پوتین مخوف؛ تزار جدید روسیه

08/08/2019 10:56:00 ق.ظ

پوتین مخوف؛ تزار جدید روسیه

ولادیمیر پوتین

پوتین مخوف؛ تزار جدید روسیه

۲۰ سال از حضور رئیس‌جمهوری روسیه در عرصه سیاست این کشور می‌گذرد.

در آن زمان یلتسین به‌دنبال کسی بود که جای او را بگیرد و کمتر کسی گمان می‌کرد که دو دهه بعد پوتین همچنان بر اریکه قدرت جلوس کرده باشد. این در حالی است که بیستمین سالگرد حضور پوتین در صحنه قدرت، شک و تردید بر سلطه او سایه افکنده است. میزان محبوبیت پوتین همچنان مایه رشک بسیاری از رهبران جهان است، اما رکود اقتصادی و افت استانداردهای زندگی توانسته ضربه خود را به حسن شهرت این رهبر ۶۶ ساله وارد کند. 

این در حالی است که سرکوب مخالفان به اعتراض‌های گسترده در سراسر کشور انجامیده است. نمونه اخیر آن هم سرکوب شدید اعتراض‌ها به رد صلاحیت گسترده مخالفان در انتخابات محلی مسکو بود. این مورد اخیر بزرگ‌ترین تظاهرات پس از اعتراضات گسترده در سال ۲۰۱۲ در مخالفت با بازگشت پوتین به کرملین بود. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ پلوسی: «صدای شجاعانه مردم ایران در سراسر جهان شنیده شد»

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

روسیه آمریکا را به ارتکاب تروریسم اقتصادی متهم کردوزارت خارجه روسیه، اقدام تصمیم واشنگتن در توقیف دارایی های ونزوئلا را 'تروریسم اقتصادی' خواند. - خبرگزاری آناتولی

ضمن توجه به روسیه و چین، وزیر دفاع آمریکا در سفری کم‌سابقه از مغولستان بازدید می‌کندوزیر دفاع ایالات متحده قرار است روز پنجشنبه ۱۷ مرداد و در سفری کم‌سابقه به مغولستان، با مقام‌های ارشد این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. به گزارش رویترز، این سفر در حالی است که پنتاگون برای پیشبرد استرات رفته چنگیز خان مغول رو هم با خودش همراه کنه

نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان به زودی راهی آبهای روسیه می‌شوداین نیروگاه قادر است الکتریسیته لازم را برای زندگی ۱۰۰ هزار شهروند تأمین کند. اينو اشتباهي سپاه بدزده 😂😂 ساخت کجاست؟

ویدیو... تانک ایرانی در مسابقه تانک‌رانی در روسیه آتش گرفتیک تانک ایرانی که برای شرکت در مسابقات تان‌ک‌رانی بیاتلون به روسیه اعزام شده بود، قبل از رسیدن به خط اقلا ما یه تانک ایرانی می سازیم که حالا به هر علت مشکل پیدا کرده و آتش گرفته( به فرض که خبرتون دروغ نباشه).شما عقب افتاده های جنوب خلیج فارس عرضه درست کردن چوب کبریت رو هم ندارین و به قول ظریف می خواین با پول امنیت بخرین.یادتون رفته یمنی های دمپایی پوش چه بلایی دارن سرتون میارن؟ تانکمون هم مثل خودرو هامون است قابل توجه درجه به دوشانی که آماده ایجاد تحول در صنعت خودرو سازی بودن حد اقل ماشین هاتون دیگه آتیش نمیگیره

نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان به زودی راهی آبهای روسیه می‌شوداین نیروگاه قادر است الکتریسیته لازم را برای زندگی ۱۰۰ هزار شهروند تأمین کند. اينو اشتباهي سپاه بدزده 😂😂 ساخت کجاست؟

روسیه آمریکا را به ارتکاب تروریسم اقتصادی متهم کردوزارت خارجه روسیه، اقدام تصمیم واشنگتن در توقیف دارایی های ونزوئلا را 'تروریسم اقتصادی' خواند. - خبرگزاری آناتولی

