پیش بینی افزایش دوباره قیمت مرغ/ مرغداران؛ چگونه برای نهاده‌های دامی وارداتی با ارز دولتی، بازار سیاه تشکیل شده است؟

25/08/1399 04:34 ب.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد: پیش بینی افزایش دوباره قیمت مرغ/ مرغداران؛ چگونه برای نهاده‌های دامی وارداتی با ارز دولتی، بازار سیاه تشکیل شده است؟

از دیروز بار دیگر قیمت مرغ در بازار روند افزایشی به خود گرفته به نحوی که هر کیلوگرم آن با افزایش 500 تا 570 تومانی از 26 هزار و 500 عبور کرده است. کارشناسان دلیل اصلی افزایش دوباره قیمت مرغ را کمبود نهاده‌های دامی با نرخ مصوب می‌دانند و پیش بینی می‌کنند با ادامه آن رون افزایشی قیمت مرغ سرعت بیشتری به خود بگیرد. حبیب اسدالله‌نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور، در گفت‌وگو با خبرنگاردرباره آغاز دوباره روند افزایشی قیمت مرغ در بازار گفت: مهمترین دلیل روند افزایش قیمت مرغ کمبود نهاده‌های دامی است که مرغدار برای تولید به آن نیازمند است.

وی ادامه داد: برخلاف انتظارات سامانه بازرگاه که قرار بوده بازار نهاده‌های دامی را تنظیم کند نتوانسته است کمکی برای تحویل نهاده‌های دامی به میزان کافی و به قیمت مصوب به مرغداران کند. به گفته اسدالله‌نژاد ؛ بازارگاه مشکلات حل نشده‌ای مانند تاخیر در ثبت سفارش، تخصیص نهاده‌ها، تامین و بارگیری آن‌ها را دارد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر از زمان ثبت درخواست تا تحویل نهاده 20 تا 25 روز زمان می‌برد که با توجه به دوره پرورش تاخیر طولانی است. اسدالله‌نژاد همچنین کاهش سهمیه مرغداران را مشکل دیگر بازارگاه عنوان کرد که موجب کمبود شده است. headtopics.com

وی یادآور شد: بر اساس اعلام وزارت جهادکشاورزی سهمیه مرغداران در سامانه بازارگاه برای هر مرغ 4.5 کیلوگرم نهاده است درحالی که عملا میزان نهاده تحویلی کمتر از 3 کیلوگرم است. اسدالله‌نژاد اظهار کرد: به زغم آنکه تمام نهاده‌های وارداتی با ارز 4200 تومانی وارد کشور می‌شود حداکثر 50 درصد از نهاده‌های دامی با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار می‌‌گیرد.

ادامه مطلب:
ilnanews »