پوتین استقلال جدایی‌طلبان اوکراین را به رسمیت شناخت | DW | 21.02.2022

03/12/1400 12:05 ق.ظ

رئیس‌جمهوری روسیه دو 'جمهوری خلق' خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و قرارداد مودت و همکاری با آن‌ها منعقد کرد. اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام از اعمال تحریم‌هایی علیه روسیه خبر داد.

رئیس‌جمهوری روسیه دو 'جمهوری خلق' خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و قرارداد مودت و همکاری با آن‌ها منعقد کرد. اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام از اعمال تحریم‌هایی علیه روسیه خبر داد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه شامگاه دوشنبه ۲۱ فوریه (دوم اسفند) سندی مبنی بر استقلال دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را امضا کرد.

پیش از این کرملین اطلاع داده بود که پوتین در رابطه با به رسمیت شناختن دو منطقه جدایی‌طلب حکم حکومتی صادر خواهد کرد.جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین روز دوشنبه از کرملین خواسته بودند استقلال این دو منطقه را به رسمیت بشناسد. بدین گونه مسیر روسیه برای ورود نظامی به این مناطق گشوده شده است.

در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با میانجیگری مشترک آلمان و فرانسه میان اوکراین و روسیه، طرفین بر روی سند مینسک به توافق رسیدند. بر اساس این توافق‌نامه، طرفین مناقشه در شرق اوکراین متعهد شدند در چندین مرحله تلاش کنند برای دست‌یابی به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز گام بردارند.

در این مراسم همچنین گفته شد که رئیس‌جمهوری روسیه یک قرارداد همکاری و مودت با دو منطقه شورشی امضا می‌کند. در این مراسم نمایندگان جدایی‌طلب حضور داشتند. پوتین افزود، اوکراین دانش ساخت سلاح هسته‌ای را از زمان اتحاد شوروی دارد و در صورتی که اوکراین به سلاح کشتار جمعی دست یابد، آنگاه وضعیت جهانی دستخوش تغییر اساسی خواهد شد. او گفت روسیه نمی‌تواند این مسئله را از نظر دور نگه دارد. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

اخی اروپای گوگولی تحریم کرده موش بخورتت این استعمارجهانی صلیبچیهای غربند که ازچندقطبی شدن جهان وحشت دارند با کنش و واکنشهای فاشیستی،جهان را به ۲قطبی شدن تشویق و روسیه را برای برگشتن به اتحادجماهیر شوروی تحریک میکند وگرنه انحصارات صلیبچیها تاحالا می بایستی لغو و منحل و شورای امنیت حقیقی باملتهای حقیقی جهان بنیان میشد

کاری که انگلستان با کویت کرد و از عراق جداش کرد با بحرین که از ایران جدا شد توسط همون انگلستان ..

پوشش لحظه به لحظه بحران اوکراین؛ پوتین «استقلال» جدایی طلبان شرق اوکراین را به رسمیت می‌شناسدکرملین شامگاه دوشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین «استقلال» مناطق جدایی‌طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به رسمیت خواهد شناخت. در بیانیه دفتر ریاست جمهوری روسیه آمده است که «به زودی فرمانی در این زمینه امضا خواهد شد». آخرش روسیه اوکراین رو تصرف میکنه و غربیها جمع میکنن و برمیگردن مثل افغانستان و طالبان پس سطح دشمنی‌ها رو بین اوکراین و روسیه افزایش ندین

روسیه «استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناختکرملین شامگاه دوشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین «استقلال» مناطق جدایی‌طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به رسمیت خواهد شناخت. در بیانیه دفتر ریاست جمهوری روسیه آمده است که «به زودی فرمانی در این زمینه امضا خواهد شد». اتحادیه اروپا اقدام روسیه را «نقض فاحش مقررات بین‌ المللی» خواند و آن‌را «قاطعانه» رد کرد *Iran جنگ جهانی سکوت خفت باراروپا روسیه قدم به قدم ارض یابی میکند قدم به قدم پیش میکشد روسیه به این نتیجه رسیده که ازغرب فوقش‌ تحریم ، آمریکا شاید ۲۰ سال بودکه نگران ماجراجوئی های روسیه‌بوده ، ناتو ازچپ وراست روسیه رابامدرنترین سلاحها احاطه کرده آمریکا سلاح جوی ولیزری تست کرده جمیعا اروپاییها بی عرضه اید خصوصا بایدن

آموزش آمادگی دفاعی به غیرنظامیان در اوکراین برای مقابله با حمله احتمالی روسیهآموزش آمادگی دفاعی به غیرنظامیان در اوکراین برای مقابله با حمله احتمالی روسیه غیر نظامیان در اوکراین تحت نظارت افسران بازنشسته و داوطلبان برای رویارویی با حمله احتمالی روسیه آموزش آمادگی دفاعی می بینند.

