پیشنهاد مدیرمسئول «جوان» درباره کشتیهای آمریکا

18/08/2019 09:29:00 ق.ظ

مدیرمسئول روزنامه «جوان» پیشنهاد داد که شورای عالی امنیت ملی، دستور توقیف کشتی‌های آمریکایی در سراسر جهان را صادر کند.

پیشنهاد مدیرمسئول «جوان» درباره کشتی‌های آمریکا عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه «جوان» پیشنهاد داد که شورای عالی امنیت ملی، دستور توقیف کشتی‌های آمریکایی در سراسر جهان را صادر کند.

مدیرمسئول روزنامه «جوان» پیشنهاد داد که شورای عالی امنیت ملی، دستور توقیف کشتی‌های آمریکایی در سراسر جهان را صادر کند.

از اول روایت توقف کشتی ایران به دو مسیر ختم می‌شد؛ اول رفتن کشتی به سوریه و، چون سوریه تحریم است موجب توقف کشتی شده است، اما اظهارنظر دومی نیز از سوی مقامات اسپانیا - جبل‌الطارق عنوان شد که این اقدام به درخواست امریکا صورت گرفته است. شرایط داخلی انگلیس خصوصاً جابه‌جایی نخست‌وزیر و وزیر خارجه نشان می‌داد که انگلیس در شرایطی نیست که بخواهد دردسر جدید برای خود ایجاد کند؛ بنابراین اجرای فرمان امریکا محتمل‌تر بود.

توقف کشتی انگلیس از سوی ایران و احساس ناامنی کشتی‌های غربی در خلیج‌فارس باعث گردید هزینه خروج نفت از خلیج‌فارس بیش از آن چیزی شود که بابت خرید پرداخت می‌کنند؛ بنابراین انگلیس تلاش کرد با رها کردن خود از ماجرا هم کشتی خود را باز پس گیرد و هم سفر کشتی‌های خود را در منطقه کم‌هزینه‌تر کند، لذا حکم به رفع توقیف کشتی ایرانی داد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

خدمه کشتی‌های حامل نفت ایران مشمول ممنوعیت‌‌ دریافت ویزای آمریکا می‌شوند

روزنامه نزدیک به سپاه:در صورت توقیف گریس۱،فرمان توقیف کشتی‌های آمریکا صادر شودروزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، تاکید کرد که در صورت توقیف نفتکش گریس۱ از سوی آمریکا، «باید ضمن استمرار توقیف کشتی_انگلیسی به دنبال توقیف کشتی_آمریکایی باشیم» و «شورای‌عالی امنیت ملی، فرمان_توقیف کشتی‌های آمریکایی را در سراسر جهان صادر کند.»

سکوت بریتانیا و جبل الطارق درباره صدور حکم توقیف «گریس۱» از سوی آمریکابریتانیا و دولت محلی جبل الطارق تاکنون به صدور حکم توقیف ابرنفتکش «گریس ۱» از سوی ایالات متحده واکنشی نشان نداده اند.

YouTube

دادگاهی در آمریکا برای گریس ۱ حکم توقیف صادر کرددادگاهی در آمریکا برای گریس ۱ حکم توقیف صادر کرد دادگاهی در آمریکا با طرح ادعاهایی درباره فعالیت کشتی گریس ۱ (آدریان دریا)، پس از آزادی این کشتی از سوی دولت جبل‌الطارق حکم توقیف آن را صادر کرد.

نماینده مسلمان کنگره آمریکا گفته نتانیاهو درباره دیدار با مقام‌های اسرائیل را رد کرد🔺نماینده مسلمان کنگره آمریکا گفته نتانیاهو درباره دیدار با مقام‌های اسرائیل را رد کرد ⚡️ایلهان عمر برنامه سفر به اسرائیل را در توئیتر منتشرکرد که نشان می دهد این دو نماینده قصد دیدار با اعضای پارلمان اسرائیل و نیز مقام های امنیتی آن کشور را داشته اند.

به گزارش ایسنا، عبدالله گنجی در سرمقاله امروز «جوان» نوشت: توقیف کشتی نفتی ایران توسط انگلیس امری بی‌سابقه بود که موجب تعجب همه کارشناسان حقوق و روابط بین‌الملل شد.وزارت خارجه آمریکا تهدید کرد کارکنان نفتکش «گریس‌ـ‌۱» و سایر کشتی‌هایی که با حمل نفت ایران به سپاه‌ پاسداران کمک کنند را مشمول ممنوعیت ویزا خواهد کرد و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را تمام‌‌‌و‌کمال ادامه خواهد داد.ده، چاره کار این است که ضمن استمرار توقیف کشتی انگلیسی به دنبال توقیف کشتی آمریکایی باشیم» و «شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، فرمان توقیف کشتی‌های آمریکایی یا نوکران آن را در سراسر جهان صادر کند.مشخص نیست که آیا واشنگتن از دولت جبل الطارق درخواست کرده است که حکم توقیف «گریس ۱» را اجرا کند یا خیر.

