پیامد کشف میدان گازی ترکیه برای ایران | DW | 23.08.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

قرارداد ۲۵ ساله فروش گاز ایران به ترکیه تا سال ۲۰۲۶ به اتمام می‌رسد و این کشور که پارسال مشتری حدود نیمی از گاز صادراتی ایران بود، با کشف میدان گازی در دریای سیاه اکنون دست بالا را در مذاکرات گازی با صادرکنندگان دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز جمعه از کشف یک میدان بزرگ گازی با ۳۲۰ میلیارد متر مکعب ذخایر خبر داد و وزیر انرژی کشور نیز روز شنبه اعلام کرد ارزش گاز این میدان حدود ۶۵ میلیارد دلار است.

نمونه دیگر آن فاز دوم میدان گازی شاه‌دنیز آذربایجان واقع در آب‌های عمیق دریای خزر است که دو برابر میدان گازی ترکیه است و نه تنها در کمتر از چهار سال به مدار بهره‌برداری رسید، بلکه ۳۵۰۰ کیلومتر خط لوله نیز از باکو تا ترکیه و از آنجا به ایتالیا احداث شد تا سالانه ۱۶ میلیارد مترمکعب گاز این میدان به ترکیه و اروپا منتقل شود.

آمارهای سازمان نظارت بر بازار انرژی ترکیه نیز نشان می‌دهد در پنج ماه ابتدایی سال جاری این کشور ۲۰.۵ میلیارد مترمکعب گاز وارد کرده است. این کشور طی دوره یاد شده روزانه ۶۰۰هزار بشکه نیز واردات نفت داشت. این کشور با توسعه زیرساخت‌های تحویل گاز مایع طی سه سال گذشته توانسته وابستگی خود به واردات از طریق خطوط لوله را به شدت کاهش دهد.

میدان گازی تازه کشف شده ترکیه می‌تواند سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب تولید گاز داشته باشد. بدین ترتیب، انتظار می‌رود از سال ۲۰۲۳ به بعد، واردات گاز ترکیه ۲۰ درصد کاهش یابد.هنوز معلوم نیست آیا ترکیه باز هم خواهان تمدید قرارداد گازی با ایران در سال ۲۰۲۶ خواهد بود یا نه، اما به هر ترتیب اکنون این کشور در مذاکره با صادرکننده‌های گاز دست بالا را دارد و بدون هیچ نگرانی می‌تواند شرایط خود را تحمیل کند و اگر طرف مقابل این شرایط را رد کند، گازی از این کشور نخرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ژئوپلتیک میدان گازی جدید ترکیه؛ صادرات ایران چه خواهد شد؟ - BBC News فارسیبا کشف میدان جدید گازی ترکیه در دریای سیاه و در صورت اقتصادی بودن استخراج گاز، نیاز ترکیه به منابع گازی که از ایران، روسیه و آذربایجان وارد می‌کند، کاهش خواهد یافت. و این خبر خوبی برای ایران و سایر صادرکنندگان نخواهد بود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

کشف بزرگ‌ترین میدان گازی در طول تاریخ ترکیه در دریای سیاه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

خوشحالی مردم ترکیه از کشف بزرگ‌ترین میدان گازی در دریای سیاهاعلام خبر کشف بزرگ‌ترین میدان گازی در دریای سیاه از سوی رئيس‌جمهور اردوغان باعث خوشحالی مردم ترکیه شد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

رئیس‌جمهور پاکستان کشف ذخایر عظیم گازی را به ترکیه تبریک گفت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

الهام علی‌اف کشف ذخایر عظیم گازی را به اردوغان تبریک گفترئیس‌جمهور آذربایجان کشف ذخایر عظیم گازی را به رئیس جمهور ترکیه تبریک گفت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه (کشف گاز طبیعی در دریای سیاه): ارزش اقتصادی این میدان گازی 65 میلیارد دلار استوزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه (کشف گاز طبیعی در دریای سیاه): ارزش اقتصادی این میدان گازی 65 میلیارد دلار است
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »