قطعی برق, خشکسالی در ایران, تعطیلی واحدهای تولیدی

قطعی برق, خشکسالی در ایران

پیامد ادامه قطع برق در ایران برای مردم و واحدهای تولیدی | DW | 27.06.2021

با آغاز تابستان و افزایش دما انتظار می‌رود ساعت‌های قطع برق افزایش یابد و در برخی مناطق تا شهریور ادامه داشته باشد. قطع برق تامین آب لوله‌کشی و فعالیت صنایع را هم با معضلات جدی روبرو کرده است.

27/06/2021 07:23:00 ب.ظ

با آغاز تابستان و افزایش دما انتظار می‌رود ساعت‌های قطع برق افزایش یابد و در برخی مناطق تا شهریور ادامه داشته باشد. قطع برق تامین آب لوله‌کشی و فعالیت صنایع را هم با معضلات جدی روبرو کرده است.

با آغاز تابستان و افزایش دما انتظار می‌رود ساعت‌های قطع برق افزایش یابد و در برخی مناطق تا شهریور ادامه داشته باشد. قطع برق تامین آب لوله‌کشی و فعالیت صنایع را هم با معضلات جدی روبرو کرده است.

هنوز تابستان آغاز نشده بود که برای بیش از ۲۲ استان ایران جدول قطع برق برای هفته دوم خرداد ماه منتشر شد. پیش از آن قطع برق بیشتر بدون اعلام قبلی رخ می‌داد.اعلام برنامه و جدول قطع برق همچنان ادامه دارد و با گرم‌تر شدن دمای هوا و افزایش مصرف، نوبت و مدت خاموشی نیز در بسیاری از شهرها افزایش یافته است.

طرح صیانت از فضای مجازی 'باعث مهاجرت نخبگان می‌شود' | DW | 31.07.2021 دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد - BBC News فارسی اسرائیل مهاجمان به نفتکش خود در دریای عرب را به‌ پاسخ محکم تهدید کرد

در حال حاضر برنامه خاموشی‌ها در اغلب استان‌ها برای یک دوره زمانی تا دهم تیرماه منتشر شده و مطابق معمول تا آن تاریخ جدول قطع برق در روزهای بعدی اعلام می‌شود.احتمال ادامه خاموشی‌ها تا پایان شهریورعباس آذری، سخنگوی صنعت برق خراسان چهارم تیرماه اعلام کرد براساس پیش‌بینی وزارت نیرو تا ۱۵ شهریورماه احتمال خاموشی روزانه مشترکان خانگی وجود دارد و این مسئله ممکن است تا پایان شهریور هم ادامه یابد.

چرایی قطع برق در اساس به عدم موازنه تولید و مصرف مربوط می‌شود اما در عمل متغیرهای بسیاری می‌توانند در این فرآیند تاثیرگذار باشد.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدمعاون هماهنگی توزیع توانیر به خبرگزاری ایسنا می‌گوید در هفته پایانی خرداد ماه میزان مصرف برق به ۶۰ هزار مگاوات رسید که بیش از ظرفیت واقعی تولید برق است. headtopics.com

به گفته غلامعلی رخشانی مهر، حدود ۲۴ هزار مگاوات از مصرف برق به وسائل سرمایشی اختصاص دارد که با گرم‌تر شدن هوا میزان آن در ساعت‌های اوج گرما افزایش می‌یابد.نقش کاهش بارندگی در قطع برقمعضل دیگری که به کمبود برق و خاموشی منجر می‌شود خشکشالی و کاهش میزان بارندگی است که پائین‌رفتن ذخیره سدها و کمتر شدن بازدهی نیروگاه‌های برق‌‌آبی را در پی دارد.

رخشانی مهر به ایسنا گفت: «ذخیره آب پشت سد‌ها حداقل ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این به معنای نصف شدن توان تولید انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی است.»سخنگوی صنعت برق خراسان می‌گوید در هفته پایانی خرداد مدت زمان خاموشی روزانه برق به دو ساعت در روز هم رسید و تلاش می‌شود که این میزان از ۹۰ دقیقه تجاوز نکند.

در برخی شهرها مانند اهواز که دمای آنها در روز ششم تیرماه به ۵۰ درجه رسید امکان صرفه‌جویی برای مشترکان خانگی بسیار کم است.حسن کریمی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز می‌گوید در این شهر که به دلیل کاهش تولید نیروگاه‌های برق‌آبی با کمبود روبرو است تلاش می‌شود از طریق کاهش ساعت کار اداری و به حداقل رساندن مصرف برق ادارات و سازمان‌ها از قطع برق خانگی تا حد ممکن جلوگیری شود.

