پنتاگون انتظار دارد ترامپ به زودی دستور کاهش نیروها در افغانستان و عراق را صادر کند - BBC News فارسی

27/08/1399 12:23 ق.ظ

پنتاگون انتظار دارد ترامپ به زودی دستور کاهش نیروها در افغانستان و عراق را صادر کند

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید انتظار دارد که دونالد ترامپ به زودی فرمان کاهش قابل توجه نیروهای نظامی این کشور در خاک افغانستان و عراق را صادر کند. پنتاگون می‌گوید احتمالا تعداد نیروهای مستقر در افغانستان از ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش یایند و تعداد سربازان آمریکایی مستقر در عراق هم از ۳۰۰۰ هزار نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش یابند. وزارت دفاع آمریکا زمان تعیین شده برای این اقدام را نیمه ژانویه پیش‌بینی کرده است. تظاهرات در کابل؛ رییس جمهور بعدی آمریکا هر که باشد باز هم با بحران افغانستان روبروست پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید انتظار دارد که دونالد ترامپ به زودی فرمان کاهش قابل توجه نیروهای نظامی این کشور در خاک افغانستان و عراق را صادر کند.

شبکه سی‌بی‌اس آمریکا که با بی‌بی‌سی در واشنگتن همکاری می‌کند روز دوشنبه، ۱۶ نوامبر، به نقل از مقام‌های نظامی خبر داد احتمالا تعداد نیروهای مستقر در افغانستان از ۵۰۰۰-۴۵۰۰ نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش یابند و تعداد سربازان آمریکایی مستقر در عراق هم از ۳۰۰۰ هزار به ۲۵۰۰ نفر کاهش یابند.

وزارت دفاع آمریکا زمان تعیین شده برای این اقدام را نیمه ژانویه پیش‌بینی کرده است. یعنی تنها چند روز پیش از به پایان رسیدن دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ. جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، از ساعت ۱۲ ظهر روز ۲۰ ژانویه به وقت شرق آمریکا، رسما وارد کاخ‌سفید خواهد شد و اداره دولت آمریکا را در دست خواهد گرفت. headtopics.com

پنتاگون پیش‌تر با کاهش تعداد نیروهای خود در افغانستان تا سقف ۵۵۰۰ نفر موافقت کرده بود و خروج نیروهای بیشتر را منوط به دو شرط کرده بود؛ کاهش خشونت‌های طالبان علیه نیروهای دولتی افغانستان و قطع کامل رابطه میان طالبان و القاعده.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

پنتاگون انتظار دارد ترامپ به زودی دستور کاهش نیروها در افغانستان و عراق را صادر کندتوضیح ویدئو،

تظاهرات در کابل؛ رییس جمهور بعدی آمریکا هر که باشد باز هم با بحران افغانستان روبروست

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید انتظار دارد که دونالد ترامپ به زودی فرمان کاهش قابل توجه نیروهای نظامی این کشور در خاک افغانستان و عراق را صادر کند.

شبکه سی‌بی‌اس آمریکا که با بی‌بی‌سی در واشنگتن همکاری می‌کند روز دوشنبه، ۱۶ نوامبر، به نقل از مقام‌های نظامی خبر داد احتمالا تعداد نیروهای مستقر در افغانستان از ۵۰۰۰-۴۵۰۰ نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش یابند و تعداد سربازان آمریکایی مستقر در عراق هم از ۳۰۰۰ هزار به ۲۵۰۰ نفر کاهش یابند.

وزارت دفاع آمریکا زمان تعیین شده برای این اقدام را نیمه ژانویه پیش‌بینی کرده است. یعنی تنها چند روز پیش از به پایان رسیدن دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، از ساعت ۱۲ ظهر روز ۲۰ ژانویه به وقت شرق آمریکا، رسما وارد کاخ‌سفید خواهد شد و اداره دولت آمریکا را در دست خواهد گرفت.

پنتاگون پیش‌تر با کاهش تعداد نیروهای خود در افغانستان تا سقف ۵۵۰۰ نفر موافقت کرده بود و خروج نیروهای بیشتر را منوط به دو شرط کرده بود؛ کاهش خشونت‌های طالبان علیه نیروهای دولتی افغانستان و قطع کامل رابطه میان طالبان و القاعده. دو شرطی که هیچ کدام هنوز روی نداده اما به گقته مقام‌ها در پنتاگون، آنها اکنون با کاهش تعداد نیروهای به سقف ۲۵۰۰ نفر موافقند چرا که آن را گزینه بهتری از آنچه آقای ترامپ در توییتر منتشر کرده می‌دانند؛ یعنی خروج کامل نیروها از افغانستان تا کریسمس (۲۵ دسامبر).

آن طور که گزارش شده نیروهایی که در افغانستان باقی خواهد ماند اکثرا نیروهای عملیات‌های ویژه خواهند بود که ماموریت آنها حملات هوایی و یورش به پیکارجویانی خواهد بود که نیروهای افغان را هدف قرار داده باشند.یک مجری سابق تلویزیون و دو نفر دیگر در انفجار کابل کشته شدند

با این حال، خروج نیمی از نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان طی دو ماه آینده موجب نگرانی فرماندهان پنتاگون شده است. آنها معتقدند کاهش نیروها دو پیغام مهم به طالبان خواهد فرستاد: اول این که این نیروها بدون گرفتن امتیازی یا عملی شدن تعهدی از سوی طالبان، خاک افغانستان را ترک می‌کنند و به این ترتیب امتیازهای آمریکا برای ادامه مذاکره با طالبان کمتر خواهد شد و دوم این که کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در خاک افغانستان احتمال حمله علیه نیروهای دولتی این کشور را افزایش خواهد داد و به کاهش خشونت‌ها در این کشور کمک نخواهد کرد.

تابستان امسال، گروه طالبان پس از دو سال مذاکره با دولت دونالد ترامپ و امضای توافقنامه با آمریکا، این امیدواری را به وجود آورد که خشونت‌ها در افغانستان رو به زوال خواهد رفت.

همزمان خشونت‌های اخیر همچون حمله به دانشگاه کابل، افق صلح در این کشور را یک بار دیگر خاکستری و مبهم کرده است.