پورابراهیمی: رانت 12 هزار میلیاردی فولاد بخاطر دخالت دولت/ با دلار 4200 تومانی چه گلی به سرمان زدیم؟- اخبار صنعت و تجارت - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

11/01/2021 02:32:00 ب.ظ

رئیس کمیسیون اقتصادی با تأکید براینکه رانت 12 هزار میلیاردی در فولاد ایجاد شد، گفت: چه گلی با ارز 4200 تومانی به سرمان زدیم که حال با ارز نیمایی بزنیم؟ چرا اجازه نمی‌دهیم عرضه و تقاضا نرخ ارز را مشخص کند؟

دلار_جهانگیری

رئیس کمیسیون اقتصادی: با دلار ۴۲۰۰ چه گلی به سرمان زدیم که حال با ارز نیمایی بزنیم؟ چرا اجازه نمی‌دهیم عرضه و تقاضا نرخ ارز را مشخص کند؟ به خاطر دخالت دولت در پایان سال ۹۷ و سال ۹۸ حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان رانت ایجاد شد دلار_جهانگیری

رئیس کمیسیون اقتصادی با تأکید براینکه رانت 12 هزار میلیاردی در فولاد ایجاد شد، گفت: چه گلی با ارز 4200 تومانی به سرمان زدیم که حال با ارز نیمایی بزنیم؟ چرا اجازه نمی‌دهیم عرضه و تقاضا نرخ ارز را مشخص کند؟

، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  امروز در مراسم روز ملی صادرات که با حضور معاون اول رئیس جمهور در اتاق بازرگانی ایران آغاز شده است. با بیان اینکه گلوگاه اصلی کشور در بخش صادرات، بانک مرکزی است، گفت: اگر بانک مرکزی را مدیریت نکنیم انتظاراتمان برای بهبود صادرات محقق نمی‌شود. اخیراً در ترخیص مواد اولیه دیدیم که می‌توان مشکلات را حل کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: باید در مورد دو موضوع تصمیم گیری شود؛ موضوع نخست تعیین تکلیف تعهدات ارزی با روش منطقی همزمان با تسهیل امور با واقعیات اقتصادی است تا هیچ دلاری از ارز کشور در خارج نماند.وی با بیان اینکه ابهامات بازگشت ارز صادراتی سال 97 باقی مانده و همچنان بلاتکلیف است، گفت: بسیاری از صادرکنندگان به دلیل مشکلات ناشی از تعهدات ارزی نتوانسته‌اند در مراسم امروز حضور یابند. بارها در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در این مورد صحبت شده و می‌توان تعهدات ارزی ناشی از صادرات مربوط به دوره‌های قبل تاکنون را حل کرد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

آیا علی سیستانی در دیدار با پاپ، با طرح عادی سازی رابطه با اسرائیل مخالفت کرد؟

برخی اقشار با یارانه نقدی زندگی می‌کنند/ سفره‌های مردم کوچک شده است/ کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد اما با ارز ۲۵ هزار تومانی به دست مردم می‌رسدعضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس به جهت اینکه یارانه‌ها درست به دست مردم برسد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را که به برخی از کالاهای اساسی داده می‌شد را حذف کرد تا این ارز به عنوان یارانه نقدی در اختیار مردم گذاشته شود.

پرداخت مابه‌التفاوت ارز ترجیحی با ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ به مردم باید در صحن مجلس بررسی شود/ حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی نباید یک شبه صورت گیردیک عضو کمیسیون تلفیق سال ۱۴۰۰ تاکید کرد: این که گفته می‌شود مابه‌التفاوت ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی تا ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی به صورت یارانه به مردم داده می‌شود نیازمند بررسی در صحن مجلس و رأی همه نمایندگان است.

زنی آیفون 12 پرو مکس سفارش داد ولی نوشیدنی خامه‌ای با طعم سیب تحویل گرفتیک زن چینی آیفون 12 پرو مکس که جدیدترین محصول شرکت اپل است را از سایت رسمی این شرکت سفارش داد ولی البته انگلیسی را درست بلد نبودند

بازگشایی تئاترها در تهران از 12 فروردین با تغییر دسته‌بندی شغلیسالن های تئاتر با تغییر وضعیت مشاغل گروه تئاتری از 12 فروردین‌ماه بازگشایی می‌شوند.