قطع آب به دلیل کمبود برقکمبود برق در برخی مناطق به اختلال در شبکه آب‌رسانی منجر شده و شهروندان بسیاری درگیر افت فشار و قطع آب برای ساعت‌های طولانی هستند.به عنوان نمونه برخی شهروندان قزوینی گلایه می‌کنند که افت فشار و قطع آب گاهی تا ۱۰ ساعت در روز می‌رسد بدون این که در مورد آن اطلاع‌رسانی شده باشد. headtopics.com

درگیری و شعارهای ضد حکومتی در جشن هواداران پرسپولیس | DW | 31.07.2021 تناقض‌گویی مسئولان در آخرین نشست ستاد ملی کرونای دولت روحانی | DW | 31.07.2021 آمریکا پلیس کوبا و فرماندهان آن را به دلیل سرکوب تظاهرات در این کشور تحریم کرد

عزیز عباسی، مدیر روابط عمومی دفتر برق استان قزوین می‌گوید مراکز حساس مثل بیمارستان‌ها و چاه‌های آب شرب از لیست خاموشی مدیریت مصرف حذف‌ شده‌اند اما اداره آب لیست کامل چاه‌ها را اعلام نکرده است.او یکی از علت‌های کمبود برق را استخراج رمزارز عنوان کرده و می‌افزاید در استان قزوین هر سال نسبت به سال‌های گذشته به‌طور میانگین چهار تا پنج درصد افزایش مصرف برق‌ داریم که این میزان در سال جاری پنج برابر شده است.

عباسی نیز با اشاره به کم شدن ذخیره سدها به دلیل خشکسالی و کاهش بارندگی، افت تولید برق در نیروگاه‌های برق‌آبی را از دیگر علت‌های وضعیت کنونی عنوان کرد.خطر تعطیلی واحدهای تولید و بیکاری کارگرانکمبود برق وضعیت کارگاه‌های تولیدی را هم به خطر انداخته است. پنجم تیرماه مدیران واحدهای صنعتی شهرستان تاکستان با رئیس کل دادگستری استان قزوین و شماری از مسئولان محلی دیدار کردند تا برای"حل مشکل نوسانات مستمر برق این واحدها" رایزنی و چاره‌جویی کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیداین مقام قضائی در این دیدار گفت: «قطعی برق در منازل و گرمای تابستان را تحمل می‌کنیم، اما نباید برق واحدهای صنعتی دچار نوسان و قطعی شود. اگر همکاری مدیران در این امر محقق گردد، این مشکل مرتفع و از بیکاری بیش از بیست هزار کارگر در شهرستان تاکستان و همچنین از بیکاری بیش از تعداد مذکور در سایر شهرستان‌های استان جلوگیری خواهد شد.»

ایسنا دوم تیرماه در گزارشی از وضعیت برخی واحدهای تولیدی مواد غذایی، محصولات و وسائل کشاورزی از زیان هنگفت اغلب این واحدها به خاطر نوسان و قطع برق خبر داد. بنابر این گزارش امیر مهدی مرادی، دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان حدود سه هفته پیش گفته بود قطعی‌های مکرر برق باعث آسیب‌های زیادی به واحدهای صنعتی شده و مهم‌ترین مشکل این است که با توجه به قطعی‌های برق بخش صنعت هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند داشته باشد. headtopics.com

چنین گلایه‌هایی از استان‌های مختلف ایران به گوش می‌رسد. بسیاری از تولیدکنندگان انتقاد می‌کنند که با وجود اعلام برنامه هفتگی خاموشی در استان‌های مختلف خاموشی‌ها شروع و پایان مشخصی ندارند و نمی‌توان متناسب با آن برنامه‌ریزی کرد.بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده است

استرالیا: سرزمین خشکسالینخست وزیر استرالیا، مالکوم ترنبول با اشاره به وضعیت خشکسالی ایالت نیو سوث ویلز که یک چهارم محصولات کشاورزی این کشور را تولید می‌کند، گفته است: «اکنون ما سرزمین خشکسالی هستیم.» استرالیا اخیرا قوانینی را به تصویب رسانده که تا میلیون‌ها دلار کمک در اختیار کشاورزان قرار دهد، از جمله برای حمایت از سلامت روان آنها.

فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد شکست بسکتبال ایران از فرانسه و وداع با المپیک | DW | 31.07.2021

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده استاتیوپی: پایان کوچ‌نشینی؟اتیوپی از یک خشکسالی طولانی که از سال ۲۰۱۵ آغاز شده رنج می‌برد.این خشکسالی مخصوصا موجب کمبود شدید غذا شده است. دولت اتیوپی اعلام کرده که حدود هشت و نیم میلیون نفر به کمک‌های اضطراری غذایی احتیاج دارند و حدود ۴۰۰ هزار نوزاد از سوء تغذیه رنج می‌برند. خشکسالی، کوچ‌نشینی سنتی در این منطقه را نیز به طور جدی به مخاطره افکنده است.

