پیشگام نقد فرهنگی | DW | 09.09.2020

19/06/1399 11:34:00 ق.ظ

۱۹ شهریور ۱۲۷۴: ۱۲۵ سال پیش در چنین روزی صادق رضازاده شفق در تبریز زاده شد. می‌گفت: 'ایران کشور منفردین است اینجا هر فرد برای خودش سلطانی است'.

۱۹ شهریور ۱۲۷۴: ۱۲۵ سال پیش در چنین روزی صادق رضازاده شفق در تبریز زاده شد. می‌گفت: 'ایران کشور منفردین است اینجا هر فرد برای خودش سلطانی است'. پیشگام نقد فرهنگی ۱۹ شهریور ۱۲۷۴: ۱۲۵ سال پیش در چنین روزی صادق رضازاده شفق در تبریز زاده شد. می‌گفت:"ایران کشور منفردین است اینجا هر فرد برای خودش سلطانی است". صادق رضازاده شفق پدر صادق رضازاده شفق ادیب و هوادار مشروطه‌خواهان بود.

او دبیرستان را در مدرسه آمریکایی مِموریال گذراند و در زمان کوتاهی به زبان انگلیسی در کنار زبان مادری و فارسی مسلط شد. ۱۳ ساله بود که با همشاگردی‌ها و آموزگار آمریکاییش گروه"فوج نجات" را در پشتیبانی از جنبش مشروطه و نبرد با قزاقان تزاری روس تشکیل داد:

"آه از آن روز که شد مام وطن خوار و پریش زیر پای سپه دشمن شوم خونخوار سر مردان هنر پرور ایران گردید هدف کینه و سرنیزه‌ی سرباز تزار". ۱۵ ساله بود که پس از کشته شدن آموزگارش هفته‌نامه"شفق" را بنیاد نهاد و چون به سن قانونی نرسیده بود، سرمقاله‌های تند آزادیخواهانه‌اش را می‌نوشت ولی نشریه را به نام پدرش مدیریت منتشر می‌کرد. از همان زمان پسوند"شفق" به نام خانوادگی‌اش افزوده شد. headtopics.com

۱۷ ساله بود که با اشغال تبریز توسط روس‌ها به استانبول گریخت و در کالج آمریکایی‌های آن شهر ادبیات انگلیسی خواند و همانجا آموزگار شد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

پادکست رادیویی دیدگاه: خالی کردن سطل ماست روی سر زنان به دلیل نداشتن حجاب گفت‌وگو با معین خزائلی

روز جمعه ۱۱ فروردین ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد فردی که از او با عنوان بسیجی یاد شده است، در شهر شاندیز مشهد سطل ماست را روی سر مادر و دختری که حجاب اجباری بر سر ندارند خالی می‌کند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

پیشگام و پیشرو نوجویی در موسیقی ایرانی | DW | 08.09.2020۱۸ شهریور ۱۳۵۸: ۴۱ سال پیش در چنین روزی علینقی وزیری در تهران درگذشت. 'موسیقی ما ۱۴ قرن توسری خورد. باید متحولش کنیم.'

معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان از سوءقصد جان به در برد | DW | 09.09.2020در حمله به کاروان خودروهای حامل امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دو‌ تن جان باختند و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند. صالح در پیامی ویدیو اطلاع داد که او و پسرش از سوء قصد جان سالم به در برده‌اند.

سرماخوردگی می‌تواند محافظی در برابر آنفلوآنزا باشد | DW | 09.09.2020در تازه‌های پزشکی این هفته: سرماخوردگی می‌تواند محافظی در برابر آنفلوآنزا باشد. کدام اقدامات احتیاطی علیه کرونا چندانی مؤثر نیست؟ پروبیوتیک‌ها به مدیریت چاقی کودکان کمک می‌کنند. چطور روده بزرگ را از سرطان دور نگهداریم؟

خبرنگاران بدون مرز: سرکوب روزنامه‌نگاران ایران تشدید شده است | DW | 08.09.2020خبرنگاران بدون مرز از موارد جدیدی از بازداشت‌ها و محکومیت‌های علیه روزنامه‌نگاران ایران خبر داده‌اند. یک مسئول این سازمان گفته است که 'شورای حقوق بشر باید برای حفاظت و دفاع از روزنامه‌نگاران اقدام‌های جدی‌تری انجام دهد.'

پمپئو: ذخیره اورانیوم ایران به 10 برابر حد معین در برجام رسیده است

بعید است واکسن کرونا تا آخر امسال در اختیار مردم قرار بگیردبعید است واکسن کرونا تا آخر امسال در اختیار مردم قرار بگیرد رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران گفت: بعید می‌دانم تا پایان امسال واکسن کرونا، چه از مبدا داخلی و چه از مبدا خارجی، در اختیار مردم قرار گیرد و همه مردم بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.