پنتاگون: هنوز برنامه‌ای برای توقیف نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» نداریم

15/06/1398 09:46 ق.ظ

پنتاگون: هنوز برنامه‌ای برای توقیف نفتکش ایرانی «آدریان دریا۱» نداریم

پنتاگون روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در حال حاضر برنامه‌ای برای توقیف نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» ندارد.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در جریان سفر خود به لندن در پاسخ به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر هیچ برنامه‌ای روی میزم برای انجام چنین کاری ندارم.» او ضمن اعلام حمایت خود از تلاش‌های فرانسه و دیگر کشورها برای متقاعد کردن ایران به مذاکره افزود: «اینکه فرانسه و دیگران موفق شوند ایرانی‌ها را به میز مذاکره بیاورند، اتفاق خوبی است. البته این نظر شخصی من است و من چنین موضوعی را رهبری نمی‌کنم و وزارت خارجه مسئول آن است.

نفتکش «آدریان دریا ۱» حاوی ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام ایران، هم اکنون در غرب مدیترانه در نزدیکی سوریه است و گفته می‌شود که فرستنده‌اش را خاموش کرده است. این نفت‌کش که پیش‌تر با نام «گریس۱» در تردد بوده، در ماه‌های اخیر در قلب اختلافات تهران و قدرت‌های غربی قرار گرفته است. headtopics.com

«گریس۱» که رهسپار مدیترانه بود، در ۴ ژوئیه از سوی نیروی دریایی بریتانیا مستقر در منطقه جبل‌الطارق توقیف شد. بریتانیا بر این باور بود که مقصد نهایی این نفتکش سوریه است و اقدام ایران در صدور نفت به سوریه، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا است.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

واکنش ظریف به پیشنهاد چند میلیون دلاری آمریکا به ناخدای آدریان دریاوزیر خارجه ایران، پیشنهاد چند میلیون دلاری آمریکا به ناخدای نفتکش ایرانی را «پرداخت رشوه» نامید و آمریکا را متهم کرد که بعد از دزدی دریایی به رشوه‌دهی متوسل شده است.

پیشنهاد چند میلیون دلاری آمریکا به ناخدای نفتکش 'آدریان دریا ۱' | DW | 05.09.2019روزنامه 'فاینانشال تایمز' خبر پیشنهاد آمریکا به ناخدای هندی نفتکش 'آدریان دریا' را رسانه‌ای کرد. بر اساس این خبر، قرار بود ناخدای این نفتکش در ازای دریافت چند میلیون دلار از آمریکا، زمینه توقیف این نفتکش را فراهم کند.

فایننشال تایمز: هوک میلیون‌ها دلار به کاپیتان هندی آدریان دریا پیشنهاد کرده استوزارت امور خارجه آمریكا روز پنجشنبه 5 سپتامبر تأیید كرد که برایان هوک ، میلیون‌ها دلار به کاپیتان

فاکس نیوز: ناخدای نفتکش آدریان دریا با مقام‌های ایرانی همکاری نمی‌کندیک رسانه آمریکایی می‌گوید ناخدای هندی نفتکش آدریان دریا حاضر به همکاری با مقام‌های ایرانی نیست و نپذیرفته نفت این نفتکش به دیگر نفتکش‌های کوچکتر منتقل شود.

فاکس‌نیوز: ناخدای آدریان دریا برای برای تحویل محموله همکاری نمی‌کندبه گزارش منابع اطلاعاتی فاکس‌نیوز، نفت‌کش ایرانی آدریان_دریا۱ به فاصله کمتر از۲۰ کیلومتر از ساحل سوریه رسیده است، اما ناخدای آن با برنامه‌ تخلیه و تحویل نفت همکاری نمی‌کند و درخواست کرده است تا برکنار یا جایگزین شود. بیشتر بخوانید:

طرحی برای توقیف نفت‌کش ایرانی نداریموزیر دفاع آمریکا ادعا کرد که ایالات متحده در حال حاضر طرحی برای توقیف نفت‌کش «آدریان دریا ۱» حامل نفت ایران ندارد.