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده استآقریقای جنوبی: پدیدار شدن روز محشرحفاظت از منابع طبیعی و باران‌های دیرهنگام فصل، کیپ تاون پایتخت آفریقای جنوبی را از یک وضعیت آخرالزمانی که در آن ممکن بود آب قطع شود و وضعیت اضطراری اعلام شود، رهانید. خشکسالی اخیر که از بدترین خشکسالی‌های چند دهه گذشته بوده، منابع آب را تهی کرد و باعث شد برخی کارشناسان پیشنهاد کنند که با حمل کوه‌های یخ از قطب جنوب، بحران را رفع کنند.

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده استاروپا: پژمردگی محصولات کشاورزیگرمای عرقریزان اروپا با نبود باران تکمیل شد. نه تنها شهروندان از پیامدهای بهداشتی این وضعیت رنج بردند و نظام‌های درمانی و بازدهی نیروی کار تحت تاثیر آن قرار گرفت، بلکه محصولات کشاورزی نیز به سختی آسیب دیدند. کشاورزان در سراسر قاره به دلیل کاهش محصولات کشاورزی، از ورشکستگی هراسانند. مرکز پژوهش‌های مشترک اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرده که در آینده میزان و شدت خشکسالی افزایش خواهد یافت.

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده استیونان: وقتی گیاهان می‌میرند، روستاهای گم‌شده از نو پدیدار می‌شوندیونان با مشکلی دوگانه مواجه بوده است: سیل در برخی مناطق و خشکسالی در مناطقی دیگر. کشاورزان کرت می‌گویند به دلیل زمستانی فوق‌العاده خشک، تا ۴۰ درصد محصولات کشاورزی خود را از دست می‌دهند. با وجود همه آبیاری‌ها، آنها می‌گویند آب کافی برای آبیاری محصولات کشاورزی خود را ندارند. میزان آب چنان کاهش یافته که روستاهای سابقا آباد، در سراسر کشور خالی از سکنه می‌شوند.

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده استسوئد: بدترین خشکسالی از سال ۱۹۴۴ به این سوسوئد که بیش از سه ماه است بارانی به خود ندیده، بدترین خشکسالی خود از سال ۱۹۴۴ به این سو را تجربه می‌کند. این وضعیت به طور جدی خطر کاهش محصولات کشاورزی و ضرر چند صد هزار یورویی کشاورزان را افزایش داده است. سوئد همچنین شاهد آتش‌سوزی‌های عظیمی در جنگل‌های خود بود و دما در حوالی قطب شمال حتی از ۳۰ درجه سانتیگراد فراتر ر فت.

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده استبریتانیا: انبار باروتبریتانیا از تهدیدی جدی می‌ترسد که در نتیجه خشکسالی تابستانی متوجه زنجیره تامین مواد غذایی این کشور شده است. اتحادیه ملی کشاورزان بریتانیا می‌گوید که کشور وضعیت"انبار باروت" را تجربه می‌کند. این وضعیت بر دشواری‌هایی می‌افزاید که چشم انداز نیاز به خودکفایی در صورتی که این کشور به توافقی برای خروج از اتحادیه اروپا دست پیدا نکند، در پیش روی شهروندان گشوده است.

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده استهند: آبی که رو به پایان استهند به دلیل افزایش جمعیت و سوء مدیریت با مشکل کمبود آب دست به گریبان است، اما این وضعیت با خشکسالی بدتر نیز شده و باعث شده که بسیاری از نقاط کشور بدون آب بمانند. بنگلور اخیرا به فهرست جهانی شهرهایی افزوده شده که احتمال دارد فاقد آب آشامیدنی شوند. برخی دیگر از شهرهای این فهرست عبارتند از کیپ تاون در آفریقای جنوبی، جاکارتا در اندونزی و سائو پائولو در برزیل.

بیابان جهانی: خشکسالی زمین را به انبار باروت تبدیل کرده استآمریکا: بازگشت کم آبی و طوفان گرد و غباردولت آمریکا می‌گوید که در حال حاضر ۲۹ درصد کشور گرفتار خشکسالی است و این وضعیت، زندگی ۷۵ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. اگرچه آتش‌سوزی در جنگل‌های کالیفرنیا توجه جهانی را جلب کرد، اما ایالت‌هایی که مرکز زراعت هستند، مانند ایالت کانزاس، بار دیگر از خشکسالی رنج می‌برند. کانزاس یکی از ایالت‌هایی است که در نتیجه کم آبی و طوفان گرد و غبار مشهور دهه ۱۹۳۰ فلج شد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

شما ایرانی ها چرا تشویش میکنید بخاطر بی برقی درافغانستان هیچ برقی وجودندارد.