اصولاً سابقه ندارد اتحادیه اروپا در راستای تحریم‌های خود اقدام فیزیکی - عملی بنماید؛ بنابراین کار انگلستان یک سناریوی امریکایی بود، اما انگلیس کم‌کم احساس کرد این اقدام فاقد آورده برای این کشور است. از اول روایت توقف کشتی ایران به دو مسیر ختم می‌شد؛ اول رفتن کشتی به سوریه و، چون سوریه تحریم است موجب توقف کشتی شده است، اما اظهارنظر دومی نیز از سوی مقامات اسپانیا - جبل‌الطارق عنوان شد که این اقدام به درخواست امریکا صورت گرفته است. به گزارش خبرگزاری فرانس۲۴، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، درباره این بیانیه توضیح داد که نفتکش گریس‌ـ‌۱ ماه گذشته هنگامی توقیف شد که داشت نفت به سوریه می‌برد و در حال کمک به سپاه پاسداران بود که از نظر آمریکا سازمانی تروریستی است. شرایط داخلی انگلیس خصوصاً جابه‌جایی نخست‌وزیر و وزیر خارجه نشان می‌داد که انگلیس در شرایطی نیست که بخواهد دردسر جدید برای خود ایجاد کند؛ بنابراین اجرای فرمان امریکا محتمل‌تر بود. سرمقاله این روزنامه با طرح این سئوال که «اگر آمریکا حکم توقیف کشتی نفتکش ایران را عملی کند جمهوری اسلامی ایران با دوگانه انگلیس و امریکا چه خواهد کرد؟ و «آیا کشتی انگلیسی را آزاد می‌کند و به دنبال عمل متقابل با آمریکا می‌گردد؟» نوشت: در صورت توقیف نفتکش گریس۱ «قطعا جمهوری اسلامی ایران که راهبرد مقاومت را برگزیده است و ملت مظلوم و فهیم ایران نیز او را همراهی می‌کنند از این اقدام نخواهد گذشت. توقف کشتی انگلیس از سوی ایران و احساس ناامنی کشتی‌های غربی در خلیج‌فارس باعث گردید هزینه خروج نفت از خلیج‌فارس بیش از آن چیزی شود که بابت خرید پرداخت می‌کنند؛ بنابراین انگلیس تلاش کرد با رها کردن خود از ماجرا هم کشتی خود را باز پس گیرد و هم سفر کشتی‌های خود را در منطقه کم‌هزینه‌تر کند، لذا حکم به رفع توقیف کشتی ایرانی داد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از قصد این کشور برای لغو ویزای کارمندان این نفتکش‌ها خبر داده است. اما ورود بی‌تاب و عریان امریکا به صحنه نشان داد که پایان نیابت انگلیس و ورود خود امریکا به صحنه یک سناریوی از قبل طراحی شده است که نمی‌توانند از آن بگذرند.