روسیه: هیچ برنامه‌ای برای حمله به اوکراین نداریم/ دونباس بخشی از خاک اوکراین استروسیه: هیچ برنامه‌ای برای حمله به اوکراین نداریم سفیر روسیه در واشنگتن با بیان اینکه منطقه دونباس بخشی از خاک اوکراین است، اعلام کرد که روسیه هیچ برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد اگر هیچ برنامه ای برای حمله به اوکراین نداری گوه خوردی با پدر بزرگت که ۱۹۰ هزار نیروی مسلح رو توی مرز اکراین به حالت آماده باش در آورده ای کسکش !!

کاخ سفید: وضعیت در اوکراین را زیر نظر داریم؛ روسیه ممکن است هر لحظه حمله کند🔺 کاخ سفید: وضعیت در اوکراین را زیر نظر داریم؛ روسیه ممکن است هر لحظه حمله کند ▪ سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که تیم امنیت ملی آمریکا آقای بایدن را مرتبا در جریان تازه‌ترین تحولات مرتبط با بحران اوکراین قرار می‌دهد. ⬇ بیشتر بخوانید: خاک عالم تو سر بی عرضه ترین رئیس جمهور تاریخ امریکا. نشسته ببینه پوتین چیکار میکنه . بایدن خوابالو درگیریها بین نیروهای روسیه و اکراین آغاز شده و نیروهای دو طرف مشغول تبادل آتش هستند اینا اوضاع رو هنوز تحت نظر دارن یاد این افتادم که دبیرکل سازمان ملل اعلام نگرانی عمیق میکرد وقتی هزاران هزار انسان کشته می شدند با زبون بی زبونی دارن میگن شوخممونم نیست سرکارید

تصاویر ماهواره‌ای از استقرار جدید نیروهای روسیه در مرزهای اوکراینتصاویر ماهواره‌ای شرکت «ماکسار»، دوشنبه، 21 فوریه از استقرار میدانی جدید نیروهای نظامی و خودروهای زرهی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین خبر داد.همزمان یک شاهد

پوتین استقلال جدایی‌طلبان اوکراین را به رسمیت شناخت

رئیس‌جمهوری روسیه دو"جمهوری خلق" خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و قرارداد مودت و همکاری با آن‌ها منعقد کرد. اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام از اعمال تحریم‌هایی علیه روسیه خبر داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه شامگاه دوشنبه ۲۱ فوریه (دوم اسفند) سندی مبنی بر استقلال دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را امضا کرد.

پوتین اندکی پیشتر در تماس تلفنی با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به اطلاع آن‌ها رسانده بود که دو منطقه جدایی‌طلب دونتسک و لوهانسک را به رسمیت خواهد شناخت.

پیش از این کرملین اطلاع داده بود که پوتین در رابطه با به رسمیت شناختن دو منطقه جدایی‌طلب حکم حکومتی صادر خواهد کرد.جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین روز دوشنبه از کرملین خواسته بودند استقلال این دو منطقه را به رسمیت بشناسد. بدین گونه مسیر روسیه برای ورود نظامی به این مناطق گشوده شده است.

پوتین بعدازظهر روز دوشنبه توافق‌نامه مینسک را"شکست‌خورده" خواند و گفت: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که [این توافق‌نامه] چشم‌اندازی ندارد.»

در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با میانجیگری مشترک آلمان و فرانسه میان اوکراین و روسیه، طرفین بر روی سند مینسک به توافق رسیدند. بر اساس این توافق‌نامه، طرفین مناقشه در شرق اوکراین متعهد شدند در چندین مرحله تلاش کنند برای دست‌یابی به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز گام بردارند.

در نشست شورای امنیت ملی روسیه که روز دوشنبه ۲۱ فوریه برگزار شد، تمام شرکت‌کنندگان موافقت خود را با به رسمیت شناختن دو منطقه دونتسک و لوهانسک اعلام کردند.تلویزیون دولتی روسیه نشان داد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه طی مراسمی ویژه، سند به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه دونتسک و لوهانسک را امضا می‌کند.

در این مراسم همچنین گفته شد که رئیس‌جمهوری روسیه یک قرارداد همکاری و مودت با دو منطقه شورشی امضا می‌کند. در این مراسم نمایندگان جدایی‌طلب حضور داشتند.