بلینکن: در حال نزدیکتر شدن به پایان مذاکرات برجامی هستیمبلینکن: *در حال نزدیکتر شدن به پایان مذاکرات برجامی هستیم *ما زمانی به توافق می‌رسیم که ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کند *اختلافات جدی با ایران درباره شرایط بازگشت به تعهدات در توافق هسته‌ای و برنامه هسته‌ای این کشور هنوز به قوت خود باقی است

ریزش برج میامی؛ یافتن پنج قربانی و ادامه عملیات نجات | DW | 27.06.2021جستجو برای یافتن قربانیان یا جان به در بردگان از زیر آوارهای برج فروریخته ادامه دارد. اجساد پنج تن پیدا شده اما ۱۵۶ نفر مفقود هستند که اکثرشان اسرائیلی یا آمریکای لاتینی هستند. بعید است کسی زنده از آوارها بیرون بیاید. چرا فرو ریخت ام می زدید،کی حال داره یه مقاله رو کامل بخونه تا بفهمه چرا ریخت:/ الحمدلله ثم الحمدلله ۱۵۶ نفر مفقود در حادثه ریزش برج! واقعا اگر چنین اتفاقی در ایران رخ میداد همین یورو نیوز دنبال عزل رئیس جمهور بود!

هشدار آمریکا و فرانسه به ایران: فرصت برای احیای برجام محدود است | DW | 25.06.2021وزیران خارجه آمریکا و فرانسه هشدار دادند که اگر جمهوری اسلامی انعطاف به خرج ندهد احیای برجام به خطر می‌افتد. لودریان می‌گوید مقام‌های ایرانی باید تصمیم‌های سختی بگیرند و ما منتظر این اقدام آنها هستیم. فارسی میشود👍 . بزبان شما میشود🖕 سخت در اشتباه هستید هیچ تصمیم سختی نیست شماها باید تصمیم بگیرید چون شماها پایبند برجام نبوید چون در واقع اهرم فشاری در دست ندارد این سه سال تحریم‌های سفت و سخت بر ایران به سختی نفس میکشه ولی این نفس کشیدند عادی میشه ۴۲ تحریم کم نیست وزیران خارجه امریکا و فرانسه هردو غلط کردند! امریکای قلدر با حماقت ترامپ از توافق خارج شده و اینهمه خسارت به مردم ایران وارد کرده،و فرانسه و دو اروپایی بی خاصیت دیگر نیز به تعهد عمل نکرده اند،حالا دو قورت و نیم اتان هم باقی است و هشدار می دهید؟! بازگشت امریکا یعنی لغو تحریم ها

ادامه اعتصابات کارگری در ایران برای ششمین روز متوالیاعتصابات گسترده کارگری در ایران که با اعتراض کارگران بخش نفت و گاز و پتروشیمی آغاز شد وارد ششمین روز خود شد و کارگران دیگر بخش‌ها نیز به آن

تجمع اعتراضی دامداران ایران به نرخ تعیین شده شیر از سوی دولت | DW | 27.06.2021دامداران ایرانی از جمله در شهرهای یزد، شیراز، مشهد، همدان، اصفهان تجمع اعتراضی برگزار کردند. دامداران در این تجمع‌ها به محدودیت تعیین شده از سوی دولت در قمیت شیر اعتراض کردند. ملت ایران کلاً طلبکار هستند بماند. ملت ایران کلاً بی اطلاع هستند بماند. ملت ایران کلاً مورد سوءاستفادۀ تبلیغات غرب هستند بماند. ولی شما که میدانید دامداران آلمان چه مقدار از پول مالیات دهندگان کمک هزینه میگیرند و قیمت شیرشان از طرف دولت تعیین میشود! ظرف 4 سال رئیسی سامان میدهد

کلانتری در مورد اتوبوس خبرنگاران: تصادف اتفاقی است که افتاده | DW | 27.06.2021رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید اتوبوس سانحه دیده خبرنگاران، ویژه مهمانان VIP بوده، اما 'تصادف اتفاقیست که افتاده و راننده ترمز خالی کرده، حالا چه مسئولیتی باید داشته باشیم؟' او افزود، لزومی نمی‌بیند عذرخواهی کند. قیافش مثل منه در شرایط بحرانی دایورت کامل فقط میشه به این حرام زاده گفت ببند در فاضلاب رو توله های ماسونی