مجوز دولت برای واردات گوشت مرغ با ارز ترجیحیهیات دولت مصوب کرد واردات کالاهای اساسی، ضروری و میوه شامل برنج، چای، دانه‌های روغنی، مغز گردو، بادام هندی، نهاده‌های دامی، دام زنده، گوشت گاو و گوساله و همچنین میوه‌های گرمسیری و نارنگی از طریق شرکت های تعاونی مرزنشین و پیله وران از محل ارز حاصل از صادرات سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ خود بدون الزام به ارایه گواهی سایر دستگاه‌ها از جمله گواهی GMP انجام و در شبکه توزیع کشور عرضه شود. 😂😂😂😂😂🌏 این دلار تو چرخه ساختمون و مسکن و طلا نره!!!! یا مثلا کانادا برجام بزرگترین ذلت ملی بود

خبرگزاری تسنیم ، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  امروز در مراسم روز ملی صادرات که با حضور معاون اول رئیس جمهور در اتاق بازرگانی ایران آغاز شده است.ای که به طور رسمی پس از دیدار آیت‌الله علی سیستانی و پاپ فرانسیس منتشر شد، هیچ اشاره صریحی نسبت به لغو طرح عادی‌سازی روابط با اسرائیل وجود ندارد.محمدحسن آصفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره مصوبات کمیسیون تلفیق سال ۱۴۰۰ و تصمیم این کمیسیون درخصوص افزایش میزان یارانه نقدی در سال آینده گفت: دلیل اینکه کمیسیون تلفیق پس از  ۱۲ سال یارانه‌ها را افزایش داده و ارز دولتی را حذف کرده است، کاملاً مشخص است چرا که تا به امروز ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به بعضی از کالاهای اساسی داده می‌شد که مایحتاج مردم با قیمت مناسب به دست‌شان برسد اما اکنون با قیمت ارز ۲۵هزار تومانی به آن ها داده می‌شود.مجتبی یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره این که کمیسیون تلفیق مجلس قصد دارد مابه‌التفاوت ناشی از محاسبه ۸ میلیارد دلار از منابع نفتی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی تا ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی در لایحه بودجه سال آینده را بهصورت یارانه میان مردم توزیع کند، گفت: این موضوع به تبصره ۱۴ باز می‌گردد و به دلیل آنکه در حال حاضر این تبصره در کمیسیون تلفیق رسماً بررسی نشده است مطرح شدن چنین مسئله‌ای غیررسمی است.

با بیان اینکه گلوگاه اصلی کشور در بخش صادرات، بانک مرکزی است، گفت: اگر بانک مرکزی را مدیریت نکنیم انتظاراتمان برای بهبود صادرات محقق نمی‌شود. اخیراً در ترخیص مواد اولیه دیدیم که می‌توان مشکلات را حل کرد. حضرت آیت‌الله سیستانی در ادامه درباره تحمل رنج و سختی بسیاری از مردم در کشورهای مختلف از ظلم و ستم و فقر و اذیت و آزار دینی و فکری و سرکوب آزادی‌های اساسی و فقدان عدالت اجتماعی و به‌ویژه در خصوص جنگ‌ها و اعمال خشونت‌بار و محاصره اقتصادی و آوارگی و دیگر مواردی که ملت‌های منطقه ماـ مخصوصاً ملت فلسطین در سرزمین ‌ های اشغالی ـ از آن رنج می‌برند، صحبت کردند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: باید در مورد دو موضوع تصمیم گیری شود؛ موضوع نخست تعیین تکلیف تعهدات ارزی با روش منطقی همزمان با تسهیل امور با واقعیات اقتصادی است تا هیچ دلاری از ارز کشور در خارج نماند. نماینده مردم اراک در مجلس یادآور شد: با توجه به این‌که یارانه نقدی در طول ۱۲ سال گذشته هیچگونه افزایشی نیافته، مجلس تصمیم گرفت تا میزان آن را افزایش دهد چراکه امروز سفره‌های مردم کوچک شده و توانایی تامین بعضی از کالاهای اساسی را ندارند. وی با بیان اینکه ابهامات بازگشت ارز صادراتی سال 97 باقی مانده و همچنان بلاتکلیف است، گفت: بسیاری از صادرکنندگان به دلیل مشکلات ناشی از تعهدات ارزی نتوانسته‌اند در مراسم امروز حضور یابند. در بیانیه رسمی واتیکان آمده است: «در این دیدار، پدر مقدس بر اهمیت همکاری و دوستی بین جوامع مذهبی برای کمک - از طریق پرورش احترام متقابل و گفت‌وگو - به نفع عراق، منطقه و کل خانواده انسانی تأکید کرد. بارها در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در این مورد صحبت شده و می‌توان تعهدات ارزی ناشی از صادرات مربوط به دوره‌های قبل تاکنون را حل کرد. نماینده مردم اهواز و باوی با اشاره به این که در تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی ایرادات و اشکالاتی وجود دارد گفت: معتقدم حذف ارز  ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی یا ارز ترجیحی باید با کار کارشناسی صورت گیرد.