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ۲۰ سال پیش، ‌«بوریس یلتسین»، رئیس‌جمهوری وقت روسیه، نخست‌وزیر جدید خود را منصوب کرد: «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری فعلی روسیه، که در آن زمان رئیس گمنام سرویس‌های اطلاعاتی‌ این کشور بود و اندک تجربه‌ای از امور سیاسی داشت.وزارت خارجه روسیه، اقدام تصمیم واشنگتن در توقیف دارایی های ونزوئلا را "تروریسم اقتصادی" خواند.مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان مرداد ۱۷, ۱۳۹۸ کمیته قضایی مجلس نمایندگان برای احضار مک‌گان به دادگاه شکایت کرد کمیته قضایی مجلس نمایندگان دادخواستی را به دادگاه فدرال ارائه کرده و خواستار حضور دونالد مک‌گان، مشاور حقوقی پیشین کاخ سفید، برای ادای شهادت در این کمیته شده است.Aa روسیه که از ده سال پیش پروژهٔ نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان را در پیش گرفته بود اعلام کرد این نیروگاه ظرف چند هفتهٔ آینده راهی دریا می‌شود.

  در آن زمان یلتسین به‌دنبال کسی بود که جای او را بگیرد و کمتر کسی گمان می‌کرد که دو دهه بعد پوتین همچنان بر اریکه قدرت جلوس کرده باشد. این در حالی است که بیستمین سالگرد حضور پوتین در صحنه قدرت، شک و تردید بر سلطه او سایه افکنده است.08.  میزان محبوبیت پوتین همچنان مایه رشک بسیاری از رهبران جهان است، اما رکود اقتصادی و افت استانداردهای زندگی توانسته ضربه خود را به حسن شهرت این رهبر ۶۶ ساله وارد کند.» مجلس نمایندگان پیشتر هم مک‌گان را برای ادای شهادت احضار کرده بود، اما او با دستور پرزیدنت ترامپ از حضور در مجلس نمایندگان و ادای شهادت خودداری کرده بود.  این در حالی است که سرکوب مخالفان به اعتراض‌های گسترده در سراسر کشور انجامیده است. زاخارووا با انتشار بیانیه ای که در صفحه اینترنتی وزارت خارجه روسیه منتشر شده، با انتقاد از تصمیم دولت ترامپ در توقیف دارایی های ونزوئلا، اظهار داشت: واشنگتن پس از عدم موفقیت در تغییر دولت ونزوئلا ، اکنون امید به بدتر شدن وضعیت اجتماعی-اقتصادی این کشور(با تصمیم اخیر) دارد. نمونه اخیر آن هم سرکوب شدید اعتراض‌ها به رد صلاحیت گسترده مخالفان در انتخابات محلی مسکو بود. آخرین تصویر از نیروگاه شناور روسیه که به رنگ پرچم این کشور درآمده است Nickakhlagh, Mojtaba خطرات پروژه نیروگاه شناور گرچه مسئولان سازندهٔ نیروگاه در شرکت روستاتوم اعلام کرده‌اند که این نیروگاه هسته‌ای تماما مطابق با استانداردهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساخته شده اما شماری از کارشناسان هنوز از راه‌اندازی این پروژه نگرانی‌هایی دارند.

