پژوهش جدید: از دست دادن حس بویایی و چشایی در مبتلایان به کرونا با افراد سرماخورده متفاوت است

12/06/1399 07:10:00 ب.ظ

پژوهش جدید: از دست دادن حس بویایی و چشایی در مبتلایان به کرونا با افراد سرماخورده متفاوت است در این پژوهش مخصوصاً تاکید می شود که ویروس کرونا، بر خلاف دیگر ویروس‌های عامل عفونت‌های دستگاه تنفسی، بر مغز و دستگاه عصبی تاثیر می‌گذارد.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. از دست دادن حس بویایی و چشایی یکی از علایم رایج بیماری کووید۱۹ است. بسیاری از مبتلایان به این بیماری گفته‌اند که حتی بوی عطری که زده‌اند و مزه غذایی که می‌آورند را هم نمی‌توانند حس کنند.

به گزارش بیزینس اینسایدر، هرکس که حس بویایی و چشایی خود را در نتیجه سرماخوردگی یا آنفولانزا از دست داده باشد ممکن است فکر کند که مبتلایان به کووید۱۹ نیز تجربه‌ای مشابه دارند. در صورتی که این طور نیست.

در یک پژوهش جدید که نتایج آن به تازگی منتشر شد، به تفاوت‌های اساسی بین از دست دادن حس بویایی و چشایی از این ویروس‌ها اشاره شده است، و علت بروز این عارضه در برخی از بیماران کووید۱۹ را نیز روشن کرده است.

در این پژوهش مخصوصاً تاکید می شود که ویروس کرونا، بر خلاف دیگر ویروس‌های عامل عفونت‌های دستگاه تنفسی، بر مغز و دستگاه عصبی تاثیر می‌گذارد. کارل فیلپات، استاد دانشکده پزشکی نوریچ دانشگاه «ایست آنجلیا» در بریتانیا و پژوهشگر ارشد این مطالعه، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «از دست دادن حس بویایی و چشایی در بیماران کووید۱۹ کاملاً متفاوت با افراد دچار سرماخوردگی شدید است. ... یعنی می‌توان با استفاده از آزمایش‌های بویایی و چشایی افراد مبتلا به کووید۱۹ و افراد مبتلا به سرماخوردگی و یا آنفولانزا را از هم تشخیص داد.» headtopics.com

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

یافته‌های جدید دانشمندان از امکان انتقال ویروس کرونا از طریق هواگروهی از دانشمندان طی یک تحقیق دریافته‌اند که ویروس کرونا در مکان‌های سربسته از طریق هوا به آسانی منتقل می‌شود و تنها نشستن در کنار در یا پنجره باز است که احتمال ابتلا به آن را تا حد قابل توجهی برای افراد کم می‌کند.

عون: اول سپتامبر ۲۰۲۰ نقطه آغاز لبنان جدید است/ جت‌های فرانسوی پرچم لبنان را ترسیم کردندرئیس جمهوری لبنان: امید امروز ما به تشکیل دولت جدید قادر به آغاز اصلاحات دوخته شده است، اول سپتامبر ۲۰۲۰ ایستگاه آغاز لبنان جدید خواهد بود تا شهروندان مالکان باشند نه رهبران طوایف

شکافی جدید در شورای امنیت؛‌ آمریکا مقابل ۱۴ عضو دیگر از وتو استفاده کردسفیر آمریکا در سازمان ملل در مورد قطعنامه پیشنهاد شده دربارۀ سرنوشت جنگجویان افراط‌ گرای خارجی گفت که کشورهای اروپایی همانند موضوع ایران ترجیح می‌دهند تا «تهدید جدی» جنگجویان افراط ‌گرا را نادیده بگیرند.

جرد کوشنر،‌ بعد از فرود پرواز مستقیم اسرائیل به امارات: ایران بزرگترین تهدید منطقه استتظاهرات معترضان به محدودیت‌های پیشگیری کرونا در چند شهر بزرگ اروپایی جرد کوشنر با اشاره به این که توافق مذکور همکاری‌های اقتصادی، امنیتی، و مذهبی«پیشتر غیرقابل تصوری» را پدید خواهد آورد، گفت: «ما امروز آشکارا یک دستاورد تاریخی برای صلح را جشن می‌گیریم.»

ایران آماده تبادل تجربیات خود با نیجر در همه زمینه‌ها از جمله مبارزه با تروریسم استرئیس‌جمهور در گفتگو با رئیس‌جمهوری نیجر، با قدردانی از حمایت‌های مستمر این کشور از توافق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از مشکلات امروز جهان سوءاستفاده برخی کشورها از مجامع بین المللی بوده است. بسیار خرسندم که ایران و نیجر در این زمینه که روابط بین‌المللی باید بر اساس عدالت، حقانیت و ارزش‌های والای انسانی که مبتنی بر استقلال، همبستگی و عزت استوار باشد، اشتراک نظر دارند.

شورای شهر اهواز: حکم بنیاد مستضعفان برای رفع تصرف از روستای ابوالفضل بدوی استبرخی اعضای شورای شهر اهواز ضمن انتقاد از برخورد ماموران شهرداری و انتظامی با اهالی روستای ابوالفضل اعلام کردند حکم قضایی بنیاد مستضعفان مبنی بر «رفع تصرف» در مرحله بدوی بوده و تا زمان نهایی شدن نباید اجرا می‌شده است