پیشگام و پیشرو نوجویی در موسیقی ایرانی | DW | 08.09.2020

18/06/1399 10:59:00 ق.ظ

۱۸ شهریور ۱۳۵۸: ۴۱ سال پیش در چنین روزی علینقی وزیری در تهران درگذشت. 'موسیقی ما ۱۴ قرن توسری خورد. باید متحولش کنیم.'

۱۸ شهریور ۱۳۵۸: ۴۱ سال پیش در چنین روزی علینقی وزیری در تهران درگذشت. 'موسیقی ما ۱۴ قرن توسری خورد. باید متحولش کنیم.' پیشگام و پیشرو نوجویی در موسیقی ایرانی ۱۸ شهریور ۱۳۵۸: ۴۱ سال پیش در چنین روزی علینقی وزیری در تهران درگذشت."موسیقی ما ۱۴ قرن توسری خورد. باید متحولش کنیم." علینقی وزیری در سال ۱۲۶۵ در تهران زاده شد.

مادرش بنیانگذار دبستان‌های دخترانه و پدرش رئیس قشون قزاق بود.

دبستان و آغاز دبیرستان را در مدرسه فرانسوی سن لویی گذراند و نوجوان بود که پایش به دستگاه نظامی باز شد و در ارتش تا درجه"کلنل" (سرهنگی) پیش رفت اما شیفته هنر مادرش یعنی موسیقی بود و از آغاز کار از ۱۴ سالگی، بیش از خدمت نظام به این هنر پرداخت.

نخست از موسیقی نظامی آغاز کرد، نت را نزد یاور آقاخان آموخت و با سازهای بادی به ویژه شیپور آشنا شد، اما این کار هم او را خرسند نمی‌کرد. ۲۰ ساله بود که ارتش را رها کرد و همه وقتش را به آموزش موسیقی داد. نت‌نویسی غربی و ویلون را نزد حسین هنگ‌آفرین آموخت و تار را تکمیل کرد. headtopics.com

سپس در کوتاه‌ترین زمان بر نوازندگی پیانو، سنتور، کمانچه و ماندولین مسلط شد و موسیقی نظری را آموخت. ۲۵ ساله بود که برای نخستین بار ردیف موسیقی ایرانی را به نت درآورد و نخستین"دستور تار" را نوشت که هنوز هم از آن بهره می‌گیرند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

سومین شب ناآرامی‌ها در لایپزیگ در واکنش به بحران مسکن | DW | 06.09.2020شهر لایپزیگ برای سومین شب پیاپی شاهد ناآرامی‌های شدید و درگیری میان معترضان بحران مسکن و نیروهای پلیس بود. معترضان سنگ و مواد آتش‌زا به سمت ماموران پرتاب کردند و مجوز یک تظاهرات اعتراضی به دلیل اعمال خشونت لغو شد.

وزارت دفاع ملی ترکیه: در ده روز اخیر نیز در مجموع 91 تروریست از پای درآمدندوزارت دفاع ملی ترکیه: نیروهای مسلح کشور در بیست‌وچهار ساعت گذشته در شمال عراق و سوریه 16 تروریست پ.ک.ک/ی.پ.گ را از پای درآوردند. در ده روز اخیر نیز در مجموع 91 تروریست از پای_درآمدند

رویکرد فرانسه در مسئله مدیترانه شرقی با رویکرد این کشور در مسئله جزایر مانش تناقض داردحمایت فرانسه از ادعاهای آتن در مسئله مدیترانه شرقی با نظریه‌های این کشور در مسئله تحدید حدود فلات قاره در دریای مانش که طی سال‌ها در برابر انگلستان دفاع کرده و در دادگاه بین المللی مورد قبول واقع شده، در تضاد است. - خبرگزاری آناتولی

اسکلت ۲۰۰ ماموت ۲۰ هزار ساله در مکزیک از زمین در آمداین کشف در مکزیک احتمالا به یافتن راز انقراض ماموت‌ها کمک خواهد کرد.

سه سال زندان در مصر؛ مجازات دختری که در تیک‌تاک رقصید | DW | 06.09.2020بار دیگر پست‌های اینترنتی یک زن در مصر، تحت عنوان 'نقض هنجارهای اخلاقی' جرم‌انگاری شد. فعالان مدنی می‌گویند، این رویکرد تنها ناشی از تبعیض جنسیتی نیست، بلکه به خودکامگی دولتی در جهت استحکام نظام سنتی موجود باز می‌گردد.

جلوگیری از وقوع حمله تروریستی در حوزه عملیاتی چشمه صلح در شمال سوریهواحدهای امنیتی وابسته به ارتش ملی سوریه با شناسایی موتورسیکلت بمب‌گذاری شده در حوزه عملیاتی چشمه صلح مانع از انفجار آن شدند. - خبرگزاری آناتولی