پنج سالگی برجام؛ تاریخ های مهم باقی مانده از توافق اتمی چه روزهایی است؟

23/04/1399 07:20 ب.ظ

در برجام دو دسته تاریخ و زمان بندی پیش بینی شده است. بخشی از این زمانبندی مربوط به نحوه اجرایی شدن توافق و لغو تحریم ها بود که سپری شده است و بخشی دیگر مربوط رفع تحریم های زماندار و کاهش نظارت های باقی مانده طی ۲۵ سال است که موعد یکی از مهمترین آنها بسیار نزدیک است.

در برجام دو دسته تاریخ و زمان بندی پیش بینی شده است. بخشی از این زمانبندی مربوط به نحوه اجرایی شدن توافق و لغو تحریم ها بود که سپری شده است و بخشی دیگر مربوط رفع تحریم های زماندار و کاهش نظارت های باقی مانده طی ۲۵ سال است که موعد یکی از مهمترین آنها بسیار نزدیک است. برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام وارد ششمین سال حیات پر فراز و فرود خود شده است. این توافق پنج سال پیش پس از ۲۲ ماه مذاکره علنی ایران و آمریکا و با همراهی بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه به دست آمد.

زمینه سازی برای انجام توافق، مدت‌ها پیش در مذاکرات پنهانی نمایندگان ایران و ایالات متحده در ویلای سلطان قابوس پادشاه وقت عمان انجام شده بود.

هدف برجام توقف برخی از جنبه‌های برنامه اتمی ایران و نظارت گسترده تر آژانس بین المللی انرژی اتمی بر آن در برابر لغو تمامی تحریم های بین المللی بود که تا آن زمان از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، آمریکا اعمال شده بود. کانادا، استرالیا و ژاپن هم مستقلا تحریم هایی علیه ایران وضع کرده بودند که گرچه تعهدی در برجام برای لغو آن نداشتند، اما پس از اجرایی شدن آن، کنار گذاشته شد.

برجام یک توافق صرفا اتمی است اما در یک اتفاق غیرمنتظره، دولت وقت ایالات متحده پذیرفت که تحریم فروش هواپیماهای مسافربری با فناوری آمریکایی، خدمات و لوازم مورد نیاز آن هم رفع شود. این تحریم از دهه ۱۳۶۰ علیه جمهوری اسلامی ایران و به طور یکجانبه از سوی آمریکا تنظیم شده بود اما فروش دیگر هواپیماها مانند تولیدات شرکت ایرباس در فرانسه را که از فناوری ایالات متحده استفاده می کنند، به ایران ممنوع کرده بود.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

دستگیری تعدادی از عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه در کرماندستگیری تعدادی از عناصر سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در کرمان رییس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان از دستگیری تعدادی از عناصر سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در کرمان خبر داد و گفت: برخورد قاطع دستگاه قضایی با اشرار، امنیت و رشد اقتصادی را به جنوب کرمان بازگردانده است.

واکنش سفیر ایران در چین به انتقادات از قرارداد 25 ساله: مضحک و خنده‌دار استواکنش سفیر ایران در چین به انتقادات از قرارداد ۲۵ ساله سفیر ایران در چین طرح مباحثی مانند واگذاری برخی جزایر به چینی‌ها یا استقرار نیروهای نظامی چین در ایران در قالب برنامه جامع همکاری‌های ایران و چین، را مضحک، خنده‌دار و نوعی تبلیغات منفی خواند.

آلمان: نسل‌کشی سربرنیتسا پس از جنگ جهانی دوم در اروپا بی‌نظیر است

طرح دو فوریتی مجلس برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی به نفع نیازمندان استاستاندار تهران تاکید کرد: طرح دو فوریتی مجلس برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی به نفع نیازمندان است بنا بر تعریف مرکز آمار خط فقر در استان تهران ۴.۵ میلیون تومان و میانگین کشوری دو میلیون تومان است

ایران از نظر تعداد بیماران بدحال کرونا چهارمین کشور جهان استمقایسه آمار بیماران بدحال مبتلا به ویروس جدید کرونا در ایران با دیگر کشورها نشان می‌دهد که تعداد این بیماران تنها در سه کشور آمریکا، هند و برزیل از ایران بیشتر است.

پاپ فرانسیس می‌گوید که از تغییر موزه ایا صوفیه ترکیه به مسجد «بسیار رنجیده» است🔺پاپ فرانسیس می‌گوید که از تغییر موزه ایاصوفیه ترکیه به مسجد «بسیار رنجیده» است ⚡️پاپ فرانسیس روز یکشنبه از تصمیم ترکیه برای تبدیل موزه تاریخی «ایا صوفیه» به مسجد ابراز ناخرسندی کرد.