خیلی راحت از یک دادگاه در فلان شهر امریکا حکم می‌گیرند و ظاهر حقوقی هم به ماجرا می‌دهند. پس از هفته‌ها تنش لفظی بین جمهوری اسلامی ایران و بریتانیا سر این موضوع، دولت جبل‌الطارق روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد‌ماه، در بیانیه‌ای اعلام کرد این نفتکش پس از گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی و تضمین ایران مبنی‌ بر این‌که شناور مذکور به مقصد کشورهای مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا حرکت نخواهد کرد، رفع توقیف شده است.» روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران ضمن اشاره به اینکه «ممکن است مصلحت‌اندیشان و توسعه‌گرایان غرب‌محور بگویند نباید اروپا را با خود درگیر کنیم»، نوشت: «در پاسخ باید گفت عایدات ما از برجام اروپایی چیست که در این صورت از دست خواهیم داد» و «چاره‌ای جز مقاومت در مقابل روحیه استکباری و جهان‌خواری نیست. روشنفکران ما - امثال زیباکلام- که دادگاه‌های ایران را سیاسی و دادگاه‌های غرب را مستقل می‌دانند خوب است در اینجا به سخن بیایند و از منافع ملی دفاع نمایند. تردیدی نیست که اگر یک دادگاه در ایران حکم توقیف کشتی انگلیسی را صادر می‌کرد، امثال زیباکلام در سیاسی بودن و غیرمستقل بودن آن دادگاه قلمفرسایی می‌کردند. فابیان پیکاردو، وزیر ارشد دولت محلی جبل‌الطارق، اعلام کرده است که دیوان عالی این کشور بعد از رفع توقیف گریس‌-‌۱، هرگونه اقدام آمریکا با هدف ممانعت از خروج گریس‌-‌۱ از این منطقه را بررسی می‌کند. حال خوب است سیاسی و آلت دست بودن دادگاه‌های انگلیس و امریکا را ببینند. نفتکش گریس۱ روز ۱۳ تیرماه در تنگه جبل الطارق از سوی نیروی دریایی بریتانیا به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شد و روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد به گفته وزیر ارشد جبل‌الطارق پس از دریافت تضمین‌های لاریم از جمهوری اسلامی رفع توقیف شد. به هر حال اکنون امریکا عریان و بی‌تاب وارد صحنه شده است و ابایی ندارد که مورد مذمت و سرزنش جهان قرار گیرد و چهره‌ای بی‌منطق و گانگستری از امریکا را به نمایش گذارد. وزارت خارجه آمریکا در پایان بیانیه‌اش، از ادامه اجرای تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران ‌خبر داده است.

ظاهراً عدم پیروزی ایران در مواجهه با انگلیس آنقدر برای امریکا مهم است که حاضر است حیثیت نداشته خود را خرج کند. حال سؤال این است که اگر امریکا حکم توقیف کشتی نفتکش ایران را عملی کند جمهوری اسلامی ایران با دوگانه انگلیس و امریکا چه خواهد کرد؟ آیا مسئله را با انگلیس حل و فصل می‌کند و سراغ امریکا می‌رود؟ آیا کشتی انگلیسی را آزاد می‌کند و به دنبال عمل متقابل با امریکا می‌گردد؟ اینکه دو روز پیش ترامپ اعلام کرد ما قایقی در خلیج‌فارس نداریم که ایرانی‌ها آن را بگیرند پشت پرده ورود مستقیم به توقیف کشتی ایرانی بود. هم‌زمان، دولت آمریکا در تلاش است طرح ائتلاف نظامی برای تامین امنیت دریایی در تنگه هرمز را عملی کند. بر اساس مدارک دادگاه، این کشتی سفرهای مشکوکی داشته و شبکه‌ای از شرکت‌های صوری کمک کرده‌اند که میلیون‌ها دلار را پولشویی کند. قطعاً جمهوری اسلامی ایران که راهبرد مقاومت را برگزیده است و ملت مظلوم و فهیم ایران نیز او را همراهی می‌کنند از این اقدام نخواهد گذشت. اما راه چاره رها کردن اولی و درگیر شدن با دومی نیست.. انگلیس منشأ این مشکل بوده و سربازی امریکا را انجام داده است و نباید بدون هزینه از این معرکه خارج شود؛ لذا اگر امریکا جایگزین انگلیس شد چاره کار این است که ضمن استمرار توقیف کشتی انگلیسی به دنبال توقیف کشتی امریکایی باشیم و این هر دو را با هم ببینیم.

ممکن است مصلحت‌اندیشان و توسعه‌گرایان غرب‌محور بگویند نباید اروپا را با خود درگیر کنیم که در پاسخ باید گفت عایدات ما از «برجام اروپایی» چیست که در این صورت از دست خواهیم داد؟ به تعبیر امام راحل: «ما کینه دنیای غرب را در همین جاها جست‌وجو می‌کنیم» و چاره‌ای جز مقاومت در مقابل روحیه استکباری و جهان‌خواری نیست. در صورت قطعی شدن تصمیم امریکا باید شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی فرمان توقیف کشتی‌های امریکایی یا نوکران عریان آن را در سراسر جهان صادر کند و پس از رهگیری و توقیف در کنار کشتی انگلیسی قرار دهد و رسانه‌های سراسر جهان را برای بازدید دعوت نماید. ما چیزی برای از دست دادن نداریم. آنچه از دست دادن آن خط قرمز است عزت و بزرگی ملت ایران است که به پای آن خون‌های مردان و زنان بزرگی ریخته شده و هرگونه تسامح در این صحنه خیانت است. انتهای پیام .