم دختران زیر ۱۹ سال ایران که نامزد دریافت جایزه بهترین مربی زن سال آسیا است در هنگ کنگ حضور یافته است.

گزارش بخش فارسی صدای آمریکا از دانشگاه پلی تکنیک‌ هنگ کنگ، دو‌ هفته پس از محاصرهگزارش بخش فارسی صدای آمریکا از دانشگاه پلی تکنیک‌ هنگ_کنگ، دو‌ هفته پس از محاصره دو‌هفته پس از پایان محاصره دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ و درگیری ها میان دانشجویان و‌ پلیس، این‌ دانشگاه‌ بطور کامل بازگشایی نشده است.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| فوت ۵۶ نفر از آغاز موج شیوع آنفلوانزا تاکنون

اغلب هنرمندان تئاتر زیر خط فقرند/به اندازه درآمد، از هنر مالیات بگیریدنشست هم‌اندیشی هنرمندان تئاتر و نمایندگان مجلس پیرامون بودجه و مالیات، عصر امروز برگزار شد و هنرمندان در این نشست به بیان دغدغه‌های خود پرداختند و خواهان نگاه جدی‌تر و حمایتی دولت و مسئولان به این هنر شدند.

آمریکا کمک 105 میلیون دلاری به لبنان را از سر گرفت

محمود عباسی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار قضائی ایرنا افزود: از شهردارها به ویژه شهرداری تهران نیز می خواهیم سریعا به قراردادهای پیمانکارانی که از کودکان بهره کشی می کنند، پایان دهند و از این نوع سوء‌استفاده‌ها جلوگیری کنند؛ البته این نفی مسئولیت مباشران و عاملان این موضوع نیست.اگر بله، چه مجازاتی برای آن پیش‌بینی شده است؟   با سلام؛ در حقوق ایران، «قانون مبارزه با قاچاق انسان» که در سال ۱۳۸۳ تصویب شده است، به طور خاص به موضوع قاچاق انسان می‌پردازد.بیانیه جمعی از هنرمندان در انتقاد از سرکوب مردم معترض: آنها به کدام گناه کشته شدند؟ اعتراضات اواخر آبان به بهانه گرانی بنزین شروع شد.آذر ۱۲, ۱۳۹۸ گزارش گاردین از اعتراضات گسترده در شیراز: سرکوب وحشیانه در شهر گل‌ها در پی برقراری دوباره اینترنت در ایران انتشار اخبار و ویدئوهای بیشتر از اعتراضات در ایران، رسانه‌های غربی گزارش های متعددی درباره ابعاد و گستردگی این اعتراضات منتشرکردند؛ از جمله گزارش روزنامه گاردین که به زوایای مختلف و روند گسترش اعتراضات در شیراز پرداخته است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر از سازمان بهزیستی درخواست داریم برای حمایت از کودکان تدابیر لازم اتخاذ شود و آنها را مورد حمایت قانونی قرار دهد. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک درباره تکلیف قانونی بهزیستی در قبال کودکان کار و خیابان اظهار داشت: مسئولیت مدیریت، ساماندهی و حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان بر اساس مصوبه شورای اجتماعی کشور بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و فعالیت ها در این راستا توسط سازمان بهزیستی به عنوان زیرمجموعه این وزارتخانه مدیریت می شود. ماده ۳ این قانون می‌گوید: «چنان‌چه عمل مرتکب قاچاق انسان از مصادیق مندرج در قانون مجازات اسلامی باشد، مطابق مجازات‌های مقرر در قانون یاد شده و در غیر این صورت، به حبس از دو تا ۱۰سال و پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر وجوه یا اموال حاصل از بزه یا وجوه و اموالی که از طرف بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده است، محکوم می‌شود. دستگاه‌ها به تکالیف قانونی خود در ساماندهی کودکان کار عمل نکرده‌اند عباسی با اشاره به اینکه ساماندهی کودکان کار و خیابان به عنوان اولویت مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اعلام شده است، گفت: متاسفانه توفیقی در این زمینه حاصل نشده است و در واقع، دستگاه ها به وظایف و تکالیف قانونی خود آنگونه که شایسته است، عمل نکرده اند.جوانانی که خونِ پاک آن‌ها با بی‌تدبیری بر خاک ریخته شد و با انتساب‌شان به بیگانگان سعی بر نادیده گرفتن‌شان شده‌است. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار داشت: کودکان همچنان در خیابان ها هستند البته این سخن به این معنا نیست که باید کودکان از سطح شهر جمع آوری شوند بلکه معتقدیم کودکان از آن جهت که کودک هستند، باید مورد حمایت قانونی قرار گیرند. ضمنا در برخی موارد امکان محاکمه قاچاق‌کنندگان در قالب «محاربه» و «افساد فی الارض» هم وجود دارد که مجازات آن اعدام است. جای آنها در خیابان نیست و باید در خانواده و مدرسه باشند. تجمع ها در آغاز مسالمت آمیز و بدون خشونت بود.