در جریان امضای این سند پوتین گفت، اطمینان خاطر دارد که مردم روسیه از این تصمیم او حمایت خواهند کرد.پوتین در سخنان خود اوکراین را متهم کرد که قصد"تولید سلاح اتمی" دارد و این به معنای"تدارک یک حمله به روسیه است."

پوتین افزود، اوکراین دانش ساخت سلاح هسته‌ای را از زمان اتحاد شوروی دارد و در صورتی که اوکراین به سلاح کشتار جمعی دست یابد، آنگاه وضعیت جهانی دستخوش تغییر اساسی خواهد شد. او گفت روسیه نمی‌تواند این مسئله را از نظر دور نگه دارد.

دمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه، پس از برگزاری نشست این شورا و تصمیم در مورد به رسمیت شناختن این دو منطقه گفت، مسکو کاملا واقف است که این اقدام می‌تواند تحریم‌های غرب و پیامدهای جدی آن برای روسیه را به دنبال داشته باشد.

مدودف افزود که با توجه به وضعیت حاکم، امکان دیگری غیر از به رسمیت شناختن این مناطق وجود ندارد. او گفت فشار بر روسیه بسیار شدید خواهد بود، اما این امید هست که پس از آن، این مناقشه آرام گیرد.

مدودف گفت اعضای شورای امنیت ملی روسیه می‌گویند،"کاملا روشن است" که اوکراین به این دو منطقه نیاز ندارد و اکثریت جمعیت روس این مناطق از استقلال خود پشتیبانی می‌کنند.

روسیه چندین سال است که به ساکنان این دو منطقه گذرنامه‌های روسی داده است و حال مدودف می‌گوید که ۸۰۰ هزار روس در این دو منطقه زندگی می‌کنند.

روسیه: اوکراین هسته‌ای بدتر از ایران و کره شمالی است

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در نشست شورای امنیت این کشور یک گام پیش‌تر رفته و گفت، اوکراین از زمان اعلام استقلال از اتحاد جماهیر شوروی، از"توان هسته‌ای" برخوردار است و خطر آن از ایران یا کره شمالی هسته‌ای بیشتر است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه انتقاد می‌کند که ناسیونالیست‌ها در کی‌یف آخرین حرف را می‌زنند و سیاست اوکراین هر آنچه که روسی است را هدف گرفته است. هیچ پیشرفتی در حل مناقشه دیده نمی‌شود و بسیاری از سخنرانان [جلسه شورای امنیت ملی] از این امر شکایت داشتند که طرح صلح شرق اوکراین از سوی دولت کی‌یف اجرایی نمی‌شود، بلکه حتی به عنوان اهرم فشار علیه مسکو مورد استفاده قرار می‌گیرد.لئونید پاسِچنیک، رهبر جدایی‌طلبان لوهانسک در یک پیام ویدئویی که صبح دوشنبه از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد، خطاب به کرملین اعلام کرد: «از شما خواهش می‌کنم حاکمیت و استقلال جمهوری خلق لوهانسک را به رسمیت بشناسید.»

دنیس پوشیلین، رهبر جدایی‌طلبان دونتسک که خود را"جمهوری خلق دونتسک" نامیده‌اند، به این پیام و درخواست ویدئویی پیوست. او علاوه بر این از مسکو خواست با"جمهوری خلق" دونتسک قرارداد مودت و کمک نظامی منعقد کند.

بدین گونه روسیه می‌تواند همانند دو منطقه جدا شده اوستیای جنوبی و آبخاز از گرجستان، هزاران سرباز خود را در دو منطقه واقع در شرق اوکراین مستقر کند.اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در یک تماس تلفنی با پوتین، به رسمیت شناختن این دو منطقه اوکراین را محکوم کرد. اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد در اقدامی تلافی‌جویانه تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال خواهد کرد. اورزولا فن درلاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و شارل میشل رییس شورای اتحادیه اروپا بلافاصله پس از امضای سند استقلال لوهانسک و دونتسک توسط پوتین اظهار داشتند تحریم‌های اتحادیه اروپا افرادی را هدف قرار خواهد داد که در این اقدام شریک بوده‌اند.

سیاستمداران عالی‌رتبه اروپایی در مورد به رسمیت شناختن جدایی‌طلبان به روسیه هشدار داده بودند.

