پيشگام ملی كردن نفت ايران | DW | 08.11.2020

18/08/1399 09:57 ق.ظ

۱۹ آبان ۱۳۳۳: ۶۶ سال پيش در چنين روزی حسين فاطمی در تهران اعدام شد. می‌گفت: «ای ملت ايران، از آن روز كه پادشاه صفوی تقدير را در تاج و تخت ايران دخالت داد و به جادوگری و دعانويسی متوسل شد، روح تو و شخصيت‌ات را شكست.»

حسين فاطمی در سال ۱۲۹۸ در نايين زاده شد. پدرش از روحانيان زادگاهش بود. دبستان را در زادگاهش و دبيرستان را در اصفهان گذراند و از همان زمان در روزنامه"باختر امروز" كه برادرش انتشار می‌داد كار می‌کرد.

۱۷ ساله بود كه به تهران رفت و هم‌زمان با تحصيل حقوق در روزنامه"ستاره" مطلب می‌نوشت و دیری نپاييد كه به خاطر مقاله"كبوترها" كه در آن نمايندگان مجلس را"عروسک‌های خيمه‌شب‌ بازی" خوانده بود، به شهربانی احضار شد.

۲۱ ساله بود كه اداره"باختر امروز" را نخست در اصفهان و سپس در تهران به عهده گرفت و به خاطر نوشتن گزارش‌ها و تفسيرهای تند عليه دربار و محافظه‌كاران، چند بار به زندان افتاد: «ايران را بايد ايرانی حفظ كند، يعنی توده ايرانی. اجتماع تا آزادی نداشته باشد، نمی‌تواند به وظيفه خود عمل نماید. طبقه‌ای مخصوص و عده‌ای معين قادر به حفظ مملكت نيستند. headtopics.com

۲۵ ساله بود كه به پاريس رفت و چهار سال پس از آن با نوشتن پايان‌نامه دكتری درباره شرايط كار در ايران و كارآموزی در رشته روزنامه‌نگاری به ايران بازگشت و دوباره"باختر امروز" را راه انداخت.۳۰ ساله بود كه در كنار محمد مصدق"جبهه ملي" را تشكيل داد و همان‌جا پيشنهاد"ملی شدن نفت ايران" را مطرح كرد.

افسوس که مدعیان دموکراسی آمریکایی او را کشتند تا ثابت کنند استعمار بدتر از اندیشه فاسد است

دکتر جملات قشنگ زیادی گفته ، مخصوصا در باره دول خارجی ، از اونا گبید . چرت و پرت تحویل ندید .

روانش شاد چه حرف درستی زد

ادامه مطلب:
dw_persian »

فاطمی غلط کرد! فاطمی عامل اصلی کودتا علیه شاه بود. دستور دستگیری روسای احزاب را داد. دستور دستگیری نظامیان را داد و از قول مردم ادعا کرد 'همه مردم خواهان اعدام شاه، ثریا و همه عوامل او هستند' و بعد هم جمهوری سوسیالیستی اعلام کرد!اون داوود خان و عبدالقاسم ایران بود. روحش جهنمی باد لعنت به صفویان درست گفته

ایام فاطومیه مصدق رو شما اروپاییا(انگلیس)و روحانیت با فریب مردم سرنگون کردید یکی از آزادیخواهان پاکدست ایران بود. یادش گرامی👍 ومن شر النفاثات في العقد.از شرآنها که در گره ها می‌دمند و‌سحر و‌جادو ‌میکنند.در قرآن آمده پس خرافات نیست و این در تقدیر ایران است نظامی سر کار بیاید که با کمک جادو و اجنه ها پا برجا بماند« و یا نابود شود» .اگر این طور نیست چرا همه اتفاقات ایران و حتی دنیا بر وفق مراد نظام است.

جاوید شاه.

نازی ها خفه سگ به روح شاه خائن و پدر الدنگش که علیه انقلاب مدرن مشروطه توسط انگلیسها کودتا کرد دنیا بدانند که الان مصدق زنده بود توسط این رزیم اعدام میشد فرانسه بدان چیزی که در مکرون در لبنان تجربه و دیده نمونه کوچک اینده دنیا خواهد بود اروپا بیدار شو پین و روسیه بیدار شو خودتون روزی تاصف این فرصت های امروز را خواهی خورد

با صفویان چیکار دارید و شما با شیعه مشگل دارید و فرقی هم نداره شاه باشه یا گدا ای خدا شاهد بیداری دنیا باشیم و اقلیت حاکم بر ایران را نماینده مردم ایران نداند و بداند که این اقلیت ایران و دنیا فریب داده و در زمان خطر خود را قانون مند و در زمان قدرت وحشی گری میکنن ایران و مردمش را گروگان گرفتن و هر روز صبر در مقابل اینها مبارزه با انها را سخت تر خواهد کرد

کسی که قصد برکناری شاه رو داشت سزاش اعدام بود...خمینی اعدام نشد این شده عاقب ما....دویچه وله حروم زاده گووووه میخوری اسم خائنین به ایران رو میاری...زمانی که خیانتکار نبود از شاه مدال هم گرفت و بعد بابت خیانتش اعدام شد...لعنت به هرچی مزدور وطن فروش بیناموس الان این پست رو گذاشتی که فکر کنیم حامی آزادی ایرانی؟ که یادمون بره این چند روز چطور در حفظ منافع مافیای چپ تلاش کردی؟!

یادش گرامی باد یادش گرامی باد. یکی منو فالوو کنه لطفا 😁منم یک بهش میدم😁