پیش‌نویس تازه قطع‌نامه امریکا برای تمدید تحریم ایران؛ کوتاه و مختصر

22/05/1399 09:57 ب.ظ

ایالات متحده پیش‌نویس قطع‌نامه جدیدی را برای تمدید تحریم_تسلیحاتی جمهوری اسلامی به «شورای امنیت» سازمان ملل داده است تا نظر خود را درباره آن اعلام کنند. قطع‌نامه پیشنهادی در چهار پاراگراف تنظیم شده و بسیار کوتاه است. اخبار_ایران گزارش فرامرز داور👇

را یادآوری کرده است. پاراگراف دوم، اجرای کامل بندهای مربوط به تحریم تسلیحاتی و محدودیت آزمایش موشک‌های بالستیک را برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی ضروری دانسته است.

پاراگراف سوم بر اساس ماده ۴۱ منشور ملل متحد، بندهای مربوط به لغو تحریم تسلیحاتی ایران در ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ را تا تصمیم‌گیری بعدی شورای امنیت تمدید کرده است. در پاراگراف چهارم(آخر) نیز اعلام شده است که موضوع ایران را در دستور کار بعدی خود باقی نگه می‌دارد.

پیش‌نویس این قطع‌نامه از طریق اندونزی که رییس دوره‌ای شورای امنیت در ماه جاری میلادی است، به سایر اعضا ایمیل شده و قرار است اعضای دایم و غیردایم شورای امنیت نظرات خود را به رییس ارایه کنند تا در نهایت موضع این شورا درباره پیش‌نویس قطع‌نامه تازه مشخص شود.

چین و روسیه پیش از این با تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرده بودند. قطع‌نامه پیشنهادی جدید گرچه بسیار خلاصه تنظیم شده است اما هم‌چنان تحریم تسلیحاتی را که ۱۳ سال پیش شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی وضع کرده بود، تمدید می‌کند. headtopics.com

این وضعیت به این معنا است که موضوع اصلی اختلاف که احتمال وتوی پیش‌نویس را بسیار زیاد کرده بود، یعنی تمدید تحریم هم‌چنان پابرجا است.

ادامه مطلب:
iranwire »

پس از ۱۰۲ روز بدون کرونا، کشف دو مورد تازه در نیوزیلند - BBC News فارسیدو روز پس از اینکه نیوزیلند صدمین روز بدون مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشورش را جشن گفت، جسیندا آردرن، نخست‌وزیر، از شناسایی چهار بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹خبر داد.

ترکیه مجوز تازه برای بهره‌برداری از منابع شرق مدیترانه صادر می‌کندوزیر امور خارجه ترکیه در سخنان روز سه شنبه خود تاکید کرد که کشتی اکتشافی «اوروچ رئیس» کار خود را ادامه خواهد داد و آنکارا تا پایان ماه اوت مجوزهای جدید اکتشاف و حفاری لرزه‌ای را نیز صادر خواهد کرد.

قرارداد تازه دولت آمریکا با شرکت مادرنا برای واکسن کرونا - BBC News فارسیدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده که دولتش با شرکت مادرنا برای خرید ۱۰۰ میلیون واكسن احتمالی ویروس کرونا که این شرکت در حال انجام آزمایش‌های انسانی روی آن است قرارداد بسته است. مدیران مادرنا گفته اند که این قرارداد بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

یافته تازه ناسا؛ اقیانوسی از آب شور در زیر سطح سیارک سرسیافته‌های تازه دانشمندان ناسا نشان می‌دهد در زیر سطح پوشیده از یخ سیارک «سِرِس» در منظومه شمسی، اقیانوسی از آب شور قرار دارد بیشتر بخوانید🔽

آمریکا در پی تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با 'پیش نویس یک قطعنامه به مراتب کوتاه تر' - BBC News فارسیآمریکا در پیش نویس قطعنامه خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد تغییراتی ایجاد کرده و سند جدید به مراتب کوتاه تر از پیش نویس اولیه است.

ظریف: آمریکا برای شورای امنیت شعور قائل نیست/قطعنامه تمدید تحریم رای نمی‌آوردوزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: یقین دارم که قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی رای نخواهد آورد و به احتمال قریب به یقین با قطعنامه جدیدی روبه‌رو نمی‌شویم.