پیش‌آهنگ آموزش پیش‌دبستانی در ایران | DW | 06.09.2020

16/06/1399 10:02:00 ق.ظ

📅 روزشمار چهره‌های تاریخی: پیش‌آهنگ آموزش پیش‌دبستانی در ایران ۱۶ شهریور ۱۲۸۶ در چنین روزی البیس فراهیان در تهران زاده شد. بر سردر کودکستانش به ارمنی خطاب به مربیان نوشت: 'کارتان را با ایثار انجام دهید که کار شما از پدر و مادر هم مهمتر است'.

۱۶ شهریور ۱۲۸۶: ۱۱۳ سال پیش در چنین روزی البیس فراهیان در تهران زاده شد. بر سردر کودکستانش به ارمنی خطاب به مربیان نوشت: 'کارتان را با ایثار انجام دهید که کار شما از پدر و مادر هم مهمتر است'. پیش‌آهنگ آموزش پیش‌دبستانی در ایران ۱۶ شهریور ۱۲۸۶: ۱۱۳ سال پیش در چنین روزی البیس فراهیان در تهران زاده شد. بر سردر کودکستانش به ارمنی خطاب به مربیان نوشت:"کارتان را با ایثار انجام دهید که کار شما از پدر و مادر هم مهمتر است".

پدر البیس فراهیان از پیشگامان صنعت چاپ در ایران بود. او نخست در زادگاهش به کودکستان"مانکا کانپالاد" که ارمنیان پایه‌گذاری کرده بودند و سپس به دبستان ارمنیان رفت. ۸ ساله بود که خانواده او را به پایتخت اتریش برد ولی به خاطر درگیری‌های جنگ جهانی اول، به پایتخت گرجستان مهاجرت کرد، در آنجا دبیرستان را به پایان رساند و به تدریس در کودکستان‌ها پرداخت و بعد در پایتخت ارمنستان کارش را ادامه داد.

۲۵ ساله بود که به تهران برگشت و در مدرسه آمریکایی"ایران بیتِل" و کودکستان"نوباوگان" به کار پرداخت و آموزش پیش‌دبستانی را در کودکستان‌ها بنیاد نهاد و گاه تا صد شاگرد را آموزش می‌داد. ۲۷ ساله بود که کودکستانی در کنار مدرسه ارمنیان"داوتیان" گشود ولی دو سال پس از آن، رضاشاه به تحریک آتاتورک مدرسه‌ها و کودکستان‌های ارمنیان را تعطیل کرد. headtopics.com

۳۵ ساله بود که در سال ۱۳۲۱ پس از برکناری رضاشاه به ارمنیان اجازه بازگشایی مدرسه‌ها را دادند و او نیز توانست کودکستانش را به نام"کوشش" بازگشایی و ۳۵ سال سرپرستی کند:

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

آمار ابتلا به کرونا در آفریقا به بیش از1 میلیون و 281 هزار نفر رسید

ثبت بیشترین موارد ابتلای روزانه به کرونا در انگلستان در 97 روز گذشته

واکنش ترکیه به تصمیم صربستان برای انتقال سفارت خود در اسرائیل به قدسوزارت امور خارجه ترکیه نسبت به تصمیم صربستان برای انتقال سفارت خود در اسرائیل به قدس ابراز نگرانی کرد. - خبرگزاری آناتولی

دوگانگی سلامت و آموزش نادرست است/ در سخت‌ترین شرایط آموزش تعطیل نمی‌شود/ خانواده‌های مبتلا به کرونا، حق ندارند فرزندشان را به مدرسه بفرستندرئیس‌جمهور گفت: اگر شبهه‌ای بر سلامت دانش‌آموزان وجود داشته باشد مسئولان مدارس باید آنان را به منزل برگردانند و اگر اعضای خانواده به ویروس مبتلا شده‌اند، حق ندارند فرزند خود را به مدرسه بفرستند.

دانش‌آموزان مکلف به شرکت در کلاس‌های حضوری هستند/ پاسخ آموزش و پرورش به نگرانی‌های والدین از حضور فرزندانشان در مدارسبه گفته معاون وزیر آموزش و پرورش دانش‌آموزان ملزم به شرکت در فعالیت‌های مدرسه چه به صورت مجازی و چه به صورت حضوری هستند و این تکلیفی است که مدرسه مشخص می‌کند.

شناسایی کودکِ مبتلا به کرونا در مدرسه ممکن نیست/ خطر قرار گرفتن دانش‌آموزان در کنار همکلاسی‌های آلوده به ویروس/امکان اجرای پروتکل‌ها در بیشتر مدارس وجود نداردمعاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی در خصوص برگزاری کلاس‌های حضوری در مدارس گفت: درخواست ما این است که تجدیدنظری در این رابطه صورت بگیرد، چون سلامت و جان فرزندان ما و همین طور کنترل این اپیدمی در کشور جزو اولویت بالاتری قرار دارد.