کره زمین, گرمایش زمین, حفاظت از محیط زیست, ویروس کرونا, آنتونیو گوترش, سازمان ملل متحد

کره زمین, گرمایش زمین

پیام دبیرکل سازمان ملل در روز زمین: جهان با خطری بدتر از کرونا روبروست

پیام دبیرکل سازمان ملل در روز زمین: جهان با خطری بدتر از کرونا روبروست

22/04/2020 06:41:00 ب.ظ

پیام دبیرکل سازمان ملل در روز زمین: جهان با خطری بدتر از کرونا روبروست

«شورای عالی اقلیم» فرانسه نیز در پیامی به مناسبت این روز خواستار آن شد که جهان در دوران پساکرونا به زمینی «سبز» بازگردد، «نه خاکستری».

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه همزمان با روز جهانی زمین هشدار داد که جهان با «تهدیدی بزرگ‌تر از کرونا» روبروست و از دولت‌ها خواست تا آن دسته از راه حل‌های اقتصادی را که برای مقابله با کرونا برمی‌گزینند، برای «اضطراری شدیدتر» یعنی تغییرات آب و هوایی نیز در نظر بگیرند.

ملی‌پوش سابق کشتی فرنگی ایران زیر پرچم آلمان کشتی می‌گیرد - BBC News فارسی اعتراض های آمریکا؛ انتقاد از حضور ترامپ در یک مکان مذهبی «بدون عدالت صلحی در کار نیست»؛ بازداشت معترضان به نژادپرستی در واشنگتن

در روزگار کرونایی حاضر به نظر می‌رسد آلودگی هوا و میزان دود در بسیاری از شهرهای جهان به دلیل زمین‌گیر شدن هواپیماها و کم شدن تردد وسایل نقلیه در جاده‌ها کاهش یافته است. برآورد تأثیر بیماری همه‌گیر کووید۱۹ بر سطح آلودگی در جهان در حال حاضر امکان‌پذیر نیست اما امید است که بهبودی از این بحران، جهان را به سمت آینده‌ای سبزتر سوق دهد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندیدگوترش در پیام خود به همین مناسبت ابراز امیدواری کرد که دوران پساکرونا به یک «فرصت واقعی» برای انجام امور درست برای آینده تبدیل شود. او گفت: «تنوع زیستی در حال کاهش بوده و اختلال در آب و هوا در حال نزدیک شدن به نقطه بدون بازگشت است. ما باید قاطعانه عمل کنیم تا بتوانیم سیاره خود را هم در برابر ویروس و هم در برابر تهدید اختلال حاضر در وضعیت آب و هوایی محافظت کنیم.»

آقای گوترش در پیام خود خواستار آن شده که بخشی از مبالغ هنگفت خرج شده برای رهایی از کرونا، به ایجاد مشاغل جدیدی در دوران گذار «پاک و سبز» منجر شود. وی گفت: «حالا که پول مالیات‌دهندگان برای نجات کسب و کارها خرج می‌شود، بهتر است این پول صرف دستیابی به مشاغل سبز و توسعه پایدار شده و به بخش‌های بادوام‌تر سرازیر شود.»

آسوشیتدپرسدبیرکل سازمان ملل با این توصیه، مخالفت خود را با کمک کشورها به صنعت بیمار نفت نیز ابراز کرد و هشدار داد: «یارانه‌های سوخت باید به پایان برسد و آلاینده‌ها باید هزینه آلودگی خود را پرداخت کنند.»پیام‌های دیگرامروز پنجاهمین سالگرد نامگذاری «سال زمین» است و به همین مناسبت رویدادهایی آنلاین با پیام‌های ویدئویی افرادی همچون پاپ فرانسیس و برخی از کنشگران بنام محیط زیست مانند ال گور، الیزابت وارن و راجر واترز برگزار شد.

«شورای عالی اقلیم» فرانسه نیز در پیامی به مناسبت این روز، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بحران کرونا در جهان خواستار آن شد که جهان در دوران پساکرونا به زمینی «سبز» بازگردد، «نه خاکستری».اقلیم، تندرستی، ویشگیری بهتر، درمان بهتر. پیام شورای عالی اقلیم فرانسه به مناسبت روز زمین

این شورا در پیام خود ضمن دعوت دوباره به نجات زمین با روش‌های «ساده»، راه حل‌هایی عینی از جمله استفاده از «خودروهای پاک» را برای دوران پساکرونا پیشنهاد کرده است.«شورای عالی اقلیم» نهاد مستقلی است که امانوئل ماکرون آن را برای سیاست‌گذاری‌های عمومی در زمینه تغییرات آب و هوایی و اقلیمی بنیان نهاده است.

اطلاعیه روابط عمومی ارتش درخصوص مصاحبه اخیر امیر دریادار سیاری کشف آثار مصرف مخدر توهم‌زا در مناسک مذهبی یهودیان توسط باستان‌شناسان آیا ترامپ از اعتراضات اخیر به نفع خود بهره می‌برد؟ | DW | 02.06.2020

آسوشیتدپرس ادامه مطلب: euronews فارسی »

فرانس‌پرس: تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از مرز 2.5 میلیون فراتر رفتبنا به آمار خبرگزاری فرانسه که از منابع رسمی جمع‌آوری شده است تا ساعت 16:30 به وقت گرینویچ روز

شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز 170 هزار نفر گذشتآمار قربانیان کووید-19 در سراسر جهان به 170 هزار و 96 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در جهان؛ ایتالیا از دو هفته دیگر لغو قرنطینه را آغاز می‌کندبیش از ۲ میلیون و ۴۸۰ تن در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد بیش از ۱۷۰ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که در همین روز، بر اثر بحران کرونا قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز برای نخستین بار در تاریخ به زیر صفر دلار برای هر بشکه رسید. شیوع کرونا؛ کمک نقدی ۱۰۰ هزار ینی دولت ژاپن به تمام ساکنان کشور ویروس_کرونا کووید_۱۹ جزئیات بیشتر:

عفو بین الملل: ایران بعد از چین بالاترین آمار اعدام در جهان را دارد🔺عفو بین الملل: ایران بعد از چین بالاترین آمار اعدام در جهان را دارد ⚡️سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود درباره مجازات اعدام در جهان گزارش داد که در سال ۲۰۱۹ ایران پس از چین بیشترین آمار اعدام ها را داشته است. سگ زردبرادرشغاله حالا یکی به مردم جهان بگه که شغل و وظیفه عفو بین الملل واقعأ چیست؟! صرفأ خبر رسانی؟! منظورم اینه که این تشکیلات در قبال اینهمه جنایت و بیعدالتی بالاخره قراره چه غلطی بکنه؟! چرا واسه خودتون نمیگید بیشترین آمار اعدام عربستان سعودی داره چون باهاتون هم پیالس به تصویر نمیکشید ؟

کشورهای دوست باید در شرایط کنونی جهان همکاری و روابط صمیمانه‌تری داشته باشندرؤسای جمهور ایران و روسیه روابط و همکاری‌های فی مابین را صمیمانه، راهبردی و استراتژیک دانسته و بر ضرورت تلاش در راستای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری های تهران – مسکو و تسریع در اجرای توافقات تاکید کردند.

گزارش سالانه عفو بین‌الملل: کاهش ۵ درصدی اجرای مجازات اعدام در جهاندر حالی که اجرای مجازات اعدام در ایران نسبت به سال گذشته اندکی کاهش یافته، شمار اعدامیان در عراق تقریبا دو برابر شده و پادشاهی سعودی رکوردی تاریخی ثبت کرده است.