پورابراهیمی افزود: موضوع دوم مربوط به سامانه جامع تجارت است. در هنگام مرخصی از حضور که به طور رسمی پس از دیدار آیت‌الله علی سیستانی و پاپ فرانسیس منتشر شد، هیچ اشاره صریحی نسبت به لغو طرح عادی‌سازی روابط با اسرائیل وجود ندارد . وی افزود:انتخابات شوراها ربطی به یارانه نقدی ندارد که ما بخواهیم بگوییم این اقدام پوپولیستی است. مصوبه 177 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت چند حالت شامل تهاتر، واردات در برابر صادرات و … را برای تسویه ارزی در نظر گرفته است، سوال من این است که چرا سامانه جامع تجارت که مبنای تصمیمات ماست فقط یک آپشن دارد و یک مورد را عملیاتی می‌کند؟ در حال حاضر در سامانه فقط برای حوزه تهاتر اقدام می‌شود که آن هم برای شرکت‌های پتروشیمی راحت است. این شرکت‌ها ارز را در سامانه نیما می‌آورند و سپس تسویه می‌کنند اما برای بقیه صادرکنندگان هنوز تعیین تکلیف نشده است. حضرت آیت‌الله سیستانی در ادامه درباره تحمل رنج و سختی بسیاری از مردم در کشورهای مختلف از ظلم و ستم و فقر و اذیت و آزار دینی و فکری و سرکوب آزادی‌های اساسی و فقدان عدالت اجتماعی، و بویژه در خصوص جنگ‌ها و أعمال خشونت‌بار و محاصره اقتصادی و آوارگی و دیگر مواردی که ملت‌های منطقه ما ـ مخصوصاً ملت فلسطین در سرزمین های اشغالی ـ از آن رنج می‌برند، صحبت کردند. * با دلار 4200 تومانی چه گلی به سرمان زدیم؟/ عرضه و تقاضا باید نرخ ارز را مشخص کند رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نکته بعدی این است که اگر مبنای تسویه ارز را بر اساس یک نرخ مشخص نکنیم، امکان تحقق اهداف صادراتی کشور وجود نخواهد داشت. وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که نگرانی در جامعه وجود دارد مبنی بر این که با افزایش یارانه قیمت اجناس هم گران تر خواهد مجلس چگونه می‌خواهد بر این بخش نظارت داشته باشد، عنوان کرد: این کار وظیفه دولت است چرا که سازمان‌های تعزیرات، بازرسی و وزارت صنعت و معدن را دارد و نباید اجازه افزایش قیمت‌ها را دهد. چه گلی با ارز 4200 تومانی به سرمان زدیم که حال با ارز نیمایی بزنیم؟ چرا اجازه نمی‌دهیم عرضه و تقاضا . این عضو کمیسیون تلفیق مجلس ایجاد بازار سیاه و دلالی را از اشکالات ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دانست و گفت: حذف یکباره این ارز می تواند تبعاتی در پی داشته باشد از این رو باید حواسمان باشد که در مسابقه بین افزایش حقوق و تورم؛ تورم همیشه پیروز است.