این مورد اخیر بزرگ‌ترین تظاهرات پس از اعتراضات گسترده در سال ۲۰۱۲ در مخالفت با بازگشت پوتین به کرملین بود. تنها گناه مردم نیز طرفداری از رهبری است که محبوب آمریکا نیست. براساس گزارش مولر، مک‌گان یکی از معدود چهره‌های حلقه ترامپ است که وقتی رئیس جمهوری از او می خواهد به دو سال تحقیقات مولر پایان بدهد، رئیس خود را به چالش می کشد.  از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری روسیه خود به معضلی دچار شده است که یلتسین ۲۰ سال پیش به آن دچار بود: انتخاب جانشین.  بنا بر قانون اساسی روسیه، پوتین دیگر نمی‌تواند در دولت حضور داشته باشد، اما با توجه به این‌که او در این سال‌ها امکان هرگونه رقابت را از میان برده و بیشتر رسانه‌ها را نیز در کنترل خود دارد، هیچ فیگور مشخصی برای جانشینی او در نظر نمی‌آید. در این فرمان که با عنوان «توقیف تمام دارایی‌های دولت ونزوئلا» منتشر شده آمده است: تمام دارایی‌ها، منافع و مستغلات دولت ونزوئلا در آمریکا مسدود شده‌اند و امکان برداشت، انتقال، پرداخت، صادرات و یا هرگونه اقدام درباره آن‌ها وجود نخواهد داشت.  از سوی دیگر، تحلیل‌گران معتقدند که پوتین، رهبری که بالاترین دوره حضور در دولت را از زمان «جوزف استالین» برعهده دارد، پس از پایان دوره‌اش در سال ۲۰۲۴ به این راحتی از قدرت دست نخواهد کشید. ندلر پیشتر گفته بود که این کمیته می‌خواهد از مک‌گان درباره مواردی بپرسد که «رئیس جمهور دست به اقدامی زده یا دستوری صادر کرده که ممکن است به عنوان جرم - از جمله مانع تراشی در برابر اجرای عدالت - محسوب شود.   تصویر روسیه در آغاز سال نوی ۲۰۰۰، زمانی‌که پوتین نخستین‌بار در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شد، بسیار متفاوت از زمان حال بود.. بناست این ضایعات برای مدتی روی کشتی بمانند که خطر تشعشع برای کارکنان را در بر دارد.

  «نیکولای سوانیدزه» روزنامه‌نگار خوشنام روس که در آن روزها بارها با پوتین مصاحبه کرده بود، گفت: «روسیه در آن سال‌ها گرچه گرفتار فقر و جرم و جنایت بود، اما همچنان کشوری دموکراتیک و لیبرال محسوب می‌شد». وی افزود: «پس از ۲۰ سال جلوس بر اریکه قدرت، پوتین دیگر به هیچ روی محدود نیست. بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده همچنین گفته بود که به نظر او می‌توان یک رئیس جمهوری را پس از پایان دوره، به اتهام مانع‌تراشی در اجرای عدالت محاکمه کرد. او مانند یک سلطان است.» «کنستانتین کالاچف» تحلیل‌گر سیاسی، گفت که پوتین کار خود را به‌عنوان لیبرالی غرب‌گرا آغاز کرد، اما در طول زمان رویکردی محافظه‌کارانه‌تر گرفت و موضعش را نسبت به غرب خصمانه‌تر کرد.  کالاچف گفت: «تا میانه سال‌های دو هزار میلادی، حیات سیاسی و انتخابات در روسیه رقابتی بود. با این حال چهره‌های موثر دموکرات‌ها، از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، هنوز حاضر به همراهی با حامیان استیضاح نیست. بیشتر بخوانید:‌.

» این در حالی است که پس از انقلاب نارنجی در اوکراین، خیزشی که به باور کرملین از سوی دولت‌های غربی حمایت می‌شد تا از سلطه روسیه در اقمار پیشین شوروی بکاهد، رویکرد پوتین به غرب دستخوش تغییر شد.  کالاچف گفت که رویکرد تحقیرآمیز غرب به روسیه و همچنین حضور نظامی‌اش در عراق، لیبی و دیگر کشورها پوتین را سرخورده کرد [امری که البته آدمی را بی‌اختیار یاد ایوان چهارم واسیلیویچ یا همان ایوان مخوف و آن چوب‌دستی معروفش می‌اندازد] .  این تحلیل‌گر در ادامه گفت: «به گمانم، همین ناامیدی باعث تحول پوتین و اتخاذ رویکردهای سخت‌گیرانه و انعطاف‌ناپذیرش شد.» .