جوزف بورل، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود، در صورت به رسمیت شناختن این مناطق از سوی کرملین، تحریم‌هایی علیه روسیه وضع خواهد شد.استقرار ارتش روسیه در مرز اوکراین

روسیه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از نیروهای خود را در مرز اوکراین مستقر کرده و در آخرین تحول آمریکا از خانواده دیپلمات‌های خود در اوکراین خواسته این کشور را ترک کنند و کمک‌های نظامی به اوکراین روانه کرده است. با گسترش دامنه بحران احتمال تقابل نظامی بین دو کشور روسیه و اوکراین افزایش یافته است. (عکس ماهواره از استقرار نیروهای روسی در مرز اوکراین)مقایسه تعداد پرسنل نظامی

برای مقایسه قدرت نظامی روسیه و اوکراین می‌توان در همه ابعاد تناسب بزرگ و کوچک را در نظر داشت. ارتش اوکراین دارای ۲۰۹ هزار نفر پرسنل و ۹۰۰ هزار نفر پرسنل ذخیره است. ارتش روسیه اما دارای یک میلیون و ۱۴ هزار نفر پرسنل و ۲ میلیون نفر پرسنل ذخیره است.تعداد تانک‌ها

ارتش روسیه ۱۲ هزار و ۴۲۰ فروند تانک در اختیار دارد این در حالی است که ارتش اوکراین ۲ هزار و ۵۹۶ دستگاه تانک دارد. (عکس از رژه تانک‌های اوکراینی در مراسم سی امین سالگرد استقلال این کشور)تعداد توپخانه زرهی

توپخانه زرهی ارتش روسیه بالغ بر ۶ هزار و ۵۷۴ فروند است در مقابل ارتش اوکراین یک هزار و ۶۷ دستگاه توپخانه زرهی در اختیار دارد.مقایسه تعداد خودروهای نظامی

شمار خودروهای نظامی ارتش روسیه ۳۰ هزار و ۱۲۲ دستگاه است. ارتش اوکراین در مقابل ۱۲ هزار و ۳۰۳ دستگاه خودرو در اختیار دارد.توان موشکی

ارتش روسیه دارای ۳ هزار و ۳۹۱ سامانه موشک‌انداز خودکششی است در مقابل ارتش اوکراین دارای چهار صد و ۹۰ سامانه موشک انداز خودکششی است. (عکس از سامانه موشکی"بوک ام ۳" روسیه در رژه سال ۲۰۲۱)تعداد هواپیماهای جنگنده

ارتش روسیه با در اختیار داشتن هفتصد و ۷۲ فروند جنگنده دارای برتری هوایی در مقابل اوکراین است. این کشور تنها دارای ۶۹ فروند هواپیمای جنگنده است. (عکس از مانور سوخو ۲۵ نیروی هوایی ارتش روسیه)تعداد بالگردهای نظامی

بخش دیگر برتری هوایی روسیه در مقابل اوکراین مربوط به بالگردهای جنگی این کشور است. روسیه دارای ۵۴۴ فروند هلی‌کوپتر جنگی است. این در حالی است که اوکراین تنها ۳۴ بالگرد جنگی دراختیار دارد. (عکس از بالگرد ترابری میل ۸ متعلق به ارتش اوکراین که ساخت روسیه است)توان نظامی در دریا

در دریا نیز ارتش روسیه از برتری مطلق در مقابل اوکراین برخوردار است. نیروی دریایی روسیه ۶۰۵ فروند کشتی جنگی در اختیار دارد، در حالی که نیروی دریایی اوکراین تنها ۳۸ فروند کشتی جنگی در اختیار دارد. (عکس از ناو روسی کلاس آدمیرال گروشکوف در حال شلیک یک موشک مافوق صوت)توان نظامی در زیر دریا

در اعماق آب‌ها هم روسیه ۶۴ فروند زیر دریایی دارد در حالی که اوکراین تنها یک فروند زیردریایی در اختیار دارد که ۴۰ سال از عمرش می‌گذرد. (عکس از زیردریایی اتمی دیمیتری دونسکوی روسیه با نام رسمی"TK-208")پدافند هوایی

در حالی که اوکراین عملا سیستم پدافند هوایی ندارد، روسیه با سیستم‌های پدافند هوایی اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ دارای پیشرفته‌ترین سیستم‌های پدافند هوایی است. در روزهای گذشته ارتش روسیه در چارچوب یک رزمایش دو گردان سیستم موشکی اس ۴۰۰ را در بلاروس مستقر کرده است.مقایسه بودجه نظامی

بودجه نظامی روسیه در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۶۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است. در مقابل بودجه نظامی اوکراین در همین سال بالغ بر ۵ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار بوده است.