وی با تاکید بر اینکه جمع‌آوری کودکان به شدت نقض حقوق کودک محسوب می شود، افزود: معتقدیم اگر دستگاه ها، آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان سال ۱۳۸۴ مصوب هیأت وزیران را اجرا می کردند، بسیاری از مشکلات برطرف می شد اما متاسفانه دستگاه ها به تکالیف قانونی خود عمل نکردند و البته این عمل نکردن مسئولیت قانونی آنها را سلب نمی کند و باید پاسخگو باشند.. در پایان این بیانیه نام‌های هنرمندانی همچون رخشان بنی‌اعتماد، اصغر فرهادی، فرهاد توحیدی، مجتبا میرتهماسب، حسین علیزاده، کیهان کلهُر، لی‌لی گلستان، بهمن فرمان‌آرا، داریوش مهرجویی، رضا دُرمیشیان، جعفر پناهی، مصطفا آل‌احمد، محمد رسول‌اف، حسین سناپور، ارشد طهماسبی، امیر اثباتی، فاطمه معتمدآریا، نغمه ثمینی، محسن امیریوسفی، مجید برزگر، منیژه حکمت، نگار اسکندرفر، امیرشهاب رضویان، جابر قاسمعلی، کتایون شهابی، تهمینه میلانی، محمد رضایی‌راد، باران کوثری، پگاه آهنگرانی، مصطفا خرقه‌پوش، مهتاب نصیرپور، محمد رحمانیان، فیروزه صابر، حبیب رضایی، محمدرضا موئینی، میثم موئینی، جمال رحمتی، به عنوان نخستین امضاء کنندگان به چشم می خورد. عباسی اضافه کرد: اعتقاد داریم با هماهنگی بین دستگاه ها و با بهره گیری از ظرفیت های تشکل های مردم نهاد می توان وضعیت کودکان کار و خیابان را بهبود بخشید. وی خاطرنشان کرد: البته چند سال است که آیین نامه ساماندهی کودکان قرار است اصلاح شود و جلسات بسیاری با  این هدف تشکیل شده است اما تاکید می کنم که اصلاح آیین نامه نباید اجرای آن را متوقف کند؛ چرا که اجرای قانون بد بهتر از عدم اجرای آن و بی سامانی است. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اتفاقی که برای کودک زباله گرد در استان البرز رخ داد، گفت: بلافاصله بعد از شنیدن موضوع از دستگاه های ذیربط برای دستگیری سریع تر فردی که مرتکب عمل زشت، غیراخلاقی و غیرقانونی شده بود، تقاضای تعقیب و مجازات کردیم همچنین با معاون سازمان بهزیستی در تماس بودیم تا برای حمایت از آن کودک آسیب دیده هر تلاشی لازم است، انجام شود. طی چند روز، اخبار و ویدئوهای مختلفی از تجمع های اعتراضی، شعارهای مردم علیه حکومت، به آتش کشیده شدن ساختمان‌ها و وسایل نقلیه، و تیراندازی و سرکوب شدید پلیس در شهرهای مختلف منتشر شد. وی ادامه داد: شکایت از فرد خاطی در صلاحیت مدعی العموم است و مدعی العموم باید وارد شود و دستور تعقیب و مجازات خاطیان را صادر کند. در ادامه تصاویری از آتش گرفتن تعدادی از مغازه ها و روشن کردن آتش در خیابان ها منتشر شد.

معاون وزیر دادگستری اظهار داشت: بر اساس ماده ۶۶ قانون آیین دادرسی کیفری، سازمان های مردم نهاد نیز می توانند برای تحت تعقیب قرار دادن ناقضان حقوق کودک و شهروندی به دادگاه شکایت کنند اما لازمه اجرای آن ایجاد سازوکارهایی است که بخشی از آن به وزارت دادگستری و بخش دیگر به قوه قضائیه مربوط می شود. عباسی ادامه داد: باید فهرست اسامی سازمان های مردم نهاد واجد صلاحیت در حوزه های مختلف از جمله نقض حقوق شهروندی، حقوق کودک و محیط زیست باید به دادگستری ها معرفی شوند که بتوانند به عنوان شاکی خصوصی در این عرصه ها ورود کنند و درخواست تعقیب قضائی خاطیان در حوزه های فعالیت خود را داشته باشند. با این حال دو آمار جدید و متفاوت از میزان بالای کشته‌ها گزارش‌ شده است. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: وظیفه ای که به عهده وزارت دادگستری برای معرفی سازمان های مردم نهاد مورد تایید بود، در زمان مقرر به قوه قضائیه اعلام شد و متاسفانه در دوره مسئولیت پیشین قوه قضائیه متوقف ماند و امیدواریم در دوره جدید در دستور کار قرار گیرد. .